https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-znecisteni-vod-v-cesku-je-alarmujici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Znečištění vod v Česku je alarmující

18.9.2021
Zdroj | ČHMÚ
Stav českých vod je alarmující. Podzemní i povrchové vody jsou znečištěny pesticidy. To říká tzv. Modrá zpráva, která je na dnešním programu vlády. Na zhoršující se situaci upozorňuje koalice Pirátů a Starostů opakovaně. Připravila proto plán na zajištění kvalitní pitné vody pro každého.
 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byly v roce 2020 nalezeny pesticidy a jejich metabolity v 4059 vzorcích, což činí ohromujících 82 % všech odebraných vzorků. U podzemních vod zpráva uvádí, že limit alespoň jednoho ze sledovaných ukazatelů kvality vody byl překročen v 82,4 % pozorovaných pramenů nebo vrtů. Kvalita vod se zhoršuje – ani tato čísla nás nepřinutí změnit způsob zemědělského hospodaření?

Znečištění způsobují jak chemické látky a pesticidy, průmysl, tak i města a obce a působení klimatické změny. Zdroje podzemních a povrchových vod přitom mají zásadní význam pro zásobování obyvatel pitnou vodou.

Podle Pirátů je proto hlavní součástí adaptačních opatření ochrana zdrojů vody a jejich okolí. Zcela zásadní je pro nás zajištění zásobování občanů pitnou vodou dobudováním infrastruktury vodovodů a kanalizací a systematické vyhledávání nových zdrojů pitné vody. Voda pro lidi musí být dostupná, kvalitní a cenově přijatelná.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.9.2021 09:06
Nějaký nesmysl. Za posledních 30 let se znečištění povrchových vod snížilo tak, že v Praze ve Vltavě jsou pstruzi. A agrochemikálií se u nás používá na jednotku plochy 3x méně, než v Německu.
To, že máme analytické metody, které jsou schopny nalézt molekulu v kubíku vody samozřejmě neznamená, že daná koncentrace je škodlivá.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2021 09:14 Reaguje na Richard Vacek
Pod rozlišovací schopností těch zelených fanatiků.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.9.2021 13:34 Reaguje na Richard Vacek
to, že kvalita vody je v řekách katastrofa není nic nového. Kdyby jste se živil akorát těma rybama z řek, tak by jste si zdravotně nepomohl...není žádné tajemství, že čističky jsou jen alegorií na čistou vodu, ve skutečnosti z nich odtýkají chemie, drogy, antikoncepce a vše co odchází z lidského těla a používá včetně čistící kosmetiky. Zkrátka směs nejrůznějšího svinstva
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2021 09:25
Dlouhá léta čteme a posloucháme, kolik toho stát dělá pro ochranu přírody. Pořád nás masírují zelenou energií, zelenou naftou, věčně nám ekologičtí aktivisté předhazují kolik toho udělali pro lepší přírodu v naší republice, na ochranu přírody se uvolňují neskutečné peníze a teď se naráz dozvídáme, že kvalita našich vod je alarmující. Mohu se zeptat, proč?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2021 09:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
protože to dělají jenom hu bou
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.9.2021 13:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
jedinou možností je nesplachovat vodu do čističek a oddělovat šedou vodu a žlutou....zatím, co z kohoutků doma nám teče pitná voda, pod výpustí čističky se o tom dá hovořit stěží. Paníze sice jdou ale lepší filtraci na čističkách nemáme ostatně možné šetření nákladů je pořídit si čističku šedé vody, která se pak nějak může použít. Nejsem chemik, tak nevím, ale technologie už existuje a používá se, to, že se všichni zaměřují na grál změny klimatu ve městech akorát na sázení stromů je smutné ale když si hrajeme na klimatickou změnu, tak to není jen CO2 ale i ta rekuperace vody a čištění řek
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2021 10:12
Paní Balcarová se co by předsedkyně Výboru pro ŽP probírá poněkud opožděně.
Na zásadní nedostatky ohledně znečišťování spodních vod upozorňují odborníci dnes a denně, ale nic se neděje.
Místo toho, aby čtyři roky řvala jak tur , podávala si ministry ŽP, MZe, MMR na interpelacích a zveřejňovala alarmující údaje jako na běžícím pásu , napíše tady pár řádek a vykládá o volbách.
Na tomhle fleku šéfa výboru pro ŽP musí sedět vlčák a ne unavená čivava.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2021 10:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
To srovnání s čivavou kulhá. I čivava má svoji hrdost a odmítá provádět rektální horolezectví.
Odpovědět
Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

18.9.2021 12:35
jak je to od Pirátů, tak za tím je nějaká cílená lumpárna
Odpovědět
pa

pavel

18.9.2021 12:46
obstarožní paní co stále fňuká a furt si stěžuje já se ani nedivím stále sama a sama něco nového na obzoru se nejeví a ona chudinka ví že již ji nic dobrého v životě nepotká a život ji utekl jak voda a za ní prázdno a poušť to je na provaz tak na ni budte hodní ano jí zůstaly pouze vzpomínky na soudruhy v ssm a ksč kdy se s nimi veselila na výjezdních zasedáních ano to byly časy zelených socialistických brontosaurů a nebo si někdo myslí že ten kdo soudruhům nešel na ruku a nebyl aktivní by dodělal ekonomku v dobách normalizace po 68 to si může myslet akorát deprivant
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2021 13:29 Reaguje na pavel
Víte, já jsem dalek toho, abych chválil komunisty. Tuhle partičku troglodytů z duše nenávidím. Je ale fakt, že za totáče bylo u nás na sídlišti hodně nejrůznějších ptáků. Bydlím v Ostravě Porubě a v létě nad baráky létali rorýsi a vlaštovky, po večerech netopýři. Měli jsme tu i malé sovy. V zimě po ulicích poskakovali vrabci a chocholouši. Dokonce jsem jednu zimu v zahradě místní ZDŠ viděl na sněhu hejnko koroptví. Pak se změnil režim a taknějak vše ubylo. Nemáme tu rorýsy ani vlaštovky, netopýra jsem tu neviděl ani nepamatuji. Dlouhé roky jsem neslyšel sýčka, vrabce ani chocholouše jsem tady taky neviděl bůhvíjak dlouho. Přitom jsme pořád masírování kecama o tom, jak se stát stará o ekologii. Od něžné revoluce už uplynulo 32 let, takže na ty komunisty to asi dneska už svádět nemůžeme. Tak kde je chyba?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2021 15:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Položil jste velmi zajímavou otázku, která trápí i mě, neboť váš popis padne i v mém okolí.

Tady máte možnosti:

- na podzim to v republice "smrdělo" hnojem, který se vyvážel na pole a v dobrém se podepisoval na množství hmyzu jako potravě pro ptactvo. V roce 1989 se na území České republiky chovalo 3,5 milionu kusů skotu.
Stavy skotu v Česku jsou nyní zhruba na 30 procentech oproti roku 1989.
- chemizace zemědělství, o tom koktejlu všech možných sraček se zemědělcům ani nesnilo , teď se bavím nejen o množství, ale zejména účinnosti na hmyzí populaci

Prostě odstranili jsme valnou část potravinového zdroje v řetězci hmyz-ptactvo.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2021 15:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, Vy snad znáte jediný hmyzí druh, který by si liboval v superfosfátech, herbicidech a pesticidech?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2021 16:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten skot byl sice s mnohem nižší užitkovostí, než dnešní přešlechtěné chudiny, co vydrží 1-2 laktatce a jsou na odpis, ale zato měl i dosti masa, takže se nemusel chovat žádný masný na horách, jak to vidíme dnes. Trojnásovná produkce hnoje, nezapomínejte na příznivý vliv krmných pícnin pro půdu, na každém družstvě mrak vrabců, vlaštovek a jiřiček. K tomu skoro v každé chalupě malochovy (drůbež, králíci, prasa).

Ano, méně chemie a daleko více mezí. Jiný byl i pohled na predátory, kteří byli udržováni v přijatelných mezích. Dříve byl tchoř běžný, dnes je chráněný, bo mu dává na prdel silnější všudypřítomná kuna skalní a vakcinací ošetřená liška. To jen tak ve zkratce, aby si někdo nemyslel, že když máme MŽP (dříve nebylo), bude vše lepší než tedová (jak říká kamarád-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2021 16:21 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě bych dodal, že při hnojení chlévskou mrvou na poli rostla vrstva ornice a půda byla doslova prolezlá žížalami a dalšími červy a hmyzem, kteří tu půdu provzdušňovali. Při hnojení syntetickými hnojivy na pole červy a hmyz nenalákáte, navíc při deštích se splavuje vrstva ornice, která není ničím obnovována, což se ale družstevníkům z Václaváku těžko vysvětluje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2021 16:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jelikož není skot, tak slámu nepotřebují a pěstují nízkostébelné odrůdy (dříve obilí po pás dnes po kolena), někteří *ebilové ani tuto organiku nezapravují a slámu pálí... Tak se nedivme, že klesá úrodnost a zvyšuje náchylnost k erozi. Megabloky, aby ušetřili naftu, ale že jim utíká ornice... ranec na věc! Je to děs, kam se s tou podělanou intenzitou řiti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2021 16:55 Reaguje na Karel Zvářal
...se to s tou...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.9.2021 15:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hnojí se hnojem, nikoliv mrvou!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.9.2021 18:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pro "veliký úspěch" ještě jednou:

Zato máte hafo strak, ty se postaraly o pěvce. Nikde jsem neviděl pohromadě tolik strak, jak v Ostravě. A taky máte krásně zateplené fasády na panelácích a zaryglované všechny průduchy a stavební otvory, tak kde by ti rorýsi a netopejři hnízdili?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2021 21:17 Reaguje na Jakub Graňák
Přesně tak. Jediné dutiny a podobné otvory jsou v konstrukcích autobusových a vlakových nádraží, benzínových stanic a halách supermarketů a ty jsou dobré tak akorát na vrabce.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2021 21:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Protože za komunistů se prostředí nestačilo tak úplně zničit. Navíc za komunistů se prostředí leckde obnovovalo, protože leckterý pozemek komunisti nechali zarůst přirozenými nálety a tam potom vznikl docela přirozený biotop, o lesy se moc nestarali, takže leckde to nakonec byly smíšené přírodní lesy. Nebo například na mnoha místech uprostřed vesnic a měst zůstaly za komunistů staré velké stromy zasázené ještě před komunisty. Hodně taky dělalo to, že za komunistů lidi na venkově, aby měli dost kvalitního masa, pěstovali domácí zvířectvo a na krmení obsekávali a tak udržovali i vlastní zahrady i kdejaké okraje silnice a lesíků.
To všechno se sametem z více důvodů zmizelo. Jednak se lidi o ty pozemky začali pečlivě starat, jednak zlikvidovali kvůli bezpečnosti, vzhledu i kvůli nutnosti na podzim hrabat listí v intravilánech spousty velkých stromů a všelijakýczh polopřírodních porostů a jednak všelijaké terénní prvky, které komunisti nestačili zplanýrovat, dodělali po sametu. A jednak se lidská obydlí ( sezahradami s bezúdržbovými jehličnany a anglickým trávníkem)a výrobní haly velmi rozšířily na úkor množství přirozených porostů.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.9.2021 07:17 Reaguje na Radim Polášek
Ohledně toho sečení to je trochu jinak, dřív se to kosilo kosou nebo rotačkou a usušilo na seno, dneska se to valí mučovačem a všechno živé končí rozšrotované v mulči
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 14:13 Reaguje na Jakub Graňák
To taky, ale dříve se to seklo proto, že se potřebovala tráva. Proto se dlouhodobě kopřivy, trní, pcháče a jiné plevele ničily a na těch plochách byla z 99 % tráva. A tráva byla jednak pěkná na pohled, jednak odvážením biomasy se půda stala chudá na živiny a byly tam tak kvetoucí trávníky, tudíž další pěkný pohled i příjemná příroda a jednak to byla od dubna po říjen do prvních mrazů pastva pro zvěř, takže zvěř šla o hodně méně na vysázené stromky v lesích.
Dnes se to šrotuje, ale biomasa se tam nechá, takže z ní je půda přehnojená, tráva ustupuje a místo trávy se tam šíří kopřivy a další vysoké plevely.
Odpovědět
jk

jan kocur

18.9.2021 20:43
přes zahradu mi teče potok...za komunistů tam byli pstruzi, raci, žáby...a ted nic...kdysi čistá voda se změnila na neustále zakalenou, s pěnou...a změnilo se jen to, že do potoka se pouští čističky od baráků...takže takhle to asi nepůjde....čističky u baráků nefungují...výsledkem je mrtvý potok a myslím, že to není jen u mně...tyhle technologie možná fungují na zkušebně, ale u zákazníků a v přirodě...absolutní propad
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2021 21:25
Voda je mnohem čistší než dříve, hlavně když se od většiny baráků a měst udělala speciální splašková a těsná kanalizace a všechny odpady nebo téměř všechny tak končí v místní čističce a ne v řece. A ještě dříve, v letech 1990 - 2000 skokem obrovsky pokleslo množství škodlivin vypouštěných do vodních toků z firem. Protože ty staré komunistické z velké části rovnou zkrachovaly a ty nové vznikající o 10 - 20 let později už autoamticky najely na přísné nevypouštění škdolivin volně do přírody.
Odpovědět
JM

Josef Markvart

18.9.2021 21:39 Reaguje na Radim Polášek
U nás je to podobný, ale někteří to mají i tak, že jako mají vyvážecí žumpu, kterou ale vyvážejí jen někdy a většinou to třeba v noci přečerpají do potoka. Ale aktuálně totální zkázu pstruhové vody u nás způsobují dřevaři při těžbě pomocí harwestorů. To je v potoce kalná břečka která sotva teče. Jinak jako vodák bych řekl, že v posledních letech se kvalita vody v našich řekách mírně zhoršila, obecně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 14:31 Reaguje na Josef Markvart
No, těmi dřevaři to je mechanické znečištění, to ustane hned, jak těžit přestanou a první velká voda potom potok protáhne a navodí plně přírodní prostředí. Které se zase může rybami z nějakých "zásobních" tůní naplno osídlit.
Jinak u nás udělali oddělenou splaškovou kanalizaci a na ni se většina napojila, takže šetřit peníze čerpáním žumpy do kanálu se stalo nesmyslné.
Co se týká vody, po stavbách těch kanalizací u nás a nad námi se voda v řece (velikost řeky je těsně pod běžné sjíždění vodáky) dost vyčistila a výrazně vzrostla rybnatost. Objevily se celoročně kachny, i u nás, daleko od města a výrazně vzrostla rybnatost, zejména drobných ryb. Střevlí??? Rybnatost byla nejvyšší tak před 2 - 4 roky, potom mírně klesla - objevila se volavka a kachny se poněkud namnožily, dnes je jich u mostu tak ze 30 kusů. Bude dost pro myslivce o letošních podzimních honech.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist