https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-franc-udrzitelnost-firmy-zajima-ale-musi-mit-ekonomicky-ramec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Franc: Udržitelnost firmy zajímá, ale musí mít ekonomický rámec

18.11.2021
Čím dál aktuálnějším tématem, kterým se zabývají odborníci, podnikatelé i veřejná správa, je blížící se proměna ekonomiky a energetiky.
 
Prvním impulzem především pro firmy je momentálně nebývalý tok podpory právě pro jejich transformaci. Druhým je to, že velká část českých firem je součástí subdodavatelských řetězců velkých nadnárodních firem, které reprezentují nastavení byznysu v západní Evropě. Velké nadnárodní firmy deklarují, že se musíme zabývat klimatem a přístupem ke zdrojům. Jejich české dcery tyto noty dostávají. Takže český podnikatelský sektor je sice konzervativnější, ale jeho inovativnější část se na situaci kolem boje za snižování emisí CO2 dívá relativně rozumně. Chtějí se udržitelností zabývat, ale musí pro ně mít ekonomický rámec.

A ten se nyní blíží. Evropská unie chce do transformace ekonomiky ročně z veřejných financí investovat 500 miliard Kč. Vedle toho pak chce s pomocí nové legislativy motivovat k uvolnění dalších 500 miliard Kč soukromých investic. Banky a investoři budou povinni reportovat podíl svých investic do udržitelných aktiv a obdobné povinnosti budou mít i střední a velké firmy.

Ačkoli mám často výhrady k evropské legislativě, protože je plodem „kompromisů z kompromisů“, tak tady mám dojem, že se celá záležitost opravdu bere vážně. Vedle nařízení ohledně taxonomie vznikly už i prováděcí předpisy, a to po sektorech, národní legislativa s tím už nic nezmůže. Z hlediska ochrany klimatu je to klíčové. Evropa je první, kdo něco takového vytváří, a inspiruje tak i ostatní velké světové ekonomiky.

Nefinanční reportování i miliardy z emisních povolenek

Reporting firem, zejména nefinanční, se už nyní šíří a za pár let bude normou. Dosavadní úprava zatím není pro Česko příliš relevantní, protože platí jen pro firmy s obratem nad 150 milionů eur, navíc s akciemi obchodovanými na evropských burzách a pro banky a pojišťovny. To se tady týká zhruba 30 firem. Nyní se tyto stropy snižují, takže v roce 2023 se dotknou pravděpodobně tisíců firem.

Protože se ve Frank Bold přímo podílíme na konsolidaci těchto změn, už teď vidíme, že umocní odpovědnost firem za ochranu životního prostředí i dodržování lidských práv, doma i v zahraničních filiálkách a subdodavatelských řetězcích. Dlouhodobě se díváme i na podnikatelskou a manažerskou kulturu, odměňování manažerů, obohacování či korupci v tomto prostředí a podle všeho to už zajímá také Evropskou komisi – je pozoruhodné, jak rychle se nový legislativní rámec tvoří a jak silné je v Bruselu vědomí, že je třeba transformovat byznys pro udržitelnou ekonomiku.


reklama

 
foto - Franc Pavel
Pavel Franc
Autor je advokát a ředitel expertní skupiny Frank Bold, kde zodpovídá také za její obsahovou náplň, strategii a rozvoj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

18.11.2021 14:25
Ať to čtu jak to čtu tak jsme se nic nedozvěděli.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.11.2021 20:21 Reaguje na Petr Blažek
No, ono to je takové ptydepe žvanění. Které produkují někteří lidi, kteří si myslí, že téměř myšlenku nebo žádnou myšlenku přemění v skutečnou myšlenku, když to místo jednoduše napíšou složitě.
Jednoduše řečeno je jádro sdělení takové, že pokud nebude mít udržitelnost firmy ekonomický rámec neboli bude prodělávat, tak firma buď zkrachuje nebo se musí stát příživníkem vyžívajícím ne ze své činnosti, ale z dotací. Neboli z peněz, které stát nebo EU sebere lidem a daruje té firmě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist