https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vyzva-k-ochrane-zemedelskeho-pudniho-fondu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Horák a Petr Růžička : Výzva k ochraně zemědělského půdního fondu

20.4.2010
Vážení,

v současné době probíhá bezpříkladná likvidace zemědělské půdy, která je ve velkých plochách přeměňována v urbanizované území. Tento trend se v posledních letech stupňuje a jeho rozsah pravděpodobně nemá v dějinách obdobu. Zatímco během 90. let přibylo 50 km2 urbanizovaných ploch, v dalších pouhých 7 letech už to bylo 195 km2 a v posledních letech se rychlost ještě zvyšuje (Miko L., Hošek M.: Příroda a krajina České republiky - Zpráva o stavu 2009). Z těchto uvedených hodnot vyplývá, že pro stavební účely bylo od roku 2000 vyňato denně minimálně 7,6 ha zemědělské půdy.
 
Apelujeme proto především na Vás, úředníky, kteří mají poslední slovo při rozhodování o vynětí zemědělské půdy. Považujeme kvalitu Vašeho rozhodování za mimořádně důležitou z dlouhodobého hlediska a věříme, že pro Vás jako pro odborníky je ochrana přírody a krajiny osobním zájmem a posláním. Věříme, že pro Vás živá půda je víc než jen předmět obchodování s tržní hodnotou.

Prosíme, rozhodujte s rozvahou a nepodléhejte krátkodobým hospodářským a osobním zájmům. Rozhodujte s vědomím, že Vaše rozhodnutí je nevratné a půda jednou vyňatá z přírodního stavu, zabetonovaná a vyštěrkovaná, bude nejen navždy neplodná, ale i biologicky nehodnotná. Věřte, že navzdory obecně přijímaným proklamacím o nutném rozvoji značná část občanů má z nadměrné urbanizace velké obavy.

Rozhodnutí o vynětí půdy z jejího přírodního stavu chápejte jako krajní možnost, kdy požadované potřeby nelze zajistit jinak.

Nejdůležitější fáze rozhodování je již na úrovni územního plánu. Menší nabídka volných ploch totiž povede k hospodárnějšímu využívání ploch stávajících. Průmyslové, obchodní a jiné komerční stavby lze obvykle řešit přestavbou již existujících staveb, jejich intenzivnějším využitím, vyšší podlažností a přestavbou znehodnoceného území. Při umísťování obytné výstavby jsou často okolní sídla nedostatečně využívaná. Přitom nadměrné rozvolňování sídel většinou zhoršuje dostupnost služeb i pracovních příležitostí a komplikuje dopravu.

Dostatek úrodné půdy je nezbytným předpokladem přežití budoucích generací. V budoucnu může být hospodářsky významný. Půda, ať už obdělávaná nebo neobdělávaná, je součástí přírodních procesů, zajišťuje koloběh vody a živin a umožňuje život ve všech podobách. Chápejme půdu a krajinu jako dědictví, které je nutno předat dalším generacím.

S úctou

Ing. Jiří Horák (předseda OS)
Ing. arch. Petr Růžička (člen OS)

Výzvu podporují:
RNDr. Václav Cílek, CSc. (ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR)
RNDr. Mojmír Vlašín (lektor, soudní znalec, zastupitel města Brna)

(tento list byl zaslán prostřednictvím našeho OS všem úřadům státní správy, v jejichž kompetenci je ochrana ZPF dle platného zákona o chraně zemědělského půdního fondu č. 334/1992 Sb.)
reklama

 
Jiří Horák a Petr Růžička
Společnost pro ochranu půdy v ČR
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist