https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/vypinac-plytva-proudem-firmy-kupuji-fotobunky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Vypínač plýtvá proudem, firmy kupují fotobuňky

7.1.2011 | PRAHA | MF Dnes
Cena elektřiny jde nahoru nejen v Česku a podniky přemýšlejí, jak stlačit rostoucí náklady. Nastává ideální situace pro trh se snímači pohybu, které spouštějí světlo po příchodu do místnosti a dokážou tak ušetřit spotřebu elektřiny v řádu desítek procent. Oblast jako jedna z mála přežila ekonomickou krizi téměř bez úhony a nyní jdou její zisky razantně nahoru.
 
„Zájem rok od roku roste v souladu s tím, jak stoupá obliba úsporných opatření, tedy nákup zařízení, která pomáhají domácnostem i firmám snižovat náklady za stále dražší elektrickou energii. Meziroční nárůst se pohybuje okolo patnácti procent,“ počítá specialista na elektro z hobbymarketu Bauhaus Miroslav Černý.

Pohybová čidla jsou na trhu už dvacet let, ale až snaha firem a domácností ušetřit, a především technologický vývoj přispěly k jejich opravdovému rozmachu. Běžná čidla pro použití v rodinných domech totiž často zhasínají v nevhodnou chvíli. V Česku jsou navíc často k dostání pouze poruchové senzory z Číny, které někteří obchodníci svým zákazníkům ani nedoporučují kupovat.

V Německu, které platí za špičku v oboru a sídlí zde i většina výrobců, hlásí některé firmy meziroční zvýšení obratu až o 48 procent.

„Nyní už je sortiment tak široký, že můžeme pro každý prostor dodat správný výrobek,“ říká Dirk Daberkow z firmy Steinel z německého Guterslochu, která provozuje oddělenou laboratoř také v Liberci. Nejnovější senzory lze podle Daberkowa nastavit tak, aby svítily například na člověka nehybně sedícího u počítače nebo na průjezd auta.

Budoucnost má kombinace několika úsporných technologií

„Snímače jsou už standardní řešení. Nyní se přechází spíš na šetrnější zdroje, jako jsou LED lampy. Ty dokážou snížit náklady až desetinásobně, ale pořizovací cena je poměrně vysoká,“ vysvětluje vedoucí pražského regionu společnosti Strabag Property and Facility Services Ivan Novák. Při vybavení budovy klasickými snímači pohybu lze podle něj snížit spotřebu energie o deset až patnáct procent.

Podle Daberkowa směřuje vývoj především ke kombinaci všech dostupných technologií naprojektovaných pro konkrétní prostor a účel. „Úplně jiné potřeby jsou ve školní tělocvičně a jiné v garáži,“ říká.

Kombinací LED lamp a senzorů reagujících na pohyb a množství světla v prostoru lze náklady na elektřinu výrazně snížit. Především u senzorů se očekává další vývoj. „Moderním trendem jsou senzory osvětlení, které reagují na přítmí,“ vysvětluje Plecháč ze společnosti Enika, která čidla pohybu v Česku vyrábí se společností ABB. Ta zrovna dokončuje vývoj vlastních senzorů na přítmí. Prodej běžných pohybových čidel je podle Plecháče srovnatelný s předchozím rokem.
reklama

 
Jan Brož

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist