https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/izurnal-ekologicka-havarie-ohrozila-zdroj-pitne-vody-pro-tisice-stredocechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Ekologická havárie ohrozila zdroj pitné vody pro tisíce Středočechů

16.11.2012 | RAKOVNÍK/KLADNO | Ižurnál
Životu nebezpečné pesticidy zamořily část zdroje pitné vody pro tisíce lidí z Rakovnicka a Kladenska. Jako první to zjistil Radiožurnál. Deset pytlů a barelů se zakázanými látkami, které mohou způsobit například rakovinu, našel náhodný kolemjdoucí v potoku Karlův Luh i v jeho blízkosti u vodní nádrže Klíčava.
 
Nalezené nádoby obsahovaly hlavně atrazin, tedy látku, která se používá v zemědělství jako pesticid proti plevelům při pěstování kukuřice, cukrové třtiny nebo sóji. V Evropské unii jsou pesticidy s touto chemikálií zakázané od roku 2005.

Objem atrazinu ve vodě se zvýšil několikasetnásobně. Radiožurnálu to potvrdila Alida Štulajterová z rakovnické radnice, jejíž odbor životního prostředí tuto ekologickou havárii řeší.

„Hasiči vytáhli jeden z pytlů přímo z vodního toku. Z výsledku laboratorních analýz vyplývá kontaminace toku bezprostředně pod místem havárie. Ze získaných výsledků také vyplynulo, že největší znečištění bylo doposud zachyceno v rybníku Klíčava před počátkem vzdutí do vodního díla Klíčava,“ informovala Štulajterová.

Úředníci proto vše oznámili České inspekci životního prostředí i vodohospodářům. Podle Michaely Pohůnkové z Povodí Vltavy je nádrž Klíčava jedním z nejdůležitějších zdrojů pitné vody ve středních Čechách.

„Aktuální výše odběrů vody z nádrže na úpravnu se pohybují okolo 85 litrů ze vteřinu, lze ale odebírat v průměru až 150 litrů ze vteřinu, ve špičkách až 180 litrů za vteřinu,“ řekla Pohůnková.

Do vodovodů se závadná voda nedostala

Lidé z Rakovnicka a Kladenska se ale bát nemusí, do vodovodů se kontaminovaná voda nedostala. Odstranění ekologické havárie bude stát více než půl milionu korun. Peníze na to půjdou z krajského havarijního fondu.

Kdo dal pytle s chemikáliemi do blízkosti nádrže Klíčava, není jasné. Po pachateli pátrá zdejší kriminálka, hrozí mu až 10 let vězení a náhrada škody. „Pokud policie vypátrá viníka, budeme tuto částku vymáhat po něm,“ konstatovala mluvčí Středočeského kraje Markéta Vítková.

I přesto, že likvidaci plevelů pomocí atrazinu Evropská komise zakázala, ve světě se dál používá. Například v USA jde o desítky tun ročně.
reklama

 
Pavel Pavlas,

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist