https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zachrante-nas-pred-slimaky-prosi-bezradni-zahradkari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Zachraňte nás před slimáky, prosí bezradní zahrádkáři

6.8.2010 | KARLOVY VARY | MF Dnes
Časovaná bomba. Tak hovoří nejenom zahrádkáři v Karlovarském kraji o „armádě“ oranžovo-hnědých slimáků. Ti jim kromě klasické zeleniny a ovoce plundrují netradičně i brambory, mák, skalničky a kromě všeho ostatního také květiny, a to dokonce i ty jedovaté.
 
„Zastavte je, prosím, někdo, dokud je čas. Za chvíli nám sežerou úplně všechno. Už teď je nestíháme sbírat,“ shodují se zahrádkáři. Rudolf Koubek, který zahradničí v Karlových Varech u řeky Ohře říká, že už pomalu začíná na jejich řádění rezignovat. „Sesbíráte jich ráno třicet a navečer jichmám na zahradě jednou tolik. Kam až to půjde?“ ptá se.

Další lidé upozorňují na to, že se slimáci vyskytují i v čím dál vyšší nadmořské výšce a že se proti nim lidé brání každý po svém. To ale může způsobovat i další škody v přírodě. „Předloni jsem si liboval, že slimáci řádí jen v nížině. Teď jich mám také plnou zahradu,“ stěžuje si Pavel Bartůšek, který zahradničí v Jáchymově asi 800 metrů nad mořem. Obyvatelka Božího Daru Erika Vlnatá na zahradě ale nepříjemné slimáky nemá. Město leží v nadmořské výšce 1028 metrů. „Na zahradě mám hlavně květiny. Na slimáky jsem naštěstí nenarazila ani na zahrádce a ani na procházkách v okolí BožíhoDaru,“ potvrdila. Nájezdy na vše zelené i nezelené pořádají slimáci rovněž na Šindelové. „Ještě před pěti lety byl na stech metrech čtverečních jeden nebo dva. To se dalo ještě přežít,“ uvedl obyvatel Šindelové Rudolf Kovařík. Nyní už jich lidé na Šindelové i jinde v regionu nachází na pouhém jednom metru čtverečním od osmi do dvanácti. „Spásají salát, ředkvičky a obecně zeleninu a ovoce. Zlikvidovali i políčko deset centimetrů vysokéhomáku. Kompletně spásají keříky brambor. Pustí se i do jedovatého durmanu,“ uvedl.

Podle jeho slov lezou už i po betonu, dlažbách i zdech. „Je to malá časovaná bomba. Někdo by měl jednat. Lidé se snaží si poradit sami, a to je ta nejhorší cesta. Používají chemické prostředky, které, až to bude ve větším, spláchnou deště do vody, a to nebude dobré,“ řekl. Slimáky občas sezobne slepice, čínská kachna nebo straka. Někdy je sežere krtek, ježek, ještěrka či střevlík. „Jinak zde není nic, co by se jimi živilo. Může vše dopadnout jako s bolševníkem či klíšťaty, které jsou nyní už ve výškách tisíc metrů nad mořem, kde donedávna ještě vůbec nebyli,“ dodal.

Další zahrádkáři mluví i o tom, že slimáci ožírají keře i vzácné skalničky, které musí pěstitel hýčkat i několik let. S řáděním plžů si prozatím musí lidé i zemědělci pomoct sami. Kraj ani obce se do jejich boje zatím nějak nepouští a nikdo jim to ani nenařizuje. Odborná literatura říká, že slimáci vykusují rozvíjející se listy rostlin, že vylézají hlavně za dešťů a ve večerních hodinách. Jeden slimák dokáže přes noc sežrat potravu, která váží asi čtvrtinu jeho tělesné hmotnosti. Při velkém výskytu slimáků dokáží zlikvidovat až 60 kilogramů listové hmoty na hektar.

***

FAKTA

Co jsou slimáci a jak na ně?

Každý slimák klade třikrát ročně asi 300 vajíček. Jsou oboupohlavní. Jelikož jsou kanibalové - je nutné odstraňovat i usmrcené slimáky, neboť by mohli posloužit ostatním jako potrava. Jedinou výhodou je snad jen to, že na kompostu plní důležitou úlohu při rozmělňování měkkých částí rostlin. V místech, kde se slimáci vyskytují, můžeme proti nim použít dusíkaté vápno, pálené vápno nebo speciální návnady, jako je Vanish Slug Pellets. Ve sklenících a fóliovnících je možné ošetřovat cestičky přípravkem Mesurol 50 WP. Účinné jsou i plastové pasti, ale je potřeba slimáky pečlivě sesbírat.
reklama

 
Radek Duchoň

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist