Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zelený knihomol > Voda MAPA STRÁNEK
Zelený knihomol
Voda
Rok 2012
Voda ve vesmíru, na zemi, v životě a kultuře
Obálka knihy
Praha, Radioservis 2012, 672 s., 499 Kč.
Téměř sedmisetstránková publikace představuje vodu, živel, základní podmínku života na naší planetě, z nejrůznějších perspektiv. Členy autorského kolektivu vedeného editorem Josipem Kleczekem jsou známí čeští vědci a tvůrci – například Jan Sokol, Václav Cílek, Ilja Hurník, Jan Petránek, Ján Zákopčaník a další. V pětašedesáti kapitolách seznamují čtenáře přístupným a čtivým způsobem s chemickými a fyzikálními vlastnostmi vody, s její úlohou v národním hospodářství, s problematikou legislativy vodních ploch a toků, s její léčivou i ničivou silou, vyprávějí příběh vody v umění, mýtech, náboženství a lidské komunikaci. Texty jsou provázeny množstvím barevných ilustrací.
Bastian, Hans-Werner: Voda v zahradě. Zahradní jezírka, potůčky a vodopády
Obálka knihy Voda v zahradě
, Jan Vašut s.r.o. 2012, 120 s., 199 Kč.
Snad nic neoživí zahradu tolik jako voda. Voda nás uklidňuje, vábí k posezení na břehu a k pozorování hladiny, ke sledování života v ní a kolem ní. V této knize se dozvíte vše, co byste měli o vodních zahradách vědět. Poradí vám, jak takovou zahradu naplánovat, založit, utvářet a jak o ni náležitě pečovat. Řada námětů dává inspiraci pro různé požadavky – od plastového či fóliového jezírka až po zurčící potůček. Obrazové návody usnadňují převádění představ do skutečnosti. Nabídka vhodných rostlin a živočichů vám pomůže vytvořit opravdu přírodní jezírko. Koupit na Kosmas.cz
Caha, Jan; Mikulinec, František a kol.: Odvodňování malých obcí a okrajových částí měst
, Professional Publishing 2012, 68 s.
Kniha přináší nejnovější poznatky, související s odvodňováním obcí, mnoho praktických příkladů a rad.
Howard Hall: Podmořský svět 3D
Obálka knihy Podmořský svět 3D
, Magic 2012
Podmořský svět 3D nabízí jedinečné setkání tváří v tvář s jedněmi z nejzáhadnějších a zároveň nejúžasnějších živočichů oceánů a odkrývá přírodní zázrak podmořského světa Velkého bariérového útesu či Jižní Austrálie. Ponořte se společně s filmaři a poznejte zblízka hravé lachtany, nebezpečné bílé žraloky, tajemnou loděnku hlubinnou či prudce jedovaté perutýny. Jedním z hlavních nepřátel podmořské krásy je v současné době globální oteplování a jeho negativní dopady na každodenní život tvorů oceánu. Přijďte se dozvědět o tomto problému více a nechat se unést na „vlnách“ filmu přímo do děje podmořské říše.
Ken Kwapis: Máme rádi velryby
Obálka Máme rádi velryby
, Bonton 2012
Film Máme rádi velryby, který vznikl na motivy skutečné události, jež zasáhla lidi po celém světě, vypráví úžasný příběh televizního reportéra z malého města (John Krasinski) a zapálené aktivistky (Drew Barrymore), kteří se společně s podporou znepřátelených světových mocností pokusí zachránit rodinu majestátních velryb uvízlých pod ledovým příkrovem Severního ledového oceánu.
Mocek, Bohuslav: Labe v Hradci Králové
, Muzeum východních Čech v Hradci Králové 2012, 37 Kč s.
Příroda řeky ve městě a okolí. Brožura se zabývá přírodními poměry nížinného úseku řeky Labe v okolí Hradce Králové. Pozornost je věnována základním polabským biotopům (tok řeky, břehy a hráze, lužní porosty a slepá ramena, vlhké louky) a jejich flóře a fauně. Text je doprovázen množstvím fotografií běžných a nápadných nebo naopak vzácných a skrytě žijících druhů rostlin a živočichů. Přiložená mapa s vyznačením popisovaných přírodních prvků nabízí zájemcům možnost poznávacích výletů na trasách stávajících turistických a cyklistických stezek podél Labe, od Předměřic nad Labem po Vysokou nad Labem.
Pagnol, Marcel: Živá voda
Obálka knihy
Praha, Vyšehrad 2012, 416 s., 378 Kč.
Nejrozsáhlejší Pagnolův román zavádí čtenáře do krásného, divokého kraje, do horské vísky, kam jednoho dne přivítá se svou ženou a dcerkou pan Jean. S nadšením se všichni ujímají pochybného dědictví - osamělé usedlosti. Velmi brzy však narážejí na hlavní problém tohoto kraje - nedostatek vody. Jean se snaží vodu získat, i když se proti němu staví příroda, ale i lidé z okolí. Úsilí, s kterým pan Jean bojuje s lidskou zlobou, nenávistí, hloupostí, je marné. Dcera Manon však smrt a neštěstí svého otce pomstí. Koupit na Kosmas.cz
Stárek, Zbyněk: Rybaření
, CPress 2012, 240 s., 289 Kč.
Rybolovné techniky, návnady, nástrahy a vybavení pro rybáře. Máte rybářský lístek a rádi byste se zdokonalili v rybolovu, abyste se mohli pochlubit lepšími úlovky? Nebo se toužíte stát rybářem, ale nevíte jak a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám při chytání u vody poradil? Pak právě pro vás je určena tato příručka napsaná zkušeným rybářem, zahrnující veškeré oblasti sportovního rybaření. Kromě začátečníků v ní najdou užitečné rady i pokročilí rybáři – např. návody na výrobu pro ryby neodolatelných návnad nebo doporučení, týkající se vybavení pro sportovní rybáře.
Státníková, Pavla: Povodně a záplavy
Obálka knihy Povodně a záplavy
, Paseka 2012, 196 s., 350 Kč.
Kniha Povodně a záplavy mapuje katastrofy způsobené vrtochy řeky Vltavy od nejstarších dob po ničivé povodně v roce 2002, k jejichž desátému výročí vychází. První zmínka o záplavách na území Prahy se objevuje již v Kosmově kronice a velká voda se pak vrací do města s železnou pravidelností po celý středověk a novověk. Nejstarší zprávy o povodních se zachovaly díky kronikářským zápisům, později se začaly objevovat přesnější záznamy počasí a průběhu katastrof. Z pražských povodní z let 1890, 1920 a 1940, kterým je vedle těch posledních z roku 2002 věnován v knize největší prostor, se zachovalo mnoho unikátních snímků, které dokumentují jak řádění vodního živlu v Praze, tak proměny našeho hlavního města. Koupit na Kosmas.cz
Šahrijár, Ib Burzug: Divy a záhady Indického oceánu
Obálka knihy Divy a záhady Indického oceánu
, Academia 2012, 178 s., 220 Kč.
Pozoruhodné historicko-geografické dílo s velkými literárními kvalitami z druhé poloviny 10. století, vzniklé v jednom z přístavních měst Perského zálivu, je sbírkou vyprávění a příběhů, které autor slyšel od námořníků a kupců, plavících se do Indie, na Srí Lanku, do Malajsie, Indonésie, do Číny a podle východního pobřeží Afriky. Na jednu stranu představuje svérázný soubor tehdejších poznatků o exotických zemích Východu, o životě, zvycích, pověrách jejich obyvatel, stejně jako o nejen mořské fauně a flóře, na druhou stranu obsahuje poutavou látku folklorního charakteru s mnoha fantastickými a pohádkovými prvky, které mohly inspirovat např. cyklus o cestách Sindibáda námořníka. Koupit na Kosmas.cz

Rok 2011
DVD - Expedice Grand Canyon
DVD - Expedice Grand Canyon
Česká republika, Bonton 2011, 199 Kč.
Dokument z ojedinělého sjezdu řeky Colorado v celé délce Velkého kaňonu. Obrazově úchvatná scenerie kaňonu je podpořená zasvěceným výkladem o geologickém „kalendáři zeměkoule“ i o vývoji v jednotlivých geologických obdobích. Sportovně náročný sjezd řeky s množstvím obtížných peřejí je doplněn i pestrou historií indiánských obyvatel přilehlých rezervací s jejich neradostným osudem. Film popisuje i faunu a floru kaňonu a podává přehled o objevení a prvním splutí tohoto nádherného divu světa.
DVD Expedice Grand Canyon
DVD Expedice Grand Canyon
Česká republika, 2011, 199 Kč.
Dokument z ojedinělého sjezdu řeky Colorado v celé délce Velkého kaňonu. Obrazově úchvatná scenerie kaňonu je podpořená zasvěceným výkladem o geologickém „kalendáři zeměkoule“ i o vývoji v jednotlivých geologických obdobích. Sportovně náročný sjezd řeky s množstvím obtížných peřejí je doplněn i pestrou historií indiánských obyvatel přilehlých rezervací s jejich neradostným osudem. Film popisuje i faunu a floru kaňonu a podává přehled o objevení a prvním splutí tohoto nádherného divu světa.
DVD Rybí bojovník - komplet 3 DVD
DVD Rybí bojovník
USA, 2011, 538 Kč.
Kompletní série všech tří předchozích dílů v jednom.Největší řeky světa skrývají pozoruhodná překvapení. Vydejte se spolu s dobrodruhem, rybářem a rekordmanem Jakubem Vágnerem poznat ty největší sladkovodní ryby naší planety. Cílem jsou řeky v Amazonii, pouštní jezero v Keni a spousta dalších odlehlých míst. Na svých expedicích se setkává s domorodci, jejichž zvyky pozoruje a naslouchá neobyčejným rybářským legendám. K tomu přidává své zkušenosti a rady na přežití v divoké přírodě. K dostání například na tomto odkaze.
Hospodaření s vodou v Praze: hledání cest k udržitelnosti
Hospodaření s vodou v Praze
Praha, Univesity of Wageningen, Arnika - Centrum pro podporu občanů 2011, 62 s., 29 Kč.
Pitná voda se stává stále cennějším přírodním zdrojem. S tím, jak se rozrůstá zastavěné území Prahy, roste význam opatření pro zachycování a využití dešťové vody. Nezbytné je zajistit také účinnou ochranu před povodněmi a efektivní čištění odpadních vod. V době, kdy Praha připravuje výstavbu nové centrální čistírny, je ta správná chvíle k inspiraci zahraničními příklady udržitelného hospodaření s vodou, ať už z Německa, Francie či Nizozemí. Publikace je ke stažení na webové stránce Arniky.
Měnící se životní prostředí aneb z Ria do Ria+20
Měnící se životní prostředí aneb z Ria do Ria+20
Praha, Informační centrum OSN v Praze 2011

Nová zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) mapuje změny globálního životního prostředí během posledních dvou desetiletí. Tato publikace vychází jako část výroční studie UNEP /Global Environmental Outlook/ (GEO), letos s pořadovým číslem 5. To je vlajková loď OSN v oblasti analýzy stavu, trendů a perspektiv globálního prostředí. GEO-5 vyjde v květnu 2012, měsíc před konferencí OSN v Riu de Janeiro (Rio+20). Zpráva /Keeping Track of our Changing Environment: From Rio to Rio+20/ poukazuje na rychlý nárůst emisí skleníkových plynů, pokles biodiverzity i 40procentní nárůst využívání přírodních zdrojů. To vše probíhá rychleji než růst světové populace. Zpráva UNEP současně upozorňuje na to, že pokud bude svět schopen rázně a rychle jednat, může dramaticky změnit trajektorii nebezpečných trendů ohrožujících životní podmínky lidí. Vynikajícím příkladem může být akce proti ničení ozonové vrstvy,“ říká výkonný ředitel UNEP a zástupce generálního tajemníka OSN Achim Steiner. Nová zpráva UNEP obsahuje širokou škálu informací, dat, grafů i satelitních snímků k tématům populace, klimatické změny, energetiky, využívání přírodních zdrojů, lesů i k tématům potravinové bezpečnosti a vody.

Z obsahu např.: *Populace* Počet obyvatel Země dosáhl 7 miliard. Podíl městské populace přitom od roku 1992 vzrostl o 45 procent. Podíl obyvatelstva chudinských slumů v letech 1990-2010 naopak poklesl na třetinu, a to díky zlepšeným podmínkám bydlení a sanitace (zejména kanalizace a přístup k pitné vodě). Počet velkoměst (10 milionů lidí a více) vzrostl z deseti (1992) na 21 (2010), tzn. 110procentní nárůst. 1,4 miliardy lidí nemá spolehlivé dodávky elektřiny, nebo nemá elektřinu vůbec. Publikace Keeping Track of our changing environment je ke stažení zde.

Behrendt, Alexandra; Lukhaup, Chris: Akvarijní plži - Jak na to
Akvarijní plži - Jak na to
Praha, Jan Vašut s.r.o. 2011, 64 s., 129 Kč.
Exotičtí krasavci s vlastními domečky! Chovu atraktivních druhů plžů ve sladkovodním akváriu propadá stále více akvaristů. Plži nejsou jen užitečnými likvidátory řas, ale díky své barevné rozmanitosti a bizarním tvarům ulit se stávají i optickými dominantami akvária. Tato příručka vám názorně vysvětlí, co vše je potřeba k jejich úspěšnému chovu. Seznámíte se s tím, jak vytvořit pro plže optimální akvárium včetně technických pomůcek a dalšího vybavení, jak plže správně krmit a ošetřovat. Kromě toho vám důležité rady a tipy pomohou i s tím, jaké společníky k plžům do akvária vybrat a jak zařídit, aby si plži ve svém novém domově rychle zvykli.
Brázdil, R.; Černušák, T.; Řezníčková, L.: History of Weather and Climate in the Czech Lands VIII
Obálka knihy
Brno, Masarykova univerzita 2011, 271 s.
The weather and climate in the region of Olomouc, Czech Republic, based on Premonstratensian diaries kept by the Hradisko monastery and Svatý Kopeček priory, 1693–1783

Práce se zabývá analýzou informací o počasí v diáriích premonstrátského kláštera v Hradisku a převorství na Svatém Kopečku za období 1693–1783. Ze záznamů byla provedena analýza teploty vzduchu, srážek, větrných poměrů, oblačnosti a hydrometeorologických jevů. Analyzované denní záznamy počasí byly základem pro jejich interpretaci v podobě vážených měsíčních teplotních a srážkových indexů a ty následně porovnány s indexy odvozenými z let 1961–2000. Záznamy o počasí rozšířily také dosavadní poznatky o výskytu hydrometeorologických extrémů v Českých zemích ve studovaném období. V příloze publikace jsou zahrnuty veškeré interpretované denní zprávy o počasí a příbuzných jevech z analyzovaných diárií.
Brázdil, Rudolf; Valášek, Hubert; Soukalová, Eva a kol.: Povodně v Brně
Povodně v Brně
Brno, Archiv města Brna 2011, 468 s., 517 Kč.
Publikace se věnuje studiu historických a současných povodní v Brně. Po stručném historickém vývoji města Brna jsou analyzovány současné fyzickogeografické poměry a historické změny povodí Svratky a Svitavy nad Brnem. Na základě systematických hydrologických pozorování jsou analyzovány všechny významné povodně od března 1888, které jsou doplněny podrobnými informacemi o starších povodních od 16. století podle dokumentárních pramenů. Prezentují se také záplavová území a protipovodňová opatření v Brně.
Cílek, Václav; Čížek, Jan a kol.: Pod vodou - Zpráva o velké povodni na Frýdlantsku, klimatické proměně světa a pocitu duše po katastrofě
Pod vodou
Praha, Čížek Jan 2011, 208 s., 441 Kč.
Fotografická publikace je pojata jako případová studie oblastí, které postihla povodeň. Nejen jako připomenutí uplynutí jednoho roku od povodní na severu Čech v roce 2010 vydávám ve spolupráci s Václavem Cílkem a kolektivem autorů publikaci Pod vodou, s podtitulem Zpráva o velké povodni na Frýdlantsku, klimatické proměně světa a pocitu duše po katastrofě. Původně jsme chtěli napsat jednoduchou, ryze regionální knihu, aby místní lidé na povodeň nezapomněli. Protože ten, kdo zapomíná na věci nevyhnutelné, staví na nevhodných místech u řeky, a vytváří tak budoucí problém. Postupně jsme si však začali uvědomovat, že v podobné situaci, jako je Frýdlantsko, se v minulých letech ocitla řada českých, moravských a v ještě mnohem větším měřítku polských a maďarských regionů. Knihu jsme tedy pojali jako případovou studii oblasti, sledované měsíce před povodní, hodinu po hodině během její kulminace a systematicky další rok po povodni. A podobně i texty o klimatických změnách, příčinách povodní a možnosti nápravy představují určitý souhrn zkušeností z uplynulých deseti let povodňového neklidu a do značné míry se týkají celého území České republiky. Symbolicky je tato zkušenost s živly a silami přesahujícími člověka zakotvena v území, jemuž vévodí hrad a zámek Frýdlant jako bývalé sídlo mocného Albrechta z Valdštejna i možný předobraz „Zámku“ ze slavného románu Franze Kafky. Koupit na Kosmas.cz
Syruček, Milan: Voda, jak ji neznáme
Voda, jak ji neznáme
Praha, Epocha 2011, 208 s., 179 Kč.
Co je voda? Čirá bezbarvá kapalina bez zápachu. Vyskytuje se ve 3 skupenstvích: pevném, kapalném a plynném. Je všude kolem nás i v nás. Pokrývá přes 70% povrchu naší Země. Je základní podmínkou života, probíhají v ní veškeré chemické děje všech živých organismů - živočichů i rostlin. Bez vody bychom prostě zemřeli, bez ní nelze žít. Voda je i nejdůležitější surovinou prakticky ve všech průmyslových odvětvích a zemědělství bez ní nemůže vůbec existovat. A má spoustu mimořádných vlastností, které dosud známe jen málo, vědce nevyjímaje. PROČ neteče přímo, ale ve spirále? JAKTO ŽE proudí i ve sklenici? KDE vzala paměť a schopnost vnímat emoce? ČÍM TO, že se vymyká mnoha fyzikálním zákonům? Tyto a mnohé další otázky kolem vody se rozhodl prozkoumat a popsat známý publicista dr. Milan Syruček. Vzal to důkladně a vypravil se všude tam, kde se voda vyskytuje a uplatňuje: fyzika, biologie, historie, politika, války, katastrofy, lékařství ... A dospěl až k budoucnosti lidstva, protože vody je dost, a přece je jí málo. Odhaluje a dokazuje, že ač vodu známe, přece ji dosud neznáme. Koupit na Kosmas.cz
Šlezingr, Miloslav: Revitalizace toků
Revitalizace toků
Brno, Vysoké učení technické v Brně/nakladatelství VUTIUM 2011, 255 s., 290 Kč.
Publikace je věnována problematice dlouhodobého rozvoje říční sítě. V posledních stoletích byl středoevropský prostor ovlivňován lidskou činností tak výrazně, že v mnoha lokalitách došlo k nevratným změnám. Tyto zásahy byly v mnoha případech i z dnešního hlediska nevyhnutelné, v mnoha případech byly nutné z pohledu konkrétní situace té doby, mnohdy zachránily tisíce životů. Na druhou stranu nenávratně zasáhly do říčního ekosystému. Právě revitalizace vodních toků a jejich okolí ukazují možnost návratu ke stavu bližšímu stavu přirozenému, zlepšení jakosti vody a zvýšení druhové diverzity. Úpravou by ale neměla být výrazně narušena stávající úroveň protipovodňové ochrany, naopak zvýšenou krajinnou retencí by se tato ochrana měla prohloubit.
Štěrba, Otakar: Řeky, moje řeky
Řeky, moje řeky
, Nakladatelství Dina a Otakar Štěrbovi 2011, 328 s., 390 Kč.
Poutavé a dobrodružné putování po řekách kolem světa se spoustou jedinečných fotografií, z pohledu ekologa a člověka, který při svých cestách sleduje dramatický vývoj životního prostředí během svého života. Publikace obsahuje přes 200 barevných fotografií.
Václavová, Inna: Ráj na dotek
Ráj na dotek
, Alusail 2011, 144 s., 359 Kč.
Vyprávění o hledání ztraceného ráje. Autorka popisuje nejodlehlejší kouty světa, které navštívila a kde měla možnost prozkoumat tajemný podmořský svět. Vulkanické Galapágy, tyrkysová Aldabra, vzdálená Lampedusa a temný Kokosový ostrov to je mystická, objevná cesta, na kterou autorka zve své čtenáře. Kniha je napínavá až akční, autentická, místy objevná, neotřelá. Plná příběhů a zážitků z cestování a potápění, doprovázená podmořskými fotografiemi. Koupit na Kosmas.cz
Větvička, Václav: Sázava - Řeka protkaná železnicí
Sázava - Řeka protkaná železnicí
Praha, Jan Vašut 2011, 168 s., 449 Kč.
Vladislav Vančura napsal Tři řeky. Jan Rendek tři řeky vyfotografoval, Václav Větvička je prošel i projel, poptal se, zavzpomínal a zapsal. Třetí naší společnou řekou je Sázava. Domníváme se, že u nás není jiná řeka, která by se vpila do tolika lidských srdcí i osudů. Na horním toku pomáhala ještě ve středověku při tamní stříbrné horečce. Tam také, ale hlavně na středním toku, mlela v ryze zemědělské krajině obilí a řezala dřevo. To navíc ještě nesla na svých vlnkách nejdřív jen jako polenové, později svázané ve vory a prameny. Z požáreckých lomů vozila do Prahy kámen. Její síla poháněla hamry ve zdejší „době železné“. Koupit na Kosmas.cz
Žabička, Zdeněk; Vrána, Jakub: Hospodaření srážkovou vodou v nemovitostech
Hospodaření srážkovou vodou v nemovitostech
Praha, Informační centrum ČKAIT, s. r. o. 2011, 44 s., 100 Kč.
Příručka shrnuje současný pohled na řešení odvodnění nemovitostí a s tím související individuální zásobování nemovitostí nepitnou vodou. Předkládá přehled opatření pro hospodaření se srážkovou vodou a možný způsob výpočtů a technického řešení. Jednotlivé kapitoly popisují základní pojmy z oboru, výchozí podklady, vsakování srážkových vod, retenci srážkových vod, využití srážkové vody, provoz a údržbu vsakovacích zařízení a retenčních nádrží a vliv návrhu hospodaření se srážkovou vodou na stavby a sousední nemovitosti.

Rok 2010
Desatero domácí ekologie+Nekup to+Do čista+Chemické látky - Balíček publikací
Desatero domácí ekologie+Nekup to+Do čista+Chemické látky
Brno, ZO ČSOP Veronica a Síť ekologických poraden 2010, 100 Kč.
Balíček publikací týkající se environmentálně šetrného chování a nakupování: Nekup to - shrnující nejčastější nákupní témata, se kterými se environmentálně uvědomělý spotřebitel potkává a pokouší se řešit - potraviny, výrobky spravedlivého obchodu (Fair Trade), dětské pleny, odpady, dámské vložky, květiny, textilní výrobky. Do čista - věnující se environmentálně šetrnému úklidu, praktické rady a tipy, jak doma uklízet a prát co nejšetrněji. Chemické látky v životním prostředí a zdraví, autor MUDr. Šuta. Přehled o tom, kde a v jakých podobách se kolem nás chemické látky vyskytují a jak ovlivňují životní prostředí, zdraví a co můžeme dělat my. Jednotlivé kapitoly se věnují např. potravinám, pesticidům, potravinářským aditivům, plastům a vybraným průmyslovým chemikáliím. Desatero domácí ekologie - Již páté, zcela přepracované vydání úspěšného titulu autorů Vlašín, Ledvina, Máchal. Kapitoly: energie, voda, nakupování, ovzduší, odpady, doprava, zahrada, potrava a zdraví, příroda, globalizace a lokalizace.
DVD Velký bariérový útes
DVD Velký bariérový útes
, ABCD - VIDEO 2010, 69 Kč.
Australský Velký bariérový útes, jeden z největších přírodních divů na světě, se rozkládá téměř 2000 kilometrů podél pobřeží Queenslandu. Často je popisován jako největší žijící organismus, ačkoliv ve skutečnosti je složen z téměř 3000 samostatných korálových útesů přiléhajících k sobě. Pro potápěče je Velký bariérový útes mekou, místem, které by měl každý z nich navštívit. Tento film poodhaluje nejbarevnější a nejrozmanitější podmořský svět. Diváci mají možnost poznat nejen okouzlující krásu útesu, ale dozvídají se mnohé o kompletním ekosystému, symbolických vazbách a i o extrémní křehkosti tohoto prostředí.
Cousteau, Jacques a Schiefelbein, Susan: Člověk, orchidej a chobotnice
Člověk, orchidej a chobotnice
Praha, Mladá fronta 2010, 300 s., 314 Kč.
Badatel, průkopník potápění, filmař, vynálezce a aktivista Jacques Cousteau během svých fascinujících a často nebezpečných výprav jako první odhalil složitost a nádheru pozemského i podmořského života - a byl svědkem toho, jak se na životním prostředí podepsala lidská činnost. Ve své poslední knize, která je konečně poprvé publikována i u nás, Cousteau předkládá své hluboce erudované názory na záchranu světového přírodního bohatství pro budoucí generace a prokládá je dobrodružnými příhodami z výprav. Ve spolupráci s autorkou Susan Shiefelbeinovou upozorňuje na hazardování s lidským zdravím, nadměrný rybolov a vykořisťování světových oceánů, na nebezpečí rozvoje nukleárního programu, a apeluje na odpovědnost vědců, politiků a všech lidí vůči životnímu prostředí. Tato nesmírně předvídavá, až jasnozřivá publikace je svědectvím o životě a díle jednoho z největších dobrodruhů moderní doby. Koupit na Kosmas.cz
Černík, Miroslav a kol.: Chemicky podporované in situ sanační technologie
Chemicky podporované in situ sanační technologie
Praha, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze 2010, 336 s., 420 Kč.
Předností sanačních metod založených na chemickém či biologickém působení na kontaminované prostředí je jejich použití in situ, které nevyžaduje dlouhodobé nadzemní instalace ani čištění vyváděných roztoků či plynů. Jsou to navíc většinou metody relativně rychlé a umožňují dosáhnout výrazného sanačního efektu v časovém horizontu měsíců či několika málo let. V knize je věnována největší pozornost in situ redukci za pomoci nanočástic na bázi elementárního železa, ale jsou diskutovány i další redukční a oxidační činidla, mikrobiálně podpořená reduktivní dehalogenace, použití permeabilních reaktivních bariér a oxidačně-redukční mokřadní systémy. Samostatné kapitoly jsou věnovány použití imobilizovaných mikroorganismů pro čištění odpadních vod a doprovodným technikám karotážního měření...
Dvořáková, Alena; Fischer, Viktor: Water/Voda
Water/Voda
Praha, Kant 2010, 112 s., 441 Kč.
Fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fischer přicházejí s albem Voda. Ukazuje přehlížené souvislosti a jevy prohlubující se ekologické krize. Absolventi katedry fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze spolupracují od roku 1992. Nakladatelství KANT vydalo rovněž jejich obsáhlou monografii Misie (2004). Nerozdílně jsou i držiteli řady ocenění a grantů. Uspořádali desítky autorských výstav, zúčastnili se mnoha kolektivních projektů. Vizuální symboly a zkratky užívají tak, aby zaujali diváky, ale zároveň nezužovali prostor představivosti. Výtvarný účinek nového alba je srovnatelný s předními světovými osobnostmi progresivního dokumentu. Přečtěte si recenzi Ekolistu Koupit na Kosmas.cz
Janda, Jan; Krčmář, Luděk: Pět plzeňských řek
Pět plzeňských řek
Domažlice, Nakladatelství Českého lesa 2010, 112 s., 270 Kč.
Publikace představuje fenomén pěti řek protékajícím územím města Plzně a je prvním pokusem o jeho populárně-naučné zpracování. V první části kniha seznamuje s minulostí města a jeho provázaností s vodními toky. Text je doplněn historickými plány, vedutami a fotografiemi. Druhá část knihy je pojata jako vlastivědná pouť po všech pěti řekách a to od okraje města až po jejich soutok. Čtenář poznává na březích Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Mže a Berounky vývoj osídlení a pamětihodnosti s ním spjaté. Nejvíce prostoru je věnováno technickým dílům. Také tato část knihy je doplněna bohatou fotodokumentací.
Lichtag, Steve: DVD Poslední lovci
Poslední lovci
Praha, Twin Star Productions 2010, 220 Kč.
Navštivte vzdálený, podivný svět. Prožijte příjemné i kruté okamžiky které přináší lamalerským velrybářům drsný život na indonézském ostrově Lembata. Tito lovci, jako jedni z posledních na naší planetě, loví tradičním způsobem nejen velryby ale i delfíny a manty. Už po staletí vyplouvají na starých dřevěných člunech, aby vyzbrojeni bambusovými harpunami sváděli s gigantickými vorvani nelítostné boje na život a na smrt. Ne vždy odcházejí z boje vitězně. Dramatický dokument nabízí nejen vzrušující okamžiky ale také momenty k zamyšlení nad nejistou budoucností této komunity, jejíž přežití závisí nejen na odvaze ale i štěstí těchto „posledních lovců“.
Lichtag, Steve: DVD Specielní edice Steva Lichtaga
Specielní edice Steva Lichtaga
Praha, Twin Star Productions 2010, 990 Kč.
Kolekce DVD 6+2. K objednání na stránkách Steva Lichtaga.
Magris, Claudio: Dunaj. Životopis řeky
Dunaj. Životopis řeky
Praha , Mladá fronta 2010, 456 s., 359 Kč.
Dunaj má mnoho jmen, než se po 2850 kilometrech vlije do Černého moře: Donau, Dunaj, Duna, Dunar, Dunai. Kdo chce literárně zachytit proměnlivost oblastí, kterými řeka protéká, musí objevit nový literární žánr. Jedině tak se mohou prolnout dějiny a příběhy, pestrost krajů, zemí, lidí a jazyků. Magrisovi se podařilo napsat text na pomezí románu a eseje, deníku a autobiografie, kulturních dějin a cestopisu. ústředním tématem je stará habsburská říše a ohromující kulturní bohatství mizející Střední Evropy. Koupit na Kosmas.cz
Stráský, Jan: Přehrady Čech, Moravy a Slezska – průvodce
Přehrady Čech, Moravy a Slezska – průvodce
Liberec, Knihy 555 2010, 208 s., 328 Kč.
Průvodce přibližuje nejvýznamnější vodní díla České republiky včetně několika starých rybníků, která jsou uspořádána po 14 samosprávných krajích. Čtenáři se dozvědí nejen o výstavbě a technických zajímavostech hrází či dalších objektů, ale především o turistických pozoruhodnostech v blízkém i vzdálenějším okolí vodních ploch, k nimž je zavede 101 výletů pro pěší, cyklisty i mototuristy. U každého vodního díla je uveden výčet sportovních a rekreačních aktivit, nechybí nabízené služby využitelné zvláště při dlouhodobém pobytu. Bohatý fotografický materiál, zobrazující turistická zastavení, doplňují často neznámé, historické snímky z období budování přehrady. Pro rychlou orientaci poslouží přehledné mapky. Koupit na Kosmas.cz
Šmíd, Zdeněk: Mže / Berounka - Putování po řekách
Mže / Berounka
Praha, Paseka 2010, 404 s., 359 Kč.
Známý spisovatel Zdeněk Šmíd nás provází po dvou řekách – Mži a Berounce –, které jsou vlastně řekou jedinou. Po předchozích literárních putováních autora kolem jihočeských řek (v nakladatelství Paseka vyšly knihy Otava 2005 a Lužnice 2008) se autor tentokrát obrátil na západ od Prahy, aby nám představil svět kolem Mže i Berounky, historii krajiny a slavných měst, které na nich leží, příběhy a pověsti kolem říčních údolí, nevšední krásu jejich přírody i osudy významných lidí spojených s řekou a s jejím okolím. Zdeněk Šmíd vypráví hned vážně, hned s humorným nadhledem, poetickým i čtivým jazykem, který nezapře hlubokou znalost míst, o nichž se dozvídáme. Kniha je obohacena i mnoha fotografiemi ze současnosti i z bohaté minulosti řeky. Nechybí ani obrazové přílohy, jimiž nás autoři seznamují s barevnou krásou kolem řek, které se vyplatí navštívit, či na nich dokonce vyplout na kánoi. Zdeněk Šmíd (1937), prozaik a autor knih z vodáckého a turistického prostředí (Proč bychom se netopili, Za písní severu, Proč bychom se netěšili, S kytarou v Antarktidě, Jak se mají Májové), oblíbených zejména pro svůj laskavý humor. Koupit na Kosmas.cz
Štefáček, Stanislav: Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska
Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska
Praha, Libri 2010, 450 s.
Publikace přináší přehled o 1 500 vodních plochách ze všech krajů a koutů naší země, dalších na 3 000 ploch je zmíněno v jejich rámci a v rejstříku, a to od nejmenších šumavských karových jezírek až po obrovité údolní nádrže jižní Moravy. Encyklopedický text o jednotlivých nádržích (umělých i přírodních) se nevěnuje jen hydrologickému a geografickému popisu, ale autor si všímá i možnosti sportovního, rekreačního či turistického vyžití, historických památek a přírodních pozoruhodností blízkého okolí.
Štěpánek, Radek: Soudný potok
Soudný potok
Praha, Wales 2010, 72 s., 89 Kč.
Prvotina prachatického rodáka, jihočeského rybáře a brněnského studenta v jedné osobě. Zaujme čistotou, která není předstíraná ani naivní. Postřehy zapsané v krátkých básních v prvních třech čtvrtinách knihy na konci vystřídají verše jen o málo rozvitější. Voda je hlavním živlem, která se dere do básní. Voda rybniční, středomořská, ale hlavně - voda potoční. A na čtenáři zůstává, zda si soudný potok bude pouze představovat nebo zda vyhledá ten skutečně existující na mapě. Koupit na Kosmas.cz

Rok 2009
Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku - praktický rádce pro obnovu propustnosti a zasakování
Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku
Praha, Ústav pro ekopolitiku, o. p. s., ve spolupráci s katedrou zdravotního a ekologického inženýrství pro Středisko ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy 2009
Publikace ukazuje způsoby, jak je možné srážkovou vodu v obytné zástavbě do přirozeného koloběhu vody vracet. Představuje možnosti přeměny nepropustných povrchů na propustné a nabízí varianty zasakování včetně posouzení jejich vhodnosti pro různé využívání ploch. V tabulkách rovněž uvádí i orientační technické a finanční nároky na vybudování povrchů, které zasakování umožňují. Je určena především drobným soukromým stavebníkům, kteří často tuto otázku řeší (nebo by měli řešit). V publikaci je uvedena řada praktických návodů jednotlivých řešení, doplněná názornými fotografiemi a nákresy vč. orientačního vyčíslení nákladů.Publikace je zdarma ke stažení zde. Přečtěte si zprávu Ekolistu o příručce
Krajem soutoku Vltavy se Sázavou. Místa na jih od Prahy na snímcích Josefa Dvořáka
Krajem soutoku Vltavy se Sázavou
Praha, Mladá fronta a.s. 2009, 288 s., 314 Kč.
Jak již sám název napovídá, kniha je koncipována jako obrazová publikace, zachycující na historických fotografiích, krajinu a život v širokém kraji kolem soutoku Vltavy se Sázavou. Páteří publikace jsou fotografie z obcí Měchenice, Davle, Štěchovice a Slapy. Veškeré fotografie byly pořízeny v 1. ½ 20. století a jejich autorem je davelský fotograf Josef Dvořák. Na 296 stranách najdete přes 260 dobových černobílých fotografií. U každého snímku je uveden krátký popisek v rozsahu 5 – 10 vět textu. Knihu doplňuje krátká biografie Josefa Dvořáka a stručné pojednání o historii fotografie a pohlednice v českých zemích do roku 1945. Knihu sestavil a opatřil texty sběratel, amatérský fotograf a badatel Vojtěch Pavelčík. Koupit na Kosmas.cz
Blackbourn, David: Podmaňování přírody
Podmaňování přírody
Praha , BB art 2009, 448 s., 314 Kč.
Autor zkoumá, jak se v Německu během minulých 250 let „podmaňoval“ jeden ze základních živlů, voda, tím, že se odvodňovaly močály – tyto pozůstatky doby ledové –, upravoval tok řek, stavěly velké přehrady, a ukazuje, že tato činnost nepochybně přinášela lidem velký prospěch, často však na úkor přírodního prostředí a ke škodě lidskému životu. Tak se přístup k podmanění přírody v průběhu let měnil: od radostného osvícenského optimismu 18. století přecházel k víře 19. století ve vědu a pokrok a potom k technokratickým „jistotám“, jimiž se tolik vyznačovalo století dvacáté. Nic z toho se ovšem neodehrávalo ve vakuu. Autor věnuje důslednou pozornost širokému rámci celého tohoto čtvrttisíciletého procesu, jeho ekonomickým a společenským souvislostem, jeho často problematickým cílům ve službách politiky, zejména zahraniční a vojenské. Podmaňování přírody charakterizuje řadu dramatických změn ve fyzickém (přírodním a životním) prostředí, ukazuje, jak korespondovaly s absolutismem éry Fridricha Velikého, s revolucí a nacionalismem, komunismem a demokracií i s válkou téměř v každém období. Všímá si přitom, jakou společenskou odezvu negativní stránky tohoto procesu vyvolávaly, jak tato odezva vyústila v hnutí ochránců přírody a jak se posléze jejich zásady staly součástí regulativní činnosti státu. Je to kniha o přetváření německé krajiny a zároveň o tom, jak se v jeho průběhu přetvářelo Německo samo. Koupit na Kosmas.cz
Erhart, Josef; Erhartová, Marie: Šumava/Böhmerwald. Fotografie z let 1959 - 2009
Šumava/Böhmerwald
, Erhart Josef 2009, 144 s., 467 Kč.
Šumava je nejstarší a nejrozsáhlejší pohoří u nás. Její krása inspirovala již mnoho básníků a spisovatelů. Kouzlo její přírody vyvolává původní ráz lesů, slatin, jezer a řek, doplněný umělou nádrží Lipno na horním toku Vltavy. Stejný půvab má i podhůří s řadou historicky cenných staveb, hradů, zámků a měst včetně Vimperka, Prachatic a Českého Krumlova. Krásy Šumavy ukazuje tato kniha na 208 fotografiích, vybraných z rozsáhlého archivu. Obrazy knihy vás zavedou i do míst, která jsou pro mnohé návštěvníky fyzicky náročná nebo zcela nepřístupná. Koupit na Kosmas.cz
Fiala, Vladimír: Náměšťské rybníky a jejich ptactvo 1885 - 2008
Obálka knihy
Jihlava, Česká společnost ornitologická 2009, 347 s., 300 Kč.

Ornitologická bibliografie Vladimíra Fialy má svoji 91. položku, která představuje souhrn výsledků za půl století jeho působení na nejvýznamnější rybniční soustavě Českomoravské vrchoviny. Náměšťské rybníky učarovaly již autorovy předchůdce Václava Čapka, Jindřicha Mrázka a Otakara Smítala, jejichž data autor také zpracoval. Publikace tak představuje unikátní přehled vývoje avifauny na ucelené rybniční soustavě za více než 120 let. Téměř pravidelné kontroly rybníků Vladimíra Fialy v týdenních intervalech po tak dlouhou dobu nutno považovat za světový unikát. K dnešnímu dni autor strávil na Náměšťských rybnících přes neuvěřitelných 1 800 dní, což je vlastně v souhrnu 5 let života.

Celobarevná publikace obsahuje na 350 stranách téměř 200 autorových fotografií a přes 60 grafů. První autorovy fotografie Náměšťských rybníků, které dokládají jejich tehdejší stav, pocházejí z roku 1957. I přes obrovské množství dat je kniha psána čtivě a je spíše souhrnem zkušeností našeho předního terénního amatérského ornitologa, který své postřehy z biologie, ekologie a etologie vodních ptáků popisuje často formou svých zážitků. Publikaci je možné zakoupit v Jihlavské pobočce ČSO.

Koutecká, Věra; Kunc, Ludvík: Odropění
Odropění
Ostrava, Repronis 2009, 112 s., 299 Kč.
V počátečních kapitolách čtenář zjistí, jak je možné, že na hranici ostravské aglomerace přežila do dnešních dnů nezkrocená divoká řeka. Dále už text opěvuje krásu přírody lužní krajiny – potřeba její ochrany se ale vine jako režná nit celou publikací. Velkou měrou poetické vyprávění doplňují ilustrace znalce a milovníka přírody Ludvíka Kunce. K dostání u vydavatele.
Náplava, Miroslav : Plavby "sebevrahů" - kapesní vydání
Plavby "sebevrahů" - kapesní vydání
Brno, Jota 2009, 224+16 s., 158 Kč.
Heyerdahl - Bisschop - Ingriš - 50 let od přeplutí Pacifiku Čechem Eduardem Ingrišem. K 50. výročí úspěšné plavby Eduarda Ingriše na voru Kantuta II. vychází limitovaná edice 1959 výtisků knihy kapesního formátu Plaveb "sebevrahů" s původními ilustracemi Aleše Čumy, rozšířená o novou kapitolu. Kniha jako ušitá do kapes všech cestovatelů, trampů, vodáků, námořníků a milovníků dobrodružství. Křest knihy proběhne přesně 50 let od chvíle, co expedice Kantuta odrazila od břehů Peru na stodvacetidenní úspěšnou plavbu. KON-TIKI * TAHITI NUI * KANTUTA * - doplněno o plavby vorů Tangaroa.
Větvička, Václav; Rendek, Jan: Berounka
Berounka
Praha, Jan Vašut s.r.o. 2009, 148 s., 449 Kč.
O Berounce se tvrdívá, že to je řeka bez pramene. Naši předkové ji nazývali Míza. Stejně tak bychom mohli o Berounce mluvit jako o řece ostrovů. Má jich možná nejvíc ze všech našich řek, třebaže jsme jich osobně napočítali jen 88. Jenže: Po každém větším dešti, neřku-li po každé povodni, je jejich počet jiný. Některé jsou velké, jiné nepatrné, jedny si vytvořila řeka, jiné vznikly třeba prokopáním podemlýnské strouhy. Jeden, ten berounský, se dokonce jmenuje Ostrov. Jinému se zase říká buď Ostrov lásky, nebo Ostrov komárů. Vymysleli to zřejmě vodáci, každý podle své zkušenosti. Berounka, vedle svých čtyř zdrojnic, nachytala za svůj tok pod Plzní skoro 50 potoků a říček; čůrky a drobné pramínky jsme nepočítali. A to je nějaké vody! Do cesty jí naši předkové nastavěli skoro 30 jezů, které naháněly vodu na klapající mlýnská kola, lopatníky i korečníky, v novější době i turbiny. Brody byly, kde jich bylo třeba; při jednom z nich vznikla osada Brod, dnešní Beroun. Když naše předky omrzelo brodit se nejistou řekou, vymysleli si přívozy. I těch tu bylo mnohem víc, než oněch několik posledních mohykánů. A jak čas běžel a doprava houstla, přišly ke slovu mosty. Mosty máme rádi: Jsou to podané ruce, spojují. Otovi Pavlovi i Františku Nepilovi vstoupil kraj i řeka pod kůži a do krve jako živá míza. A možná, že všechno, co řekli a napsali, jim napověděla právě Berounka. I nás oslovila a vedla nás; to, co nám prozradila, bychom rádi věnovali památce obou zmíněných pánů – a vám, čtenářům a obdivovatelům Berounky-Mízy.
Vlašín, Mojmír; Ledvina, Petr; Máchal, Aleš: Desatero domácí ekologie
Desatero domácí ekologie
Brno, STEP 2009, 144 s., 50 Kč.
Desatero vyšlo poprvé před více než dvaceti lety. Nyní je k dispozici revidované a přepracované „desatero“, které přináší opět desítky drobných nápadů a inspirací, jejichž smyslem není spasit svět nebo přinést zaručeně pravé návody, jak ušetřit životní prostředí i svoji kapsu. Snahou autorů je pouze podpořit sílící úsilí mnohých lidí o environmentálně odpovědnější nakládání s přírodou a šetrnější zatěžování tzv. ekosystémových služeb, jimiž jsou nenahraditelné, životně důležité přínosy planetárních ekosystémů umožňující život přírodních společenstev. Autoři nepředkládají vědecký text, jde spíše o vyzkoušená doporučení, kterými autoři vyjadřují svůj osobní názor a dávají jej k dispozici ostatním. Publikace je dostupná i v pdf.

Rok 2008
Útes - Výprava za podmořským světem + DVD
Útes - Výprava za podmořským světem
Praha, Knižní klub 2008, 360 s.+ CD-ROM, 879 Kč.
Kniha Útes byla napsána a fotografiemi vybavena týmem Scubazoo, jehož členové zasvětili život filmování a ochraně světových útesů… Podílejí se na množství projektů, například filmování pro BBC, National Geographic, Discovery, Animal Planet a NBC. Skupina má základnu v Sabahu na ostrově Borneo, v oblasti známé jako „korálový trojúhelník“, která je místem s ohromnou přírodní rozmanitostí. Většina členů týmu Scubazoo původně pochází z Velké Británie a všichni sdílejí vášeň pro svět pod hladinou, o kterou se s každým nadšeně podělí. Potápějí se 365 dní v roce na nejúchvatnějších místech světa. Díky tomu měli možnost pozorovat živočichy i jejich chování, které bylo jen vzácně (a v některých případech ještě nikdy) natočeno na kameru. Jejich hlavním cílem je pozvednout celkovou znalost o mořském prostředí, jeho organismech a biologii a zdůraznit význam a potřebu jeho ochrany do budoucna. Tým Scubazoo se podílí na organizaci různých ochranářských hnutí, například WWF (světový fond na ochranu zvířat), Greenpeace, REEF (Vzdělávací nadace o útesech), WildAid a Shark Trust.
Fokt, Michael : Chováme obojživelníky
Chováme obojživelníky
Praha, Grada Publishing 2008, 144 s., 299 Kč.
Autorem knihy je přední český fotograf a zoolog, jemuž se podařilo shromáždit a velice čtivě a přitom zasvěceně podat informace, které chovatelům umožní vytvořit těmto terarijním zvířatům co nejvhodnější podmínky k životu. Publikace je rozdělena do tří částí: první se zabývá se anatomií, fyziologií a etologií zvířat. Druhá část je zaměřena na technické a praktické rady pro chovatele, třetí část se zabývá druhy obojživelníků vhodných k chovu. Nespornou předností knihy je vedle nádherných fotografií to, že je založena na praktických, v českých podmínkách ověřených zkušenostech.
Grotheová, Bärbel: Vodopády, jezírka, potůčky
Vodopády, jezírka, potůčky
Praha, Knižní klub 2008, 160 s., 260 Kč.
Užitečné informace o všem, co se týká vody v zahradě. Tato nepostradatelná příručka vám ukáže, jak založit rybníčky, jezírka, rašeliniště, bazénky k plavání, potůčky, stružky, vodopády, kanály, kašny, malé vodní nádržky, napajedla pro ptáky, vodní minizahrádky v kbelíku, studánky či vodotrysky. Uvádí praktické rady nezbytné při plánování a budování projektů (příprava podloží, izolační a těsnicí materiály, pokládání fólií, čerpadla, osvětlení, zabudování hotové nádrže ad.), rozebírá vlastnosti vody a přináší obsažný přehled zahradních vodních rostlin. Neponechává stranou ani nutná bezpečnostní opatření, především s ohledem na děti. Koupit na Kosmas.cz
Häckel, Hans: Atlas oblaků
Atlas oblaků
Praha, Academia 2008, 192 s., 266 Kč.
Každý z nás jistě občas s údivem pozoruje, co příroda vykouzlila na obloze. A také se ptá, zda právě tento oblak má nějaké označení, jméno. Odpověď zcela jistě nalezne v této knize. Na 178 barevných fotografiích jsou zobrazeny všechny hlavní typy oblaků, roztříděné podle mezinárodní klasifikace do jednotlivých skupin (výškových pater) a druhů (cumulus, stratus, cirrus). K obrázkům jsou připojeny krátké informativní texty. V úvodních obecných kapitolách je stručně popsán proces vzniku, vývoje a zániku oblaků, připojen je stručný nástin jejich fyziky. Koupit na Kosmas.cz
Janoška, Martin: Nejkrásnější vodopády České republiky - průvodce
Nejkrásnější vodopády České republiky - průvodce
Praha, Academia 2008, 284 s., 392 Kč.
Publikace přináší ucelenou a dosud nikde nepublikovanou kolekci více než 100 lokalit s výskytem vodopádů z celého území ČR od Krušných hor po Beskydy. Originální téma, které u nás dosud nikdo komplexně nezpracoval, má v mnoha případech objevitelský charakter. Barevnou fotodokumentaci, která má blízko k umělecké tvorbě, doplňuje populárně laděná geomorfologická a geologická charakteristika jednotlivých lokalit a stručný popis přístupové cesty. Koupit na Kosmas.cz
Koutek, Tomáš: Nejkrásnější české rybníky
Nejkrásnější české rybníky
Praha, Brána 2008, 440 s., 424 Kč.
Podtitul: Kniha o českých rybnících Toulky českou krajinou podnikal autor této publikace (a předchozí knížky Městské brány v Čechách) po dobu více než tří let, nachodil stovky kilometrů, tisíce jich najezdil vlakem, autobusem a stopem a z hrází fotografoval zčeřené, lesklé i zamrzlé hladiny více než 250 rybníků. Musel vybírat – rybníků je u nás okolo dvaatřiceti tisíc! Zaměřil se na turistický, krajinotvorný a rekreační význam vybraných rybníků, přináší o každém co nejvíce informací a okrajově se věnuje i historii českého rybníkářství a významným stavitelům vodních děl.
Kratochvíl, Jan: Dobrodružství kapky rosy
Dobrodružství kapky rosy
Praha, Krigl 2008, 44 s., 170 Kč.
Dobrodružství kapky rosy ukazuje dětem básnickou formou jak voda prochází během roku všemi svými skupenstvími. Příběh je doprovázen laskavými a pro děti srozumitelnými obrázky. Tato knížka je příkladem toho, jak je dětem možno otevřít cestu k poznávání nejen stroze výukovou, ale i jemně básnickou formou. Navíc verše volil autor tak, aby byly pro děti snadno zapamatovatelné, a aby jejich poslechem, čtením nebo recitací získaly děti nevtíravou formou některé základní fyzikální poznatky. Koupit na Kosmas.cz
Šmíd, Zdeněk: Lužnice
Lužnice
Praha, Paseka 2008, 360 s., 359 Kč.
Kniha navazuje na úspěšný autorův titul Otava z roku 2005. I tady putujeme po řece, tentokrát po kultovní vodácké Lužnici, od jejího pramene v Rakousku až po ústí v Týně nad Vltavou. Poznáváme přitom nejen řeku a přírodu kolem ní, ale i krajinu, města a vsi v okolí, jejich minulost i dnešek. Autor nás provází krajem rakouského Waldviertetlu, Čechům dosud málo známým, z neotřelých úhlů vypráví o dějinách českorakouského pomezí. Dozvíme se mnohé o třeboňských rybnících, o veselských Blatech, o Třeboni, Soběslavi, Veselí, Bechyni a zejména o Táboru a jeho kontroverzní husitské tradici. V knize nechybí ani medailony osobností, jejichž život či dílo je nějak spojeno s krajem kolem Lužnice, ať jde o Petra Voka, Oskara Nedbala či Emu Destinovou. Kniha je psána svěžím jazykem a nepostrádá humorný nadhled, což umocňuje čtenářský zážitek. Koupit na Kosmas.cz
Štěrba, Otakar a kolektiv: Říční krajina a její ekosystémy
Říční krajina a její ekosystémy
Olomouc, Nakladatelství Univerzity Palackého v Olomouci 2008, 400 s., 390 Kč.
Říční krajina. zabírá 10% plochy ČR a je nejdůležitější krajinou Země. Kniha popisuje všechny její vodní i suchozemské částí, jejich sukcesi od hor do nížin, oživení, funkce, služby i význam. Nesprávným využíváním této krajiny vznikají stamiliardové škody. Je posouzena úloha říčních krajin v globálním životním prostředí, při povodních, revitalizacích i v dalších dějích. Kniha přináší teoretické i praktické poznatky pro vodohospodáře, zemědělce, lesníky, ochránce přírody, národohospodáře i politiky, studenty i amatérské ekology. Je vyvrcholením badatelského úsilí olomoucké školy krajinné ekologie. Má 400 stran a přes 350 grafických příloh a fotografií z celého světa.
Vokálová, Monika: O vodě bez obalu
O vodě bez obalu
Brno, ZO ČSOP Veronica 2008, 12 s.
Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku. Aneb jak snižovat množství odpadů. Publikace je ke stažení v pdf na stránkách Veronicy.
Žáková, Z.; Šálek, J.; Hrnčíř, P.: Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních objektech
Přírodní čištění a využívání vody
Brno, Era - vydavatelství 2008, 124 s., 130 Kč.
Přírodní čistírny odpadních vod a využívání srážkových vod si získávají stále větší zájem nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Takový způsob řešení vodního hospodářství je výhodný zejména pro samostatně stojící rodinné domy a rekreační zařízení bez možnosti napojení na inženýrské sítě. Předkládaná publikace představuje možnosti komplexního řešení vodního hospodářství obytných objektů, a vyplňuje tak informační mezeru v řešení této problematiky. Kniha se zaměřuje především na ekologické, přírodě blízké způsoby čištění, úpravy a využití srážkových a odpadních vod. Obsahuje doporučení pro ekologické způsoby nakládání s bioodpady, objasňuje přínos odvodňovacího účinku vegetace v odpadovém hospodářství. Autoři vycházejí z dlouholetých zkušeností a praktických znalostí s provozem jednotlivých zařízení u nás i v zahraničí. Řada poznatků je výsledkem výzkumných prací, mnohá řešení jsou originální, přizpůsobená podmínkám České republiky. Text provází fotografie příkladů úspěšných realizací v ČR a okolních státech. Koupit na Kosmas.cz

Rok 2007
Carwardine, Mark: Velryby, delfíni a další kytovci - Příroda v kostce
Velryby, delfíni a další kytovci - Příroda v kostce
Praha, Euromedia Group - Knižní klub 2007, 256 s., 279 Kč.
Přesný a zevrubný popis všech druhů kytovců - velryb, delfínů, sviňuch atd. - uvádí základní rysy a přínáší výstižné informace i zajímavosti. Jedinečné barevné fotografie věrně zobrazují rozlišovací znaky, které usnadní určení.
Fothergill, Alastair: Planeta Země jak jste ji ještě neviděli
Planeta Země jak jste ji ještě neviděli
Praha, Slovart 2007, 312 s., 629 Kč.
Žijeme na planetě, kterou nikdy nedokážeme dostatečně ocenit. Každý z nás je schopen zahlédnout nebo zažít jen zlomek její nádhery a složitosti. Tým autorů této knihy a stejnojmenného televizního seriálu proto použil nejmodernějších dokumentačních prostředků, aby zázraky přírody přinesl až do vašich domovů. Kniha obsahuje téměř 400 jedinečných fotografií ze života zvířat a přírody, je součástí jednoho z nejambicióznějších televizních projektů zaznamenávajících krásy naší planety. Mnoho fotografií zachycuje nepřístupná místa, která na vlastní oči spatřilo jen několik lidí, nebo chování zvířat, které nebylo dosud nikdy filmováno ani fotografováno. Připravte se na dobrodružnou cestu všemi biotopy naší Země, od temných hlubin oceánů po nedozírné širé pláně, od žárem spalovaných pouští po životem kypící deštné pralesy. Všude je co vidět a čemu se učit. Rozmanitost přírody je nekonečná a její krása nepopsatelná. Tato kniha představuje celkový portrét planety Země a je ideálním doplněním stejnojmenného televizního seriálu. Koupit na Kosmas.cz
Kirchner, Karel; Brázdil, Rudolf: Vybrané přírodní extrémy a jejich dopady na Moravě a ve Slezsku
Brno, Masarykova univerzita 2007, 432 s., 529 Kč.
Publikace se věnuje studiu časových a prostorových změn hydrometeorologických (extrémní srážky, sucho, povodně, vichřice, krupobití) a geomorfologických (ploužení, sesuvy, skalní řícení) extrémů a zemětřesení na Moravě a ve Slezsku. Je možné ji získat v Nakladatelství Masarykovy univerzity.
Kozák, Jan T. a kol.: Povodně v Českých zemích
Povodně v Českých zemích
Praha, Professional Publishing 2007, 144 s., 448 Kč.
Unikátní, bohatě ilustrovaná kniha přináší informace o příčinách a průběhu povodní v českých zemích od nejstarších dob po dnešek. Mnoho reprodukcí rytin, map a fotografií, doplňkem jsou informace a rady pro občany jak se chovat před, při a po povodních.
Kubec, Jaroslav; Podzimek, Josef: Křižovatka tří moří
Křižovatka tří moří
Havlíčkův Brod, Hejkal 2007, 399 s.+ CD-ROM, 899 Kč.
Cílem bohatě ilustrované publikace je podat jak odborníkům, tak nejširší veřejnosti fundované a poutavé informace o plánované výstavbě vodní cesty Dunaj-Odra-Labe. Kniha se zabývá historií i současností jak tohoto průplavu, tak říční dopravy v Evropě vůbec, přináší zajímavétechnické údaje o stavbě ohromné vodní cesty, nepomíjí ani přírodu a okolí plánovaného koridoru. S knihou dostanete 2 CD. Koupit na Kosmas.cz
Kuthan, Jan; Stecker, Martin: Vltava v proudu času
Vltava v proudu času
Sedlčany, Jan Kuthan 2007, 168 s., 254 Kč.
Přestože pamětníci staré řeky nostalgicky vzpomínají na kouzlo Vltavy před výstavbou přehrad, autoři této reprezentativně pojaté publikace jasně dokazují, že zmíněná řeka je fascinující i dnes. Kniha sleduje proměny vltavských břehů od pravěku přes středověk až po budování vodních elektráren, stěhování obyvatel ze zátopové oblasti, bourání jejich domů a nástup rekreace. Vedle čtivého textu upoutá více než 370 snímků z minulosti i současnosti řeky. Koupit na Kosmas.cz
Maršák, Jan: Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2007, 28 s.
Brožura byla vytvořena v rámci informačních aktivit MŽP jako nový celoevropský zdroj informací o znečišťování životního prostředí. Je určena jako pro laickou i odbornou veřejnost. Klade si za cíl zlepšit přístup veřejnosti k informacím týkajícím se E-PRTR (Evroský registr úniků a přenosů znečišťujících látek). Provozovatelům může posloužit jako jednoduchý klíč při zjišťování, zda-li se na ně vztahují ohlašovací povinnosti vyplývající z nařízení o E-PRTR. Brožura je dostupná v sekci "Dokumenty" ve formátu pdf na www.irz.cz.
Řezáčová, Daniela: Fyzika oblaků a srážek
Fyzika oblaků a srážek
Praha, Academia 2007, 576 s., 446 Kč.
Kniha autorů z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a z Českého hydrometeorologického ústavu shrnuje současné znalosti o meteorologických procesech, které probíhají při vývoji oblaků a srážek. Pojednává fyzikální podstatu vzniku deště, sněhu či krup, vývoje silných bouří, tornád i dalších jevů. Jak rozumět informacím z meteorologických radarů či družic, jaký je současný princip i názor na boj proti krupobití? Na tyto i na mnoho dalších otázek lze v monografii nalézt odpověď. Čtenář zde najde i řadu příkladů z území ČR, které navazují na výzkumné projekty autorů. Koupit na Kosmas.cz
Schätzing, Frank: Zprávy z hlubin Odhalená tajemství oceánů
Zprávy z hlubin Odhalená tajemství oceánů
Praha, Knižní klub 2007, 440 s., 237 Kč.
Autor světového bestselleru Vzpoura oceánů v této populárně-naučné knize přibližuje oceán jako úžasný ekosystém, odhaluje jeho tajemství a seznamuje s jeho vývojem. Člověk a moře. Pozoruhodný vztah, který se vyznačuje láskou i nenávistí, nevědomostí i romantickými představami, zvědavostí i nezájmem. Jak vlastně funguje tento obrovský systém, z něhož jsme vzešli a o němž víme méně než o kosmu? Jak mohl v praoceánu vzniknout život a kde se vůbec vzala všechna ta voda? Proč se evoluce vydala právě touto cestou, a ne některou alternativní? Mohla nás přece stejně dobře proměnit v inteligentní tekuté matrace naplněné vodou. Každopádně to jednou zkusila - a téměř to zvládla. Zabralo jí to čtyři a půl miliardy let tajných dějin, obrovských dramat, úžasných obratů a ojedinělých vynálezů, jakými jsou fotosyntéza, sex nebo lidé. Koupit na Kosmas.cz
Ženíšková, H.; Gall, V. a Dobiáš, J.: Ryby - situční a výhledová zpráva 2006
RYBY - situční a výhledová zpráva 2006
Praha, Ministerstvo zemědělství ČR 2007, 43 s.
Předkládaná Situační a výhledová zpráva navazuje na Situační a výhledovou zprávu, která byla vydána v říjnu 2006. Vychází z údajů dostupných do 31. srpna 2007, pokud není uvedeno jinak. Situační a výhledové zprávy jsou k dispozici v budově Ministerstva zemědělství a také na internetové adrese publikací Ministerstva zemědělství

Rok 2006
Historické a současné povodně v České republice
Praha, ČHMÚ 2006, 369 s., 450 Kč.
Publikace definuje povodně, pokračuje výčtem hydrologických charakteristik, které je popisují, uvedením druhů povodní a hodnocením faktorů přispívajících k jejich vzniku. Pozornost je věnována přehledu dosavadních poznatků o povodních v České republice i v evropském kontextu. Následuje analýza synoptických příčin vzniku povodní a klimatologické hodnocení extrémních denních úhrnů srážek.
Pardubický kraj Natura 2000
Obálka knihy
Pardubice, 2006, 56 s.
Publikace přináší přehled míst Pardubického kraje navržených do soustavy chráněných území Natura 2000. Každá lokalita nebo ptačí oblast je přesně popsána, a to včetně nákresu v mapce. Následuje vysvětlení, proč je dané místo cenné, jak žijí živočichové nebo rostliny, které se na něm vyskytují, a taky co (ne-)dělat, aby tam mohli žít dál. Její vydání zajistila Společnost přátel Železných hor, na přípravě se podílel taky Krajský úřad Pardubického kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Přípravu fotografických, mapových a textových podkladů zajistila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Publikace je určena zdarma všem zájemcům o problematiku soustavy Natura 2000 v Pardubickém kraji a je k dostání na Krajském úřadu Pardubického kraje, a to v pondělí a středu v úředních hodinách. Adresa: Krajský úřad Pardubického kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství, Oddělení Ochrany přírody, Jiráskova 20, 532 11 Pardubice.
Sborník o stavu prostředí v Ostravě
Ostrava, Repronis 2006, 73 s.
Sborník se zabývá všemi součástmi životního prostředí v Ostravě, tj. vodním hospodářstvím, zeědělskou půdou, lesy, ochranou přírody, klimatu a ovzduší, hlučností, starými zátěžemi i zdravotním stavem obyvatelstva.
Blšťák, Milan: Příběhy (ne)obyčejné makrofotografie
Brno, Zoner Software 2006, 144 s., 360 Kč.
Kniha přináší téměř 120 kvalitních makrofotografií, které představují výběr z autorovy několikaleté profesionální tvorby. Autor fotografuje přírodní motivy, v jeho fotografiích převažují květiny a části rostlin, ale, jak poznáte z vlastní knihy, v centru jeho pozornosti je voda. Kapky vody, krystalky ledu, ledová krusta - prostě voda v nejrůznějším skupenství, voda zaujímající nejrůznější tvary a podobu.
Lichtag, Steve Loveček: Tanec modrých andělů
Brno, Jota 2006, 208 s., 298 Kč.
Kniha mapuje výpravu vedoucí přes Dominikánskou republiku na moře do výjimečné velrybí lokality Silver Bank. Spolu s potápěčským a lodním týmem můžeme zažít vzrušení a zklamání, které přináší natáčení plachých keporkaků, a řadu drsných i ujetě humorných příhod, které se mohou narodit v partě lidí posedlých svou prací. Koupit na Kosmas.cz
Matějka, Ivan: Vltava
Praha, Slovart 2006, 125 s.+ CD-ROM, 299 Kč.
Vltava a její bezprostřední okolí obrazem, slovem a hudbou. Koupit na Kosmas.cz
Měkotová, J.; Štěrba, O.: Říční krajina 4
Olomouc, Univerzita Palackého 2006, 398 s., 350 Kč.
Sborník ze 4. ročníku konference zaměřené na problematiku řek a jejich okolní krajiny přináší souhrn příspěvků, které zazněly dne 18.10.2006 v Olomouci.
Němec, Jan a kol.: Voda v České republice
, Consult 2006, 256 s., 555 Kč.
Autorský kolektiv k knize soustředil velké množství informací o vodě, vodním prostředí a vodohospodářství v České republice. Koupit na Kosmas.cz
Novaresio, Paolo: Velké řeky světa
Praha, Euromedia Group - Knižní klub 2006, 304 s., 799 Kč.
Řeky vyprávějí příběhy. Kniha popisuje dvacet pět nejdelších, nejdůležitějších a nejznámějších řek světa s ambiciózním cílem představit je zcela novým způsobem. Letecké fotografie a panoramatické snímky jsou ještě doprovázeny obrázky detailů. Koupit na Kosmas.cz
Páleník, Marian: Bobři na českém Labi
Děčín, Přátelé přírody 2006, 52 s., 200 Kč.
Reprezentativní publikace na křídovém papíře s jedinečnými snímky bobrů Ladislava Vogeltanze - celkem 70 unikátních barevných fotografií. Kniha odhaluje život bobra evropského v českých podmínkách, jeho fyziologii a vliv bobrů na jejich životní prostředí. Dozvíte se, kde a jak si staví svoje obydlí, s jakými zvířaty si je lidé pletou nebo jak vypadají bobří ručičky. Čtenář může nahlédnout i do bobří ložnice. Ke každé kapitole jsou připojeny tématické ilustrativní fotografie. Kniha je určena pro širokou veřejnost. Publikace lze objednat přes el. obchod na stránkách společnosti www.prateleprirody.cz/shop.
Powell, John, Wesley: Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů
Praha, Dokořán 2006, 274 s., 350 Kč.
Zpráva majora J. W. Powella z roku 1895 seznamuje nejen s geologickými poměry, morfologií, faunou i flórou, ale i s etnografií Velkého kaňonu. Je zároveň portrétem vědy konce 19. století, jíž často přisuzujeme pejorativní přívlastek pozitivistická. Koupit na Kosmas.cz
Ryšánek, Vít: Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska
Praha, Libri 2006, 240 s., 290 Kč.
Kniha obsahuje více než padesát soutoků našich největších či nejznámějších řek. Dále jsou v ní uvedena základní hydrologická data přítoku a zmíněny zajímavosti místa nebo zajímavosti z jeho okolí. Koupit na Kosmas.cz
Švorc, Luděk; Švorcová, Vladimíra: České řeky a říčky
Praha, Knihovna Jana Drdy 2006, 268 s., 990 Kč.
Fotografická publikace zachycující české řeky a říčky, která je doprovázena rozsáhlým popisem všech povodí. Koupit na Kosmas.cz
Terofal, Fritz : Sladkovodní ryby
Praha, Knižní klub 2006, 287 s., 239 Kč.
Spolehlivý a obsáhlý kapesní atlas pro milovníky přírody. Koupit na Kosmas.cz

Rok 2005
Říční krajina 3
Olomouc, Univerzita Palackého 2005, 396 s., 350 Kč.
Sborník příspěvků z 3. ročníku pracovní konference se zaměřením na problematiku řek a okolní krajiny, konané ve dnech 5. až 6. října 2005 v Olomouci.
Ryby korálových útesů
Praha, Svojtka & Co. 2005, 400 s., 399 Kč.
Tato kniha popisuje a ilustruje všechny ryby, které pravděpodobně spatříte při šnorchlování nebo potápění na korálových útesech v Indopacifiku (včetně Rudého moře) a v západním Atlantiku do hloubky 60 m.
Středozemní moře - průvodce podmořským světem
Praha, Svojtka & Co. 2005, 218 s., 349 Kč.
Kniha přináší vědecká vysvětlení podaná jednoduchým jazykem, fotografie a podrobné ilustrace i grafy popisující neobyčejné jevy tohoto moře. Je doplněna kresleným atlasem s přesnými barevnými kresbami a biologickými popisky. Koupit na Kosmas.cz,
Živel voda
Praha, Agentura Koniklec 2005, 302 s., 280 Kč.
Čtivě připravená kniha se spoustou fotografií a obrázků nabízí v širokém pojednání texty od předních českých publicistů a odborníků. Jednotlivé kapitoly se zaobírají např. vodou v přírodě jako sloučeninou, kolébkou života, vodou ve vztahu k fauně a flóře; její podobou v hudbě, ve výtvarném umění, v lidové tradici a pranostikách, vodou jako filozofickým archetypem; vodu z fyzikálního hlediska a ve službách člověka; vodou jako krví krajiny a součástí naší domácnosti; vodou otrávenou, čistou a opečovávanou. Koupit na Kosmas.cz
Brázdil, Rudolf: Historické a současné povodně v České Republice
Brno, Masarykova univerzita 2005, 370 s.
Publikace chrakterizuje povodně, vysvětluje jejich příčiny a mapuje historii povodní.
Hanel, L.; Lusk, S.: Ryby a mihule České republiky. Rozšíření a ochrana
Vlašim, Český svaz ochránců přírody 2005, 448 s., 205 Kč.
Kniha obsahuje ucelené a vyhodnocené údaje, které se dají využít např. pro formulování a prosazování stanovisek při konkrétních zásazích do jednotlivých toků.
Hartman, Pavel; Přikryl, Ivo; Štědronský, Eduard: Hydrobiologie
Praha, Informatorium 2005, 364 s., 420 Kč.
Základní vlastnosti vodního prostředí, systematická hydrologie - botanická část, hlavní zástupci sladkovodních živočichů, ekologická hydrobiologie.
Jacobi, Michael; Schwenk, Wolfram; Schwenk, Theodor: Tři úvahy o podstatě vody
Hranice, Fabula 2005, 70 s., 98 Kč.
Tři neortodoxní badatelé v oblasti vody se každý svým způsobem a z trochu jiného hlediska zamýšlejí nad podstatou vody a jejím významem pro život na zemi, včetně některých praktických důsledků pro každodenní život člověka. O podstatě vody v přírodě. Voda - zprostředkovatelka života. Způsoby proudění vody a jak souvisí se životem. Koupit na Kosmas.cz
Paccalet, Yves: Tajemný život delfínů
Praha, Paseka 2005, 264 s., 269 Kč.
Nejobsáhlejší a svižně napsaná populární příručka o delfínech, jaká kdy česky vyšla, jež spojuje metodologickou systematičnost s beletristickým líčením. Součástí knihy je i rozsáhlá "encyklopedie delfínů". Koupit na Kosmas.cz
Simonds, Mark: Verlyby a delfíni světa
Praha, Beta-Dobrovský 2005, 160 s., 399 Kč.
Kniha popisuje chování a způsob života přes 80 druhů kytovců. Autor zde předkládá všechno, co víme o jejich životě, výživě, rozmnožování, dorozumívání a společenských vztazích. Koupit na Kosmas.cz
Šebela, Miroslav: Živá voda pod Pálavou
Brno, Moravské zemské muzeum 2005, 272 s., 690 Kč.
Obrazová publikace dokumentuje slovem i fotografiemi, systematicky pořizovanými od roku 1976 do současnosti, změny, k niž v přírodě v oblasti dyjské nivy v úseku mezi Brodem nad Dyjí a Novými Mlýny došlo. Shromažďování materiálů bylo součástí zoologických a ekologických výzkumů, které autor v oblasti prováděl v souvislosti s komplexními vodohospodářskými úpravami jižní Moravy a výstavbou Vodního díla Nové Mlýny.
Šmíd, Zdeněk: Otava
Praha, Paseka 2005, 384 s., 349 Kč.
Tématem monografické publikace je jedna z našich nejkrásnějších řek. Zdeněk Šmíd prochází kolem jejího toku od Čeňkovy pily, kde má Otava svůj počátek, až po její soutok s Vltavou a prochází se i kolem potoků, které ji napájejí a které protékají přísně chráněnými oblastmi, kam se běžný turista nedostane. Všude nachází pamětihodná místa oplývající historií, krásou přírody i bohatým životem. Vzniká tak svébytný a láskyplný obraz krajiny, která se podílí na jedinečnosti šumavského a jihočeského regionu. Kniha je doplněna řadou fotografií. Koupit na Kosmas.cz
Špáček, Ondřej; Zeman, Josef: Introduction to Environmental Hydrogeochemistry
Brno, Masarykova univerzita 2005, 104 s., 150 Kč.
Publikace se zabývá základními principy a metodami hydrogeochemie životního prostředí.
Thurman, Harold V.; Trujillo, Alan P.: Oceánografie
Brno, CP Books 2005, 480 s., 999 Kč.
Sedmé vydání této světově proslulé naučné encyklopedie obsahuje dosud známé poznatky z mnoha oborů vědních disciplín, které společně vytváří mezioborovou vědu zvanou oceánografie. Koupit na Kosmas.cz
Tůma, Jan: Umíte si vybrat? Myčky
Brno, ERA 2005, 76 s., 95 Kč.
Zájem o myčky nádobí roste, i když je jimi zatím vybavena jen desetina českých domácností. Už dávno neplatí, že mytí nádobí ve dřezu je levnější. Současné myčky šetří váš čas, peníze i nepříjemnou povinnost, při níž trpí zejména ruce. Z publikace se dozvíte, jak se myčky v posledních letech zdokonalily, zmenšily spotřebu vody a elektřiny, a jsou tak tiché, že neruší pohodu domácnosti. Musíte si ale umět vybrat z nabídky od nejmenších nástěnných myček až po komfortní výrobky s úplnou automatizací, správně je instalovat a použít vhodnou "chemii".
Zelinka, Zdeněk; Formánek, Zdeněk: Úpravny vody
Brno, ERA 2005, 72 s., 125 Kč.
Máte vlastní studnu a nevíte, jaká je v ní voda? Víte, že máte ve studni nekvalitní vodu, a nevíte, co dělat? Nemůžete se připojit na veřejný vodovod ani vybudovat novou studnu? Nevíte, která z variant pro vás bude ekonomicky výhodnější? Na tyto otázky najdete odpověď v publikaci autorů Zdeňka Zelinky a Zdeňka Formánka. Kniha napoví, kde a v jakém rozsahu lze nechat udělat rozbor vody, které parametry vody jsou pro naše zdraví nebezpečné a které ne a také jak se voda upravuje.

Rok 2004
Obyvatelé moře. Nejkrásnější a nejzajímavější
Praha, Fortuna Print 2004, 184 s.
Kniha pojednává o obyvatelích moří a oceánů - od mikroskopických organismů po největší obyvatele planety.
Říční krajina. Sborník příspěvků z konference Olomouc 2004
Olomouc, Univerzita Palackého 2004, 329 s.
Soubor příspěvků prezentovaných 10. 11. 2004 na konferenci Říční krajina je zaměřen na problematiku řek a jejich okolní krajiny, tohoto specifického životního prostředí, jehož význam je třeba stále propagovat.
Voda v krajině. Kniha o krajinářských programech
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2004, 208 s.
Voda v krajině. Krajinářské programy - velká celobarevná publikace s krásnými fotografiemi.
Vodní cesta D-O-L: Historie, ekologie, krajina
Olomouc, Univerzita Palackého 2004, 100 s.
Sborník příspěvků ze semináře Vodní cesta Dunaj-Odra-Labe: Historie, ekologie, krajina; je věnován záměru vybudování vodní cesty.
Měkotová, Jarmila; Štěrba, Otakar: Říční krajina
Olomouc, Univerzita Palackého 2004, 236 s.
Sborník z 1. ročníku pracovní konference se zaměřením na problematiku řek a okolní krajiny v Olomouci. Neprodejné.
Měkotová, Jarmila; Štěrba, Otakar: Říční krajina
Olomouc, Univerzita Palackého 2004, 236 s.
Sborník z 1. ročníku pracovní konference se zaměřením na problematiku řek a okolní krajiny v Olomouci. Neprodejné.
Moravec, František: Matezoan parasites of salmons fishes of Europe
Praha, Academia 2004, 512 s., 560 Kč.
Kniha se zabývá všemi skupinami mnohobuněčných parazitů lososovité ryby a poskytuje znalosti o jejich taxonomii, biologii a ekologii.

Rok 2003
Lamperta V. Bulletin pro výzkum a ochranu biodiverzity vodních toků
Vlašim, ČSOP 2003, 148 s., 75 Kč.
Bulletin uveřejňuje články a studie věnované především ochrané biodiverzity vodních toků. Převažují články věnované mihulím, které přináší rozmanité údaje o této zajímavé skupině živočichů, dále vodním bezobratlím, studiu bentosu ad.
Dipper, Frances: Průvodce světem oceánů
Průvodce světem oceánů
Praha, Slovart 2003, 64 s., 199 Kč.
Průvodce oceány se s vámi ponoří do neobyčejně různorodých vodních světů a živě vám zprostředkuje toto fascinující prostředí. Naleznete zde kromě jiného mořské rekordy, mořskou mytologii nebo nejvyšší zaznamenanou vlnu, která dosáhla výšky 530 metrů. Koupit na Kosmas.cz
Ložek, Vojen; Cílek, Václav; Kubíková, Jarmila: Střední Čechy. Příroda, člověk, krajina
Praha, Dokořán 2003, 128 s., 300 Kč.
Publikace se snaží slovem i obrazem dokumentovat střední Čechy jako unikátní přírodní útvar s významnými přírodními rezervacemi, jako kraj rozmanitého historického odkazu minulých generací i počátku české státnosti, jako území pozoruhodných geologických nalezišť a konečně místo jímž protékají nejavýznamější české vodní toky. Koupit na Kosmas.cz
Pecl, Karel: Toulky po mořském pobřeží
Toulky po mořském pobřeží
Praha, Brio 2003, 96 s., 179 Kč.
Knížka mapuje živočichy a rostliny, s nimiž se čtenář setká nad hladinou i pod hladinou pobřežních vod všech evropských moří. Koupit na Kosmas.cz
Šťastný, Karel: Přírodou kolem vody
Praha, Brio 2003, 96 s.
Kniha představuje sladkovodní faunu a floru.

Rok 2002
Hydrogeologická mapa České republiky. List 13 - 34 Zruč nad Sázavou
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 14 - 42 Rýmařov
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 15 - 31 Bruntál
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 15 - 33 Moravský Beroun
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 23 - 11 Vlašim
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 25 - 31 Hlubočepy
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 25 - 34 Luhačovice
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 25 - 41 Vsetín
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Hydrogeologická mapa České republiky. List 32 - 23 Český Krumlov
Praha, Český geologický ústav 2002, 200 Kč.
Soubor geologických a účelových map přírodních zdrojů 1:50 000. Mapa vykresluje typy hydrogeologického prostředí a jeho kvantitativní charakteristiku.
Sázava
Zlín, SHOCart 2002, 99 Kč.
Turistická mapa 1:50 000 a vodácký průvodce v úseku Havlíčkův Brod - Davle.
Severní Morava - rybářská mapa
Zlín, SHOCart 2002
Mapa 1:200 000 zobrazuje rybářské revíry a nádrže, rejtřík, nejčastěji lovené ryby, seznam prodejen povolenek.
Vodácká mapa České republiky
Roztoky u Prahy, Žaket 2002, 75 Kč.
Vodácká mapa 1:800 000 s popisem vodních toků a důležitými informacemi.
Byatt, Andrew a kol.: Modrá planeta
Praha, Knižní klub 2002, 384 s., 699 Kč.
Modrá planeta Modrá planeta odkrývá bohatý a mnohotvárný život našich oceánů - od vzácných, tajemstvím opředených tvorů, kteří se ukrývají v oceánských hlubinách, po známější živočichy, s nimiž se můžeme setkat v pobřežních vodách. Kniha je rozdělena do sedmi kapitol podle lokalit; kromě zasvěceného textu reflektujícího nejnovější vědecké objevy přináší přehledné mapy a hlavně množství unikátních fotografií.
Chaloupka, Vladimír, Šavrdová, Gabriela, Frank, Karel: Zákon o vodovodech a kanalizacích č. 274/2001 Sb.
Praha, Sondy 2002, 184 s.+ CD-ROM, 278 Kč.
Úplné znění s komentářem.
Čáka, Jan: Zmizelá Vltava
Praha, Paseka 2002, 336 s., 349 Kč.
Zmizelá Vltava Kniha podává obraz Vltavy mezi Týnem nad Vltavou a Štěchovicemi před výstavbou kaskády přehrad a současně vzdává hold i rázovitým lidem, kteří zde sídlili po generace: mlynářům, převozníkům, kameníkům, stavitelům lodí, hospodským, především však plavcůn - vorařům a šífařům.
Hasík, Otakar: Vodní stavitelství
Ostrava, Vysoká škola báňská 2002, 238 s., 127 Kč.
Skripta.
Herzán, Joshua: Hledáme zdroje podzemních vod
Olomouc, Fontána 2002, 152 s., 198 Kč.
Publikace vám poradí, jak vodu najít, jak ji získat a jak ji čerpat.
Introvič, Jiří: Dva měsíce v Antlantiku - deník
, vlastním nákladem 2002, 80 s., 150 Kč.
Deník z odvážného vodáckého počinu.
Jirásková, Blanka: Rekonstrukce domu od A do Z
Hradec Králové, Paradise Studio 2002, 272 s., 299 Kč.
Kniha se kromě uceleného návodu rekonstrukcí a oprav domu zabývá i problematikou čistíren odpadních vod a netradičníh zdrojů energie.
Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách V.
Praha, Libri 2002, 235 s., 250 Kč.
S pátým dílem mlynářské encyklopedie zavítáme do jižních Čech, do oblasti horního Povltaví a východního Pošumaví. Opět se dovíme něco o historii jednotlivých mlýnů, o pověstech s nimi spojených a životě jejich stavitelů a obyvatel. Tento díl nabídne i unikátní rodokmen slavného mlynářského rodu Hrubantů.
Konvička, Miloslav a kol.: Město a povodeň - strategie rozvoje měst po povodni
Město a povodeň - strategie rozvoje měst po povodni
Brno, Erag 2002, 234 s., 395 Kč.
Povodňové nebezpečí, ohrožující obyvatele měst a jejich majetky,je bohužel v současné době tématem navýsost aktuálním. Vlna katastrofálních povodní, která sužuje celý svět na přelomu druhého a třetího tisíciletí je patrně důsledkem nekoordinovaného využití městských údolních niv v období průmyslových revolucí. Řešení problematiky povodní spočívá podle autora v oblasti územního plánování. V knize jsou popsány historické souvislosti boje proti povodním, strategie, kterých používali v boji proti záplavám lidé v minulosti a v neposlední řadě jsou zde podrobně rozebrány příčiny toho, že se nám v minulých letech velkou vodu zkrotit nepodařilo. Hlavním cílem knihy je však popsat zásady ochrany měst ohrožených povodněmi a naznačit strategii urbanistického rozvoje těchto měst. V knize jsou detailně popsány a vyhodnoceny záplavy na Moravě v roce 1997.
Koupí přispějete na konto nadace Člověk v tísni SOS Povodně. Koupit na Kosmas.cz
Kovář, Pavel: Hrazení bystřin
Praha, Česká zemědělská univerzita 2002, 45 s.
Učební text pro předmět Hrazení bystřin.
Krecht, Jaroslav: Zákon o vodách
Praha, IFEC 2002, 336 s., 388 Kč.
Zákon o vodách s poznámkami.
Moulis, Ladislav: S bráchou na Aljašce - Severní řeka
Plzeň, Fraus 2002, 176 s., 249 Kč.
S bráchou na Aljašce - Severní řeka Být vodákem na divokých peřejích aljašských řek znamená nejen dobře ovládat vodácké řemeslo, ale také rozumět přírodě, znát její nástrahy a dokázat jim čelit.
Rodr, Josef, Škopek, Jiří: Zrcadlení aneb Co nás napadlo nad řekami, potoky, studnami a struhami krkonošskými
Ústí nad Orlicí, OFTIS 2002, 108 s., 169 Kč.
Povídky uveřejněné v letech 1998 - 2001 v měsíčníku Krkonoše.
Shaw, Christopher: Posvátná opičí řeka. Výlet s Bohy na kánoi
Praha, BB/art 2002, 278 s., 199 Kč.
Vyprávění o cestě po řece Usumacintě, která tvoří přirozenou hranici Mexika a Guatemaly. Autor jako přírodovědec a historik zajímavě líčí průběh expedice.
Slocum, Joshua: Sám na lodi kolem světa
Sám na lodi kolem světa
Praha, Paseka 2002, 208 s., 169 Kč.
Joshua Slocum byl první člověk, komu se podařilo obeplout celý svět na malé lodi Spray, na níž sám vykonával funkci kapitána, prvního důstojníka i posádky. Když se 24. dubna 1895 vydal na cestu, bylo mu jedeapadesát let. Plavba trvala tři roky a dva měsíce. O své plavbě, plné nebezpečí, úskalí a nástrah, půvabně a skromně vypráví ve své knížce.
Sojka, Jan: Malé čistírny odpadních vod
Brno, ERA 2002, 112 s., 125 Kč.
Malé čistírny odpadních vod Kniha poskytuje přehled o čistírnách odpadních vod (ČOV) a to jak malých ČOV (50-5000EO), ale také o domovních ČOV (1-50EO) a o všem, co s těmito objekty souvisí. Např.: zdroje znečištění, výpočet odpadních vod, provoz a údržba stokové sítě, volba způsobu čištění odpadních vod ze zdrojů. Najdete zde také vše o zajištění stavebního povolení pro tyto objekty.
Trojan, Emil: Pastviny. Historie a současnost
Ústí nad Orlicí, Oftis 2002, 152 s., 143 Kč.
Historie údolní přehradní nádrže Pastviny na řece Orlici.
Tureček, Karel: Zákon o vodách č. 254/2001 Sb.
Praha, Sondy 2002, 352 s.+ CD-ROM, 315.
Úplné znění s komentářem
Zelinka, Zdeněk: Studny
Brno, ERA 2002, 96 s., 125 Kč.
Návod, jak udržovat studnu a vodovod, informace o výhodách a neváhodách různých studní, o kvalitě vody, čištění a desinfekci studní.

Rok 2001
1234 možností ke koupání v ČR
Praha, Fragment 2001, 336 s., 169 Kč.
Průvodce po našich koupalištích, rybnících a přehradách.
Poplatky
Ostrava, Sagit 2001, 128 s., 45 Kč.
Poplatky správní, místní, soudní, dálniční, poplatky za vypouštění odpadních vod. Stav k 4. 9. 2001.
Sborník geologických věd
Praha, Český geologický ústav 2001, 78 s., 59 Kč.
Hydrologie, inženýrská geologie.
Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí; Zdravotní důsledky a rizika znečištění pitné vody
Praha, Státní zdravotní ústav 2001, 98 s.
Odborná zpráva za rok 2000, vyhodnocující jakost pitné vody, zátěž a poškození zdraví obyvatelstva ve vztahu k zásobování pitnou vodou. Projekt je realizován podle Usnesení vlády ČR č. 369/1991.
Bucharovič, Stanislav: Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezku
Praha, Libri 2001, 464 s.
Kniha vám představí nejen světoznámé lázně, ale i dnes již pozapomenutá lázeňská místa a léčivé prameny, seznámí vás s jejich historií i okolní přírodou.
Francis, F. Alison: Vaše vodní zahrada
Praha, Grada 2001, 112 s., 179 Kč.
Vodní plocha jako důležitá součást zahrady.
Hanel, Lubomír: Naše ryby a rybaření
Praha, Brázda 2001, 286 s., 285 Kč.
Nejúplnější soupis ryb ČR, popisy, vyobrazení, životní projevy a způsoby lovu.
Hlavínek, Petr: Čistírny odpadních vod s dlouhodobou aktivací
Brno, Vysoké učení technické v Brně 2001, 20 s.
Vědecké spisy VUT v Brně.
Hrádek, František: Maximální odtok z Povodí
Praha, Česká zemědělská univerzita, Credit 2001, 37 s.+ CD-ROM
Teorie svahového odtoku a hydrologický model DesQ - MAXQ.
Imlauf, Lubomír: Orlické hory a Podorlicko v objetí řek
Nové Město nad Metují, Fotoateliér Imlauf 2001, 109 s., 259 Kč.
Obrazový průvodce uzemím mezi Náchodem, Opočnem, Ústím nad Orlicí a Suchým vrchem. Česko-anglicko-německo-polský komentář.
Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách III
Praha, Libri 2001, 264 s., 240 Kč.
Třetí díl publikace o vodních mlýnech Čech je věnován Praze a okolí.
Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách IV.
Praha, Libri 2001, 200 s., 210 Kč.
Tentokrát autor zaměřil pozornost na západní Čechy. Podobně jako v předchozích dílech nechává promlouvat jednak archivní prameny, matriky, katastry, ale také obecní a rodové kroniky či pamětníky, dobový tisk a dosud roztroušené časopisecké články, na řadu mlýnů pak sám zavítal. Stejně jako u předchozích titulů však jde pouze o výběr z tisícovek mlýnů, které u nás klapaly ještě na přelomu 19. a 20. století.
Šálek, Jan: Rybníky a účelové nádrže
Brno, Vysoké učení technické v Brně 2001, 125 s., 110 Kč.
Skripta.
Štenclová, Šárka: Územní plánování a povodně
Praha, Česká zemědělská univerzita 2001, 43 s.
Studie řešení extrémních hydrologických situací v povodněmi ohroženého Orlicka.
Trnková, Miroslava: Instalace vody a kanalizace I.
Praha, Informatorium 2001, 155 s., 180 Kč.
Učebnice pro první ročník UO instalatér.
Tůma, Jan: Zavlažujeme zahradu
Praha, Grada Publishing 2001, 115 s., 99 Kč.
Informace o hospodařením s vodou na vaší zahradě, možnosti čištění, zajištění dostatku vláhy pro celou zahradu. Charakteristika čerpadel a ručních pump.

Rok 2000
Aproximace komunitární legislativy v oblasti voda
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2000, 92 s.
Materiál shrnuje aktuální situaci aproximačního procesu a předvstupních aktivit ČR v rámci EU v oblasti voda.
Návrh obecné metodiky pro sestavování matematických modelů kvality vody v síti vodních toků
Brno, Vysoké učení technické 2000, 143 s.
Sborník přednášek.
Niva řeky Bečvy
Brno, Masarykova univerzita-Vydavatelství 2000, 34 s., neprodejné.
Sborník přednášek a diskusních příspěvků z konference konané 12. května 2000 na Katedře geologie a paleontologie MU.
Povodně, krajina a lidé v povodí řeky Moravy II.
Brno, Regiograph 2000, 131 s., 195 Kč.
Analýza povodně z roku 1997 na Hanušovicku a Vsetínsku, vztahů mezi osídlením, přírodou a povodněmi.
Směrnice Ministerstva životního prostředí na poskytování finančních prostředků v rámci Programu drobných vodohospodářských ekologických akcí
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2000
Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků v rámci Programu revitalizace říčních systémů v roce 2000
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2000, 12 s.
Vývoj metod modelování a řízení vodohospodářských a dopravních systémů
Brno, Vysoké učení technické v Brně 2000, 212 s.
Sborník přednášek
Život v oceánech
Praha, Nakladatelství Slovart 2000, 128 s.
Encyklopedie o mořích, oceánech a životě v nich.
Bailey, John: Voda a ryby
Plzeň, Nakladatelství Fraus 2000, 116 s., 189 Kč.
Jak hledat ryby ve stojatých vodách, v řekách a potocích a na regulovaných tocích. Informace o jednotlivých typech rybářských revírů.
Beran, Jan: Základy vodního hospodářství
Praha, Česká zemědělská univezita 2000, 146 s.
Odborná publikace.
Čechura, Vladimír: Rybářská stráž
Praha, Nakladatelství Orac 2000, 60 s., 36 Kč.
Právní předpisy a znalosti pro výkon povolání rybářské stráže.
Čechura, Vladimír, a kol.: Rybářství a právo
Praha, Nakladatelství Orac 2000, 192 s., 340 Kč.
Průvodce rybářskou legislativou; daňové, ekonomické informace.
Drahotušský, Z., Novák, J.: Akvaristika
Brno, Nakladatelství Jota 2000, 301 s., 348 Kč.
Kniha pro laiky i odborníky.
Edwards, Oliver: Mistrovské vázání mušek
Nové Město nad Metují, Agentura Fox 2000, 260 s., 690 Kč.
Kniha pro milovníky muškaření.
Jásek, Jaroslav, a kol.: Vodárenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Praha, Milpo media 2000, 239 s., 286 Kč.
Historický vývoj vodárenství, kniha obsahuje řadu ilustrací.
Jonáš, Zdeněk: Lovili, rybařili, lovili...
Boskovice, Albert 2000, 194 s., 120 Kč.
Povídky z rybářského prostředí.
Kalmusová, Undine: Voda v zahradě
Praha, Ikar 2000, 127 s., 199 Kč.
Jak zavést a využít vodu v zahradě.
Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách I.
Praha, Libri 2000, 275 s., 189 Kč.
Kniha představuje především historii vzniku vodních mlýnů. Část věnovaná středním Čechám.
Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách II.
Praha, Libri 2000, 284 s., 195 Kč.
Osudy mlýnů a jejich majitelů v Čechách.
Krejčí, Jakub: Modely odtoku ze sněhu
Praha, Česká zemědělská univerzita 2000, 40 s.
Matějíček, J., Hladký, J.: Povodňová katastrofa 20. století na území České republiky
Praha, Ministerstvo životního prostředí 2000, 60 s.
Kniha je hlavně zaměřena na záplavy v roce 1997 na Moravě a východních Čechách.
Moravec, J. Bob: Nahanni
Nové Město nad Metují, Agentura Fox 2000, 150 s., 199 Kč.
Cestopis z povodí řeky Nahanni v pohoří McKenzie Mountains.
Nováček, Josef: Péče o rybníky a jejich zařízení
Praha, Institut výchovy a vzdělání MZe ČR 2000, 41 s., 38,20 Kč.
Ondřej, Jan: Právo mezinárodních prostorů
Praha, Ediční středisko Právnické fakulty UK 2000, 176 s.
Kniha se zabývá mimo jiné problematikou těžby zdrojů z mořského dna.
Pohunek, Milan: První lovy... aneb Jak jsem začal rybařit
Plzeň, Nakladatelství Fraus 2000, 168 s., 119 Kč.
Vyprávění o světě ryb a vody.
Šebela, Josef: Začínáme muškařit
Praha, Brázda 2000, 132 s., 235 Kč.
Historie, technika a vybavení pro muškaře.
Škorpil, J., Kasárník, M.: Obnovitelné zdroje energie - 1. díl: Vodní elektrárny
Plzeň, Vydavatelství Západočeské univerzity 2000, 126 s., 80 Kč.
Skripta o možnostech využití vodní energie.
Vicherek, Jiří: Flóra a vegetace na soutoku Moravy a Dyje
Brno, Masarykova univerzita 2000, 360 s., 250 Kč.

Rok 1999
Hydrogeologická mapa České republiky
Praha, Český geologický ústav 1999
1 mapa.
Návrh obecné metodiky pro sestavování matematických modelů kvality vody v síti vodních toků
Brno, Vysoké učení technické v Brně 1999, 177 s.
Soubor přednášek ze semináře konaného 24. listopadu 1999.
Povodně, krajina a lidé v povodí řeky Moravy 1. díl
Brno, Regiograph 1999, 81 s., 195 Kč.
Bulletin obsahuje výsledky prvního roku výzkumu dlouhodobých důsledků povodní v roce 1997 pro přírodní i sociální systém.
Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí
Praha, Státní zdravotní ústav 1999, 109 s.
Zdravotní důsledky a rizika znečištění pitné vody.
Voda a pozemkové úpravy
Kutná Hora, Oblastní sdružení vodohospodářů ČR 1999, 108 s.
Böse, Karl-Heinz: Dešťová voda pro zahradu a dům
Ostrava, Hel 1999, 84 s.
Chalupa, Petr: Světový oceán, Evropa
Praha - Úvaly, Nakl. SPL-Práce, Albra 1999, 135 s., 109 Kč.
Učebnice pro 7. ročník ZŠ.
Helberg, Thomas: Voda v zahradě
Praha, Václav Svojtka & Co. 1999, 215 s., 349 Kč.
Herčík, F., Herrmann, Z., Valečka, J.: Hydrologie české křídové pánve
Praha, Český geologický ústav 1999, 118 s., 270 Kč.
Publikace je určena hydrogeologům a geologům, kteří budou pokračovat v průzkumu křídové pánve, i studentům.
Kliková, G., Pavelková, Z.: Voda, zahrada a vodní rostliny
Praha, Grada Publishing 1999, 91 s.
Krecht, J., Mikule, V.: Vodohospodářské předpisy s komentářem
Praha, Prospektum 1999, 337 s., 390 Kč.
Vodní zákon a předpisy související.
Mareš, R., Šifner, O., Kadrnožka, J.: Tabulky vlastností vody a páry podle průmyslové formulace IAPWS - IF 97. Tables of Properties of Water and Steam
Brno, Vysoké učení technické v Brně 1999, 156 s., 399 Kč.
Myslil, Vlastimil a kol.: Voda, země, život
Praha, MŽP ČR 1999, 85 s.
Publikace se snaží informovat o složitých jevech týkajících se vody a její ochrany.
Reichholf, J., Janke, K., Kremer, B.P.: Moře a pobřeží
Praha, Ikar Praha - Euromedia Group 1999, 223 s., 189 Kč.
Kapesní atlas. Ekologie mořských životních prostředí Evropy.
Seják, Josef: Oceňování pozemků a přírodních vodních zdrojů
Praha, Grada 1999, 251 s.

Rok 1998
Hydroekologické modelování: Výzkum, praxe, legislativa a rozhodování
Praha, Výzkum. ústav vodohospodár. T.G. Masaryka 1998, 70 s.
Mezinarodní komise pro ochranu Labe; první zpráva o plnění Akčního programu Labe
Magdeburk, Mezinarodni komise pro ochranu Labe 1998
Povodně na Hranicku s fotografiemi Jiřího Andrýska
Olomouc, Jerid 1998
Více než 130 fotografií z tragických povodňových osudů obyvatel Hranic. Také fotografie historické a informace o minulých záplavách.
Problematika ochranných pásem zdrojů podzemních vod
Praha, Česká vědeckotechn. vodohospodář. společnost 1998, 103 s.
Sanační technologie : Praktické zkušenosti z aplikace sanačních technologií při likvidaci starých zátěží. Sborník přednášek ze semináře konaného pod záštitou FNM ČR, 19.-20. května 1998, Juniorcentrum, Seč u Chrudimi. 1.
Chrudim, Vodní zdroje Ekomonitor 1998, 199 s.
Systém povodňové ochrany ČR. Díl 1,2
Praha, Česká vědeckotechn. vodohospodář. společnost 1998, 136 a 61 s.
Beran, J., Vrána, K.: Rybníky a účelové nádrže
Praha, Čes. vys. uč. techn. 1998, 150 s.
Čihák, Gabriel, Kalandra: Malé vodní elektrárny
Praha, ČVUT 1998, 321 s.
Hák, Zdeněk: Technické zajímavosti našich vodních nádrží a říčních cest. Část 2
B. m., vl. n. 1998, 59 s.
Hnízdil, David: Vybrané ekologické charakteristiky povodí Loděnice
Praha, D. Hnízdil 1998, 79 s.
na volných listech: mapy. Bakalářská práce.
Kalač, Pavel, Tříska, J.: Chemie životního prostředí
České Budějovice, Jihočeská univerzita - Zemědělská fakulta 1998, 147 s., 126 Kč.
Základy ekotoxikologie, kontaminanty, apolutanty, atmosféra, geosféra, hydrosféra a biochemické cykly.
Kaňok, Jaromír: Antropogenní ovlivnění velikosti průtoku řek povodí Odry po profil Kozle
Ostrava, Ostravská univerzita 1998, 75 Kč.
Zkoumání kvantitativního antropogenního ovlivňování odtoku, možné metody odhalování vlivu člověka na velikost průtoku a metodiky výpočtů absolutních i relativních hodnot velikosti průtoku.
Köhler, Annemarie, Köhler, Danja: Za tajemstvím oceánů
Praha, Václav Svojtka & Co. 1998, 449 Kč.
Publikace zkušené potápěčky a podmořské fotografky přibližuje život v korálových útesech. Kniha je určena začínajícím i zkušeným potápěčům, zájemcům o podmořskou fotografii i milovníkům přírody.
Kovářík, Petr: Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezka
Praha, Nakl. Lidové noviny 1998, 261 s., 355 Kč.
Netradiční průvodce po téměř tisíci studánkách a pramenech ve více než pěti stech lokalitách České republiky. Kniha také obsahuje pověsti a připomíná studánky a prameny v krásné literatuře.
Kožíšek, František: Studna jako zdroj pitné vody
Praha, Státní zdravotní ústav 1998, 30 s., neprodejné.
Příručka určena jako základní informace pro laickou veřejnost, uživatele domovních studní, i pro ty, kteří se k budování teprve chystají.
McGinn, Anne Platt: Rocking the Boat: Conserving Fisheries and Protecting Jobs
, Worldwatch Institute 1998
Práce americké neziskové organizace shrnuje situaci kolem světového rybolovu, včetně ekomických a mezinárodně politických aspektů a možností neúnosné situace.
Novák, Ivan: Berounka: Plzeň - Praha - Bráník
Zlín, SHOCart 1998, 80 s.
Vodácký průvodce.
Pěnčík, Josef: Jinošovské studánky
Třebíč, Arca JiMfa 1998, 29 Kč.
Vychází při příležitosti dvacetiletého trvání akce Jinošovské studánky - objevování a pojmenování studánek, jejich křísení k životu, čištění, zajištění odtoku, odebírání vzorků pro určení jejich kvality a složení.
Poulíčková, Aloisie: Ochrana horských a podhorských toků
Vlašim, Český svaz ochránců přírody Vlašim 1998, 127 s.
Příručka se zbývá biocenózou horských a podhorských toků, vodními ekosystémy, vodními rostlinnými a živočišnými společenstvy a ochranou vodních toků.
Reichholf, Josef: Pevninské vody a mokřady
Praha, Ikar 1998, 179 Kč.
Atlas, seznamující s různými typy vod a mokřadů, jejich obyvateli, biologickým i fyzikálním působením na okolní prostředí.
Rudolf, Emil: Poplatky a sankce na úseku ochrany životního prostředí
Praha, Zpravodaj SVČR 1998
Pomůcka pro vodohospodáře a ekology.
Skácel, Alexander: Koncepce řešení revitalizace středně velkého povodí na příkladu řeky Bílovky
Ostrava, Ostravská univerzita 1998, 99 s., 100 Kč.
Pojednání o negativních stránkách lidského zásahu do vodních toků. Pozornost je soustředěna především na monitorování narušení povodí řeky Bílovky, s cílem nastartovat intervenční program revitalizace.
Šlezinger, Miloslav: Brněnská přehrada a lidé kolem ní
Brno, Vysoké učení technické 1998
Historie Brněnské (Kníničské) přehrady od projektové přípravy až po zajímavosti z okolí. Text je doplněn historickými fotografiemi, fotografiemi současného stavu, grafy a tabulkami.
Tůma, Antonín: Program ochrany jakosti vod
Brno, Vutium 1998
Vědecká práce.

Rok 1997
Možnosti čištění odpadních vod z malých sídel a obcí: Sborník přednášek. Luhačovice, listopad 1997
Brno, Noel 2000 1997, 72 s.
Povodně Opavy 1903 - 1997 očima občanů
Opava, Opavsko 1997
Publikace dokumentárních fotografií zejména z léta 1997, ale i z počátku století.
Gabriel, Pavel: Vodní cesty
Praha, Čes. vys. uč. techn. 1997, 170 s.
Hák, Zdeněk: Technické zajímavosti našich vodních nádrží a říčních cest. Část 1
B. m., vl. n. 1997, 59 s.
Hally, Jan a kol.: Problematika životního prostředí ve vztahu k pracím prostředkům
Praha, PedF UK 1997
Určeno především učitelům chemie, biologie nebo ekologické výchovy, kteří se chtějí podrobněji zabývat dopadem používání pracích a čistících prostředků na životní prostředí.
Kazda, Ivo: Podzemní hydraulika v ekologických a inženýrských aplikacích
Praha, Academia 1997
Kniha se věnuje modelování všech problémů, které se vyskytují při ochraně podzemních vod, navrhování a provozu vodohospodářských staveb, apod.
Matoušek, Václav: Tepelné a ledové procesy v tocích
Praha, Výzkum. ústav vodohospodář. T.G. Masaryka 1997, 176 s.
Nacházel, Karel: Vodohospodářské soustavy
Praha, Čes. vys. uč. techn. 1997, 75 s.
Novák, Ivan: Sázava: Havl. Brod - Davle
Zlín, SHOCart 1997, 88 s.
Vodácký průvodce 1:50 000.
Sklenář, Jaroslav: Voda - mlýny a mlynáři na Kralovicku a Manětínsku
Čistá, J. Sklenář 1997, 241 s.
Sýkora, V., Schejbal, P.: Ochrana čistoty vody
Praha, Vys. škola chem.-technolog. 1997

Rok 1996
Calmano, W., Förstner, U.: Sediments and toxic substances: Environmental effects and ecotoxity
Berlin, Springer-Verlag 1996, 335 s.
Crompton, R. Thomas: Analysis of solids in natural waters
Berlin, Springer-Verlag 1996, 271 s.
Čáka, Jan: Zmizelá Vltava
Beroun, Baroko a Fox 1996, 335 s.
Eiseltova, Martina: Obnova jezerních ekosystémů - holistický přístup
Berkshire, Nature Conservation Bureau Ltd. 1996, 190 s.
Přel. z angl.
Hlavínek, P., Hlaváček, J.: Čištění odpadních vod: Praktické příklady výpočtů
Brno, Noel 2000 1996, 196 s.
Hlavínek, P., Hlaváček, J.: Nové trendy v čištění odpadních vod
Brno, Noel 2000 1996, 85 s.
Hlavínek, P., Malý, J.: Čištění průmyslových odpadních vod
Brno, Noel 2000 1996, 255 s.
Hlavínek, P., Novotný, D.: Intenzifikace čistíren odpadních vod
Brno, Noel 2000 1996, 235 s.
Kubec, J., Podzimek, J.: Vodní cesty světa
Praha, Aventinum 1996, 492 s.
Malý, J., Malá, J.: Chemie a technologie vody
Brno, Noel 2000 1996, 197 s.
Šamalíková, Milena: Inženýrská geologie a hydrogeologie
Brno, Vys. uč. techn. 1996, 77 s.
Tourková, Jana: Hydrogeologie
Praha, ČVUT 1996, 165 s.
Veselý, J., Gürtlerová, P.: Regionální průzkum kontaminace aktivních říčních sedimentů České republiky stopovými prvky
Praha, Český geolog. ústav 1996, 74listů s.

Rok 1995
Legislativa v odvětví odpadu a odpadních vod: Sborník se semináře
Kutná Hora, Sdružení vodohospodářů ČR 1995, 40 s.
Vodohospodárske aspekty ekologizácie krajiny: Zborník
Bratislava, Výskum. ústav vod. hospodárstva 1995, 179 s.
Ermol'ev, Mikhalevich, Uteuliev: Economic modeling of international water use
Laxenburg, IIASA 1995, 523 - 526 s.
Šálek, Jan: Přírodní způsoby čištění odpadních vod
Brno, Vys. uč. techn. 1995, 115 s.

Rok 1994
Bacon, M. S.: Probabilistic Management of Water Resource and Hydropower Systems
Colorado, Water Resources Publication 1994, 424 s.
Desortová, Blanka: Ochrana jakosti vody vodárenského zdroje Želivka: Výsledky výzkumu z let 1991-1992
Praha, Výzkum. ústav vodohospodář. T.G. Masaryka 1994, 157 s.
Dohányos, M., Koller, J., Strnadová, N.: Čištění odpadních vod
Praha, Vys. škola chem.-technolog. 1994, 177 s.
Přenosilová, Eva: Důsledky klimatických změn na hospodaření s vodou v nádržích
Praha, Český hydrometeorolog. ústav 1994, 96 s.

Rok 1993
Obnovitelné zdroje energie: přehled možností využívání alternativních zdrojů energie: sluneční energie: malé vodní elektrárny: větrná energie: spalování biomasy
Praha, Min. zem. ČR 1993, 207 s.
Broža, V., Haindl, K., Patera, A.: Provoz vodních děl
Praha, ČVUT 1993, 124 s.
Lang, Jiří: Čištění odpadních vod elektroflotací
Praha, Čes. vys. uč. techn. 1993, 26 s.
Moucha, P., Štěpánek, P., Vršťala, J.: Vodácká naučná stezka Berounka
Beroun, Klub vědy a techniky 1993, 24 s.

Rok 1992
Čistírny komunálních odpadních vod
Stará Boleslav, České a sloven. inform. střed. pro živ. prostředí 1992, 76 s.
Chudoba, Jan, Dohányos, Michal, Wanner, Jiří: Biologické čištění odpadních vod
Praha, Nakl. techn. lit. 1992, 465 s.
Firth, P., Stuart, S.G.: Global climate change and freshwater ecosystems
New York, Springer-Verlag 1992, 321 s.
Kundera, Josef: Průzkum a zásobování malých spotřebišť pitnou vodou: Etapová zpráva
Brno, Výzk. ústav vodohospodář. T. G. Masaryka 1992, 58 s.
Piatrik, M., Tölgyessy, J.: Technológia vody, ovzdušia a tuhých odpadov
Bratislava, Sloven. techn. univ.echn. 1992, 281 s.
Šefcová, Helena: Toxicita chlorfenolů ve vodách
Praha, b. t. 1992, 113 s.
Šváb, Jan: Odstraňování těžkých kovů a doprovodných škodlivin z odpadních vod v zahraničí
Ústí nad Labem, Ústav pro živ. prostředí 1992

Rok 1991
Katalog popisů a směrných cen stavebních prací. 800-711, Izolace proti vodě a povlakové krytiny
Praha, Ústav racionalizace ve staveb. 1991, 98 s.
Naše společná budoucnost
Praha, Academia 1991, 297 s.
Výsledná práce Světové komise pro životní prostředí a rozvoj. Dokumentu se podle předsedkyně komise Gro Harlem Brundtlandové říká „zpráva Brundtlandové“. V knize je poprvé definován termín trvale udržitelný rozvoj. Přečtěte si úryvek z knihy na Ekolist.cz.
Sborník konference Čištění komunálních odpadních vod 1991: Malenovice pod Lysou horou, 13-15. listopadu 1991
Brno, Santini 1991, 101 s.
Hubáčková, Jana: Zlepšení jakosti pitné vody ve vybraných úpravnách: Úpravna vody Hradec Králové
Praha, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka 1991, 13 s.
Žáček, L.: Zmapování významných vodárenských zdrojů a ověření účinnosti technologických procesů na odstraňování SOL z vody
Praha, Výzk. ústav vodohospodář. T. G. Masaryka 1991, 14 s.

Rok 1990
Povodňová ochrana Prahy: Sborník konference pořádané u příležitosti 100. výročí katastrofální povodně na Vltavě v roce 1890. Díl 1
Praha, Dům techniky ČSVTS 1990, 233 s.
Betuš, Zvonimír, Sokola, Karel: Hydro a hydrotermálne vrty
Košice, Edič. stred. Vys. školy techn. 1990, 380 s.
Učební texty pro posluchače VŠT.
Broža, V. a kol.: Využití vodní energie
Praha, ČVUT 1990
Herle, Jaromír, Bareš, Pavel: Čištění odpadních vod z malých zdrojů znečištění
Praha, Nakl. techn. lit. 1990, 207 s.
Pažout, F.: Malé vodní elektrárny
Praha, SNTL 1990, 502 s.


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Další informace najdete na stránkách tištěného Ekolistu zde.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.