https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/incien-zalohovani-pet-krok-vlady-spravnym-smerem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

INCIEN: Zálohování PET – krok vlády správným směrem

11.1.2022
Od prvních studií vypracovaných iniciativou Zálohujme ve spolupráci s výzkumnými organizacemi z Česka i zahraničí se ukazuje, že jsou zálohy správnou cestou jak po stránce zlepšení recyklace, tak v oblasti komplexních dopadů na životní prostředí. Proto velmi vítáme, že zálohování našlo své místo v Programovém prohlášení vlády ČR. Jsme připraveni odborně podpořit novou vládu v překonání všech bariér.
 
Jsme trvale silným podporovatelem zavedení komplexního zálohovacího systému a vítáme, že vláda tyto kroky podporuje. Poprvé od začátku obnovené diskuze se navíc spojili klíčoví hráči na poli producentů a je tedy zřejmé, že bariérou nebude ani finanční náročnost spuštění systému. Systém je navíc postaven na lokálním využití zdrojů bez nutnosti výrazné mezinárodní přepravy, což je charakteristický znak pro stávající systém. PET lahve v současnosti cestují za hranice ČR ke zpracování, aby se za násobně vyšší cenu vracely zpracované zpět.

Ačkoliv jeden z hlavních argumentů proti zálohování je fakt, že zavedení záloh poškodí současný systém nakládání s plasty, který je na výnosech z PET lahví závislý, považujeme jej za nerelevantní. V praxi toto tvrzení jen potvrzuje tvrzení iniciátorů zálohování, že současný systém potřebuje významné vylepšení. Není možné, aby v rámci zavádění cirkulární ekonomiky do praxe zajišťoval majoritním dílem ekonomickou udržitelnost plastových materiálových toků pouze jediný materiál – PET.

Dle našich dat z terénu je smutným faktem, že jen zhruba třetina plastů, které jsou v České republice vytříděny, jsou skutečně recyklovány. Další třetina končí jako palivo a další třetina je skládkována. Toto je zásadní problém a výzva, která se zavedením záloh nemá mnoho společného. Čtyři roky se aktivně účastníme diskuze na toto téma a známe dobře jak argumenty pro, tak proti. V souladu se Zelenou dohodou pro Evropu jsme připraveni podílet se na vytvoření nových, skutečně cirkulárních a pro všechny strany férových, ekonomicky udržitelných a nová pracovní místa vytvářejících systémech.

Jen skutečně uzavřené systémy materiálů přináší užitek všem stranám a příklad záloh PET lahví, plechovek a dalších obalů tak mohou být vzorem i pro další segmenty, které o zálohách uvažují. Očekáváme zavedení těchto systémů plošně – od elektroniky, po textil, pneumatiky a další výrobky, které ve svých materiálech uchovávají významnou hodnotu. Nové vládě jsme plně k dispozici k překonání všech bariér a těší nás programové prohlášení zálohy podporující.


reklama

 
INCIEN
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vznikl v roce 2015 s cílem zvýšit povědomí o konceptu cirkulární ekonomiky a demonstrovat jej v praxi.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

11.1.2022 09:36
Konečně se hnuly ledy.... snad se to podaří dotáhnout do zdárného konce.
Odpovědět
DA

DAG

11.1.2022 10:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Četl jste odstavec tři? Kdo teda nakonec zaplatí, ty ztráty zisku z PET lahví v plastovém odpadu?
Zaplatíme ho my na odpadech. Peníze za zálohování dostanou výrobci a obchodníci. Ti nakonec stejně ty petky prodají firmám na recyklaci, protože znovu použitelnost bude nízká.
Mě spíše trápí těch 25% odpadu, který se do spaloven nedostane. A produkty, kde je kombinován plast s ostatními materiály, tak že nejde oddělit a tím pádem končí na skládkách celý produkt.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.1.2022 08:42 Reaguje na DAG
Já to řeším jednoduše. Petky nekupuji.
Odpovědět
JK

J. Kloutvorová

11.1.2022 10:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jaké ledy? Tomu moc nerozumím. Myslím, že zrovna PET lahve se u nás lidé již naučili třídit docela dost. Proč bych s nimi měla jezdit je vracet zpět do marketu, když je můžu vhodit do příslušného kontejneru přímo v místě svého bydliště, kde jejich svoz organizuje obec a je zahrnut v poplatcích za odpad? Navíc na zřízení a vytvoření míst se sběrovými kontejnery na tříděný odpad bylo a je vydáváno i nemálo veřejných prostředků. Suma sumárum, řekla bych, že zdárným koncem tohoto počinu je pouze "nakapsování se" příslušné neziskovky (jak si lze domyslet i z "nenápadného" nabízení služeb)
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

11.1.2022 23:50 Reaguje na J. Kloutvorová
Do marketu stejně jezdíte, tak je odevzdáte tam, kde naopak bude hned roztříděný jen na PET čirý, barevný. Z kontejnerů na tříděný odpad PET musíte vytřídit, a buď část se nevytřídí a nebo se někdy stane, že do PET se nechtěně dostane jiný plast.
A v kontejnerech na plasty tak vybyde víc místa.
Myslím, že stejně k zálohování PET u nás brzy nedojde. Bylo tu už před desítkami let, a vydrželo to asi rok a půl.
Takže jsem v klidu.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.1.2022 07:25 Reaguje na J. Kloutvorová
Naprosto správně!
Odpovědět
Pe

Petr

11.1.2022 17:11
Článek jen ze samých vzletných umělých frází. Jako by se někdo těšíl na tvoření odpadu a budil dojem, že čím víc odpadu, tím větší užitek a tím líp se budeme mít, vždyť odpad je přece materiál a základní hodnota pro cirkulární ekonomiku. Ne, není. Odpad je měřítko ideového marasmu a nevratné destruktivity lidské společnosti. A snahy o jednorázové znovupoužití odpadu na tom nezmění vůbec nic. Spíš to jen zhorší, protože místo aby odpadu ubývalo, tak jen znikne další výrobní odvětví průmyslu, se všemi negativními dopady na životní prostředí. Upřímně - vyrobit z plastového odpadu jen nějaký další plastový a dál už nerecyklovatelný nesmysl, a z pneumatik černou drť, to není ani recyklace, ani cirkulární. Odpad je to stále a ve stejném množství. Množství odpadu nekleslo, tudíž se tím nevyřešilo nic.
Jediné, co jsem doufal že systém zálohování způsobí, bylo všeobecné znepříjemnění odpadu, tedy postupné odnaučení lidí odpad kupovat, a výrobců odpad vyrábět, takže množství odpadu klesne. Ale to evidentně cílem není, tudíž nevidím přínos žádný.

Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

20.1.2022 07:24
Myšlenka záloh PET lahví je v konkrétních podmínkách ČR naprostý nesmysl!

25 let jsme lidi učili dávat plasty do žlutých kontejnerů a teď, když to docela obstojně funguje jim to začneme překopávat na zálohový systém?

Zákon č.477/2001 Sb. (o obalech) již od 1.1.2002 takový systém umožňoval jako jednu z možných variant a proč se to ve větším měřítku neujalo?

Protože je to ekonomická sebevražda!

Podívejte se na www.zalohujme.cz a ověřte si jména těch, kdo vlastní spřátelené firmy. Zjistíte, že v tom zaangažován člověk, který spoluvlastní firmu, která to samé provozuje v Německu a rád by ten svůj zázrak expandoval i sem k nám.

A je po záhadě...
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

20.1.2022 15:17
V roce 2000 byl zprovozněn železniční + silniční Öresundský most mezi Kodaní a Malmö, který jsem si jel prohlédnout. V Dánsku už měli zálohy na PET lahve. Když jsem se vrátil a všem o tom říkal, tak jsem vypadal za snílka a částečně za blázna. A tak to tady máme se vším soudruzi...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist