Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Politici a životní prostředí > Hlasování ve Sněmovně MAPA STRÁNEK

Politici a životní prostředí

Hlasování ve Sněmovně

O této stránce
Na této stránce vám přinášíme přehled vybraných hlasování poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o některých důležitých návrzích zákonů z oblasti životního prostředí. Snažíme se vybírat taková hlasování, která se týkají významných problémů a která umožňují ukázat rozdílné postoje poslanců, resp. politických stran, na různé ekologické otázky.

V jednotlivých zprávách najdete výsledky hlasování podle politických stran - pokud vás zajímá v tom kterém případě hlasování konkrétního poslance, podívejte se, prosím, na příslušnou stránku hlasování na serveru Poslanecké sněmovny (u každého hlasování je uveden příslušný odkaz).

Vysvětlivky k tabulkám
Při interpretaci výsledků hlasování je zřejmě jasný význam hlasů "pro" a "proti", i když i zde je třeba být ostražitý a pečlivě si přečíst, o čem poslanci vlastně hlasovali. Do úvahy bychom však měli vzít i hlasy těch, kteří se zdrželi, či kteří byli (fyzicky či formálně) nepřítomni. Ten, kdo se při hlasování zdrží, fakticky hlasuje PROTI předloženému návrhu (ten totiž musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců). Naopak ti, kdo jsou nepřítomni (což nemusí nutně znamenat, že popíjí v parlamentní restauraci, mohou při tom klidně sedět v jednacím sále), se fakticky hlasování zdržují, tj. neovlivňují jeho výsledek.

Příklad: Pro návrh na zamítnutí nějakého zákona hlasovalo 60 poslanců, proti bylo 50, zdrželo se 20, 70 bylo nepřítomno. Jak to se zákonem dopadlo? Pozorný čtenář ví, že zákon zamítnut NEBYL, protože při hlasování bylo přítomno 60 + 50 + 20 = 130 poslanců, a aby byl návrh na zamítnutí schválen, musel by získat alespoň 66 hlasů (nejmenší nadpoloviční většina ze 130), což se nestalo.

Související odkazy
Výsledky hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Související odkazy vám přinášíme ve spolupráci se serverem EkoLink
Hlasování o sněmovních tiscích
10. února 2012 12:36

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes schválila zrušení poplatků za znečišťování ovzduší. Dojít by k němu mělo na konci roku 2015, odkdy by firmy neměly platit za vypouštění oxidů dusíku, oxidu siřičitého a těkavých organických látek. S koncem roku 2021 by pak firmy měly přestat platit i za emise tuhých znečišťujících látek. Poslanci tak zcela změnili vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který naopak usiloval o postupné zvyšování poplatků. (Celý text)
30. září 2011 01:00

PRAHA (Ekolist) - V tomto volebním období je nejvíce „zelená“ TOP 09 následovaná Věcmi veřejnými, nejméně proekologicky hlasují poslanci ČSSD. Zajímavým zjištěním je, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ekologická hlasování obvykle nenavštěvuje. Vyplývá to z analýzy asociace ekologických organizací Zelený kruh, která se zaměřila na to, jak hlasovali poslanci ve sněmovně o zákonech, které upravují ochranu životního prostředí. (Celý text)
19. června 2009 14:08

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna ve středu odhlasovala, že elektrárenské společnosti, především státem ovládaný ČEZ, nebudou muset po roce 2013 nakupovat část povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů. Podle odhadů budoucích cen povolenek tak připravili stát o téměř 70 miliard Kč budoucích příjmů – pokud by totiž firmy musely povolenky nakupovat, plynuly by příjmy z jejich prodeje České republice. Návrh prosadili společnými silami především poslanci ODS a ČSSD, k nimž se přidalo i několik komunistů a lidovců. Proti hlasovali především zelení a ostře ho kritizoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. (Celý text)
27. května 2009 11:31

PRAHA (Ekolist) - V druhé polovině dubna informovalo ministerstvo životního prostředí o šesti zákonech týkajících se životního prostředí, které by měla stihnout projednat současná poslanecká sněmovna. Podle MŽP je nyní – díky pádu vlády – možné o zákonech rozhodnou ne na základě vládní nebo opoziční příslušnosti, ale věcně. Zeptali jsme se parlamentních stran, jak k hlasování o zmíněných zákonech přistoupí. (Celý text)
24. března 2009 23:30

PRAHA (Ekolist) - Dnes v podvečer vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Pro pád vlády hlasovali všichni sociální demokraté a komunisté a přidali se k nim ještě Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý z ODS a nezařazené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová, jež byly v první polovině března vyloučeny ze Strany zelených. (Celý text)
3. listopadu 2008 21:50

PRAHA (Ekolist) - V pátek 31. října Poslanecká sněmovna odsouhlasila novelu zákona o ochraně ovzduší, která mimo jiné umožňuje, aby si kraje, jež tíží zhoršená kvalita ovzduší, stanovily emisní strop, který musejí znečišťovatelé splnit. S tímto pozměňovacím návrhem přišel sněmovní výbor pro životní prostředí a v dolní komoře parlamentu pro něj zvedali zákonodárci ruku zcela bez ohledu na příslušnost k politickým stranám. (Celý text)
27. září 2008 22:19

PRAHA (Ekolist) - Stejně jako v loňském roce, i letos navrhla skupina poslanců ČSSD vedená Milanem Urbanem změnu v zákoně o hospodaření energií, která by převedla schvalování státní energetické koncepce z vlády na Poslaneckou sněmovnu. Z jejich vystoupení před kolegy, k němuž došlo včera, pak vyplynulo, že jim jde zejména o co nejrychlejší postavení nových jaderných zdrojů v ČR. Stejně jako v loňském roce, i letos byli poslanci ČSSD přehlasováni. (Celý text)
19. září 2008 17:00

PRAHA (Ekolist) - Poslaneckou sněmovnu čeká příští týden pokus o přehlasování prezidentského veta novely zákona o chemických látkách, která do českého práva zapracovává hned pět směrnic a čtyři nařízení EU. Nejznámější z nich je nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, tedy tzv. REACH. Novela téměř bez diskuse prošla Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Až u prezidenta předloha narazila - připadá mu chybná. (Celý text)
19. srpna 2008 06:00

PRAHA (Ekolist) - 17. srpna vstoupil v platnost zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Jaké nové povinnosti zavádí do českého právního řádu? A jak probíhalo jeho projednávání v Parlamentu ČR? (Celý text)
25. května 2008 10:59

PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus v polovině května podepsal zákon, který umožňuje vyvlastnit pozemky nebo stavby "potřebné pro uskutečnění veřejně prospěšných staveb na ochranu před povodněmi". Návrh prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem jako po másle a jeho schválení podporovali zákonodárci všech stran. (Celý text)
22. března 2008 17:25

PRAHA (Ekolist) - Poslanci před časem hned dvakrát odhlasovali, aby se ČR vrátila k tzv. kontaktnímu norování (viz rovněž článek Hlasování ve sněmovně: Poslanci pro kontaktní norování). Jde o výcvik loveckých psů, při němž jsou na lišku uvězněnou v umělé noře opakovaně vypouštěni psi a zvířata se můžou vzájemně zranit. Za jasné týrání tenhle způsob výcviku označil například bývalý ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Na konci února celý zákon na ochranu zvířat proti týrání (jehož bylo kontaktní norování součástí) vetoval prezident Václav Klaus. Sněmovna nakonec jeho veto nedokázala přehlasovat a zákon tak nebyl přijat vůbec. (Celý text)
23. února 2008 22:14

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna v uplynulých měsících hned dvakrát odsouhlasila, aby se ČR vrátila ke kontaktnímu norování. Jde o výcvik loveckých psů, při němž jsou na lišku uvězněnou v umělé noře opakovaně vypouštěni psi a zvířata se můžou vzájemně zranit. Za jasné týrání tenhle způsob výcviku považují jak organizace na ochranu zvířat, tak veterináři, například bývalý ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. (Celý text)
13. prosince 2007 14:41

PRAHA (Ekolist) - Deset poslanců ČSSD pod vedením Robina Böhnische a Libor Ambrozek z KDU-ČSL sněmovně na konci září 2007 předložili návrh, aby ČR do roku 2050 snížila své emise skleníkových plynů o 50 % proti stavu v roce 2000. Vláda ho ovšem podpořit odmítla, a když se o návrhu na konci listopadu hlasovalo, byl vrácen předkladatelům k dopracování. Jaké k tomu vedly důvody? (Celý text)
22. listopadu 2007 15:42

PRAHA (Ekolist) - V druhé polovině října se v Poslanecké sněmovně strhla debata o tom, zda by měla Státní energetickou koncepci ČR schvalovat rovněž sněmovna, a ne pouze vláda, jak je tomu v současnosti. Důvodem ke sporům byla především obava poslanců ČSSD, že po roce 2011 nebude v ČR dostatek elektrické energie. (Celý text)
9. února 2007 14:50

PRAHA (EkoList) - Na konci září 2006 předložila sněmovně skupina 24 poslanců ČSSD, ke kterým se přidal i bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), návrh zákona o výrobě tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Daleko se ale nedostal – skončil hned v prvním čtení. Hlasy občanských demokratů, komunistů a části sociálních demokratů byl totiž na konci loňského listopadu vrácen předkladatelům k dopracování. (Celý text)
19. ledna 2007 20:32
16. května 2006 14:37
31. března 2006 11:09
2. února 2006 19:30
15. prosince 2005 14:01
21. října 2005 15:05
26. září 2005 10:03
30. srpna 2005 09:44
12. května 2005 13:42
1. dubna 2005 11:02
Další zprávy:
Od:
Do:
Hlasování ve 3. volebním období

Zde naleznete zpracované výsledky některých hlasování v Poslanecké sněmovně během 3. volebního období, tedy v letech 1998 - 2002.

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Další informace najdete na stránkách tištěného Ekolistu zde.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.