Jan Tůma: Jan Tůma: Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
25. října 2021 07:00
Česká republika je průmyslová země. Průmysl zaměstnává spoustu lidí, platí spoustu daní, vyrábí spoustu věcí, spotřebovává spoustu zdrojů a emituje spoustu skleníkových plynů. Je to prostě významný sektor a transformace na klimatickou neutralitu s průmyslem musí počítat.

Ivan Indráček: Ivan Indráček: LPG je nejrozšířenějším alternativním pohonem na tuzemském trhu
24. října 2021 07:54
Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo registrováno 1 647 nových vozidel na LPG. To je výrazně více než za dosud rekordní rok 2015, v němž bylo za srovnatelné období registrováno přes 1 100 vozů. V segmentu továrních LPG vozidel jednoznačně dominuje Dacia. Oblibě se ale těší také dodatečné přestavby benzínových motorů na LPG, kterých byly letos realizovány asi 3 000. V součtu nově registrovaných vozů a přestaveb si tak LPG stále drží výrazný náskok před dalšími alternativními pohony.

Miroslav Bobek: Miroslav Bobek: Nejvyšší ocenění pro Zoo Praha
23. října 2021 08:00
Po svém nástupu do Zoo Praha jsem hned první víkend strávil v kanceláři. Jak jinak… Během onoho víkendu jsem sepsal i deset bodů, v nichž jsem se pokusil definovat náš budoucí přístup k projektům na ochranu ohrožených druhů v přírodě; ty byly a stále zůstávají jednou z mých priorit. Na základě tohoto dokumentu jsme potom začali podporovat či přímo realizovat řadu in situ projektů. Za jeden z nich, Návrat divokých koní, jsme nyní obdrželi nejvyšší možné ocenění, jakého se může zoologické zahradě dostat: WAZA Conservation Award.

Michal Berg: Michal Berg: Zatímco Andrej Babiš klimatické politice nerozumí, s Petrem Fialou to bude... stejné
22. října 2021 15:29
Zatímco doposud nás na evropské úrovni reprezentoval někdo, kdo klimatické politice nerozumí, s panem Fialou to bude... stejné. Tento příspěvek ukazuje, že má o fungování trhu s emisními povolenkami špatné informace a požaduje něco, co není možné "předjednat".

Hana Doležalová: Hana Doležalová: Jak snadno snížit produkci komunálního odpadu?
22. října 2021 07:00
Odpadky se hromadí. Zpráva o životním prostředí v ČR z roku 2019 uvádí, že produkce odpadů u nás stále roste, v případě těch komunálních to bylo za posledních 10 let o 10 %. Zároveň jsme ale přeborníky v třídění. Žlutá, modrá, zelená, oranžová a stříbrná. 95,44 % Čechů tvrdí, že třídění je hlavní věc, kterou pro životní prostředí dělají, a nedávno zveřejněná statistika EKO-KOMu potvrzuje, že do barevných kontejnerů prokazatelně pravidelně odnáší tříděný odpad 73 % z nás. Problém je, že roztřídit neznamená totéž, co zrecyklovat, protože opravdu zrecyklovat se nám v roce 2019 dařilo pouze 41 % komunálního odpadu. Na základě nového odpadového zákona, který zapracovává požadavky EU směřující k ukončení skládkování, by ale toto číslo mělo do pěti let vzrůst na 55 % a do roku 2030 na 60 %. V roce 2035 bychom měli být schopni znovu využít 65 % komunálního odpadu.

Miroslav Vinkler: Miroslav Vinkler: Navštívil jsem vrchol Králického Sněžníku a bylo to stejné jako vstoupit do pekla
21. října 2021 08:10
Evropská unie tvrdí, že v posledních 25 letech usilovně pracovala na vytvoření sítě chráněných přírodních oblastí v celé EU, nazvané Natura 2000. Deklarovaným účelem této sítě mělo být zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti v Evropě.

Tomáš Voltr: Tomáš Voltr: Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?
20. října 2021 17:00
Ceny energií se v posledních dnech dostávají na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Elektřina a plyn se na denních trzích obchodují několikanásobně dráž, než tomu bylo ještě před čtvrt rokem a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní. Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů, jejich kombinace nicméně naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.

Re-set: Re-set: Fosilní plyn je most do klimatického kolapsu
20. října 2021 10:22
Přechod z uhlí na plyn je falešným řešením klimatické krize. Pokud chceme zmírnit dopady změn klimatu, tak místo výstavby nové plynové infrastruktury musíme investovat do výstavby obnovitelných zdrojů energie, rekonstrukce budov a snižování spotřeby. K takovým zjištěním dospěl nový report organizace Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci s názvem Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu.

Arnošt Kult: Arnošt Kult: Informační embargo na změřené hodnoty ukazatelů jakosti vody v Bečvě v září 2020
20. října 2021 07:00
Zcela na úvod je možné položit si oprávněnou otázku: proč tento příspěvek vnikl? Kromě jiného i proto, že více než rok členové Českého rybářského svazu, místní organizace Hustopeče nad Bečvou, stále neví, do jak zdravotně závadné vody vstupovali, když odstraňovali následky tragické havárie na Bečvě, ke které došlo na Bečvě v neděli 20. září 2020.

Tomáš Drápela: Tomáš Drápela: Teplo kvůli růstu cen paliv a povolenek výrazně zdraží, pomoci může vláda
19. října 2021 16:00

Romana Šonková: Romana Šonková: Velkochovy chobotnic jako recept na katastrofu
19. října 2021 14:00
Nová zpráva, vydaná začátkem října mezinárodní organizací na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming, odhaluje osm důvodů, proč je velkochov chobotnic krutý, škodí planetě a proč musí být zastaven.

Vojtěch Novotný: Vojtěch Novotný: Palmový olej a ekologický vandalismus
19. října 2021 07:30
Bez ohledu na závažnost změn klimatu je používání palmového oleje jako paliva v zemích EU příkladem neodpustitelného ekologického vandalismu, který přímo ničí biologickou rozmanitost deštných pralesů.

Jan Tůma: Jan Tůma: Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
18. října 2021 08:00
Asi 40 % domácností v ČR je napojená na síť dálkového vytápění z teplárny, ostatní mají nějaký svůj zdroj vytápění, většinou kotel na plyn, uhlí nebo peletky. Teplárny většinou spalují uhlí, některé plyn a menší kotlíky mají na biomasu nebo na odpad. V menších obcích má každý rodinný dům svůj kotel, bytovky můžou mít jeden společný zdroj, ve větších obcích může být výtopna, ve městech s průmyslovými odběrateli bývají velké teplárny s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny... zásobování budov energií je prostě pestrá záležitost. Klimaticky neutrální společnost však bude mít jeden výrazný jednotící prvek - budovy nebudou spotřebovávat žádnou nebo jen pouhý zlomek energie.

Blažek Petr: Petr Blažek: Současná zelená politika nemá stanoveny priority
16. října 2021 08:00
Jako sedlák si myslím, že necháme o naší budoucnosti rozhodovat lidi, kteří studovali humanitní obory. Tito lidé se vyznají v lidských právech, dokonce znají i práva zvířat, ale základní fyzikální a matematické znalosti se nenaučili.

Luděk Niedermayer: Luděk Niedermayer: Aby nám s alternativními pohony pro auta neujel vlak
15. října 2021 08:00
Zatím co část našich politiků se předhání ve slibech, kdo lépe zakáže Unii zvažovaný zákaz spalovacích aut po roce 2035, svět se posouvá někam úplně jinam.

Zemědělský svaz ČR: Zemědělský svaz ČR: Je čas poslouchat, co říkají data
14. října 2021 14:27
Všichni aktéři potravinářského řetězce souhlasí s hlavními zásadami stanovenými ve strategii Farm to Fork a jsou si plně vědomi toho, že je třeba provádět neustálé a podstatné zlepšování, aby byl zajištěn udržitelnější přístup k našim potravinovým systémům. Několik nedávno publikovaných studií o strategii Farm to Fork naznačuje, že pokud budou současné cíle implementovány tak, jak byly navrženy, budou pro zemědělce EU představovat značné náklady a ohrozí životaschopnost celého evropského zemědělství.

Jan Tůma: Jan Tůma: Normální bude auto nemít
14. října 2021 07:00
Debata o budoucnosti dopravy se smrskla na politické dilema „elektromobily ANO/NE“. Jak to bývá, realita je mnohem pestřejší. Dnes je běžné, že v každém stroji je spalovací motor na fosilní paliva. Tenhle univerzální pohon vystřídá celá plejáda pohonů podle toho, na co ten který dopravní prostředek budeme chtít používat. Na každý účel se totiž hodí něco jiného, podle požadavku na hmotnost, velikost, účinnost, dojezd a práci stroje.

Lucie Čeňková: Lucie Čeňková: PIWI jako další ekologizující prvek vinařství v Česku
13. října 2021 07:00
Když byste před padesáti či třiceti lety hledali, kde je na jižní Moravě nejvíce pesticidů, jedním z takových míst by byly vinice. Jen proti obalečům se vinice ošetřovaly dvakrát třikrát za sezonu. Nejdříve DDT, později se začaly používat ještě jedovatější látky – organofosfáty, odvozené od bojových chemických látek, a v 80. a 90. letech 20. století analogy hmyzích hormonů a syntetické pyrethroidy. Ty sice nebyly pro člověka tak jedovaté, ale hmyz a některé skupiny členovců zabíjely ještě v koncentracích miliontiny procenta.

Pavla Říhová: Pavla Říhová: Operace Lovec – malý pohled do zákulisí
12. října 2021 15:30
Nad Krušnými horami svítá, je časné dubnové ráno, většina vesnice ještě spí. Na trávě leží jinovatka a je vážně zima. Sedíme s kolegyní v autě před jedním z domů, pouštíme si topení a čekáme. Kolem parkuje spousta dalších aut. Celníci už jsou vevnitř a oznamují domovní prohlídku. Začíná realizace Operace Lovec. Ve stejnou chvíli se spouští domovní prohlídky i na dalších místech České republiky, celkem jich je devět, a ještě dvě na Slovensku. Jde o mezinárodní organizovanou skupinu lovců, pytláků a překupníků, na rozkrytí jejich činnosti se pracovalo dva roky, takže je to opravdu velká akce a účastní se jí spousta lidí. Dokonce byl i ustaven mezinárodní vyšetřovací tým.

Vladimír Wagner: Vladimír Wagner: Dal se současný hrozivý vývoj v evropské energetice předpovídat?
12. října 2021 07:00
Dlouhodobě je současný vývoj energetiky v Evropě dán zavíráním jaderných a uhelných zdrojů bez náhrady a spoléhání na větrné a fotovoltaické zdroje, které jsou silně závislé na počasí. Bezprostředním iniciátorem současné dramatické situace však byla nedávná reforma systému trhu s emisními povolenkami EUETS a nastavení přísných pravidel na provoz uhelných zdrojů. Podívejme se podrobněji na tyto zdroje dnešního stavu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1186 | Další
25.10.2021 - Do proměny uhelných regionů se zapojí veřejnost, vláda jí dá příležitost v Plánu spravedlivé územní transformace
PRAHA (Hnutí DUHA, Greenpeace, CDE a Re-set) - Rozdělením 41 miliard korun, které poskytla Evropská unie pro české kraje postižené těžbou a spalováním uhlí, se dnes zabývá vláda při jednání o Plánu spravedlivé územní transformace. Polovina prostředků je určena na velké strategické projekty krajů, univerzit a firem, velké firmy budou moci těžit i z druhé poloviny zdrojů. Po naléhání nevládních organizací ale plán obsahuje také aktivity k zapojení veřejnosti do spravedlivé transformace. Dalším krokem bude dialog s Evropskou komisí a následně finální schválení dokumentu na přelomu roku.

25.10.2021 - Aktuální téma – zateplení domu
Liberec (Stav Agency) - Velký nárůst cen energií opět připomíná nutnost zateplení domů jako jednu z mála cest, jak snížit platby za vytápění.

23.10.2021 - V rezervaci divokých koní dnes ochránci přírody odstraňovali černé skládky po hledačích kovů
Praha (Česká krajina) -

22.10.2021 - POZVÁNKA: Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury na mezinárodní konferenci
(Ekocentrum Koniklec) -


22.10.2021 - Rezervaci velkých kopytníků představuje nové leporelo, zachycuje zubry, divoké koně, pratury i další unikáty
Praha (Rezervaci velkých kopytníků představuje nové leporelo, zachycuje zubry, divoké koně, pratury i další unikáty) -

20.10.2021 - Klimatická koalice a Zelený kruh vyzývají nově zvolenou politickou reprezentaci k transformaci energetiky a ozdravení krajiny
PRAHA (Klimatická koalice a Zelený kruh) - Konec uhlí 2030, podpora rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, reforma zemědělských dotací či přirozená obnova lesů - to vše najdou lídři a lídryně politických stran, jež uspěly v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, mezi požadavky na účinnou ochranu klimatu a přírody, které jim zaslaly Klimatická koalice a Zelený kruh. Koalice sdružující environmentální, sociální a rozvojové neziskové organizace zároveň nabízejí nové vládě spolupráci při obhajobě a provádění potřebných opatření. K financování strukturálních změn lze využít mimo jiné nové investiční nástroje v rámci Zelené dohody pro Evropu. Je ale třeba nasměrovat je do perspektivních odvětví a modernizace ekonomiky. Nová politická reprezentace by měla zajistit rychlou transformaci k nízkouhlíkové a udržitelné ekonomice a přijmout opatření ke zvýšení odolnost krajiny.

19.10.2021 - Jennifer Ackermanová – Ptačí způsoby. Nový pohled na to, jak ptáci mluví, pracují, hrají si, vychovávají mláďata a přemýšlejí
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Kniha Ptačí způsoby od autorky bestselleru Genialita ptáků je oslavou rozmanitosti ptačího života a chování. Pojednává o překvapivých a někdy znepokojivých projevech chování, které jsou u ptáků na denním pořádku, o činnostech, které výrazně a někdy škodolibě vyvracejí naše obvyklé představy o tom, co je u ptáků „normální“ a o všem, o čem jsme si mysleli, že jsou schopni. Kniha, která významně posouvá naše pochopení toho, jak ptáci žijí a jak přemýšlejí, vychází v Nakladatelství KAZDA 25. října 2021.

19.10.2021 - Češi jsou v boji proti pokusům na zvířatech dál než Německo nebo Francie! Za zvířata v laboratořích se staví i známé osobnosti.
Praha (Svoboda zvířat) - Občanská iniciativa Za Evropu bez pokusů na zvířatech (www.zapokusybezzvirat.cz) sbírá podpisy raketovou rychlostí. Jen během včerejšího dne ji podepsalo více jak 30 tisíc Čechů, čímž bylo dosaženo více jak dvojnásobku minimálního počtu podpisů za ČR. Neuvěřitelná lavina podpisů se strhla po tom, co organizace Svoboda zvířat spustila video, které málokoho nechá chladným - Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková, Dewii, Jana Stryková a další osobnosti v něm projevují bezprostřední emoce při pohledu na reálné záběry z laboratoří. Video s názvem A jak zareagujete na utrpení zvířat Vy? vidělo za jediný den skoro 1,2 milionu lidí. A to jen na sociálních sítích Svobody zvířat.

19.10.2021 - Středočeský kraj získal souhlasné stanovisko EIA na nové silnice pro mělnickou spalovnu
(Děti Země) - Kraj nyní může pokračovat v přípravě těchto silnic

19.10.2021 - S podporou ČRA se česká firma DEKONTA chystá v Kambodži implementovat ekologické technologie čištění odpadních vod
Praha (Česká rozvojová agentura) - Převážná většina měst v Kambodži nedisponuje žádným systémem čištění splaškových vod. V řadě měst rovněž není vybudován nebo je jen částečný kanalizační systém. Splaškové vody jsou nejčastěji odváděny „za město“ do rýžových polí. S podporou dotačního Programu B2B České rozvojové agentury se proto česká firma DEKONTA rozhodla vypracovat studii proveditelnosti zaměřenou na inventarizaci systému nakládání s odpadními vodami ve vytipovaných zemědělských oblastech Kambodži a předání odborného know-how v oblasti umělých mokřadů.

18.10.2021 - Praha vypsala tendr na zhotovitele Dvoreckého mostu, který nově propojí Prahu 4 a Prahu 5
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město vypsalo veřejnou zakázku na zhotovitele stavby Dvoreckého mostu pro městskou hromadnou dopravu, pěší a cyklisty spojujícího Smíchov a Podolí. Most má na délku měřit 388 metrů a široký bude 16 metrů. Odhadovaná cena stavby je okolo jedné miliardy korun. Do začátku příštího roku získá město potřebná povolení a vysoutěží zhotovitele. Odhadovaná délka stavebních prací je 30 měsíců.

18.10.2021 - Do Podyjí přijedou odborníci diskutovat o minulosti a budoucnosti přeshraničních národních parků
ZNOJMO/HARDEGG (Správa NP Podyjí) - Více než stovka odborníků, zástupců místních samospráv i občanských sdružení z Česka i Rakouska se tento týden sjede do přeshraničního prostoru národních parků Podyjí a Thayatal. Na konferenci nazvané Společným směrem oslaví kulatá výročí obou chráněných území a budou diskutovat o minulosti i budoucnosti ochrany přírody v Podyjí.

17.10.2021 - Nedej se plus: Moravské moře
(Děti Země) - Reportáž ČT o plánech Povodní Moravy, s. p., zvýšit hladinu vody na VD Nové Mlýny o 35 cm v ptačí oblasti k získání vody pro závlahy a pro umělé povodně, přestože jde o škodlivý zásah (17.10.2021).


17.10.2021 - Příznivci safari parku proběhli Serengeti i výběh lvů. Záchranu antilop podpořili díky Safariběhu ČSOB víc než čtvrt milionem korun
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari park Dvůr Králové) - Safariběh ČSOB se do Dvora Králové vrátil po dlouhé pauze způsobené pandemií Covid-19. Navzdory netradičnímu termínu se startovní listina takřka zcela zaplnila a Safari Park Dvůr Králové může podpořit záchranu antilop Derbyho v Senegalu víc než čtvrt milionem korun.

15.10.2021 - Ministryně Dostálová řeší nečinnost ministerstva u dálnice D8
(Děti Země) - Ředitelství silnic a dálnic ČR nečinnost úřadů vyhovuje

15.10.2021 - Geopark UNESCO Český ráj musí prokázat, že může dál nést své jméno
TURNOV (Geopark Český ráj) - O potvrzení toho, že může dále používat svou značku, se bude ucházet Geopark UNESCO Český ráj. Návštěvou jej ve dnes 24. až 28. října poctí Kristin Rangnes, prezidentka sítě evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica a Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo.

14.10.2021 - Ukliďme si Český ráj. Tento víkend již počtyřiadvacáté
TURNOV (Geopark Český ráj) - Ukliďme si Český ráj. Tak se jmenuje tradiční akce, která se v této oblasti uskutečnbí o víkendu 16. a 17. října již po čtyřiadvacáté. Pořádá ji společnosti Outdoor Discovery, která je jedním ze zakladatelů Geoparku Český ráj o.p.s.

13.10.2021 - Díky projektu ČRA získal tradiční Livaňský sýr jako první bosenskohercegovský produkt chráněné zeměpisné označení
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Na konci září byl slavnostně ukončen projekt zahraniční rozvojové spolupráci v gesci České rozvojové agentury s názvem Udržitelná produkce tradičního domácího Livaňského sýru. Cílem projektu byla podpora místního družstva malých producentů tradičního sýru tak, aby byli schopni dodávat kvalitní a hygienicky nezávadný produkt na trh v Bosně a Hercegovině a výhledově i do EU, zejména do blízkého Chorvatska, kde je Livaňský sýr dobře zavedenou značkou a kde ho ochutnal i nejeden český turista.

13.10.2021 - Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ředitel plzeňské zoologické a botanické zahrady Jiří Trávníček
Praha (Česká krajina) -

13.10.2021 - Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti letos slaví 100 let od svého založení
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti) - Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. v říjnu slaví 100 let své existence. Prosté konstatování, za nímž se skrývá úžasný rozvoj vědeckého poznání a plodné spolupráce s lesnickou praxí. Poznání, jež započalo empirickým pozorováním přírodních jevů a osvojováním si toho, co v lese fungovalo metodou pokus omyl, až po dnešní využívání molekulárně genetických metod a čtení genomu stromů.
„Jako jsou armády znakem suverenity států, tak výzkumný ústav je výrazem toho, že lesnictví je významný samostatný obor lidské činnosti, který přináší benefity jak vlastníkům lesů, tak celé společnosti. Tento model funguje ve většině evropských zemí i v dalších vyspělých státech světa,“ říká doc. Ing. Vít Šrámek, Ph.D., ředitel VÚLHM, v. v. i.


13.10.2021 - 47. ročník MFF EKOFILM je za dveřmi. Od příští středy se na něm představí nejlepší filmy na environmentální témata
BRNO (MŽP ČR) - 25 soutěžních filmů ze 14 zemí světa se utká na mezinárodním festivalu filmů o životním prostředí EKOFILM, který začíná ve středu 20. října v Brně. Tématem letošního ročníku je zelená architektura. Kromě filmů nabídne festival besedy a workshopy, diskuze a večerní koncert kapely Brass Avenue. Festival potrvá do soboty 23. října. Celý nabízený program EKOFILMu je zdarma, podrobnosti k němu jsou k dispozici na www.ekofilm.cz/program, kde se lze přímo registrovat.

13.10.2021 - Zákazníky skupiny Bohemia Energy entity přebírají dodavatelé poslední instance
PRAHA (MPO ČR) - Dodavatel Bohemia Energy a další firmy ze skupiny Bohemia Energy entity dnes oznámili ukončení činnosti. Zákazníci z řad spotřebitelů i firem o energie nepřijdou. O nepřetržitou dodávku elektřiny nebo plynu se u nich postarají dodavatelé poslední instance.

13.10.2021 - Zákazníky zkrachovalého dodavatele energií převezmou i společnosti s majetkovým podílem Prahy
PRAHA (Hl. město Praha) - Dodavatel energií, společnost Bohemia Energy (BE), dnes oznámila, že ukončuje svoji činnost. Její klienty nyní postupně převezmou mimo jiné i dvě společnosti s majetkovým podílem hlavního města Prahy. Dodávky elektřiny a plynu tak zákazníkům dočasně zajistí Pražská energetika, a.s. (PRE), a Pražská plynárenská, a.s. (PPas).

12.10.2021 - Nejen na Moravě, ale i v Čechách: Vlčata se letos narodila od Orlických až po Krušné hory
OLOMOUC (Hnutí DUHA) - Úspěšnou reprodukci má za sebou nejméně 8 smeček ze severních a západních Čech. Potvrdil to monitoring tzv. Vlčích hlídek Hnutí DUHA, ale také informace od dalších mapovatelů, lesníků či správ chráněných území. Potomci se narodili přeshraničním smečkám v Orlických horách a na Broumovsku, v Lužických horách, na Šluknovsku,v Českém Švýcarsku a v Krušných horách. Zatím se nepodařilo potvrdit rozmnožování v oblasti Ralska, kde zoologové evidovali vlčata každoročně od roku 2014.

12.10.2021 - Peter Wohlleben – Než stromům dojde dech: Jak se stromy učí zvládat změnu klimatu a proč nás les zachrání, když mu to dovolíme
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Kniha Než stromům dojde dech je vyznáním lásky stromům a současně výzvou, abychom ve vlastním zájmu konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost. Stromy se totiž bez lidí obejdou, ale lidé bez stromů ne. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 27. října 2021.

12.10.2021 - Mydlářovský dům zažije hon na čarodějnice
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 22. října 2021 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi po roční přestávce opět koná oblíbená halloweenská akce nazvaná Duchůplné muzeum. Tentokrát se prostory historického Mydlářovského domu promění v dějiště středověkého dramatu s čarodějnicemi, dráby a krutým inkvizitorem. Strašidelná hra v expozici mezi loutkami i v jinak nepřístupných prostorách muzea nejenže prověří odvahu malých i velkých návštěvníků, ale obohatí je také vědomostmi o této temné kapitole našich a světových dějin.

12.10.2021 - Prameny, sokoli i pažitka. Vrch Klíč je symbolem Lužických hor
SVOR (Liberecký kraj) - Jedním ze symbolů Lužických hor je vrch Klíč. Ačkoliv je relativně nízký – vypíná se do výšky 759 metrů – odmění ty, kteří jej zlezou, krásným výhledem nejen na lužickohorské kopce, ale i na Ještěd a České středohoří.

12.10.2021 - V České Lípě oslaví Den stromů
ČESKÁ LÍPA (Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa) - V českolipském městském parku pořádají za podpory Libereckého kraje v úterý 19. října mezi 16. a 18. hodinou ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a Geopark Ralsko akci nazvanou Den stromů.

12.10.2021 - Memorandum o podpoře elektromobility: více nabíječek pro elektromobily a podpora Čisté mobility
PRAHA (MD ČR) - Ministr Havlíček společně s ŘSD a Správou železnic podepsal 12. října se Škodou Auto a ČEZem memorandum o rozvoji elektromobility. Podle prognóz má do roku 2030 jezdit v České republice až 500 tisíc elektromobilů. Takový počet vyžaduje odpovídající síť nabíječek, kterých má být až 35 tisíc. Mezi nimi mají převažovat rychlonabíjecí místa.

12.10.2021 - Kvalita okien a dverí z Detvy sa presadila
Detva (Makrowin, s.r.o.) - 7 - krát prečo si zvoliť Makrowin

Makrowin, s.r.o., Detva je slovenským výrobcom drevohliníkových a drevených okien a dverí. Je veľa dôvodov prečo si ho zvoliť ako dodávateľa. O siedmich najdôležitejších hovorí Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti.


12.10.2021 - Cesta vlakem zdarma po celé Evropě. Mladí lidé mohou poznat, jak je cestování vlakem komfortní
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Právě dnes startuje příjem přihlášek do jedinečné soutěže Evropské unie DiscoverEU. V ní rozdá Evropská komise celkem 60 tisíc vlakových jízdenek platných na celém území Evropské unie po jeden rok. Přihlásit se mohou lidé ve věku od 18 do 20 let a cestovat mohou ve skupině až pěti lidí. Stačí pouze vyplnit formulář a krátký kvíz. Piráti dlouhodobě podporují udržitelnou železniční dopravu i příležitosti pro mladé, a právě proto upozorňují na novou soutěž Evropské unie.

12.10.2021 - V rezervaci divokých koní probíhá sčítání ohrožených hořců. První dny ukazují, že jim velcí kopytníci výrazně pomohli
Praha (Česká krajina) -

12.10.2021 - Praha řeší, co s billboardy na městských pozemcích
PRAHA (Hl. město Praha) - Zhruba třetina všech billboardů v Praze se nachází na městských pozemcích. Mezi nimi i takové, které odporují Pražským stavebním předpisům. Hlavní město Praha nyní pověřilo Technickou správu komunikací hl. m. Prahy, a.s., aby navrhla, co s nimi dál.

11.10.2021 - Krkonoše jsou opět čisté
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem je 3,5 t odpadu, který skončí na skládce.

11.10.2021 - Lidé zvolili také oživení krajiny, odklon od uhlí a obnovitelné zdroje. Splní strany svoje sliby?
PRAHA (Hnutí DUHA) - Koalice SPOLU a Piráti se Starosty mají úplnou programovou shodu na vracení života do české krajiny. Shodují se i na důležitých detailech jako je vyčlenění desetiny zemědělské půdy pro přírodní prvky či zdvojnásobení ploch ekologického zemědělství, ale i podpora přirozené a přírodě blízké obnovy lesů. V obecné rovině mají ohledně ozdravení krajiny shodu i s SPD. Podobně obě koalice slíbily před volbami významný rozvoj obnovitelných zdrojů a útlum spalování uhlí. V energetice nejsou tak jasné detaily, ale v základních rysech zase mají větší shodu s ANO. Ukazují to analýzy volebních programů a anketa ekologických organizací [1]. Hnutí DUHA bude nyní usilovat o to, aby strany své sliby splnily, mají na to více než dostatek hlasů.

11.10.2021 - Mobilní aplikace pomůže zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám
LUSAKA (Charita ČR) - V Zambii dlouhodobě pomáháme místním farmářům zvýšit výnosnost produkce, učíme je efektivním metodám hospodaření a představujeme i zemědělské inovace. Tou nejnovější je mobilní aplikace, která poskytuje informace o počasí i další data cenná pro hospodaření drobných rolníků i větších místních zemědělských družstev. Aplikace vznikla ve spolupráci s českým start-upem Big Terra v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.

11.10.2021 - Na sdíleném kole s Lítačkou zdarma až čtyřikrát denně na patnáct minut
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha spustila pilotní projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou. Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu bude moci využít zdarma až čtyřikrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a Nextbike. V podzimním pilotním provozu tak město chce otestovat zájem lidí o nabídku výhodné kombinace pražské MHD s jízdou na kole.

11.10.2021 - Česká republika a Francie chystají jaderné spojenectví členských zemí Evropské unie
PRAHA (MPO ČR) - Společný postup, který má přinést snazší a levnější výstavbu jaderných zdrojů, oznámila v pondělí na stránkách evropských médií Česká republika (ČR), Francie a další členské země Evropské unie (EU). Zařazení jádra a plynu mezi udržitelné činnosti v rámci společného klasifikačního systému, tzv. taxonomie, pro podporu investic do udržitelného růstu, má být součástí společného postupu České republiky s Francií.

11.10.2021 - Z Afriky na Sibiř za pár minut. Rezervace velkých kopytníků představuje návštěvníkům odlišná prostředí
Praha (Česká krajina) -

11.10.2021 - Uhynul gorilí samec Tadao. Byl nejdéle žijící gorilou v Česku
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari park Dvůr Králové) - Tadao byl nejdéle žijící gorilou v českých zoo. Navzdory vysokému věku hynul nečekaně, v plné síle.

11.10.2021 - Nejen gigafactory může pomoci automobilovému průmyslu v České republice
PRAHA (MPO ČR) - Gigafactory a celý výrobní řetězec elektromobilů v kontextu s dekarbonizací, kterou v rámci Green Dealu a balíčku Fit for 55 řeší celá Evropa. V pondělí nejen o nich jako o možné cestě, jak podpořit pro Českou republiku (ČR) klíčový automobilový průmysl a reagovat na ekonomické dopady útlumu uhlí, jednal vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček s předsedou představenstva koncernu Volkswagen Herbertem Diessem, předsedou představenstva ŠKODY AUTO Thomasem Schäferem a generálním ředitelem Skupiny ČEZ Danem Benešem.

11.10.2021 - Opatření z Národního akčního plánu čisté mobility se daří plnit
PRAHA (MPO ČR) - V roce 2020 bylo v České republice v provozu cca 7 200 elektromobilů, téměř 3 000 plug-in hybridů a 28 000 vozidel na CNG. Vláda v pondělí projednala materiál „Informace o plnění aktualizace Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) za rok 2020,“ který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

11.10.2021 - Tomistomy opustily safari park. Kraken a Penelopa odcestovali do nového domova
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (Safari park Dvůr Králové) - Kraken, jeden z největších krokodýlů v Evropě, dnes dopoledne opustil i se svou družkou Penelopou Safari Park Dvůr Králové a míří do polské zoologické zahrady v Lodži. Tomistomy úzkohlavé v Polsku získají výrazně větší prostor s větším množstvím vody, než měly doposud, a zvýší se jejich šance mít mláďata.

9.10.2021 - Koalice Pirátů a Starostů získala ve volbách 37 mandátů a začne jednat o vládě
PRAHA (Piráti a Starostové) - Koalice Pirátů a Starostů získala ve sněmovních volbách 37 mandátů. Nyní je připravena zahájit vyjednávání se všemi demokratickými stranami o vzniku nové vlády. Již dopředu otevřeně avizovala, že odmítá jednání s ANO či SPD. Prioritou koalice je ozdravení veřejných financí, podpora ekonomického růstu a zastavení brutálního zadlužování i rozkrádání státu. Koalice se zavázala chránit krajinu a pomocí citlivé modernizace průmyslu chce zajistit rozvoj firem a lépe placených pracovních míst. Klíčová je pro ni také podpora špičkového školství, vzdělávání a inovací.

8.10.2021 - 71 milionů do fotovoltaiky. Ministr Brabec schválil první projekty z Modernizačního fondu
PRAHA (MŽP ČR) - Jen dva měsíce uběhly od spuštění prvních výzev z Modernizačního fondu určených na výstavbu fotovoltaických elektráren a 12 úspěšných žadatelů se už může pustit do realizace svých projektů. Jedná se o první schválené dotace z Modernizačního fondu, který sehraje v nadcházejících letech významnou roli v dekarbonizaci ČR.

8.10.2021 - DIAMO uklízí pozůstatky po těžbě, zchátralý most v Paskově už neohrožuje okolí
PASKOV (MPO ČR) - Státní podnik DIAMO se pustil do první demolice nepotřebného důlního objektu od převzetí utlumených dolů od OKD na začátku roku. Přednostně zboural ocelový most v Paskově na Frýdecko-Místecku, po kterém se přepravovala hlušina z úpravny Dolu Paskov na haldu. Od roku 2017 se nevyužíval, chátral a ohrožoval železniční provoz a cyklisty. Na bezpečné odstranění mostu měli pracovníci jen jeden den, kdy byla na trati výluka.

7.10.2021 - Pozvání k… Péči o stvoření
HORNÍ KRUPÁ (Českobratrská církev evangelická) - Evangelíci v Horní Krupé se dlouhodobě snaží o odpovědný a udržitelný přístup k životnímu prostředí. Spolu s přáteli a sousedy sází stromy, čistí okolní krajinu od odpadků, ve farním areálu vybudovali a spoluprovozují centrum ekologické výchovy...

7.10.2021 - Lidovci prosadili i z opozičních řad pětistovku za vychované dítě, lepší ochranu životního prostředí nebo možnost oddlužení společnosti
PRAHA (KDU-ČSL) - I když podle slov premiéra opozice nic nedělá, lidovci stojí za několika pozitivními změnami, které se v Parlamentu podařilo prosadit. Počínaje exekuční novelou a „Milostivým létem“, přes záchranu dětských skupin, až po příspěvek 500 korun měsíčně k důchodu navíc za každé vychované dítě.

7.10.2021 - Čtyři projekty z Prahy míří do finále prestižní soutěže Adapterra Awards
PRAHA (Hl. město Praha) - Finalisté Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu soutěží o hlasy veřejnosti. Z osmnácti inspirativních projektů mohou lidé vybírat až do pátku 15. října 2021, kdy končí anketa o Cenu sympatie. Mezi nejlepší české nápady se za hlavní město probojovaly hned čtyři projekty: Krajinný park Lítožnice, šetrné zemědělství v Praze 12, zelený Mosaic House Design Hotel a nový Pavilon tropického zemědělství České zemědělské univerzity.

7.10.2021 - Globus přestává prodávat velké papírové tašky. Nově zákazníci nákupy odnášejí v taškách z evropského recyklátu
Praha (Globus) - Globus prodal za dva roky milion ekologičtějších trvanlivých tašek a 300 tisíc ovosáčků. V dohledné době přestane prodávat velké papírové tašky

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 882 | Další

Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.