https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/asociace-renovatoru-toneru-distancujeme-se-od-pr-clanku-vite-kam-vyhodit-prazdny-toner
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace renovátorů tonerů: Distancujeme se od PR článku Víte, kam vyhodit prázdný toner?

2.10.2021
Dne 15. 9. 2021 vyšel na portálu Ekolist.cz PR článek s názvem „Víte, kam vyhodit prázdný toner?“. Asociace renovátorů tonerů, organizující systém sběru použitých tonerových a inkoustových kazet Šetřipřírodu.cz, se distancuje od informací, uváděných v tomto PR článků.
 
Ačkoliv tento PR článek nepřímo odkazuje na námi organizovaný systém sběru tonerových kazet Šetřipřírodu.cz, nemáme s tímto článkem jakoukoliv souvislost a ohrazujeme se proti informacím uvedeným v tomto článku.

Článek dle nás vytváří dojem, že právnické a podnikající fyzické osoby se mohou zbavit použitých tonerů tak, že si objednají box pro sběr. Právnické a podnikající fyzické osoby však mohou použitý toner vybavený čipem (což představuje většinu tonerů) předat pouze provozovateli zařízení určeného pro nakládání s elektroodpadem a obchodníkům s povolením pro elektroodpad! Předání takové osobě je možné prokázat dokladem o likvidaci, který smí vystavit pouze osoba k tomu oprávněná. Pokud by takový doklad vystavila osoba, která k tomu oprávněna není, pak je takový doklad vlastně jen důkazem, že tonerová kazeta byla zlikvidována v rozporu se zákonem o nakládání s odpady. Zjednodušeně je možné říci, že ke každé faktuře o nakoupení tonerů má kupující archivovat po jeho použití doklad o převzetí k likvidaci, vystavený osobu s platným Povolením provozu zařízení na likvidaci elektroodpadu vydaným krajským úřadem. Horní hranice sankce za porušení je až milion Kč.

Systém sběru Šetřipřírodu.cz je určený pouze pro spotřebitele – fyzické nepodnikající osoby. Po celé České republice rozmísťujeme sběrné boxy, většinou v budovách obecních úřadů či na sběrných dvorech s cílem sebrat co největší množství použitých tonerových a inkoustových kazet a tyto renovovat, pokud je to možné a zlikvidovat, pokud neumožňují renovaci. Všechna sběrná místa jsou k dohledání zde: https://www.kamsnim.cz/categories/tonery.

Ačkoliv jsme rádi za každý odevzdaný kus tonerové či inkoustové kazety, současně však nemůžeme navádět právnické a podnikající osoby k jednání, které je dle nás v rozporu se zákonem č. 541/2020 Sb., Zákonu o odpadech. Právnickým a podnikajícím fyzickým osobám dokážeme zajistit sběr použitých inkoustových a tonerových kazet, vždy však individuálně po dohodě (stačí nás kontaktovat na info@setriprirodu.cz s vystaveným potvrzením o převzetí od oprávněné osoby.

Optimálním řešením je předcházení vzniku odpadu. Odpad, který nevznikne, není. V oblasti tonerových a inkoustových kazet je to jednoduché – tvorbě odpadu předejdete tím, že nakoupíte toner, který byl vyrobený z odpadu (již použitého toneru). Takovým tonerem je renovovaný toner. V procesu renovace se použije celé vnější platové tělo z dříve použité originální (OEM) tonerové kazety, která se kompletně rozebere, vyčistí, všechny vnitřní části, které se postupně opotřebovávají, se vymění na nové a naplní se odpovídajícím množstvím tonerového prachu. Výsledkem je tonerová kazeta, která si kvalitou díky použití těla z originální tonerové kazety nijak nezadá s kazetou originální, ale uspoří 9,39 kg primárních přírodních zdrojů, 4,49 kg emisí všech typů skleníkových plynů a 639 gramů plastového odpadu. Takové kazety vyrábí například firma Armor či KMP.

Pokud nemůžete nebo nechcete používat renovované tonerové kazety, je řešením použití originálních tonerových kazet a jejich odevzdání renovátorům tonerových kazet. Ty z nich vyrobí renovované tonerové kazety. Některé typy kazet se dokonce vykupují - výkup tonerových a inkoustových kazet.

Naprostým protipólem těchto kazet jsou tonerové kazety kompatibilní. Ty jsou vyráběny typicky v Číně, bez dodržení jakýchkoliv legislativních požadavků. Výsledkem je, že je nelze je nijak renovovat a použít znovu k tisku, ale nelze je ani použít na plastovou drť. Jejich těla obvykle obsahují zakázané nebo přísně limitované bromované zpomalovače hoření typu decaBDE a jediný kompatibilní toner by dokázal kontaminovat obrovské množství dalšího plastu. Kompatibilní tonerový kazety tak vždy končí na skládkách či ve spalovnách, kde se z nich uvolňují zpomalovače hoření, které trvale a nenávratně zamořují životní prostředí.

Prezident Asociace renovátorů tonerů, z.s.
Ondřej Bálek

Poznámka redakce: Inzerent dodatečně znění PR článku upravil.

reklama

 
Asociace renovátorů tonerů

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

2.10.2021 18:32
Ať tak nebo tak, současný systém zacházení s odpady je naprosto neprůhledná změť kterou stěží někdo bude do detailu dodržovat. Většina malých firem které znám, vyhazuje tonery do popelnice, protože vůbec netuší co by s nimi měli dělat a nechce se jim platit další a další náklady na to aby pro ně někdo přijel nebo aby jen zjistili, co že je vlastně správně. A že to správně stanovené není, je jasné už z toho, že se tu dva profesionálové dohadují jak že to vlastně má být :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2021 09:11 Reaguje na
Záleží na detailech. Tonery jsou speciální věc a řekl bych, že není problém rozmístit kontejnery k jejich sběru třeba někde na radnici anebo ve sběrném dvoru a dát to lidem na vědomí nějakým letáčky. Řekl bych, že většina lidí by potom tonery nosila do kontejneru. Rozlišit toner recyklovaný, originální a kompatibilnáí by potom podle mne už musel nějaký odborník v místě zpracování těch tonerů.
Ideální z odborného hlediska by přirozeně bylo vracet použité tonery poštou nebo přepravní službou na jedno místo, jenže kdo by platil těch 100 - 150 Kč na jeden použitý toner.
To, že je v tonerech chip a proto toner patří do elektroodpadu je podle mne hloupost a buzerace. Brzo by totiž takhle do elektroodpadu patřil úplně veškerý odpad od lopaty po auto, protože chipy začínají být pomalu ve všem. Musí se to njak rozdělit a oddělit zařízení, je je množství elektroniky jen malá část odpadu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.10.2021 17:22 Reaguje na Radim Polášek
Kam patří načipovaný chcíplý pes? Má čip tak asi také do elektroodpadu. No a v reálu je recyklovaný toner ve srovnání s originálem za polovinu a vydrží čtvrtinu. Tedy alespoň má zkušenost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist