https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-prihoda-detailni-pohled-na-zverejnena-data-ke-kurovcove-kalamite-ukazuje-ze-boj-s-kalamitou-neni-marny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Příhoda: Detailní pohled na zveřejněná data ke kůrovcové kalamitě ukazuje, že boj s ní není marný

4.6.2021
Skládka vytěženého dřeva, ilustrační snímek.
Skládka vytěženého dřeva, ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Výše těžby za rok 2020 ukazuje obrovský rozměr kůrovcové kalamity. Objem 35,8 milionů m3 vytěženého dříví znamená dvojnásobek běžné roční průměrné celkové těžby všech dřevin. Nejedná se bohužel o objem nějak překvapivý, pohybuje se v rozpětí prognózy CZECH FOREST think tank zpracované na počátku tohoto roku.
 

Pozitivním a zcela zřetelným signálem je ovšem trend poklesu objemu nezpracované nahodilé těžby. Jedná se nejčastěji o dříví, které bylo lýkožrouty napadeno, ale z kapacitních a dalších důvodů jej nebylo možné vytěžit a asanovat do konce roku.

Chladný průběh letošního jara navíc poskytl lesníkům čas na dotěžení tohoto zůstatku. Šance kalamitu výrazně brzdit a v budoucnu snad i zastavit tak výrazně vzrostly.

Kůrovcová kalamita rozhodně neskončila, množství kůrovců je v lesích stále extrémní. Na místě je obezřetnost, ale z dat ČSÚ je zřejmé, že vlastníci a správci lesů stihli v loňském roce zpracovat většinu napadených stromů. Další zpracovali v průběhu chladného jara. Pokud nepřijdou nějaké extrémní výkyvy počasí, lze v letošním roce očekávat výrazné zpomalení kalamity.


reklama

 
foto - Příhoda Jan
Jan Příhoda
Autor článku je předsedou spolku CZECH FOREST think tank.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

4.6.2021 18:54
No, především ukázala na byrokracii a předchozí devastaci předchozího fungujícího systému - hajný/lesník, lesní dělník a malá pila v blízkém okolí. Těch pár stromů - vyřešeno do týdne !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2021 07:37 Reaguje na smějící se bestie
Naše společnost je systémově poškozená už v nejvyšších postech, takže jakýkoliv vnější problém se u nás rojeví daleko hůře, než ve státech normálních.
Stejně, jak nás poškodila kůrovcová kalamita, tak jsme byli prakticy nejhorší i v boji s koronavirem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.6.2021 10:33 Reaguje na smějící se bestie
To je přesně ta prvotní chyba, která spustila tuto kalamitu. Pamatuji v minulosti taky teplotní anomálie, kdy docházelo k více rojením kůrovců a přesto si s tím tehdejší funkční státní lesy poradily, protože okamžitě zasáhly v počátku a nemusely obesílát vlastníky nejevící zájem o svůj les, že by měl provést kalamitní těžbu. Než k se k tomu odhodlá, tak kůrovec vyletí a podobně je tomu i v lesích státních, když musí revírník žádat polesí o vypsání tendru i na průběrnou těžbu. V přírodě platilo a platí, že prevence a rychlost zásahu je účinnější a levnější, než když je to kalamita. Bohužel mantra soukromého vlastnictví, soukromých těžařů a absence vlastích kapacit na likvidaci počátků kalamity přinesl své plody a nyní nemá nikdo odvahu posypat si hlavu popelem a vrátit revírníka od psacího stolu do lesa a dát mu zpět k ruce vlastní těžaře,
školkaře a hlavně možnost operativně dělat i zásahy v lesích
soukromníků nejevících snahu rychle zasáhnout při napadení. Je
třeba znovu nastavit zákon tak, že v případě ohrožení lesů
bude tento zásah nadřazen právu vlastníků a taky patřičně
sankcionována nečinnost. Dům si musím udržovat taky, aby tašky
ze střechy nepadaly na lidi v okolí a v lese nemohu množit
škůdce pouze proto, že buď na to nemám a nebo nechci, protože
kůrovec přeletí i k těm zodpovědným vlastníkům a zničí jejich
celoživotní práci. Starat se zodpovědně o les prostě MUSÍM !!!
To ale fanatici, lenivci a osli nepochopí a hledají zástupné
důvody, které tu byly i v minulosti a lesy to přežily dodnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.6.2021 09:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Pětisetleté sucho tu nebylo posledních 500 let.
Odpovědět
va

vaber

5.6.2021 08:59
stačí se podívat na ilustrační foto a je jasné v jakém stavu jsou kmeny stromů, vyhnilé ,takové stromy jen kůrovec dorazil a nikdo se neptá proč jsou všechny vyhnilé,
z poražených stromů už dávno kůrovec vyletěl a který nevyletěl před poražením ,vyletěl při skladování v lese nebo při převozu dřeva a napadl další les,
ovšem odborníci si připíší zásluhy za likvidaci stejně jako u kovidu

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist