https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/neviditelny-obchod-se-zviraty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ižurnál: Neviditelný obchod se zvířaty

24.11.2009 | PRAHA | Ižurnál
V Česku se stále nelegálně obchoduje se zvířaty. Celá řada firem i jednotlivců vykupuje štěňata nebo koťata a dále je prodávají na podivné účely.
 
Tři miliardy korun ročně Češi utratí za krmivo pro domácí mazlíčky. Své psy nebo kočky v tomto ohledu hýčkáme rok od roku více. Stále jsou však mezi námi i lidé, kteří zvířata berou hlavně jako zdroj příjmů a jejich další osud je příliš nezajímá.

Představte si, že se vaší fence narodí štěňata. Co s nimi uděláte? S největší pravděpodobností je někomu prodáte nebo darujete. Ne všichni zájemci se k nim však budou chovat tak, jak byste si přáli. Jaký osud může zvířata potkat? To je otázka, na kterou jedu hledat odpověď k Zuzaně Semelové z Ligy na ochranu zvířat.

"Obchod se zvířaty v Česku je v podstatě divoký trh. Firmy, které jsou akreditované, mají vše v pořádku a mohou obchod obhájit, ale stane se, že se občas vyskytnou divocí obchodníci. Vykupují zvířata proto, aby s nimi třeba dál kšeftovali pro výcvik psích zápasů. Zvířata také mohou skončit na pekáči nebo jako krmení pro hady, krokodýli a podobná zvířátka," přiblížila Zuzana Semelová.

Vysvětlila, že se jedná o organizovanou skupinu lidí, která mezi sebe nikoho nepustí. "Má takové prostředky, že si svůj obchod dokáže nějakým způsobem obhájit. Bohužel nejsou páky, aby se těmto lidem jim takové obchodování se zvířaty zakázalo nebo zabránilo," doplnila.

"Psi určené k zápasům se na něčem cvičit musí. Žádný chovatel vám však nedá psa, aby ho druhý pes potrhal," dodala Zuzana Semelová.

Své zkušenosti s podobnými lidmi popisuje také Zuzana Daušová, ředitelka výcvikového centra psů pro postižené Helppes. "Setkala jsem se s lidmi, kteří v 90. letech, kdy byl největší boom pitbulů, zvířata používali k zápasům. Psi byli plní jizev. Tvrzení majitele, že pes probíhal trnkou, která jim rostla na zahradě, bylo nesmyl. Trnka nezpůsobí škrábance hluboké několik centimetrů. Vzhledem k tomu, že se to neděje v masové míře, je to na okraji zájmů. Není ani mnoho důkazů pro to, aby se tím začaly detailně zabývat orgány činné v trestním řízení," uvedla Zuzana Daušová.

Problémem je především to, že pes je podle českého práva věc. To znamená, že ho můžeme stejně jako jakoukoli jinou věc vlastnit, prodat nebo třeba darovat. Za týrání zvířat pak u nás hrozí i trest odnětí svobody. V praxi však soudy udělují provinilcům většinou pokutu, maximálně podmínku. "Lidé, kteří se zvířaty kšeftují, znají zákony daleko lépe než lidé, kteří se tím zabývají," dodala ochránkyně zvířat.

Změnu v chápání zvířat jako věcí přináší nový trestní zákoník, který začne platit od Nového roku. Zvířata tak český právní systém bude považovat za cítící bytosti a zároveň se zpřísní tresty za jejich týrání.

V Evropě je zájem o česká štěňata

V Česku působí celá řada firem a jednotlivců, kteří se zvířaty kšeftují. Především štěňata nebo koťata pak mohou skončit i jako krmivo pro hady nebo slouží pro výcvik na psí zápasy. Jak je složité prodat zvířata do zahraničí?

Obecně by se dalo říct, že po vstupu Česka do Evropské unie je jakýkoli pohyb zboží přes hranice jednodušší. Odpadají celní kontroly a vzhledem k tomu, že zvířata jsou také zbožím, rovněž se vyhnou kontrolám, jak potvrdil Lubomír Doskočil z Generálního ředitelství cel.

"Vzhledem k tomu, že na vnitřních nejsou kontroly celních orgánů, tak celní orgány pohyb zvířat nesledují. Pohyb zvířat se řídí veterinárními předpisy," řekl celník.

Vyrážím tedy za mluvčím Státní veterinární správy Josefem Dubnem. "Pokud podnikatel chce vyvážet jakákoliv zvířata, musí být registrován. Všechna živá zvířata obchodovaná v zemích Evropské unie musí být zanesena do systému. To znamená, že odesílatel prostřednictvím příslušné krajské veterinární správy nahlásí počty a všechny důležité věci a v místě určení to veterinární autorita zkontroluje," přiblížil Josef Duben.

Podle něho je v Evropě zájem o štěňata z České republiky. "Měsíčně se jich vyveze asi 300. Máme takové informace, že zatím bylo všechno v pořádku," doplnil.

Zuzana Semelová z Ligy na ochranu zvířat ovšem tvrdí, že firmy záměrně pravý účel vývozu zvířat do zahraničí neuvádí. "Musí mít doklady, které deklarují, kam a na co zvířata jdou. Málokdy se napíše, že na pokusy. Vždy se to kulantně zabalí," tvrdí Zuzana Semelová.

Každý z nás může přes hranice převážet maximálně pět psů, kteří však musejí mít speciální pas. Získat ho není vůbec složité. Za pár set korun ho vystaví veterinář. Je tedy možné koupit si letenku do některé z evropských zemí, přibalit pět psů a v cílové zemi je prodat, ať už na chov nebo na jiné účely. Otázkou je, jestli se to vyplatí.

Ředitelka výcvikového centra psů pro postižené Helppes Zuzana Daušová nabádá chovatele, aby zvážili, jestli si vůbec štěňata pořizovat. "Lidem bych poradila, aby přemýšleli, jaká je nabídka a poptávka. Teď je větší nabídka než poptávka. Každý, kdo chce nakrýt svou fenku, by proto měl přemýšlet, zda bude možné štěňata udat," dodala.

reklama

 
Petr Medek

| Ižurnál

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist