https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petran-kolinska-mesta-zezelenaji-kdyz-obcane-nebudou-zdrzovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petra Kolínská: Města zezelenají, když občané nebudou zdržovat

12.1.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | IPR Praha
Vláda se v programovém prohlášení zavázala k podpoře adaptačních opatření k omezení negativních dopadů klimatické změny. Podívejme se detailněji, co plánuje udělat v této oblasti pro města, v nichž žijí tři čtvrtiny všech obyvatel Česka.
 
Posilovat odolnost měst vůči klimatické změně není jednoduchá disciplína, přičemž největší díl odpovědnosti náleží jednotlivým samosprávám. Vláda ovšem může pomoci jednak vhodně nastaveným financováním, jednak rozumnou legislativou. Tedy předpisy, které nebudou klást zbytečné překážky a k aktivitě budou tlačit i města, která zatím o téma adaptace jeví malý zájem.

Klíčovým zákonem je v tomto případě zákon stavební. Tedy zákon, který se minulá vláda rozhodla kompletně přepsat, avšak způsobem, který vzbudil všeobecný odpor. Není proto překvapením, že nová vláda bude nový stavební zákon měnit. Programové prohlášení pojmenovává hlavní obrysy změn.

Vláda se chystá změnit organizační uspořádání stavebních úřadů, a to ve spolupráci se samosprávami. V praxi to bude nejspíš znamenat, že pracovníci stavebních úřadů budou dál zaměstnanci radnic, ačkoli formálně vykonávají státní správu. Změny nastanou nejspíš i v rozsahu a způsobu integrace tzv. dotčených orgánů, tedy těch specialistů, kteří se ke stavebním projektům vyjadřují z pohledu ochrany veřejných zájmů.

V případě životního prostředí by mělo dojít ke sloučení mnoha dílčích vyjádření a řízení do jednoho procesu, tedy do tzv. jednotného environmentálního povolení, tak aby ubylo byrokracie a různých prodlev, zároveň však byla garantována odbornost a transparentnost rozhodování. (Podrobněji o jednotném environmentálním povolení viz článek Petra Svobody).

Zásadní změny lze podle programového prohlášení očekávat v územním plánování. Podle vlády bude územní plánování „dbát na občanskou vybavenost tak, aby vznikala funkční a přátelská města, ne mrtvé rezidenční zóny a tepelné ostrovy“ a posíleny budou pravomoci samospráv. Bez změny stavebních předpisů se neobejde ani závazek „Zasadíme se o zlepšení klimatu ve městech a obcích jejich výrazným ozeleněním“.

Velké změny za půl roku?

Háček těchto pozitivních záměrů je v tom, že vláda chce novelu stavebního zákona předložit již v tomto pololetí. Zdá se, že tak bude opakovat chybu vlády minulé, která systémové změny prosazovala narychlo, a proto bez řádného projednání s důležitými aktéry, bez zapracování jejich připomínek a bez kritického posouzení dopadů navrhovaných změn. Výsledkem kvapíku bylo, že se složitý návrh předělával za pochodu ve Sněmovně, Senát zákon jednomyslně odmítl a ve Sněmovně prošel zákon jen těsně.

Harmonogram opravy je největší slabinou a otazníkem celého záměru postavit stavební právo na nohy. Místo uceleného návrhu, který by zahrnoval i dílčí změny, o kterých se programové prohlášení zmiňuje, jako je ukotvení tzv. modro-zelené infrastruktury nebo zpomalení úbytku zemědělského půdního fondu, tu nejspíš budeme mít sérii novel, které budou zdrojem nejistot a komplikací nejen pro stavebníky.

V kontrastu k nemalému úsilí o řešení změn klimatu na úrovni obcí je záměr vlády pomáhat rozvoji letecké dopravy. Zejména výstavba nové dráhy na ruzyňském letišti je projekt, který je zcela v rozporu s cílem omezovat emise CO2. Vláda ji zařadila mezi své priority, i když v regionech máme letiště zející prázdnotou. Pokud chce být vláda v klimatické politice konzistentní, plán na rozšiřování letiště by měla dát tiše k ledu.

Zapojení veřejnosti v mlhách

Budovat města odolná vůči změně klimatu nelze bez aktivního zapojení obyvatel. Slovo aktivní je přitom klíčové. Komunikaci s veřejností totiž nelze redukovat na distribuci hezkých tiskovin a zpřístupňování různých databází (i v tom má jistě Česká republika co zlepšovat). Aktivní komunikace s veřejností totiž znamená průběžně občanům naslouchat a vést debatu. Vést debatu o tom, jak má vypadat město, ve kterém žijí. Vést debatu o tom, které záměry se mají realizovat a které vetovat. Odolná demokracie, o které se vládní program také zmiňuje, má své kořeny i v lokálních aktivitách občanů.

Proto je škoda, že se vláda jasně nepřihlásila k tomu, že právo veřejnosti účastnit se řízení o umisťování staveb bude obnoveno. Ze záměru „podporovat zapojení veřejnosti a její seznámení s investorskými záměry, aniž by to řízení zdržovalo“ nelze vyčíst, jakým směrem se pravidla hry budou vyvíjet. A to je škoda.


reklama

 
Další informace |
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě, který podpořila Nadace OSF prostřednictvím programu Active Citizens Fund. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
foto - Kolínská Petra
Petra Kolínská
Autorka je ředitelkou Zeleného kruhu, asociace ekologických nevládních organizací.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.1.2022 08:03
To zazeleňování musí mít smysl a jen v místech, kde se to hodí, má účel.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.1.2022 15:15 Reaguje na smějící se bestie
ono zelení jsou hlavně optimisti ale z jejich optimismu mají ostatní bolest hlavy...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2022 11:25
Každopádně by se mělo dát do zákona, že všechny nové a zrekonstruované střechy (až na velmi dobře zdůvodněné výjimky) musí být bílé a maximum dešťové vody musí být zasakováno.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.1.2022 11:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Na to by se museli poučit ve světě - Kodaň, atd..
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.1.2022 11:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Je to sice o městech ale člověk nikdy neví kdy se do toho nakonec zahrne vše. Já nechci bílou střechu která bude na dálku svítit. Já chci střechu která bude barevně ladit s okolím.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.1.2022 13:11 Reaguje na Jarek Schindler
Bílá by byla nejenom vaše, ale téměř všechny v okolí.
Mimo kostelů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2022 16:33 Reaguje na Jarek Schindler
To se musíte rozhodnout o priorirách. Zda škodit klimatu a ladit nebo něco skousnout. A kdyby to byla jen tato maličkost, bral bych to všemi 10.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.1.2022 19:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak jestli zrovna tohle má pomoci klimatu? Já v tom vidím pouze návrh jak ještě víc buzerovat lidi. Dřevěný šindel se bude asi potom natírat bílým latexem. Paráda.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2022 20:51 Reaguje na Jarek Schindler
Ale já psal o nových a rekonstruovaných střechách. Proč vás napadají takové pitomosti?

Když plech na střechu, tak bílý, když fólii tak bílou. To nic nestojí a hlavně městům to moc pomůže od tepelných ostrovů. A určitě nedělat takové blbosti jako tmavě hnědé tašky. Když mohou být tmavě hnědé, lze je jistě vyrobit i velmi světlé.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.1.2022 15:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Bílá bobrovka ... to se bude blbě shánět:-)))
Navíc by to bylo za chvíli jak prase.
Pokud tedy nehodláte dát do zákona i povinnost tu střechu piglovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2022 16:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Já vím, že je to trochu na palici. Ale však na střeše může být plechová šablona nebo folie.

Počítejme s tím, že za pár desetiletí tam stejně bude FVE a ta je bude na bílé střeše krásně vyjímat!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.1.2022 14:34 Reaguje na Jiří Svoboda
U nějakých modernějších staveb, nebo dokonce novostaveb s tím nemám problém. Ani s krytinou, ani barvou ... byť jak jsem psal, za chvíli budou jak prase a čištění by u plochých střech byla pakárna, u šikmých dost hardcore záležitost.

Ale u starší zástavby by měl být rozhodně zachován původní vzhled a s nějakým bílým plechem by vás například na značné části území Prahy památkáři hnali. Vcelku právem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.1.2022 16:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Vaše argumenty beru a těší mne shoda, že tam, kde to rozumně jde, bílá je správně.

Jenže teď máme situaci, že o bílé se vůbec neuvažuje jak o smysluplném řešení a prakticky se vůbec nerealizuje. To je ta zoufalost, kterou je třeba zvrátit!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.1.2022 13:36 Reaguje na Jiří Svoboda
Já nevím, zda je správně, jen mi neva. Tak jako mi neva plechová krytina bez nátěru, tedy v přirozené barvě kovu. Ale i té taky nevím, zda to něčemu pomáhá nebo ne. Já to na části střechy mám abych to nemusel natírat:-))).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.1.2022 18:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to o tom, mít bílé povrchy všude tam, kde to nevadí a nic to nestojí, aby odrážely co nejvíce slunečního záření zpět do kosmu a tím se snižovalo ohřívání Země. Prostě takový úplně jednoduchý ohled vůči svému okolí i celé planetě, který nic nestojí, přesto není samozřejmý.
Odpovědět
DB

Darth Bane

15.1.2022 11:35 Reaguje na Jiří Svoboda
A to jako proč??? Abyste tam v zimě zmrznul?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.1.2022 18:22 Reaguje na Darth Bane
Kvůli ochraně klimatu a dostatku podzemní vody pro dobrou prosperity stromů.

Druhé otázce při veškeré snaze nerozumím.
Odpovědět
Pe

Petr

13.1.2022 15:55
Jestli jsem to pochopil správně, tak chceme negativní dopady klimatické změny řešit stavěním, budováním a investorskými záměry? To nechápu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.1.2022 17:01 Reaguje na Petr
Řekl bych, že z článku toho moc smysluplného nevyčtete, a s tím nezbývá, než se smířit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.1.2022 18:01
Je zajímavé, jaká očekávání mají někteří vzhledem k nové vládě. Myslím,
že budou asi překvapeni, na čem se bude muset pětikolka domluvit. Když
sleduji pro co hlasovaly jednotlivé strany v minulosti, tak doporučuji
ty naděje mírnit. Narážka, aby občané nezdržovali nějaká rozhodnutí
je v rozporu s požadavkem k návratu možnosti rozhodnutí napadat a bránit
stavbám. Možnost bránit stavbám se může obrátit i proti stavbám zeleným
včetně plánované zeleně. Proti zeleni tak mohou stát zase jiní a budou
ji chtít blokovat stejně, jako aktivisté jiné stavby. Ono to je dvousečné
a myslím si, že vzhledem k plánům stavět dálnice a rychlotratě to vláda
měnit nebude. Pokud to změní, tak jako alibi, že oni stavět chtěli, ale
aktivisté to blokovali a tak nemohli splnit programové prohlášení vlády. Obojí je tak možné a nechám se překvapit, zda to bude zrušeno a nebo to
pouze kosmeticky pozmění. Ono pro developery i stát je omezení vlivu
aktivistů bránit stavbám výhodné a nevěřím, že by se toho nadšeně vzdali.
Předlouhá stavební řízení je naděje zkrátit a to se bude hodit investorům
více, než se vrátit k dosavadní praxi, kdy rozhodnutí o stavbě trvá x krát déle, než stavba samotná.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.1.2022 06:21
Bílé střechy ve městech? No, proč ne?
A proč ne rovnou bílý Severní pól pokrytý ledem a Antarktidu také v barvě bílé?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2022 09:36 Reaguje na Katka Pazderů
To jsou tak trochu spojité nádoby. Když budeme odrážet sluneční zážení bílými střechami, ve městech pojede méně klimatizací a snížíme tak globální oteplování, zůstanou póly bílé.

Nebo chcete póly nějak netírat?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist