Navštivte EkoLink a Ecomonitor
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Evropská unie a životní prostředí > Instituce EU > Evropský parlament MAPA STRÁNEK

Evropská unie a životní prostředí

Evropský parlament

Související zprávy
400 Bad Request

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.


Apache Server at proxyaa.ecn.cz Port 80
Další zprávy:
Od:
Do:
Související články odjinud
400 Bad Request

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.


Apache Server at proxyaa.ecn.cz Port 80
Další články
Od:
Do:
Výběr článků z jiných médií vám přinášíme ve spolupráci se serverem EcoMonitor
Související tiskové zprávy
400 Bad Request

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.


Apache Server at proxyaa.ecn.cz Port 80
Další tiskové zprávy
Od:
Do:
Související tiskové zprávy vám přinášíme ve spolupráci se serverem Econnect
Související odkazy
Oficiální stránky výboru Evropského parlamentu.
Informace o Evropském parlamentu na stránkách Delegace Evropské komise v ČR.
Vysvětlení funkce a významu Evropského parlamentu na serveru Evropské unie.
Informace o Evropském parlamentu na stránkách serveru Euroskop.
Přehled poslanců Evropského parlamentu, možno vyhledávat i poslance z minulých volebních období.
Oficiální server Evropského parlamentu, v češtině.
Možnost vyhledání informací o projednávání legislativních návrhů v Evropském parlamentu.
Přehled výborů Evropského parlamentu a jejich domovské stránky.
Informace o Evropském parlamentu a volbách do něj.
Související odkazy vám přinášíme ve spolupráci se serverem EkoLink
 
Co je Evropský parlament

Evropský parlament (EP) je zastupitelským orgánem občanů Evropské unie, kteří jeho poslance mohou přímo volit od roku 1979. Poslance EP volí na pětileté období všichni občané EU starší 18 let, zvoleny mohou být osoby starší 21 let. Poslanci nevytvářejí národní, ale politické skupiny, mohou být zároveň členy národních parlamentů, nemohou však zastávat vládní funkce. Místa jsou rozdělena mezi jednotlivé členské země přibližně podle počtu jejich obyvatel, ovšem malé členské státy jsou zvýhodněny oproti velkým (v malém státě jeden poslanec reprezentuje menší skupinu obyvatel). Přesné počty poslanců z jednotlivých států EU naleznete například zde.

Počet poslanců Evropského parlamentu se vyvíjel jak vzrůstal počet členských zemí Evropské unie. Vývoj počtu poslanců přehledně ukazuje tabulka v článku na Wikipedii. V současné době (volební období 2004 - 2009) má Evropský parlament (po vstupu Rumunska a Bulharska do EU 1. ledna 2007) 785 poslanců, tento počet by po volbách v červnu 2009 měl klesnout na 732 (pro Českou republiku tak místo 24 zbyde jen 20 poslaneckých křesel).

Podrobné informace o volbách do Evropského parlamentu najdete na stránce Volby do Evropského parlamentu.

Postavení Evropského parlamentu

Postavení Evropského parlamentu upravuje Smlouva o založení Evropského společenství, konkrétně její část pátá, hlava I, kapitola 1, oddíl 1.

Pravomoci Evropského parlamentu:

Jako všechny parlamenty má EP tři základní pravomoci - zákonodárnou, rozpočtovou a kontrolní nad výkonnými orgány.

1. Zákonodárná:

Zákonodárný proces v EU předpokládá, že Evropská komise podává návrh a Rada EU rozhoduje po konzultaci s Evropským parlamentem. V případě, že konzultační povinnost s EP nebyla respektována, považuje se zákon za neplatný.

Zákonodárnou pravomoc EP uplatňuje čtyřmi základními procedurami:

a) prostá konzultace (při jednáních vyžadujících jedno čtení) - EP předloží své stanovisko k návrhu EK před jeho přijetím v Radě EU; aplikuje se například při stanovení cen zemědělských výrobků.

b) spolupráce (dvě čtení - právo "druhého čtení" znamená, že EP může návrhy zákona přijmout, zamítnout nebo doplnit); nevezme-li Rada v úvahu stanovisko EP vyjádřené v prvním čtení, může EP návrh zamítnout ve druhém čtení; v tomto případě může Rada obejít názor EP jen, rozhodne-li o tom jednomyslně.

c) spolurozhodování (tři čtení):nevzala-li Rada v úvahu stanovisko EP a její rozhodnutí pak EP zamítl ve druhém čtení, rozhodnutí nemůže být přijato. K dosažení kompromisu před třetím čtením se svolává Smírčí výbor, složený z členů EP, Rady a Komise.

d) nezbytný souhlas EP; zejména při přistupování nových členských států, dohodách o přidružení, uzavírání mezinárodních dohod.

Evropský parlament tedy, na rozdíl od národních parlamentů, má v procesu přijímání legislativy mnohem slabší pozici. Vlády (reprezentované Radou EU) mohou stanovisko Evropského parlamentu přehlasovat.

2) Rozpočtová:

EP schvaluje rozpočet Unie; na základě předběžného návrhu rozpočtu, který předkládá Komise, vypracuje Rada definitivní návrh a předloží ho Evropskému parlamentu k prvnímu čtení.

3) Kontrolní:

V rámci kontrolní funkce EP schvaluje nové členy Evropské komise a má právo EK odvolat. Poslanci parlamentu mohou ústně či písemně interpelovat členy EK a Rady ministrů.

Zároveň ve spolupráci s Účetním dvorem dohlížejí na finanční hospodáření v rámci EU.

Vyslovení nedůvěry - jestliže EP odhlasuje většinou poslaneckých hlasů při 2/3 vyjádřených hlasů nedůvěru Komisi, musí členové Komise hromadně odstoupit ze svých funkcí; 1979-1999 hlasování proběhlo pouze čtyřikrát, z toho jen dvakrát překročeno sto hlasů pro nedůvěru (1997 kvůli "šíleným kravám" a 1999 kvůli špatnému hospodaření); další hlasování:1990 - kvůli neshodám s výdaji komise ze zemědělského fondu, 1992 - nespokojenost se strategií jako komise uplatňovala při jednání s WHO.

Jednání Evropského parlamentu

Plenární zasedání Evropského parlamentu se konají ve Štrasburku, pracovní komise a politické skupiny jednají v Bruselu a generální sekretariát sídlí v Lucemburku.

(V článku o Evropském parlamentu jsou využity informace z Infobanky ČTK)

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo PHARE
Vlajka EU
Tyto stránky vznikly za přispění Evropské unie. Za jejich obsah je zcela zodpovědná redakce EkoListu a v žádném případě neodrážejí pozici Evropské unie.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.