https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-ministrovi-zemedelstvi-petru-gandalovicovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Drobník: Otevřený dopis ministrovi zemědělství Petru Gandalovičovi

16.3.2009
Vážený pane ministře,

Naši zemědělci každým rokem zvyšují plochy jediné v EU povolené plodiny vyšlechtěné přenesením genů – Bt kukuřice. Vede je k tomu vyšší užitek a také možnost vyloučit použití chemických insekticidů způsobujících velké škody na přírodě, včetně některé lovné zvěře.
 
V EU čtyři státy - Maďarsko, Řecko, Rakousko a Francie – zakázaly pěstování této plodiny schopné se bez chemie ubránit škůdcům a poskytující zdravotně nezávadný produkt. Pro neodůvodněnost těchto zákazů porušujících odsouhlasená pravidla EU a prokázanou podrobnou analýzou, je Komise EU vyzvala, aby zákazy odvolaly. V diskusi na Žofíně 10. března jste oznámil, že vláda České Republiky se usnesla tyto zákazy naopak podporovat.

Znamená to, že Česko jako předsednický stát bude hlasovat proti směrnicím a nařízením platným v celé EU, proti Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) pověřenému vědeckým hodnocením bezpečnosti potravin a nových plodin, proti analýze provedené jednadvaceti předními evropskými vědci, proti Komisi EU i proti pravidlům WTO. A to v době, kdy stále probíhá diskuse o Lisabonské smlouvě.

Tento velmi dalekosáhlý politický postoj jste zdůvodnil jako projev politického liberalismu a snahy umožnit členským státům EU volnost v pěstování plodin podle vlastního uvážení, a jako politiku vedenou přáním získat vděčnost států, které zákazy vydaly.

Kdyby to znamenalo, že český zemědělec může na jaře vysadit na Vysočině průmyslový brambor umožňující místním škrobárnám vyrábět produkt žádaný papírenským a textilním průmyslem, - průmyslovou odrůdu, kterou sice EFSA i většinou komisařů schválili, ale z ideologických důvodů ji v roce 2007 vetoval komisař Dimas -, kdyby to znamenalo, že výrobci biolihu z cukrovky by mohli snížit náklady použitím herbicid-tolerantní řepy a konkurovat vývozem brazilské produkci – kdyby toto platilo díky podpoře vděčných Maďarů a Rakušanů, byla by to pěkná pohádka. Jenže dobře víte, že je to právě jen pohádka.

Navíc vůbec není liberální. Rakušan Franz Fischler – dnešní Váš poradce – jako komisař pro zemědělství opakovaně zdůrazňoval, že zemědělec musí mít svobodu volby, zda bude hospodařit standardně, ekologicky, nebo s využitím transgenních plodin. Proto vytvořil systém pravidel hospodaření nazývaný „koexistence.“ Vaše ministerstvo je zavedlo zákonem a prováděcí vyhláškou. Zákazy však tuto svobodu likvidují. Je velmi podivné, že podporu zákazů, které ruší zemědělcům svobodu volby, nazývá naše vláda „liberálním přístupem.“ Vyvolává to i podiv mých přátel v zahraničí, kterým to nejsem schopen vysvětlit.

Vážený pane ministře, na základě Vašich dřívějších vystoupení věřím, že odpověď na Žofíně byla pouze projevem podřízení se podivné politice vlády. Jistě víte, že populistické kličkování vždy vyvolá celý hrozen „zaručených“ zpráv, co za tím je. Nebudou pro vládu ani pro Vás lichotivé. Systém zavazovat si druhé „vděčností“ za pochybné akce má nedobře znějící označení.
reklama

 
Jaroslav Drobník
Autor je členem České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist