Jan Tůma: Jan Tůma: Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
25. října 2021 07:00
Česká republika je průmyslová země. Průmysl zaměstnává spoustu lidí, platí spoustu daní, vyrábí spoustu věcí, spotřebovává spoustu zdrojů a emituje spoustu skleníkových plynů. Je to prostě významný sektor a transformace na klimatickou neutralitu s průmyslem musí počítat.

Ivan Indráček: Ivan Indráček: LPG je nejrozšířenějším alternativním pohonem na tuzemském trhu
24. října 2021 07:54
Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo registrováno 1 647 nových vozidel na LPG. To je výrazně více než za dosud rekordní rok 2015, v němž bylo za srovnatelné období registrováno přes 1 100 vozů. V segmentu továrních LPG vozidel jednoznačně dominuje Dacia. Oblibě se ale těší také dodatečné přestavby benzínových motorů na LPG, kterých byly letos realizovány asi 3 000. V součtu nově registrovaných vozů a přestaveb si tak LPG stále drží výrazný náskok před dalšími alternativními pohony.

Miroslav Bobek: Miroslav Bobek: Nejvyšší ocenění pro Zoo Praha
23. října 2021 08:00
Po svém nástupu do Zoo Praha jsem hned první víkend strávil v kanceláři. Jak jinak… Během onoho víkendu jsem sepsal i deset bodů, v nichž jsem se pokusil definovat náš budoucí přístup k projektům na ochranu ohrožených druhů v přírodě; ty byly a stále zůstávají jednou z mých priorit. Na základě tohoto dokumentu jsme potom začali podporovat či přímo realizovat řadu in situ projektů. Za jeden z nich, Návrat divokých koní, jsme nyní obdrželi nejvyšší možné ocenění, jakého se může zoologické zahradě dostat: WAZA Conservation Award.

Michal Berg: Michal Berg: Zatímco Andrej Babiš klimatické politice nerozumí, s Petrem Fialou to bude... stejné
22. října 2021 15:29
Zatímco doposud nás na evropské úrovni reprezentoval někdo, kdo klimatické politice nerozumí, s panem Fialou to bude... stejné. Tento příspěvek ukazuje, že má o fungování trhu s emisními povolenkami špatné informace a požaduje něco, co není možné "předjednat".

Hana Doležalová: Hana Doležalová: Jak snadno snížit produkci komunálního odpadu?
22. října 2021 07:00
Odpadky se hromadí. Zpráva o životním prostředí v ČR z roku 2019 uvádí, že produkce odpadů u nás stále roste, v případě těch komunálních to bylo za posledních 10 let o 10 %. Zároveň jsme ale přeborníky v třídění. Žlutá, modrá, zelená, oranžová a stříbrná. 95,44 % Čechů tvrdí, že třídění je hlavní věc, kterou pro životní prostředí dělají, a nedávno zveřejněná statistika EKO-KOMu potvrzuje, že do barevných kontejnerů prokazatelně pravidelně odnáší tříděný odpad 73 % z nás. Problém je, že roztřídit neznamená totéž, co zrecyklovat, protože opravdu zrecyklovat se nám v roce 2019 dařilo pouze 41 % komunálního odpadu. Na základě nového odpadového zákona, který zapracovává požadavky EU směřující k ukončení skládkování, by ale toto číslo mělo do pěti let vzrůst na 55 % a do roku 2030 na 60 %. V roce 2035 bychom měli být schopni znovu využít 65 % komunálního odpadu.

Miroslav Vinkler: Miroslav Vinkler: Navštívil jsem vrchol Králického Sněžníku a bylo to stejné jako vstoupit do pekla
21. října 2021 08:10
Evropská unie tvrdí, že v posledních 25 letech usilovně pracovala na vytvoření sítě chráněných přírodních oblastí v celé EU, nazvané Natura 2000. Deklarovaným účelem této sítě mělo být zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti v Evropě.

Tomáš Voltr: Tomáš Voltr: Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?
20. října 2021 17:00
Ceny energií se v posledních dnech dostávají na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Elektřina a plyn se na denních trzích obchodují několikanásobně dráž, než tomu bylo ještě před čtvrt rokem a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní. Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů, jejich kombinace nicméně naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.

Re-set: Re-set: Fosilní plyn je most do klimatického kolapsu
20. října 2021 10:22
Přechod z uhlí na plyn je falešným řešením klimatické krize. Pokud chceme zmírnit dopady změn klimatu, tak místo výstavby nové plynové infrastruktury musíme investovat do výstavby obnovitelných zdrojů energie, rekonstrukce budov a snižování spotřeby. K takovým zjištěním dospěl nový report organizace Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci s názvem Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu.

Arnošt Kult: Arnošt Kult: Informační embargo na změřené hodnoty ukazatelů jakosti vody v Bečvě v září 2020
20. října 2021 07:00
Zcela na úvod je možné položit si oprávněnou otázku: proč tento příspěvek vnikl? Kromě jiného i proto, že více než rok členové Českého rybářského svazu, místní organizace Hustopeče nad Bečvou, stále neví, do jak zdravotně závadné vody vstupovali, když odstraňovali následky tragické havárie na Bečvě, ke které došlo na Bečvě v neděli 20. září 2020.

Tomáš Drápela: Tomáš Drápela: Teplo kvůli růstu cen paliv a povolenek výrazně zdraží, pomoci může vláda
19. října 2021 16:00

Romana Šonková: Romana Šonková: Velkochovy chobotnic jako recept na katastrofu
19. října 2021 14:00
Nová zpráva, vydaná začátkem října mezinárodní organizací na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming, odhaluje osm důvodů, proč je velkochov chobotnic krutý, škodí planetě a proč musí být zastaven.

Vojtěch Novotný: Vojtěch Novotný: Palmový olej a ekologický vandalismus
19. října 2021 07:30
Bez ohledu na závažnost změn klimatu je používání palmového oleje jako paliva v zemích EU příkladem neodpustitelného ekologického vandalismu, který přímo ničí biologickou rozmanitost deštných pralesů.

Jan Tůma: Jan Tůma: Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
18. října 2021 08:00
Asi 40 % domácností v ČR je napojená na síť dálkového vytápění z teplárny, ostatní mají nějaký svůj zdroj vytápění, většinou kotel na plyn, uhlí nebo peletky. Teplárny většinou spalují uhlí, některé plyn a menší kotlíky mají na biomasu nebo na odpad. V menších obcích má každý rodinný dům svůj kotel, bytovky můžou mít jeden společný zdroj, ve větších obcích může být výtopna, ve městech s průmyslovými odběrateli bývají velké teplárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny... zásobování budov energií je prostě pestrá záležitost. Klimaticky neutrální společnost však bude mít jeden výrazný jednotící prvek - budovy nebudou spotřebovávat žádnou nebo jen pouhý zlomek energie.

Blažek Petr: Petr Blažek: Současná zelená politika nemá stanoveny priority
16. října 2021 08:00
Jako sedlák si myslím, že necháme o naší budoucnosti rozhodovat lidi, kteří studovali humanitní obory. Tito lidé se vyznají v lidských právech, dokonce znají i práva zvířat, ale základní fyzikální a matematické znalosti se nenaučili.

Luděk Niedermayer: Luděk Niedermayer: Aby nám s alternativními pohony pro auta neujel vlak
15. října 2021 08:00
Zatím co část našich politiků se předhání ve slibech, kdo lépe zakáže Unii zvažovaný zákaz spalovacích aut po roce 2035, svět se posouvá někam úplně jinam.

Zemědělský svaz ČR: Zemědělský svaz ČR: Je čas poslouchat, co říkají data
14. října 2021 14:27
Všichni aktéři potravinářského řetězce souhlasí s hlavními zásadami stanovenými ve strategii Farm to Fork a jsou si plně vědomi toho, že je třeba provádět neustálé a podstatné zlepšování, aby byl zajištěn udržitelnější přístup k našim potravinovým systémům. Několik nedávno publikovaných studií o strategii Farm to Fork naznačuje, že pokud budou současné cíle implementovány tak, jak byly navrženy, budou pro zemědělce EU představovat značné náklady a ohrozí životaschopnost celého evropského zemědělství.

Jan Tůma: Jan Tůma: Normální bude auto nemít
14. října 2021 07:00
Debata o budoucnosti dopravy se smrskla na politické dilema „elektromobily ANO/NE“. Jak to bývá, realita je mnohem pestřejší. Dnes je běžné, že v každém stroji je spalovací motor na fosilní paliva. Tenhle univerzální pohon vystřídá celá plejáda pohonů podle toho, na co ten který dopravní prostředek budeme chtít používat. Na každý účel se totiž hodí něco jiného, podle požadavku na hmotnost, velikost, účinnost, dojezd a práci stroje.

Lucie Čeňková: Lucie Čeňková: PIWI jako další ekologizující prvek vinařství v Česku
13. října 2021 07:00
Když byste před padesáti či třiceti lety hledali, kde je na jižní Moravě nejvíce pesticidů, jedním z takových míst by byly vinice. Jen proti obalečům se vinice ošetřovaly dvakrát třikrát za sezonu. Nejdříve DDT, později se začaly používat ještě jedovatější látky – organofosfáty, odvozené od bojových chemických látek, a v 80. a 90. letech 20. století analogy hmyzích hormonů a syntetické pyrethroidy. Ty sice nebyly pro člověka tak jedovaté, ale hmyz a některé skupiny členovců zabíjely ještě v koncentracích miliontiny procenta.

Pavla Říhová: Pavla Říhová: Operace Lovec – malý pohled do zákulisí
12. října 2021 15:30
Nad Krušnými horami svítá, je časné dubnové ráno, většina vesnice ještě spí. Na trávě leží jinovatka a je vážně zima. Sedíme s kolegyní v autě před jedním z domů, pouštíme si topení a čekáme. Kolem parkuje spousta dalších aut. Celníci už jsou vevnitř a oznamují domovní prohlídku. Začíná realizace Operace Lovec. Ve stejnou chvíli se spouští domovní prohlídky i na dalších místech České republiky, celkem jich je devět, a ještě dvě na Slovensku. Jde o mezinárodní organizovanou skupinu lovců, pytláků a překupníků, na rozkrytí jejich činnosti se pracovalo dva roky, takže je to opravdu velká akce a účastní se jí spousta lidí. Dokonce byl i ustaven mezinárodní vyšetřovací tým.

Vladimír Wagner: Vladimír Wagner: Dal se současný hrozivý vývoj v evropské energetice předpovídat?
12. října 2021 07:00
Dlouhodobě je současný vývoj energetiky v Evropě dán zavíráním jaderných a uhelných zdrojů bez náhrady a spoléhání na větrné a fotovoltaické zdroje, které jsou silně závislé na počasí. Bezprostředním iniciátorem současné dramatické situace však byla nedávná reforma systému trhu s emisními povolenkami EUETS a nastavení přísných pravidel na provoz uhelných zdrojů. Podívejme se podrobněji na tyto zdroje dnešního stavu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1186 | Další
Jan Tůma: Jan Tůma: Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
25. října 2021 07:00
Česká republika je průmyslová země. Průmysl zaměstnává spoustu lidí, platí spoustu daní, vyrábí spoustu věcí, spotřebovává spoustu zdrojů a emituje spoustu skleníkových plynů. Je to prostě významný sektor a transformace na klimatickou neutralitu s průmyslem musí počítat.

Ivan Indráček: Ivan Indráček: LPG je nejrozšířenějším alternativním pohonem na tuzemském trhu
24. října 2021 07:54
Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo registrováno 1 647 nových vozidel na LPG. To je výrazně více než za dosud rekordní rok 2015, v němž bylo za srovnatelné období registrováno přes 1 100 vozů. V segmentu továrních LPG vozidel jednoznačně dominuje Dacia. Oblibě se ale těší také dodatečné přestavby benzínových motorů na LPG, kterých byly letos realizovány asi 3 000. V součtu nově registrovaných vozů a přestaveb si tak LPG stále drží výrazný náskok před dalšími alternativními pohony.

Miroslav Bobek: Miroslav Bobek: Nejvyšší ocenění pro Zoo Praha
23. října 2021 08:00
Po svém nástupu do Zoo Praha jsem hned první víkend strávil v kanceláři. Jak jinak… Během onoho víkendu jsem sepsal i deset bodů, v nichž jsem se pokusil definovat náš budoucí přístup k projektům na ochranu ohrožených druhů v přírodě; ty byly a stále zůstávají jednou z mých priorit. Na základě tohoto dokumentu jsme potom začali podporovat či přímo realizovat řadu in situ projektů. Za jeden z nich, Návrat divokých koní, jsme nyní obdrželi nejvyšší možné ocenění, jakého se může zoologické zahradě dostat: WAZA Conservation Award.

Michal Berg: Michal Berg: Zatímco Andrej Babiš klimatické politice nerozumí, s Petrem Fialou to bude... stejné
22. října 2021 15:29
Zatímco doposud nás na evropské úrovni reprezentoval někdo, kdo klimatické politice nerozumí, s panem Fialou to bude... stejné. Tento příspěvek ukazuje, že má o fungování trhu s emisními povolenkami špatné informace a požaduje něco, co není možné "předjednat".

Hana Doležalová: Hana Doležalová: Jak snadno snížit produkci komunálního odpadu?
22. října 2021 07:00
Odpadky se hromadí. Zpráva o životním prostředí v ČR z roku 2019 uvádí, že produkce odpadů u nás stále roste, v případě těch komunálních to bylo za posledních 10 let o 10 %. Zároveň jsme ale přeborníky v třídění. Žlutá, modrá, zelená, oranžová a stříbrná. 95,44 % Čechů tvrdí, že třídění je hlavní věc, kterou pro životní prostředí dělají, a nedávno zveřejněná statistika EKO-KOMu potvrzuje, že do barevných kontejnerů prokazatelně pravidelně odnáší tříděný odpad 73 % z nás. Problém je, že roztřídit neznamená totéž, co zrecyklovat, protože opravdu zrecyklovat se nám v roce 2019 dařilo pouze 41 % komunálního odpadu. Na základě nového odpadového zákona, který zapracovává požadavky EU směřující k ukončení skládkování, by ale toto číslo mělo do pěti let vzrůst na 55 % a do roku 2030 na 60 %. V roce 2035 bychom měli být schopni znovu využít 65 % komunálního odpadu.

Miroslav Vinkler: Miroslav Vinkler: Navštívil jsem vrchol Králického Sněžníku a bylo to stejné jako vstoupit do pekla
21. října 2021 08:10
Evropská unie tvrdí, že v posledních 25 letech usilovně pracovala na vytvoření sítě chráněných přírodních oblastí v celé EU, nazvané Natura 2000. Deklarovaným účelem této sítě mělo být zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti v Evropě.

Tomáš Voltr: Tomáš Voltr: Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?
20. října 2021 17:00
Ceny energií se v posledních dnech dostávají na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Elektřina a plyn se na denních trzích obchodují několikanásobně dráž, než tomu bylo ještě před čtvrt rokem a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní. Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů, jejich kombinace nicméně naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.

Re-set: Re-set: Fosilní plyn je most do klimatického kolapsu
20. října 2021 10:22
Přechod z uhlí na plyn je falešným řešením klimatické krize. Pokud chceme zmírnit dopady změn klimatu, tak místo výstavby nové plynové infrastruktury musíme investovat do výstavby obnovitelných zdrojů energie, rekonstrukce budov a snižování spotřeby. K takovým zjištěním dospěl nový report organizace Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci s názvem Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu.

Arnošt Kult: Arnošt Kult: Informační embargo na změřené hodnoty ukazatelů jakosti vody v Bečvě v září 2020
20. října 2021 07:00
Zcela na úvod je možné položit si oprávněnou otázku: proč tento příspěvek vnikl? Kromě jiného i proto, že více než rok členové Českého rybářského svazu, místní organizace Hustopeče nad Bečvou, stále neví, do jak zdravotně závadné vody vstupovali, když odstraňovali následky tragické havárie na Bečvě, ke které došlo na Bečvě v neděli 20. září 2020.

Tomáš Drápela: Tomáš Drápela: Teplo kvůli růstu cen paliv a povolenek výrazně zdraží, pomoci může vláda
19. října 2021 16:00

Romana Šonková: Romana Šonková: Velkochovy chobotnic jako recept na katastrofu
19. října 2021 14:00
Nová zpráva, vydaná začátkem října mezinárodní organizací na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming, odhaluje osm důvodů, proč je velkochov chobotnic krutý, škodí planetě a proč musí být zastaven.

Vojtěch Novotný: Vojtěch Novotný: Palmový olej a ekologický vandalismus
19. října 2021 07:30
Bez ohledu na závažnost změn klimatu je používání palmového oleje jako paliva v zemích EU příkladem neodpustitelného ekologického vandalismu, který přímo ničí biologickou rozmanitost deštných pralesů.

Jan Tůma: Jan Tůma: Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
18. října 2021 08:00
Asi 40 % domácností v ČR je napojená na síť dálkového vytápění z teplárny, ostatní mají nějaký svůj zdroj vytápění, většinou kotel na plyn, uhlí nebo peletky. Teplárny většinou spalují uhlí, některé plyn a menší kotlíky mají na biomasu nebo na odpad. V menších obcích má každý rodinný dům svůj kotel, bytovky můžou mít jeden společný zdroj, ve větších obcích může být výtopna, ve městech s průmyslovými odběrateli bývají velké teplárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny... zásobování budov energií je prostě pestrá záležitost. Klimaticky neutrální společnost však bude mít jeden výrazný jednotící prvek - budovy nebudou spotřebovávat žádnou nebo jen pouhý zlomek energie.

Blažek Petr: Petr Blažek: Současná zelená politika nemá stanoveny priority
16. října 2021 08:00
Jako sedlák si myslím, že necháme o naší budoucnosti rozhodovat lidi, kteří studovali humanitní obory. Tito lidé se vyznají v lidských právech, dokonce znají i práva zvířat, ale základní fyzikální a matematické znalosti se nenaučili.

Luděk Niedermayer: Luděk Niedermayer: Aby nám s alternativními pohony pro auta neujel vlak
15. října 2021 08:00
Zatím co část našich politiků se předhání ve slibech, kdo lépe zakáže Unii zvažovaný zákaz spalovacích aut po roce 2035, svět se posouvá někam úplně jinam.

Zemědělský svaz ČR: Zemědělský svaz ČR: Je čas poslouchat, co říkají data
14. října 2021 14:27
Všichni aktéři potravinářského řetězce souhlasí s hlavními zásadami stanovenými ve strategii Farm to Fork a jsou si plně vědomi toho, že je třeba provádět neustálé a podstatné zlepšování, aby byl zajištěn udržitelnější přístup k našim potravinovým systémům. Několik nedávno publikovaných studií o strategii Farm to Fork naznačuje, že pokud budou současné cíle implementovány tak, jak byly navrženy, budou pro zemědělce EU představovat značné náklady a ohrozí životaschopnost celého evropského zemědělství.

Jan Tůma: Jan Tůma: Normální bude auto nemít
14. října 2021 07:00
Debata o budoucnosti dopravy se smrskla na politické dilema „elektromobily ANO/NE“. Jak to bývá, realita je mnohem pestřejší. Dnes je běžné, že v každém stroji je spalovací motor na fosilní paliva. Tenhle univerzální pohon vystřídá celá plejáda pohonů podle toho, na co ten který dopravní prostředek budeme chtít používat. Na každý účel se totiž hodí něco jiného, podle požadavku na hmotnost, velikost, účinnost, dojezd a práci stroje.

Lucie Čeňková: Lucie Čeňková: PIWI jako další ekologizující prvek vinařství v Česku
13. října 2021 07:00
Když byste před padesáti či třiceti lety hledali, kde je na jižní Moravě nejvíce pesticidů, jedním z takových míst by byly vinice. Jen proti obalečům se vinice ošetřovaly dvakrát třikrát za sezonu. Nejdříve DDT, později se začaly používat ještě jedovatější látky – organofosfáty, odvozené od bojových chemických látek, a v 80. a 90. letech 20. století analogy hmyzích hormonů a syntetické pyrethroidy. Ty sice nebyly pro člověka tak jedovaté, ale hmyz a některé skupiny členovců zabíjely ještě v koncentracích miliontiny procenta.

Pavla Říhová: Pavla Říhová: Operace Lovec – malý pohled do zákulisí
12. října 2021 15:30
Nad Krušnými horami svítá, je časné dubnové ráno, většina vesnice ještě spí. Na trávě leží jinovatka a je vážně zima. Sedíme s kolegyní v autě před jedním z domů, pouštíme si topení a čekáme. Kolem parkuje spousta dalších aut. Celníci už jsou vevnitř a oznamují domovní prohlídku. Začíná realizace Operace Lovec. Ve stejnou chvíli se spouští domovní prohlídky i na dalších místech České republiky, celkem jich je devět, a ještě dvě na Slovensku. Jde o mezinárodní organizovanou skupinu lovců, pytláků a překupníků, na rozkrytí jejich činnosti se pracovalo dva roky, takže je to opravdu velká akce a účastní se jí spousta lidí. Dokonce byl i ustaven mezinárodní vyšetřovací tým.

Vladimír Wagner: Vladimír Wagner: Dal se současný hrozivý vývoj v evropské energetice předpovídat?
12. října 2021 07:00
Dlouhodobě je současný vývoj energetiky v Evropě dán zavíráním jaderných a uhelných zdrojů bez náhrady a spoléhání na větrné a fotovoltaické zdroje, které jsou silně závislé na počasí. Bezprostředním iniciátorem současné dramatické situace však byla nedávná reforma systému trhu s emisními povolenkami EUETS a nastavení přísných pravidel na provoz uhelných zdrojů. Podívejme se podrobněji na tyto zdroje dnešního stavu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1186 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.