Navštivte EkoLink a Ecomonitor
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Evropská unie a životní prostředí > Instituce EU > Evropská agentura pro životní prostředí MAPA STRÁNEK

Evropská unie a životní prostředí

Evropská agentura pro životní prostředí

Související zprávy
13. září 2011 02:14
10. června 2010 16:00
4. června 2010 11:46
14. června 2009 14:14
15. dubna 2009 10:25
20. března 2009 18:22
6. února 2009 17:10
9. ledna 2009 15:26
Další zprávy:
Od:
Do:
Související články odjinud
22. května 2007
16. ledna 2003
Další články
Od:
Do:
Výběr článků z jiných médií vám přinášíme ve spolupráci se serverem EcoMonitor
Související tiskové zprávy
2. listopadu 2020
19. prosince 2019
5. března 2015 14:12
5. prosince 2014 18:52
7. prosince 2010 10:58
Další tiskové zprávy
Od:
Do:
Související tiskové zprávy vám přinášíme ve spolupráci se serverem Econnect
Související odkazy
Informace o stavu životního prostředí, ekologických tématech a nástrojích ekologické politiky na serveru Evropské agentury pro životní prostředí.
Informační síť vytvořená Evropskou agenturou pro životní prostředí a jejími členskými zeměmi. Jejím cílem je poskytovat informační podklady pro rozhodování o životním prostředí.
Heslo o EEA v otevřené encyklopedii Wikipedia.
European Environment Agency (EEA) je jednou z agentur Evropské unie. Jejím cílem je podporovat trvale udržitelný rozvoj a napomáhat zlepšování životního prostředí tím, že shromažďuje, vyhodnocuje a poskytuje politikům a veřejnosti informace o životním prostředí.
Související odkazy vám přinášíme ve spolupráci se serverem EkoLink
 
Poslání EEA

Posláním Evropské agentury pro životní prostředí (European Environment Agency, EEA) je poskytovat včasné, cílené, relevantní a věrohodné informace politickým činitelům i veřejnosti, čímž má napomáhat rozvoji a prosazování kvalitní politiky ochrany životního prostředí v Evropské unii a ostatních členských státech EEA. Informace o životním postředí mohou pomoci jak při přípravě nových opatření, tak při hodnocení efektivnosti již přijaté legislativy.

EEA se nesnaží nahrazovat stávající informační zdroje, ale integrovat nejlepší dostupná data o životním prostředí z jednotlivých zemí. Výsledky své práce šíří mezi orgány EU, vlády, komerční sféru, vědce, nevládní organizace a širokou veřejnost.

Vznik a struktura EEA

EEA vznikla na základě nařízení Rady ministrů (předchůdce Rady EU) z června 1990 (Nařízení 1210/90/EEC). V říjnu 1993 bylo přijato rozhodnutí, že sídlem EEA bude dánské hlavní město Kodaň. Z původních šesti zaměstnanců se personál EEA rozrostl na 70 zaměstnanců v roce 1999. V tomto roce měla EEA rozpočet 18,1 miliónů euro.

EEA sestává ze tří oddělení (monitorování a tématické zprávy; integrované hodnocení a informování; technologie, informace a výměna) a personální a finanční jednotky. V čele EEA stojí výkonný ředitel - v současnosti to je Domingo Jimenéz-Beltrán - který řídí činost agentury a práci ředitelů programů a projektů, zatímco zástupce ředitele se zabývá administrativními záležitostmi a denním chodem organizace.

Výkonný ředitel je zodpovědný Řídící radě, která je jmenována na čtyřleté období a každá z 18ti členských zemí v ní má jednoho zástupce, dále jsou jejími členy dva zástupci za Evropskou komisi a dva vědci jmenovaní Evropským parlamentem. V rámci EEA dále působí Vědecký výbor, jmenovaný také na čtyřleté období, který radí Řídící radě a výkonnému řediteli.

Aktivity EEA

Aktivity EEA se dají rozdělit do tří oblastí:

  • Vytváření sítě: cílem je rozvoj a propojování prostředků pro celoevropské shromažďování a zpracovávání dat o životním prostředí. Do této oblasti spadá vytváření a rozvoj Evropské environmentální informační a pozorovací sítě (the European Environmental Information a and Observation Network, EIONET) a spolupráce s mezinárodními organizacemi a programy.
  • Monitorování a informování: EEA se snaží poskytovat systém monitorující stav životního prostředí a poskytující informace o výsledcích monitorování.
  • Fungování jako referenční centrum: EEA podporuje harmonizaci metod získávání dat a poskytuje jednotná kritéria pro hodnocení stavu životního prostředí.

Členské státy EEA

Členskými státy EEA jsou všechny členské státy Evropské unie, dále Island, Lichtenštejnsko a Norsko.
1. srpna 2001 se členy EEA staly Bulharsko, Kypr, Lotyšsko, Malta, Slovensko a Slovinsko.
Česká republika se stala členem EEA 1. ledna 2002.


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo PHARE
Vlajka EU
Tyto stránky vznikly za přispění Evropské unie. Za jejich obsah je zcela zodpovědná redakce EkoListu a v žádném případě neodrážejí pozici Evropské unie.

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.