https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/sousede-hlidaji-prirodu-a-stezuji-si
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Sousedé hlídají přírodu. A stěžují si.

9.4.2008 | OLOMOUC | MF Dnes
Sto sedmdesát šest impulzů ke kontrolám dostala vloni Česká inspekce životního prostředí v Olomouci.
 
Lidé si nejvíce stěžovali na kácení stromů, černé skládky či nepříjemný zápach. Také se však stává, že si skrze inspekci vyřizují své sousedské spory.

Vroce 2005 upozornilo na poškozování životního prostředí 74 lidí, v roce 2006 jich bylo už 134 a minulý rok prověřovali inspektoři na Olomoucku 176 případů. Letos zazvonil telefon na olomoucké inspekci bezmála padesátkrát.

„Nejčastěji nás lidé upozorňují na kácení stromů, o kterém si myslí, že není povolené,“ uvádí ředitel České inspekce životního prostředí v Olomouci Radek Pallós.

Podnětů je tolik, že kvůli nim inspekce zřídila speciální linku. „Tento rok prověřujeme už dvanáct takových případů,“ upřesňuje Pallós.

Příkladem mohou být podříznuté túje v ulici Dobrovského nebo pokácené kaštany na ulici Mozartova v Olomouci. Úředníci inspekce však častěji zajíždějí do malých vesniček. „Ve velkých městech máte další úřady, na které se můžete obrátit.

Na vesnicích není nic a lidé volají nám,“ vysvětluje Pallós. Inspektoři objevili v Lošticích, kde prověřují pokácení olše, dubu a jasanu, nebo v obci Srbce u Němčic nad Hanou, kde se lidem nezdály podťaté borovice.

Česká inspekce životního prostředí se zabývá i znečišťováním řek a potoků. V současnosti je prověřuje v obcích Mladějov a Rakov. Dalším důvodem k tomu, aby lidé zvedli telefon a vytočili číslo na olomouckou inspekci, je zápach. Ten inspektory zaměstnal v ulici Barákova či na Nových Sadech v Olomouci. Ze stejného důvodu zavolali i z obce Mohelnice.

Podle Pallóse není vůbec neobvyklé, že lidé využívají jeho úřad také k řešení sousedských sporů. „Sousedé jsou ve sporu, jednomu se například zdá, že tomu druhému prosakuje žumpa a znečišťuje mu pozemek. Zavolá nás. My se k tomu vyjádříme a ten, kdo není s naším rozhodnutím spokojen, na nás sepíše stížnost, kterou musíme prověřit. Tak to jde pořád dokola,“ stěžuje si Pallós. Inspekce tak podle něj mnohdy nahrazuje soud, který by si nechal zpracovat závazný znalecký posudek a vše by bylo vyřešené.

„To ovšem stojí peníze, a tak lidé využívají nás,“ říká Pallós. „Někdy se nám ovšem stává, že lidé v dobré víře zavolají a my zjistíme, že o žádné poškozování přírody nejde.“

Modelovým případem je podle něj hromada škváry u lesní cesty. Ta se často používá k jejímu zpevnění. „Lidé na procházce ovšem vidí v lese hromadu sušiny a mají podezření na černou skládku,“ uvádí Pallós, „A já se jim ani nedivím. Mě by to jako obyčejného člověka taky zarazilo.“


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist