Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Tištěný Ekolist MAPA STRÁNEK
Tištěný Ekolist
Charakteristika časopisu
Ekolist - měsíčník o životním prostředí
Vychází 11x ročně (s výjimkou srpna) vždy začátkem měsíce. Je černobílý a má 24 stran formátu A4. Vydává ho občanské sdružení BEZK.
Milí čtenáři, děkujeme vám za zájem o předplatné Ekolistu. Ovšem vzhledem k tomu, že se vydavatel ve shodě s redakcí rozhodl vydávání tištěného Ekolistu v současné podobě ke konci roku 2009 ukončit, redakce už žádné objednávky předplatného nepřijímá. Ty z vás, kteří mají předplaceno i na rok 2010 nebo na ještě déle, budeme o způsobu vrácení předplatného včas informovat. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné komplikace, které by vám naše rozhodnutí mohlo způsobit.
Cena časopisu
Jedno číslo tištěného Ekolistu stojí 30 Kč (na Slovensku a jinde v Evropě 30 Kč + 30 Kč poštovné).

Při předplatném stojí jedno číslo tištěného Ekolistu 25 Kč:
- na čtvrt roku (3 čísla) je to tedy: 75 Kč
- na půl roku (6 čísel): 150 Kč
- na 1 rok (11 čísel): 275 Kč
- na 1,5 roku (17 čísel): 425 Kč.

Jedno číslo Ekolistu ve formátu pdf stojí při předplatném 15 Kč:
- na čtvrt roku (3 čísla) je to tedy: 45 Kč
- na půl roku (6 čísel): 90 Kč
- na 1 rok (11 čísel): 165 Kč
- na 1,5 roku (17 čísel): 255 Kč.

Při placení si můžete objednat přesně tolik čísel, kolik chcete - minimálně ovšem tři čísla (čtvrt roku) a maximálně 17 čísel (rok a půl).

Podrobnosti o předplacení Ekolistu najdete tady.

Chcete si měsíčník Ekolist nejdřív prohlédnout? Klikněte na tuto stránku, kde jsou zdarma ke stažení některé starší Ekolisty v pdf souborech.

Pokud si Ekolist objednáte, pošleme vám vzápětí i jedno tištěné číslo Ekolistu na ukázku zdarma.

O aktuálním čísle
Milí čtenáři, tištěný měsíčník Ekolist přestal na konci roku 2009 vycházet. Nacházíte se na stránkách, které nejsou od začátku roku 2010 aktualizovány. Děkujeme za pochopení,
redakce serveru Ekolist.cz

Vydavatel měsíčníku Ekolist se na začátku září rozhodl ukončit vydávání měsíčníku Ekolist. Prosincové číslo je jeho poslední, lednové číslo už jsme nepřipravili. Ve dvou textech přinášíme vysvětlení, proč jsme se rozhodli vydávání měsíčníku ukončit a proč se pokusíme dál v informování veřejnosti o životním prostředí a přírodě pokračovat jinak.

V pondělí 21. prosince vyšlo prosincové číslo Ekolistu!

Obal prosinec 2009

Konec a co dál ... - Organizace BEZK, vydavatel měsíčníku Ekolist, se rozhodla ukončit jeho vydávání. Ačkoli jsme důvody, které k tomu vedly, podrobně popsaly už v čísle 10/2009, ještě jednou je tady shrnujeme a zároveň připojujeme několik praktických informací – například o vracení předplatného nebo o rozšířené nabídce internetového Ekolistu.cz.

Nemáme takovou moc, abychom Zemi zničili - Ve volném pokračování rozhovoru s historickým ekologem Petrem Pokorným se tentokrát objevují především dvě témata - kolapsy společností a severní Afrika. "Když se Jurij Gagarin v roce 1961 vrátil z prvního obletu planety, tak prý řekl něco ve smyslu: „Obletěl jsem Zemi, viděl jsem, jak je krásná, chraňme ji a važme si jí.“ Tahle věta výstižně ilustruje zlomový okamžik, kdy se úplně převrací vztah člověka k planetě. Lidé najednou získávají k Zemi ochranitelský, mateřský vztah. Do té doby Země byla matkou, Země člověka živila a chránila ho, najednou se ale člověk stává ochranitelem Země a získává k ní mateřský vztah. To je hodně zvláštní, ne? Je to ohromný zlom, který má své pozitivní i negativní stránky. Protože ty pozitivní všichni známe, mám někdy tendenci zdůrazňovat jako protiváhu ty negativní. Myslím si, že náš ochranitelský vztah k Zemi je často hodně přepjatý. Že je novým výrazem staré známé zpupnosti člověka, který sice už pomalu přestává mít chuť poroučet větru dešti, ale pro změnu by chtěl zachraňovat celou planetu. Pořád mi tady nějak chybí pokora," říká například Petr Pokorný.

Chůze jako umění - Současné výtvarné umění se už dlouho nesnaží pouze o nápodobu přírody ani o pouhé zkrášlení lidského okolí. Usiluje spíš o objevení nových možností, jak vnímat a prožívat svět. Ve vztahu k přírodě a zvlášť ke krajině je to především land art, který se pokusil otevřít nové hranice naší vnímavosti vůči krajině a posunout hranice umění. Už jsem se v Ekolistu mnohokrát zabýval uměním zobrazujícím přírodu, případně estetickým postojem ke krajině, většinou jsem však zůstával u umění tradičního, nebo alespoň na tradičním pojetí obrazu a sochy založenému, a nepouštěl se do tohoto současného směru. V posledním tištěném Ekolistu bych tento dluh rád aspoň trochu splatil a pokusil se představit dílo jednoho z nejvýraznějších britských umělců, Richarda Longa (*1945), který v mnohém ukázal originální přístup k umění i ke krajině. K jeho představení ostatně vybízí i skutečnost, že tento rok po dlouhé době proběhla v londýnské Tate Gallery jeho retrospektivní výstava.

Tři plus televize - Okna, sprchy, vodovodní kohoutky nebo materiály na zateplení domácností budou v zemích Evropské unie nově označeny energetickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, kde přibude třetí stupeň kategorie A, tedy A+++. Zatímco dnes se spotřeba uvádí povinně jen u ledniček, myček nádobí, praček nebo spořivých zářivek, během příštího roku by se značení mělo rozšířit na řadu dalších elektrických zařízení, například televizory.

MPO chce prolomit limity a podpořit jádro - Ministr obchodu a průmyslu Vladimír Tošovský v říjnu představil aktualizaci Státní energetické koncepce. Dokument navrhuje rozvoj jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů energie, počítá i s hnědým uhlím za územními limity těžby. Ministerstvo životního prostředí ovšem na dodržení limitů těžby trvá.

Deset hektarů denně - Posledních dvacet let v České republice ubývá deset hektarů orné půdy denně. Hlavním důvodem je urbanizace krajiny, tedy rozšiřování měst a stavba dopravních tepen. Vyplývá to ze zprávy Příroda a krajina České republiky, kterou v polovině listopadu představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Podle ní je v ČR jen 17?% ploch s relativně dobře zachovanými biotopy.

Otravy bez trestu - Koncem září byla na Voticku nalezena uhynulá samice orla skalního, vypuštěná v roce 2007 v rámci projektu Návrat orla skalního do ČR. Zemřela na otrávení karbofuranem jako už mnoho ptáků před ní. V polovině listopadu vyjádřil na tiskové konferenci ministr životního prostředí Ladislav Miko své rozhořčení nad situací a vyzval Policii ČR, aby začala jednat.

Miliony proti právu veta - „Letos končí moratorium, které vláda přijala v roce 2004 a které odložilo geologický průzkum hlubinných úložišť jaderného odpadu. Nyní je na stole otázka, jak dál s hlubinným úložištěm,“ zahájil na konci listopadu tiskovou konferenci Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Jeho úřad proto předložil návrh na úpravu atomového zákona, která by obcím, v nichž jsou vytypovány vhodné lokality, přiřkl příspěvek osm až dvanáct milionů korun.

Ministrem životního prostředí se stal Jan Dusík - Prezident Václav Klaus jmenoval 30. listopadu novým ministrem životního prostředí Jana Dusíka. Ten přislíbil hájit do budoucna zájmy životního prostředí v souladu s ostatními resorty vlády.

Atlas české krajiny - Ministerstvo životního prostředí 19. listopadu představilo Atlas krajiny České republiky. Úctyhodné dílo vznikalo posledních šest let a představuje soubor zcela nových map, které zachycují dosavadní vývoj české krajiny i představy o její podobě v budoucnu. A slovo úctyhodné je skutečně na místě, kniha formátu šedesát na padesát centimetrů váží přes deset kilo.

... a samozřejmě i telegrafický přehled nejzajímavějších událostí z oblasti životního prostředí za uplynulý měsíc v rubrice Zprávy ve zkratce .


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.