https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/poslanci-chystaji-zakon-diky-kteremu-by-urady-mohly-odhalovat-psi-jatka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Poslanci chystají zákon, díky kterému by úřady mohly odhalovat psí jatka

17.12.2008 | PRAHA | MF Dnes
Kdo by tu reklamu neznal. Mladý pár přichází do asijské restaurace, žena požádá číšníka, aby se postaral o jejího buldočka Bobíka. Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele. Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.
 
Kdo by tu reklamu neznal. Mladý pár přichází do asijské restaurace, žena požádá číšníka, aby se postaral o jejího buldočka Bobíka. Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele. Poslanci chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.

Oba se pohodlně usadí, flirtují a čekají na jídlo. Náhle se ozve gong a do místnosti vchází šéfkuchař s velkým podnosem. Obřadně ho položí na stůl, zvedne víko a hrdě oznámí: "Bobika!" Obraz mizí, žena ječí.

Divákům je jasné, že jí kuchař upekl jejího vlastního psa. Před pár lety to byla velmi úspěšná provokativní reklama na jeden internetový portál. Teď by ji s trochou nadsázky mohli využít poslanci David Šeich (ODS) a Jeroným Tejc (ČSSD), kteří navrhují poměrně převratnou změnu zákona o ochraně zvířat. Chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.
Nebude čas zahladit stopy

To by významně pomohlo úřadům, aby mohly účinně zakročit proti majitelům psích jatek. Tedy proti podnikatelům, kteří chovají psy mnohdy v otřesných podmínkách na maso a bez veterinárních povolení a kontrol je načerno prodávají do restaurací. O tom, že taková psí jatka v Česku existují, mluvila v úterý na tiskové konferenci poslanců Marie Lokingová z psího útulku v Chebu. "Zvlášť u hranic s Německem je to stále větší problém, který současné zákony nejsou schopny řešit," řekla.

Úřady prý zatím nemají důkazy. "Jisté signály jsme v tomto směru měli, ale nikdy se nic nedokázalo," říká mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Případ z počátku letošního léta, kdy si žena v chebském útulku vyzvedla psa a obratem ho za čtyři sta korun prodala na "jatka" v Chvoječné na Chebsku, je podle něj zcela ojedinělý. - čtěte Labrador putoval z útulku na psí jatka

Kvůli nedokonalým zákonům však i tento viník zřejmě unikne trestu. "Zavolali jsme kompetentní orgány, ale majitel policistům vstup na svůj pozemek neumožnil," popisuje největší zádrhel Lokingová. Na povolení k domovní prohlídce se muselo čekat do druhého dne, takže podezřelí měli dostatek času zahladit stopy.

Šeich s Tejcem navrhují, aby každý pes musel mít povinně v těle čip, díky kterému bude v centrálním registru velmi snadno dohledatelné, komu patří a jakou minulost má za sebou. - čtěte Týrání zvířat bude odhalovat veterinární policie

"Hned bude jasné, kdo všechno ho vlastnil, kdy byl proti čemu očkován, případně koho kdy napadl," říká Šeich. Pokud z registru vyplyne, že u nějakého chovatele psi záhadně mizí, bude to indicie pro policii, kam zaměřit pozornost ohledně týrání zvířat, případně psích jatek.

Ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková však takovou myšlenku považuje za úsměvnou. "Majitel, který nebude chtít o svého pejska přijít, si ho určitě očipovat nechá, ale majitel, který psy chová na maso, se nějakým čipováním obtěžovat nebude," míní.

Mnohem účinnější by podle Slepičkové bylo zavedení tzv. veterinární policie, neboli už zmíněné pravomoci inspektorů vstupovat na pozemky bez souhlasu majitelů.

"Chceme hlavně změnit to, že každá kontrola veterinární správy musí být předem ohlášena," říká Šeich. Takové inspekce jsou totiž k ničemu, získat důkaz lze jedině tím, že inspektoři chytí někoho při činu.

Možnost vstupovat na cizí parcely sice od Nového roku získají díky novele zákona policisté, obchodníci s psím masem jsou však na to podle Lokingové připraveni.

"Máme informace, že své chovy stěhují z venkovských usedlostí do sklepů, nedotknutelnost obydlí totiž zůstává zachována i nadále," říká Lokingová.
Z tyranů zvířat tyrani lidí

Psycholožka Dana Bočková se domnívá, že většina lidí nepovažuje chov psů na maso za týrání. "Dokonce jsem od jedné vysoce postavené státní úřednice slyšela, že bychom měli respektovat zvyky a tradice minorit žijících u nás. Zřejmě si neuvědomuje, že pes není podle českých zákonů jatečním zvířetem a že z tyranů zvířat velmi často vyrůstají tyrani lidí," podotýká Bočková.

Ochránci zvířat upozorňují i na stres, kterým psi v takových chovech trpí. "Pro psa je to šílená situace, vidí smrt svých kámošů a čeká na svoji. Je to stejný stav, jaký zažívali lidé v koncentrácích," domnívá se kynolog Rudolf Desenský.
reklama

 
Jaroslav Sedláček

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist