Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Fórum EkoListu > Fórum o klimatu MAPA STRÁNEK
Fórum EkoListu
Fórum o klimatu
Napište nám svůj názor!

Pokud chcete reagovat na některý z názorů na této stránce nebo chcete vyslovit svůj názor na jakékoli jiné téma související se životním prostředím, napište nám. Buď nám můžete poslat svůj názor e-mailem na známou adresu ekolist@ekolist.cz (jako předmět zprávy prosím napište "NÁZOR"), nebo k tomu můžete využít tento formulář. Vaše názory rádi zveřejníme (vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory obsahující vulgární výrazy, nepodložené urážky a názory nesrozumitelně formulované). Nezapomeňte uvést své jméno a e-mail, případně jiný konktakt na vás. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz a případně i v tištěném EkoListu.

Jiří Papoušek
Autor vystudoval žurnalistiku na UK, později psal o ekologii. Vydal rovněž knížku rozhovorů na toto téma a překládal z angličtiny.
9. srpna 2010

Server Novinky přinesl dne 5. 8. 2010 v rubrice Věda článek, nadepsaný „Oteplování nesouvisí s průmyslovou aktivitou lidstva, dokládá studie“. Na druhý den podobný článek vyšel i v tištěném Právu – na první straně(!) pod titulkem Globální oteplování nezavinila aktivita lidstva. V pořadu Studio 6 na ČT 24 pak ještě komentátor práva Alexander Mitrofanov prohlásil s určitostí, že globální oteplování nezavinili lidé a odvolal se právě na deník Právo. (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 6
Ondřej Rut
Autor je pracovníkem asociace ekologických organizací Zelený kruh a editorem představované publikace.
24. května 2010

Ekologické hnutí se dnes rozhodně nenachází v jednoduché ani jednoznačné situaci. Chuť zásadně měnit společenský systém, patrná v prvních letech existence polistopadového hnutí, postupem času jakoby vyprchala. Tzv. aktivistické organizace se poměrně rychle naučily pracovat jinak, jinými metodami, přeformulovaly své cíle. Zároveň postupem času vznikala hustá síť prakticky zaměřených organizací, většinou ekovýchovných center nebo poraden pro ekologicky šetrný způsob života. Ve své činnosti pokračoval a pokračuje Český svaz ochránců přírody. Vznikla také celá řada malých sdružení, reagující ve většině případů na potřebu řešení dílčích lokálních problémů.Při bližším pohledu je zřejmé, že v rámci celého sektoru neexistuje – vcelku pochopitelně - široká shoda na cílech ani metodách práce. Jakým způsobem může v této své různosti ekologické hnutí oslovovat veřejnost, která tak ráda hází ekologické organizace takříkajíc do jednoho pytle? Věříme, že jedním z příspěvků do hledání odpovědi na tuto složitou otázku bude i nová publikace Možnosti spolupráce s veřejností (nejen) při ochraně životního prostředí, kterou v těchto dnech vydává asociace ekologických organizací Zelený kruh. (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 15
Miroslav Havránek
Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova v Praze
11. května 2010 15:06

MŽP předminulý týden vydalo souhlasné stanovisko v rámci procesu EIA k modernizaci tepelné elektrárny Prunéřov II (EPRII). Tato severočeská hnědouhelná elektrárna s instalovaným výkonem 750 MWe byla posuzována z hlediska dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel v podstatě již od roku 2008. Čtenáři, kteří se o problematiku zajímají, si jistě vzpomenou na různé zádrhele, které toto posuzování doprovázely. Posledním z nich je demise ministra Jana Dusíka. (Celý text)
Ota Schnepp
Autor je tiskový mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy
11. května 2010 15:04

Když 4. ledna 2010 nebylo stále ještě rozhodnuto o vydání či nevydání EIA pro plánovanou modernizaci Elektrárny Prunéřov II, nikdo netušil, co se během další měsíců semele. Ministr Dusík si pozval odborníky ze zahraničí, z konzultační společnosti DNV, a čekal na výsledky jejich studie. Ta pak jen potvrdila to, co Skupina ČEZ ohledně komplexní obnovy veřejně hlásala. Pouze ve dvou z 59 bodů objevili konzultanti odchylky (které ovšem ČEZ nikdy nepopíral), ty však k přihlédnutí k místním podmínkám je možné zrealizovat tak, jak to modernizace předpokládá. Úřad tehdy pod vedením ministr Dusíka ovšem nedokázal říct ano ani ne, a ministr tak raději na svou funkci rezignoval. (Celý text)
Vítězslav Kremlík
Autor je zakladatelem portálu www.klimaskeptik.cz
6. května 2010

Nechci vás tady moc obtěžovat svými skeptickými názory, ale rád bych vás upozornil, že jsou věci, na kterých se shodneme. Tohle není žádná ochrana přírody: (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 6
Jiří Hanzlíček

27. dubna 2010

Zvýšením daní s následnou přirážkou šarží pumpařů se ceny benzinu a nafty vyšplhaly na rekordní úroveň. Benzin dnes již nenatankujete pod 33 korun za litr. Aby tomu nebyl konec, tak bez zájmu zasedající zákonodárci, otrocky kopírující jednu z diskutabilních směrnic Evropské unie, schválili zvýšený podíl biosložky u benzinu na 4,1 procenta a 6 procent u nafty a to od 1. června. Cena pohonných hmot se tím opět navýší asi o další korunu. (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 2
Vítězslav Kremlík
Autor projektu Klimaskeptik.cz
26. dubna 2010

Na Ekolist jsem narazil relativně nedávno a oceňuji, že poskytuje velmi důkladné zpravodajství. Sám od vás čerpám některé informace.

Tím spíše mne mrzí, jak jste odbyli aféru (někdo by řekl pseudoaféru) Climategate. V článku o vyšetření této aféry (Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější) Ekolist opomněl čtenářům říci: (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 29
Jindřiška Svobodová
Autorka je čtenářkou Ekolistu
29. března 2010

Článek uvádí animovaný klip, který pojednává o současných ekonomických stimulech pro snižování emisí CO2. Environmentální vzdělávání nabízí širokou paletu námětů, od klíčových východisek trvale udržitelného rozvoje až po lokální problémy. Výuka, zvláště obecných námětů bývá s využitím krátkých klipů snazší, neboť sama filmová řeč v sobě nese emoční zabarvení. A tím se přirozeně zvolené téma otevře k rozboru či debatě.
(Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 31
Jiří Svoboda
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
24. března 2010

Před více než pěti lety vstoupila Česká republika do systému obchodování s emisními povolenkami a MŽP se stalo jeho skalním zastáncem. Současný rozpor mezi ČEZ a MŽP o rekonstrukci elektrárny Prunéřov II je však dokladem toho, že systém povolenek nemusí být funkční.
(Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 16
Jiří Svoboda
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
19. února 2010

Současná úprava Zákona 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) způsobila obrovský rozmach instalací fotovoltaických elektráren v roce 2009 a další pokračování bude v roce 2010, pokud nebude přibržděno kvůli vážnému ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu přenosové soustavy. (Celý text)
Počet diskusních příspěvků: 13
Další názory:
Od:
Do:

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Další informace najdete na stránkách tištěného Ekolistu zde.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.