https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-tuma-klimaticky-neutralni-spolecnost-a-osobni-spotreba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Tůma: Klimaticky neutrální společnost a osobní spotřeba

17.11.2021
Bez zbytečných obalů.
Bez zbytečných obalů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anna Šolcová / Bezobalu
Spousta lidí si probíhající klimatickou krizi uvědomuje a čím dál nervózněji vyhlíží, kdy už ji konečně někdo vyřeší. To řešení je podle mnoha lidí totiž technický problém. Dříve nebo později přijde nějaký vědec, chemik nebo fyzik, se svým úžasným objevem – klimatickým řešítkem. Vynález bude plnit titulky světových deníků tak dva týdny, vlády všech zemí budou houfně objednávat řešítka a jeho autor na tom pohádkově zbohatne, při předávání Nobelovy ceny poděkuje své rodině a akademii za podporu a připomene podfinancování vědy. Státy budou dotovat pořízení řešítek do každého podniku a jednou snad i v naší obci pán v montérkách nainstaluje místní řešítko a my si řekneme: „Uff, teď už je to dobré. Klimatická krize je zažehnána a my můžeme žít zase jako dřív.
 
Špatná zpráva je, že žádné zázračné řešítko v podobě technického doplňku pravděpodobně nikdo neobjeví. Dobrá zpráva nicméně je, že v trochu jiné formě máme řešení klimatické krize už dnes pohodlně na dosah ruky. Máme ho (téměř) plně ve své moci – je to náš životní styl.

Tzv. západní kultura, ale i čínská a mnoho jiných, jsou velmi materialisticky zaměřené. Potřebujeme spoustu hmotných předmětů k tomu, abychom byli spokojení jako jednotlivci, aby držely pohromadě dílčí kolektivy jako rodina nebo banda kámošů o víkendu a abychom fungovali jako národní ekonomika. Jsme zvyklí na všeobecné pravidlo „čím víc, tím líp“. V tom nás podporují jak podniky, které chtějí, abychom co nejvíc kupovali jejich zboží, tak stát, který potřebuje, abychom co nejvíc spotřebovávali, platili daně a roztáčeli kola ekonomiky. Ideálem je vyrobit, prodat, použít, vyhodit; koupit nové. Takhle nás konzumerizmus dovedl do roku 2020, kdy člověkem vyrobená hmota převážila sumu biomasy na planetě.

Lidi milují nové věci, podniky potřebují prodávat pořád dokola. Dnes jsou běžné tyto spotřebitelské modely:

      · Koupím si boty za výhodnou cenu, za rok se rozpadnou, v obchodě mi je bez řečí vymění za nové, ty vydrží dva roky, vyprší záruka, jdu si koupit nové.
      · Účastníci různých odborných konferencí dostanou při příchodu igelitku, ve které je program konference, reklamní bloček papíru, reklamní propiska, reklamní šňůrka na klíče, několik plnobarevných reklamních publikací na křídovém papíře, reklamní flashdisk a malý reklamní elektrospotřebič, třeba powerbanka, baterka nebo bluetooth repráček.
      · Středostavovská rodina tráví sobotní odpoledne tím, že se jde projít do obchodního centra a nakukuje do výloh, jestli nemají něco zajímavého, co by si mohli koupit.
      · Zákazník kalkuluje: holící strojek stojí 500 Kč, návštěva holiče 100 Kč. Strojek vydrží rok a použit bude jednou měsíčně. Buď tedy ročně zaplatí 1200 Kč za holiče, nebo 500 Kč za strojek (ten pak buď reklamuje, nebo si prostě koupí nový, vždyť to skoro nic nestojí).

V klimaticky neutrální společnosti bude materiál dost drahý, takže se výrobci už nevyplatí vyrábět rychloobrátkové produkty. Výrobky budou dražší, ale robustnější, déle vydrží fyzicky i morálně, výrobce bude povinen umožnit jeho opravitelnost a dostupnost náhradních dílů a patrně bude posílena ochrana spotřebitele, aby tyto relativně odvážné investice mohly s klidem dělat i nízkopříjmové domácnosti. Zbrusu nový produkt získá společenskou pachuť, naopak respekt bude mít výrobek, který funguje co nejdéle. Výrobci se budou předhánět v tom, jak dlouhou záruku poskytují. Výrobou a prodejem to pro ně neskončí, převezmou roli opraváře a pronajímatele.

Konferenční a reklamní dárečky skončí. Jejich nabízení bude ve společnosti vzbuzovat pohoršení. Pokud budou chtít firmy a PR agentury někoho potěšit, oslovit nebo vzbudit nějaký vztah, budou muset vymyslet něco jiného než dávat hmotné, biologicky nerozložitelné dárky.

Výše uvedená „spotřební turistika“ nebude mít v klimaticky neutrální společnosti místo. Nejdřív pocítíme, že nám něco chybí, a teprve pak začneme hledat, kde to sehnat v požadované kvalitě, ceně a s co nejmenším dopadem na životní prostředí.

Zodpovědná společnost nepůjde po nejnižší ceně. Proto bude mít nastavený ekonomický systém (například daň z produktu s krátkou zárukou) tak, že nejlevnější produkty budou ty ekologické. Pak nebudou mít spotřebitelé dilema mezi levným a ekologickým nákupem. V uvedeném příkladu si zákazník nebude chtít kupovat nekvalitní strojky, ale bude chodit k holiči, který jedním kvalitním strojkem obslouží mnoho zákazníků a pro zákazníky to bude levnější. Když už si koupí svůj, zvolí kvalitní a odolný strojek, který bude dlouho sloužit.

Evropská unie přišla s iniciativou „právo na opravu“, podle které budou výrobci povinni upravit design výrobků tak, aby je šlo snadno opravit. Budou také muset po dlouhou dobu držet zásoby náhradních dílů a manuálů.

Co může udělat systém

Systém musí začít s přestavbou ekonomického systému, který podporuje bezuzdnou spotřebu a výrobu velkého množství produktů z primárních zdrojů, které jsou zároveň zdrojem příjmů do státních rozpočtů. Bude tedy muset skoncovat s ukazatelem hospodářského růstu a najít jiné ukazatele kvality života.

Co můžete udělat vy

Stačí tohle: UVĚDOMTE SI SVOJI SPOTŘEBU. Nemusíte se nutně omezovat nebo se při spotřebě cítit provinile. Ale představte si materiál, energie a zdroje, které musely být spotřebovány, abyste získali to či ono. „Ano, piju pivo z jednorázového kelímku, který je vyrobený z ropy a po vyhození se spálí. Ale mám hroznou žízeň, nikde kolem není možnost dát si pivo ze skla. Ano, jím čokoládovou tyčinku, která je zabalená do plastu a její suroviny včetně palmového oleje sem cestovaly přes půl zeměkoule, ale měl jsem fakt blbej den a takovouhle čuňárnu si koupím jen výjimečně. Ano, koupil jsem si auto, což je masa kovu, skla a plastů, ale mám dvě malé děti a jezdím s nimi často za tchyní, která bydlí mimo důstojné spojení hromadnou dopravou.“ Pokud si uvědomíte svou spotřebu, je to první krok k tomu, abyste se zamysleli nad alternativami, porozhlédli se po nich a případně je požadovali. Pokud nejsou dostupné, obraťte se na systém (obec/kraj/stát) a chtějte po něm, aby vám je poskytl. Buďme trochu pokorní – jíst obden krevety a dávat si v lednu maliny není úplně přirozené ve střední Evropě. Jezme sezónně.

Blíží se svátky spotřeby, aka Vánoce. Všechny reklamy se nám teď budou snažit vnuknout, že koupí jejich výrobku uděláme někomu radost. Je ale zbytečné darovat věc s efektem „Haha! Vyhazuju“. Když vybíráte někomu dárek, víte určitě, že ho obdarovaný chce, nebo mu ho chcete dát, abyste mu něco dali? Pokud platí to druhé, není nutné dávat hmotnou věc.

Pokuste se snížit dopad spotřeby tím, že omezíte spotřebu obalů. Ve městech jsou už většinou dostupné bezobalové obchody. Případně upřednostněte obaly ze skla a kovu, které lze recyklovat pořád dokola jen s využitím energie (ta bude obnovitelná). Snažte se úplně vyhnout plastu.


reklama

 
foto - Tůma Jan
Jan Tůma
Autor je ekonom a odborník na systém obchodování s emisními povolenkami.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (119)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

17.11.2021 08:50
Člověkem vyrobená hmota převážila sumu biomasy na planetě. Proboha co je to za nesmysl. Já tedy nevážil ani jedno a ani to druhé ale již z pohledu laika mi vychází toto tvrzení jako tvrzení nesmyslné.
Odpovědět

Mar Štědrová

18.11.2021 20:46 Reaguje na Jarek Schindler
https://www.lidovky.cz/svet/hmotnost-lidmi-vytvoreneho-materialu-na-zemi-prevysuje-prirodni-biomasu-vazi-vice-nez-jednu-teratunu.A201210_103829_ln_zahranici_sed
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2021 08:58
A co tohle pane Tůmo. Jsem vegan a tak bez soji a mořských řas, které u nás nemáme a nevypěstujeme se neobejdu. Jak budou do našich šiků přibývat další budeme stále zavislejší na dovozu. Bude se pro soju muset likvidovat čímdál tím víc pralesa a z moře "těžit" čím dál tím víc řas. Unese tato planeta rodící se zástupy veganu v zemích kde pro ně nyvypěstují dostatek domácích surovin?
Odpovědět
Pe

Petr

17.11.2021 09:18 Reaguje na Jarek Schindler
To zní tak zvláštně, skoro jako že stát je povinen zajišťovat vám takové jídlo, jaké si vyberete. Třeba okvětní lísty z rostliny rostoucí jen v Japonsku.
Upřímně - mořské řasy jíte jen proto, že jsou dostupné a nějaké náklaďáky vám to sem vozí. Kdyby nevozily, nejedl byste to. Jedl byste úplně normálně a spokojeně něco jiného.
Závěr tedy zní: To je váš problém, ne problém světa a ekologie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:14 Reaguje na Petr
I z veganství se dá vytvořit snobská póza, kde se musí všichni kolem počůrat, že pán nejí maso. Na co? Hahouno.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2021 15:10 Reaguje na Petr
Já naopak myslím, že je to obrovský problém. Naštěstí to není můj problém. Celkem by mi postačovalo to co dá les a zahrada. Takže, pašíka zabijeme, erteple nakopeme, zelí našlapeme a švestky vypálíme. A může přijít zima. No a pivo stačí Šerák a ten se vaří asi 20 km daleko.
Takže pane Petře, závěr tedy bude spíš znít. Vy tam na těch náměstích co protestujete a stávkujete kvůli údajné klimatické krizi zamyslete se nejdříve nad sebou jestli ta vaše uhlíková stopa a prostředky vynaložené na vaše žití nejsou nakonec větší než u těch co kritizujere.
Ještě pořád topíte plynem Hanzle?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.11.2021 17:26 Reaguje na Jarek Schindler
Lze jen chválit, váš přístup.
Kéž by takových bylo více !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 12:09 Reaguje na Jarek Schindler
Myslím, že celý článek je trochu mimo. Nízká uhlíková stopa těch, co si problém uvědomují, (kolik je to asi % populace?) klimatickému rozvratu nezabrání. Změny je třeba dělat systémově ve všech oblastech globálního společenského života.
Odpovědět
Pe

Petr

17.11.2021 09:23 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě že nepijete jen vodu z antarktických ledovců.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:14 Reaguje na Petr
To je už level 2, taky na to dojde, nebojte.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

20.11.2021 18:17 Reaguje na Petr
Pche ... ta je jen pro lůzry a spodinu... my znalci pijeme jen Kona Deep (Společnost Kona ji čerpá tisíc metrů pod hladinou moře u havajského pobřeží. Podle průzkumů je voda asi dva tisíce let stará a tedy patřičně vyzrálá. CENA 10 000,-kČ), nebo Veen (Ta nejlepší voda z Laponska a Himalájí. cena 575 Kč)...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:11 Reaguje na Jarek Schindler
Ále obejdete. Obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce jsou u nás zcela normální, brambory atd. atd. vůbec nemusí být z dovozu. Navíc na pár m2 zahrádky si toho dost sám vypěstujete.
Odpovědět

Mar Štědrová

18.11.2021 20:57 Reaguje na Jarek Schindler
Tak zrovna soja se pěstuje i v Evropě, ale především se pěstuje krom oleje jako krmivo pro dobytek a je celkem jasný, že dobytek té soji sežere podstatně víc než člověk. Takže čím víc veganů, tím paradoxně méně soji bude potřeba. A jako vegan určitě víte, že by měla být strava založená především na místních zdrojích bílkovin jako jsou naše luštěniny. Co se řas týče, existuje jich mnoho druhů, jedí se i sladkovodní a normálně se pěstují.Velký díl jich jde mimochodem do biopaliv. Popravdě, jestli něco trápí oceány, je to brutální rybolov, který vyhladovuje predátory a zároveň poškozuje mořské dno sítěmi apod. Lososí farmy jsou mimochodem taky pěknej humáč. Ale to už odbočuji.
Odpovědět
Pe

Petr

17.11.2021 09:02
Snížíme spotřebu, tedy výrobu, tedy zdroj příjmů obyvatel a daňové příjmy států.
Otázka tedy logicky vyplývá: Kde budou lidé a státy brát peníze?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 10:19 Reaguje na Petr
Bude se vyrábět dost, ale věci kvalitnější a tím dražší.
Bude se více recyklovat, energie bude čistší ale taky se tam zaměstná dost lidí.
Když se dívám, jaké vagóny naprostých pitomostí si lidé denně skládají do nákupních košíků, jak jsou běžně obézní, tak je mi jasné, že snížení životní úrovně by většině naší společnosti mohlo jen prospět.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

17.11.2021 17:49 Reaguje na Petr
Státy si mohou peníze natisknout,což způsobí inflaci, tedy že občan si za stejné peníze koupí podstatně méně. I tak může dojít k nucenému snižování spotřeby, že ceny porostou, ale příjmy nikoli.
Odpovědět
va

vaber

17.11.2021 09:13
klimaticky neutrální je část problému životního prostředí ,
ale lidé jsou hamouni a chtějí stát nad průměrem a proto musí mít stále poslední výkřiky z reklam i když jim starý výrobek slouží stejně dobře a někdy i lépe,
kdo není stále in ,stane se nezajímavá nicka a socka,
tak to prezentují média a drtivá většina lidí tomu podlehne,
změna chování nebude ,ani není žádoucí z pohledu dnešního ekonomického modelu,
peněz je možné natisknout tolik ,že výroba a likvidace nových výrobků zcela zničí životní prostředí a lidé budou mít stále dost peněz na další výrobky, proto nemá smysl setřit,
nikoho nezajímá ,že množství papírových peněz neodpovídá možnostem a zdrojům planety,
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

17.11.2021 10:06 Reaguje na vaber
Vaše makroekonomické představy jsou úsměvné. Pokud "tisknete" peníze vyvolává to inflaci. Peníze ztrácejí hodnotu a ten stejný rohlík stojí najednou místo 2Kč řekněme 3Kč. "Tiskem" peněz rozhodně nikdo neničí životní prostředí. Pouze okrádá držitele existujících peněz protože "ředí" zásobu oběživa, vkladů na běžných účtech (dohromady M1 nebo úzké peníze) a dalších peněžních agregátů. Množství peněz tedy přímo nesouvisí s nějakým ekonomickým růstem (nelze mezi to klást rovnítko nebo uvažovat o nějaké přímé úměře). Navíc v dnešní době elektronických plateb papírové peníze (oběživo) tvoří pouze určitou část peněžní zásoby. Částečně Vám lze dát za pravdu snad s mechanismem kdy při tištění peněz vzniká inflace a ta motivuje ekonomické subjekty brát si půjčky a nedržet peníze na účtech. Tak to funguje krátkodobě. V delším horizontu ale vede uvedená politika k raketovému růstu cen hmotných věcí (pozemků, akcií, domů a bytů). To může paradoxně ekonomický růst utlumovat a nebo vést až k sociálním nepokojům. Vše vidíme nyní i v praxi. Z toho důvodu mají vyspělé země centrální banky. Jejich úkolem by mělo být tlumení inflace. Nejvíce v tomto úkolu selhává ECB, která z politických důvodů kupuje jinak neprodejné řecké, italské nebo španělské dluhopisy aby udržela pohromadě měnovou unii. Evropský parlament a evropská komise ještě roztáčí kola svou zdražovací, marnotratnou podporou zelených údělů, nepotřebných rozhleden nebo podporou kdejakého líbivého nesmyslu. Uznávám, že jsem se trochu rozohnil. Jdu raději zasadit jabloň co jsem si na jaře narouboval na pláňku.
Odpovědět
va

vaber

18.11.2021 09:39 Reaguje na Dalibor Motl
pane, peníze se tisknou nebo chcete li dávají do oběhu proto aby se udržel ekonomický rozvoj za každou cenu,dávání peněz do oběhu je zcela řízený proces
vidíme od počátku kovidové krize kdy celý svět měl obrovské schodky a bylo jasné, že se to projeví na inflaci a stejně se jede dál ,
prostě je nutno udržet výrobu a nikoho nezajímá jaké nesmysly které i škodí životnímu prostředí se vyrábí ,dokud jsou zdroje a odběr bude se vyrábět a aby byl odběr musí mít lidé peníze,
životní prostředí a pár lidí co při tom zchudnou nikoho nezajímá, lidé se začnou uskrovňovat až nebudou mít peníze ,ale to vyvolá jinou krizi a tomu nyní ECB brání za každou cenu,až přijde čas bude omezovat také inflaci, jde o to vybalancovat pro a proti
v tisku peněz vedou USA, ty daly do světa tolik nekrytých peněz, ale zatím se to nijak negativně neprojevilo
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

18.11.2021 14:46 Reaguje na vaber
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/ekonomika-nemecke-potize-s-prumyslem.A211113_211054_p_ekonomika_wag
Odpovědět
va

vaber

19.11.2021 08:49 Reaguje na Dalibor Motl
takových článků napše každý novinař tucet za večer,
usměvné je to kolik je všude odborníků kteří plýtvají svými znalostmi, třeba na Ekolistu ,místo toho aby se za těžké peníze stali poradci ECB ,protože tam jsou asi samí hlupáci a dělají jen hloupá rozhodnutí a moudré poradce,třeba z Ekolistu, nutně potřebují
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.11.2021 08:58 Reaguje na vaber
Proč si myslíte, že dělají hloupá rozhodnutí?
Jsem si zcela jist, že na svých rozhodnutích ani v nejmenším neprodělají.
A jaké budou důsledky pro Vás je jim zcela lhostejné.
Odpovědět
va

vaber

20.11.2021 10:00 Reaguje na Viktor Šedivý
reagoval jsem na pana Motla který jmenoval některá prý špatná rozhodnutí ECB ,asi do toho vidí ,
nikoho nehájím ,ale ECB má určitě taky zájem na stabilitě a prosperitě Evropy, jen bližší je košile než kabát
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:30 Reaguje na vaber
"nijak negativně neprojevilo".
Jistě, protože se nám vždy řekne jen půlka skutečnosti.
FED provedl rozsáhlé "kvantitavní uvolňování", peníze rozpůjčoval firmám a jakmile se vracely ve splátkách, zase je likvidoval.
Odpovědět
va

vaber

19.11.2021 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
likvidoval,?takovou blbost dokážete říkat jen vy, vše se dělá přes komerční banky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:27 Reaguje na vaber
Emisní banka pro USA je FED a ta rozhoduje o množství dolarů na trhu.
Odpovědět
va

vaber

20.11.2021 10:02 Reaguje na Pavel Hanzl
ano ale dává je do oběhu přes komerční banky , takže cesta zpět neexistuje a byla by to i naprostá blbost
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2021 13:38 Reaguje na vaber
Zase špatně. FED vymyslel, že podpoří ekonomicky zdravé velké firmy a napůjčoval jim peníze, které neměl.
Tak je vytiskl navíc a aby dolar neoslabil tak je, až splnily svůj účel, začal zase stáhl a zlikvidoval.
Samozřejmě to šlo přes komerční banky a vůbec nechápu, co na tom nechápete.

Odpovědět
DM

Dalibor Motl

20.11.2021 18:48 Reaguje na vaber
Cesta "zpět" normálně existuje. Je k dispozici široká škála opatření. Například zvyšování úrokových sazeb snižuje rychlost oběhu peněz a snižuje ochotu komerčních bank půjčovat si od cedulové banky. Povinné minimální rezervy bank dále snižují množství disponibilních peněz. Také lze prostě stahovat oběživo. Můžeme mít různé názory na politiku ECB ale základní makroekonomické nástroje jsou bezpochyby k dispozici. Stačí se vzdělat v naprostých základech, které asi nezpochybňuje žádná ekonomická škola nebo teorie ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2021 09:56
Pozoruji, jak se historie zase navrací. Před 32 roky chtěli lidé bohatnout
a mít se lépe než soused. Některým se to povedlo a jak, už nikdo dneska
nezkoumá. Nyní jejich děti a vnuci uvažují jinak a to, že tak to nepůjde
do nekonečna. Rozevírání nůžek a s tím spojené zbytečné plýtvání úspěšnými
přináší problémy pro všechny. Narůstá množství všemožných odpadů, zvyšují
se i po úsporách nároky na energie a schází čím dál více ochota se živit
prací. Za práci se považuje i to, co je zbytné a je dobré pouze k tomu,
aby bylo za co utrácet. Výsledkem bude co? Další revoluce a bude jaká a
o čem? Rovnostářství je nereálné, ale jeho malý díl není k zahození. Co
tak nezdaněný limit na energie, příjmy a nad limit progresivně danit?
Zatím je to spíše naopak. Jsou tu slevy z ceny pro velkoodběratele,
odečty z daní pro velkospotřebitele atd. Naopak těm malým koncovým nikdo
nic nesleví a dokud něco vlastní, tak jim nevypomůže ani sociální systém.
Až budou na dně, tak dostanou žebračenku a budou novodobými otroky žijícími
z ruky do úst vydaní napospas systému. Někteří z mladých o tom přemýšlejí
a hledají řešení. Protestují proti následkům, ale neřeší příčinu. Ono nikdy
se nikdo dobrovolně dobrého bydla nevzdá a tak nezbývá nic jiného, než vyčkat do hořkého konce. Neúspěšným utáhneme opasky, aby ti úspěšní mohli zase více plýtvat. O nic jiného tu ve skutečnosti nejde.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.11.2021 10:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Sociální smír zapomenut.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 18:29 Reaguje na smějící se bestie
Ve fašismu nic takového neznají. Za Mussoliniho byly ve vládě zástupci odborů, u nás dnes ani to ne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
No ještě toho trochu ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 12:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Babišistán je oligarchický - korporátní systém, Benito Mussolini taky tvrdil, že bude "řídit stát jako firmu".
Pro obyčejné lidi to není, musíme se vrátit k plnohodnotné demokracii.
Odpovědět
va

vaber

18.11.2021 09:48 Reaguje na Břetislav Machaček
čemu se divíte ,kapitalizmus má být sociální? ,to je protimluv ,
pravidle stanovuje vítěz a nevyhrál plebs,
demokracii měli jen ve Starém Řecku, dnes je to utopie
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 10:34 Reaguje na vaber
Kapitalismus sociální být ani nemůže, protože je to úplně jiná kategorie.
Ten je ekonomický systém, kdežto sociální stát je politický. Postavený většinou na demokracii. Zkuste si to ujasnit.
Odpovědět
va

vaber

19.11.2021 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
zase melete hlouposti politika a ekonomika jsou úzce propojeny , ovšem vy jste vždy zcela mimo realitu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:44 Reaguje na vaber
Právě v demokracii je nutno stále tyhle oblasti důsledně oddělovat, proto nějaký střet zájmů, propojování politiky s byznysem atd. tam jsou přímo zločiny. A dobře se ví proč, oligarchický - korporátní systém vede k propadu nejen ekonomickému ale všeobecnému. To vidíme naprosto jasně i u nás.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 13:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak to asi proboha funguje např. USA? Česko je proti tomu průhledné, že průhlednější být nemůže, přece nemůžete být tak najivní, že třeba v Německu je politika oddělená od ekonomiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:24 Reaguje na Milan Dostál
Samozřejmě tam JE oddělená politika od ekonomiky, jakékoliv jenom podezření, že politik má něco s nějakám korporátem, je jeho totální likvidace.
V Rakousku Kurzova strana dostala nějaký sponzorský dar od firmy s hracími automaty(asi) a byla okamžitě ostuda, co by mohla jako za to chtít!!!
Řešil to soud a vyhodil to. Dovedete si tohle představit u nás?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.11.2021 10:42 Reaguje na vaber
A víte, že ani tam ta demokracie neplatila pro všechny?
Volili pouze OBČANÉ a nikoliv otroci a jiní níže postavení
lidé. Démos kráto(vláda lidu) je pojem hezký, ale nedokonalý
v tom, že záleží na osvícenosti většiny a její toleranci
vůči menšině. V opačném případě jde o cyklické střídání
obou táborů, pokud se oba tábory neliší pouze kosmetickými
rozdíly jako třeba v USA. Tam je to pouze "boj" mezi tou
tvrdou pravicí a tou měkčí. Skutečnou levici postavili
mimo zákon a nyní její program naoko částečně převzala
ta "měkčí" pravice. Podobnou cestou šel Babiš, skutečné
levici vykradl program a jde ve šlépějích pravice s prvky
sociálna. Polarita se scvrkla na kosmetické změny a na
to, kdo bude mít méně afér a viditelnější vůdce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 13:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Pojem pravice - levice u nás zmizela už úplně, my se vrátili obloukem do roku 1990, kdy se volilo mezi demokracií a totalitou.
A počet afér u diktátora vůbec nikoho nezajímá (tolik trestních oznámení i prokázaných tunelů neměl na triku snad ani sám Babinský).

Ovšem pozor!! Kdyby se provalila nějaká naprostá pitomost u demokratů, to by kobliháři ječeli jak stádo paviánů....
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Docela by mě zajímalo co současná vláda udělala nedemokratického a kdy se současný premiér projevil jako diktátor? Demagogicky nálepkovat umíte skvěle. Demoslepenec neudělal podvod jen na své voliče, ale na všechny občany ČR, jinak, když už vystupuje tak jednotně, by se sloučil do jedné strany. Takto je to jen projekt na tahání peněz z kapes daňových poplatníků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:09 Reaguje na Milan Dostál
Pokud má předseda jakékoliv demokratické strany problém (je třeba trestně stíhaný), odstoupí a strana si zolí někoho jiného. Ovšem diktátora vyměnit nelze.
Tím se stalo, že se takový jedinec stal premiérem a velmi rychle si vytvořil ze státních orgánů svoji mafii. Ta začala likvidovat poctivé firmy zajišťujícími příkazy, kradla pro něho "klekáním" celé firmy, čímž se stalo u nás právo nevymahatelné. Což je silé poškození demokracie.
Diktátor si ze státu udělal jen financiéra svého podnikání a servisní organizaci Agrofertu, kradl tak brutálně z EU dotací, že mu je unie zablokovala. Tak je těží z našeho SR a jede se dál. Z peněz pro malé podnikání si postaví luxusní sídlo atd. atd. atd.
A výsledek po osmi letech bačování?
Těžká finanční krize s děsivou inflací a gigantickým nárůstem státního dluhu, pozice páté nejhorší země v boji s koronavirem (ze 155 hodnocených), těžká energetická krize, kdy lidem chodí zcela nesmyslné účty za energie atd. atd. atd.

Totální zkorumpovanost státní správy se projevuje někdy přímo bizardním způsobem (nevyšetření otravy Bečvy), absolutní neschopností ERÚ řešit energetickou krizi, totální nechopností reformovat energetiku demonstrovné halasným ropáctvím.
A tak se dá pokračovat na několika stránkách. Pořád to nestačí??
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 15:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ještě jednou, nedemokratické jednání a projev diktátorstvi, ty plky si nechte pro svou bublinu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 18:34 Reaguje na Milan Dostál
Pokud to nechápete, tak sorry jako..........zkorumpovat celou státní správu skutečně demokratické není, to je už diktatura.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 07:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Chci něco konkrétního, celá státní správa po celou dobu současné vlády docela aktivně funguje spíše protivládně, ale to vy z té své bubliny nevidíte jen nálepkování lidí s jinym názorem vám jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:47 Reaguje na Milan Dostál
Konkrétní případy mám ve svém příspěvku hned nad vámi. Nechápu, proč si to nepřečtete.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 12:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkorumpovat státní moc se jistě podařilo majitelům OZE, aby se OZE tunel nevyšetřil, jinak by přišli o stovky miliard Kč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Největším majitelem výrobny OZE je zcela vyjímečně zase hrabiš.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 21:19 Reaguje na Pavel Hanzl
To nerozporuji. Ale kdy se dostal Babiš do velké politiky a kdy se stal největším majitelem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2021 13:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Tady je skutečně problém předchozích vlád, že nebyl odchycen a zavřen už dávno. Ale až za Nečase se začaly soudit i velké ryby (Rath) a asi bába byl další na řadě. Proto ten zpackaný policejní puč.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 15:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ještě jednou, nedemokratické jednání a projev diktátorstvi, ty plky si nechte pro svou bublinu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:48 Reaguje na Milan Dostál
Pokud ty "plkyů nechápete, tak máte smolu, jednodušeji se to vyjádřit asi vůbec nejde.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Pořád jedete dokola, ale uvědomte si, ty dluhy jsou důsledek covidu a je to podobné po celém světě, sanování postižených podnikatelů udržení zaměstnanosti s cílem udržet kupní sílu až se situace zlepší, takto postupovali a postupují všichni. Asi nikdo nečekal, že se to takle protáhne a jak už jsem jednou psal, problém ČR je, odpůrci současné vlády musí přece zničit Babiše i kdyby to mělo stát zničení celého státu, stačilo by možná alespoň trochu spolupracovat a neházet do všeho vidle soudit se a udávat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:11 Reaguje na Milan Dostál
Babišistán se začal propadat už před nástupem covidu, jeho začátek byl u nás zcela ostudně zkorumpován a dopizděn. Dál to pokračovalo pouze směsí zmatků a tunelování ve velkém.
Taky proto jsme byli tak děsivě ohodnoceni.
Sanování postižených firem bylo u nás snad nejbídnější (z nárůstu státního dluhu Rakušáci vypláceli postiženým dvojnásobek, než my).
Očkování zase zablokovala hybridní válka, čecháčci doblblí ruskou demagogií se očkovat nedají. Proto se to dnes zase tak mohutně rozjelo.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Termíny tunelování, odklánění a politický kmotr jsou určitě taky poněkud starší a spíš je lze spojit s nastupující evidentně vaší vládou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:05 Reaguje na Milan Dostál
Samozřejmě není demokratický systém nějaké "Království Nebeské", tvoří to lidé, ale to co se děje u nás skutečně obdobu nikde v normálních zemích nemá.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 14:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte recht, aby politik snad obecního nebo okresního formátu tvořil celostátní a zahraniční politiku , to je opravdu světový unikát, nad tím musí být v úžasu celý svět.
Odpovědět
va

vaber

19.11.2021 08:55 Reaguje na Břetislav Machaček
demokracie je utopie,
vždy sklouzne k tomu ,že každý si mele co chce ,každý hájí svoji pravdu a nikdy se taková společnost nesjednotí na rozumném názoru a řešení,
nikdo ani nechce hledat rozumná řešení a soustředí se jen na zdůraznování chyb druhé strany
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:50 Reaguje na vaber
Demokracie není žádná utopie, je to systém, který vedl k vybudování nejsilnější a nejbohatší společnosti v dějinách lidstva. Doposud nikdo nevymyslel nic lepšího, i když pokusů bylo provedeno něurékom.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 12:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebyl to spíše trh + peněžní systém = kapitalizmus?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Nebyl. Trh vzniká v každé lidské splečnosti, když je zakázaný,vzniká trh černý. Kapitalismus funguje i v komunistické Číně.

Politika je správa věcí veřejných, kdežto kapitalismus je ekonomický systém. To se zaměňovat nedá a v demokratických zemích se tyhle pojmy silně oddělují.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 21:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Proboha, nejdříve napíšete "Demokracie není žádná utopie, je to systém, který vedl k vybudování nejsilnější a nejbohatší společnosti v dějinách lidstva."

To bohatství zavinil kapitalismus a to i v Číně. To, že se to odděluje je správně, akorát vy si zaměňujete účinky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2021 13:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Samozřejmě!!
Kapitalismus je nejlepší ekonomický systém na zbohatnutí celé společnosti a nejlépe se mu daří v demokracii. Ale i v komunismu (nebo spíš v tom čínském paskvilu) se mu daří dobře. Ale není to systém správy věcí veřejných, tím se vůbec nezabývá, to dělá demokracie.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
V dnešní době demokracie tak ohýbána, že to už ani demokracie není, když ti kteří zrovna volby nevyhrají, nedokáží se ani minimálně podřídit většině a vše negují, to platí na celém světě, volební pravidla se mění podle momentálních potřeb atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 14:01 Reaguje na Milan Dostál
Hluboký omyl. V dedmokratických zemích se nic neohýbá, většinou se drží velmi striktně zákona a jakékoliv změny se dlouhodobě a velmi hloubkově diskutují.
Nesmíte za klasickou demokracii považovat babišistán....ani jeho média....
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.11.2021 10:01
Další článek a tentokrát dobrý popis problému. Nejvíc se vždy těším na odstavce Co může udělat systém a co můžu udělat já :-). Ten spotřebitelský model dnes platí, ale myslím, že si p. Tůma myslí nebo aspon naznačuje, že se tento model všem zamlouvá a že ho vyžadujem. Ale je to spíš z nouze ctnost. Je to jen další manipulativní obvinování spotřebitele. Nejsou všichni ropáci a hlupáci. Spousta lidí na nekvalitní přístroje se zabudovanými ničítky nadává, je z nich unavená, a nemá chut každé 2 roky muset kupovat nový spotřebič. Možná na začátku kapitalismu v r. 90 byly nové barevné spotřebiče zajímavé, ale dnes lidi spíš hledají kvalitu. Většina dovede pochopit, že nekvalita a časté obměnování spotřebičů není dobrá cesta. Cena je většinou stejně nastavena tak, aby nekvalita byla jen o málo levnější než kvalita. Když se připočte zátěž pro životní prostředí, tak je volba trochu dražší trvanlivé kvality jasná.
A hned by klesla spotřeba lidských zdrojů v Asii, spaloven v Evropě a skládek v Africe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 12:42 Reaguje na Jarka O.
Náš svět ovládají především kšeftaři, ti mají neskutečně dobře zmáknuté reklamní kampaně a na kšefty s Asiií se pěkně balíkují.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.11.2021 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Přečtěte si něco o Britské východoindické společnosti, at víte, co nás čeká, a co je greta. A ano, reklamy nás masírují výborně, funguje to.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 16:13 Reaguje na Jarka O.
Ta společnost je stará víc jak 200 let a působila hlavně v předposledním století, šermovat dnes Přemyslovci je taky úplná pitomost.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.11.2021 19:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak když se nechcete poohlédnout v minulosti a trochu se poučit, nebudu to vnucovat. Ale vy uljanovem šermujete rád. To není stejná pitomost?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 10:40 Reaguje na Jarka O.
Dnešní demagogové přímo navazují na Uljanova a pouze jeho systém vylepšují, ovšem cíle jsou pořád stejné.

Britové kdysi ovládali půl Zeměkoule, někdy se chovali taky dost hnusně (z dnešního pohledu), ale už ovládají kulový a hlavně se můžeme podívat, jak to jejich bačování dopadlo: Kanada, USA, Ausrálie, Nový Zéland, Indie, JV Asie, Jižní Korea atd.. Nejmodernější a nejvyspělejší země světa.

A jak dopadlo bačování soudruha Uljanova?
Severní Korea, Venezuela, Kuba, Libye, Sýrie, Vietnam, Východní Evropa.

Už vidíte ten rozdíl??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 12:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, co měl nebožtík Uljanov společnýho s tím vámi popsaným spolkem?

Jinak ta Indie, já vám nevím, ale jako hitparáda mi to moc nepřijde. A hlavně ... taktně pomíjíte veškeré kolonie v Africe, kde to dnes vypadá jak to vypadá.

Jo, ty USA tam jsou proč? Bo tam to začalo šlapat AŽ POTÉ, co slavnou Británii poslali do kelu. A s tou J. Koreou jste už asi úplně spadnul z višně, ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 12:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Možná ani tak Uljanov, ale především Lev Trockij byl hlavní sovětský demagog, který vymyslel to úžasné oblbování lidí ve velkém (Psychologie davu) a velmi dobře si to ověřil v praxi už v občanské válce po r. 1918.
A jeho následníci to rozvinuli do nejlepšího systému demagogického oblbování lidí všech dob a všeho lidstva. Možná něco podobného mají v Číně, ale ti nejsou až tak agresivní (zatím).

U nás se to projevuje hybridní válkou, kterou celkem velmi slušně prohráváme.


"Jako již tolikrát v naší historii podceňujeme reálnou sílu nepřátelské páté kolony ve vlastních řadách. Vzhledem k velikosti ztrát již u dezinformací nelze mluvit o ochraně otevřenosti a demokracie, ale o systematickém úsilí nás zevnitř rozvrátit a o nezbytnosti se tomu aktivně bránit."

https://hlidacipes.org/ivan-gabal-protiockovaci-silenstvi-ukazuje-ze-jsme-prohrali-i-dalsi-utok-kremlu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=660320&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=fzIFHwuqywe-202111151847&dop_id=14227096
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen tak mimochodem, Marx,Engels byli Němci, Lenin byl německý agent, Stalin byl Gruzinec, Brežněv byl Ukrajinec, Rusové jsou vlastně stejné oběti jako my.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:17 Reaguje na Milan Dostál
No, až tak to nebylo. Lenin byl Rus jak poleno, Lev Trockij taky (ruský žid), Stalin byl Gruzínec ale většina jeho vrahů a gaunerů byli Rusi. Nejhorší zvěrstva, zvláště na Ukrajině, prováděli komsomolci, většinou Rusové, mezi rudými komisaři bylo asi 20% Židů. Což ale odpovídalo zhruba procentu obyvatel.
Marx s Engelsem s tím neměli vůbec nic společného, byli dávno na Pravdě Boží.
A Brežněv byl už jen dojížďák...
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 15:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to, že agenta Lenina tam vyslala německá vláda, která si myslela že má běh světa v rukou, ale jako vždy se to zvrtlo, do jeho příjezdu byl vývoj v Rusku poměrně demokratický.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 18:38 Reaguje na Milan Dostál
Vývoj v Rusku demokratický, fakt??? Asi jak v Angole....
Faktem je, že Leninovi tam pomohl Němci, ale jedinec nic neudělá. Navíc duchem revoluce a hlavním organizátorem byl Lev Trockij.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 07:20 Reaguje na Pavel Hanzl
O Kerenského vládě jste asi neslyšel, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:53 Reaguje na Milan Dostál
Kerenského vláda prakticky nevládla, neměla možnost se ani stabilizovat a vytvořit nějaký nový systém. Je považována za jakodemokratickou, ale z houna bič neupletete.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože tam Německo poslalo Lenina s cílem Rusko definitivně rozložit, ale vy si historii vykládáte jak to zrovna potřebujete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 16:05 Reaguje na Milan Dostál
Historie není výstřel do tmy.
Carská moc se v Rusku řítila, komunisti tam měli velice silnou pozici a nebýt Lenina, asi to dopadne stejně. Hlavním revolucionářem byl Lev Trockij.
Ale Němčouři Leninovi trochu pomohli, ale ten význam bych zase nepřeceňoval.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.11.2021 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Brežněv dojížďák, vy jste vtipnej. Pořád se oháníte 68 a teď dojížďák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 18:39 Reaguje na Milan Dostál
Proti Stalinovi to byl hodný strýček a mezi ruskými gaunery nula.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

19.11.2021 07:36 Reaguje na Pavel Hanzl
On přece stojí za invazí. Tedy největší gauner ze všech. Podle vás je zřejmě hodný strýček i Hitler.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 10:56 Reaguje na Milan Dostál
Brežněv a miniinvaze do ČSSR, která stála pár set obětí, byla v dějinách jen bezvýznamná šarvátka.
Ale Stalinovy čistky, hladomor na Ukrajině, nepovedené přepadení Německa atd. stály desítky (nebo přes sto??) miliónů obětí, to je úplně jiné kafe.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.11.2021 12:27 Reaguje na Jarka O.
Jak ale tu kvalitu na pultě nebo na e-shopu poznáte?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.11.2021 10:06
Zatím nevidím, že by ti v tom skleníku v Bruseli a jim podobní nejen po celé EU, měli snahu šetřit a jít v tom příkladem.
Až začnou, tak se o tom dá uvažovat i ostatních.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 12:43 Reaguje na smějící se bestie
Taky vidět nemůžete, protože oči za horizont vám tvoří média. (Altner).
A ty jsou u nás čistě protiunijní, takže můžete vidět jen s.ačky a nesmysly.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.11.2021 17:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Protiunijní ?
Snad ne i ČT !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 18:25 Reaguje na smějící se bestie
ČT mě připadá normální, kritika je tam umírněná a i něco pozitivního se tam dá občas uslyšet. To je tím, že si zvou celkem kvalitní lidi do rozhovorů.
Ale zbytek medioality? Jednou jsem to počítal, na 10 článků bylo sedm tvrdě kritických a tři neudrální, pozitivní žádný.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.11.2021 00:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Kvalitní člověk se pozná podle toho, že má dobře natrénovaný bruselský anální alpinismus?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 10:41 Reaguje na Viktor Šedivý
Ne. Podle toho, že má přehled a orientuje se v realitě. Nevěří pitomostem a konspiračním teoriím.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.11.2021 10:13
Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Autor adoruje další heslo z budování komunismu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 16:55 Reaguje na Richard Vacek
Vy jste četl asi úplně jiný článek. mrkněte si aspoň na nadpis.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

17.11.2021 17:33
Hezký článek, pan Tůma se tu zamýšlí nad tím jak si lidé kupují zbytečnosti na jedno použití. Ale pokud se nemýlím, tak zrovna pan Tůma ideologicky prosazuje elektroauta na jedno použití, i když jejich životnost je sotva poloviční proti klasickým autům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 18:27 Reaguje na Petr Blažek
Hluboký omyl, testovací Tesla v USA najezdila už milión majlí a pořád funguje, nové Muskovy baterie garantují milión kilometrů......
Odpovědět

Jirka Černý

17.11.2021 20:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Když ty baterie budete vozit ve dvacet let starém nafťáku v kufru je slušná šance že najednou milion km při troše péče o motor i 1,6 milionu aby tedy ty míle.
Realita v elektroautě je cca 200 tis. V ideálním prostředí jednou tolik. Toť reálné zkušenosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 10:44 Reaguje na Jirka Černý
Ty reálné zkušenosti jsou s vyšlahanou baterkou z Číny, že?
Ta Muskova se sotva vyrábí (předváděla se v létě) a ještě nikdo nemůže jasně říci, jestli páníčci nakecají. Ale jak je znám, tak moc ne. Jen trochu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 12:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Jj, najezdily. A jaký mají dojezd? A nakolik by vyšlo do nich narvat ty nové baterie? A nebylo by pak lepší koupit rovnou nové auto, než do křápu před rozpadem ... což auto po 1 mio km prostě je, bez ohledu na motor ... rvát nové baterie?

Vy zase vymejšlíte kktiny, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 12:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím, co melete. Samozřejmě že auto, které má najetý megáč km, je zralé do šrotu. A nemusí se u něho ani měnit baterie.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2021 13:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Takových aut jezdí mraky a žádný šrot to není.
Špatná údržba naopak dokáže udělat šrot i z nového auta.

Nepsal jste tu, že se budou vyrábět věci kvalitnější? Toto je názorná ukázka našeho přístupu a uvažování, kdy používanou ale pořád dobře fungující věc automaticky bereme jako starý šrot, co je nutné vyhodit a vyrobit novou.
To taky jasně ukazuje, že úspěch/neúspěch nějaké změny a snahy o zlepšení závisí hlavně na našem myšlení. Dokud ezměníme svoje myšlení, nezměníme ani nic jiného a brzy skončíme.
Nějaké OZE tedy svět nijak nezachrání, když budeme mít v hlavách pořád ten starý spotřební bordel.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2021 13:57 Reaguje na Petr
Nebo jinak. Když technika uteče morálce, jsou z toho jen problémy, které ale penězi a jinou technikou nevyřešíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:20 Reaguje na Petr
Tak já nevím. Za komára byla Škodárna po 100 tisících zralá do šrotu, dnes najezdí klidně půl miliónu. A milión je vám furt málo?
Klidně ať najezdí dva, tím líp, ale to by normálnímu člověku trvalo 133 let.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2021 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejde přece o to kolik má najeto. Že má najeto milion, tak je to šrot a vyhodit, to je jen špatný automatický předsudek. Stejně jako že loňský model mobilu je zastaralý. To nás naučil spotřební systém. Máme to v hlavách a je potřeba se to zase odnaučit.
(A ty mraky aut s najetým milionem bylo myšleno normální auta. Omluva za nedostatečný text)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:25 Reaguje na Petr
Fakt jezdí mraky elektroaut, které mají naježděno přes milión kilometrů??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak co prudíte s tím, že nějaké Tesly už najely mil km? Prostě najely, reálný dojezd mají dnes ani ne 100 km a jsou tedy úplně k prdu.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 15:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Mám kamaráda od kamaráda, který kšeftuje s auty a tahá Teslou dost těžký vozík, nemůže si ji vynachválit a bude si kupovat druhou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 13:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Ta miliónová Tesla byla testovací auto v USA.
Odpovědět

Jirka Černý

17.11.2021 18:31
Tak jako pár věcí k zamyšlení tam je, to ne že ne.
A víte proč ty rodiny v sobotu nakupují v nákupním centru? No fakt ne pro to že by je to bavilo.
Odpovědět
AM

Anežka M

19.11.2021 20:00 Reaguje na Jirka Černý
1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.11.2021 22:16
Solidně zkonstruované, rozebiratelné a opravitelné přístroje?
Dobrá myšlenka.
Jenže skutečnost, že takový přístroj přijde draho, znamená mj., že na jeho výrobu padlo víc surovin a energií. A opravitelnost nemá smysl, pokud nemáte zaručené dlouhodobé dodávky náhradních dílů ... jenže takové náhradní díly, to jsou vlastně ladem ležící výrobky, které možná budou využity k opravě anebo půjdou do šrotu, protože zrovna tenhle díl se nebude měnit.
Takže když si vezmu takový symbol spotřeby, mobilní telefon.
Můžu ho mít se solidním rámem, šroubované díly, elektronika rozdělená na několik modulů, aby porucha bagatelní součástky byla opravitelná.
Ten mobil bude velký, těžký, asi do něj trochu snáz poteče, bude v něm pár potenciálně problémových konektorů.
Kdo by něco takového dělal? A kdo by ten krám koupil?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

17.11.2021 22:51
Jé, takový hezký článek a o takových prkotinách. Můžete se uskromnit do sebezničení a bude stačit další celosvětový proklimatický summit s dopravou účastníků soukromými letadly nebo další válečný konflikt a všechny ohledy, které jste dosud osobně na klima brali, přijdou naprosto vniveč. Myslím, že skutečné řešení není v tom, že na konferenci nedostanete tašku s dárečky. Ale je mi jasné, že na Zemi jsou skupiny obyvatel, které prostě ke změně životního stylu nedonutíte, tak to musíte nějak protlačit přes ty, které jste schopní donutit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2021 07:28
"Zodpovědná společnost nepůjde po nejnižší ceně. Proto bude mít nastavený ekonomický systém (například daň z produktu s krátkou zárukou) tak, že nejlevnější produkty budou ty ekologické. "

Dvě věty , které autora usvědčují z naivní představy budoucího utopického socialismu.
Jak prokazuje historie (Saint Simon, Owen) tudy cesta nevede, možná bych ještě mohl uvést Campenelův "Sluneční stát" ideální společnost, kde neexistuje soukromé vlastnictví a kde nejdůležitějšími hodnotami jsou vzdělání, práce a sounáležitost. V čele státu stojí svrchovaný vládce, nejmoudřejší člověk ve státě (EK) , jemuž jsou podřízeni Láska, Moc a Moudrost. Prakticky všechny činnosti ve státě jsou řízeny a kontrolovány politickou mocí, která je výrazně propojená se zeleným náboženstvím.

Autorovi bych doporučil alespoň základní seznámení s vývojem moderní společnosti ,možná je dobrý obchodník s emisními povolenkami ,ale ze základů společenských věd má nedostatečnou.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2021 14:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vše se vyvíjí, i lidská společnost.
Každý společenský systém vyžaduje dosažení určitého stupně vývoje společnosti. Předbíhat nejde, jak nám minulost ukázala. Vývoj nejde nařídit, ani nahradit silou. Bez vývoje se dál nedostaneme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 12:46
S tím holícím strojkem mne to zaujalo a ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak furt nevím, jak to autor myslel. Bo co autor píše ... "holící strojek stojí 500 Kč ...Kč. Strojek vydrží rok a použit bude jednou měsíčně." ... mi fakt hlava nebere. Jako že holící strojek za pětikilo je po 12 použití nefunkční a na vyhození? Co to ten pošuk Tůma kupuje???

A ty boty, to je taky slušná zhovadilost.

Jako umírněnost ve spotřebě, to rozhodně ANO ... ale co si myslet o někom, kdo argumentuje jak antoušek?
Odpovědět
ms

18.11.2021 19:10
Zase "plodný" pan Tůma si dělá reklamu jako prodejce spekulativních emisních povolenek. Bylo by to přece jedoduché, kdyby Evropská komise a parlament nařídily, že průmyslové produkty budou mít záruku nikoli dva, ale pět či sedm let. Ale takhle si to bruselská byrokracie u mezinárodních korporací zavařit nemůže. To by s takovými politiky nadnárodní kroporace brzy skoncovaly.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

19.11.2021 20:37
Pane Tůmo, ten myšlenkový proces, který jste popsal v prvním odstavci, poměrně přesně vystihuje to, jak chce s oteplováním bojovat EU. Bruselští úředníci jsou totiž na "řešítka" špičkoví experti.
Bohužel, druhý odstavec hned v prvním souvětí říká naprostou pravdu - že takové řešítko, které by fungovalo a nepřineslo víc škody než užitku, bruselské velemozky neznají, protože ho zatím nezná NIKDO. Proto vymýšlejí zhovadilosti jako elektroautíčka - a protože mají moc, tak je tvrdě prosazují. Skoro by se dalo říci, že svá "řešítka prosazují tím vehementněji, čím jsou pitomější.
Naopak jediný prostředek, který by mohl opravdu výrazně pomoci a přitom je vyzkoušený, osvědčil se a je reálně možné ho využívat, hodili do koše...
Že ho teď začínají přece jen (zdráhavě!..) povytahovat, což je první krůček správným směrem, není ukázkou jejich moudrosti, nýbrž jejich bezradnosti v situaci, kdy se ukazuje, že německá Energiewende, ze které opisují, jaksi nefunguje tak, jak se očekávalo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist