https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/z-prirody-mizi-nejbeznejsi-ptaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Z přírody mizí nejběžnější ptáci

17.10.2007 | Liberecký kraj | MF Dnes
Kdysi bývali tak běžní, že je i ornitologové občas podceňovali a považovali je za podřadný druh. Vrabec byl běžnou součástí městských ulic, parků a zákoutí, skřivan a čejka nejhojnějšími obyvateli místních luk a polí.
 
Dřív nestáli nikomu za pozornost, dnes jsou v Libereckém kraji vzácností. Kdysi nejběžnější ptáci, vrabec nebo vlaštovka, ale i skřivan či čejka, prožívají v Libereckém kraji bledé časy - z místní přírody pomalu úplně mizí.

Je to problém kraje, Česka i Evropy „Není to jen u nás, dotýká se to celého Česka i Evropy,“ říká Miroslav Honců, ornitolog Vlastivědného muzea a galerie. Kvůli mizejícím kdysi běžným ptačím druhům dokonce vloni na Českolipsku doprovázel tým zahraničních ornitologů z Anglie, Německa i Nizozemí.

Z jejich pozorování na Českolipsku vznikly zajímavé statistiky. „Jasně dokládají, že kdysi běžné druhy ptáků hojně ubývají,“ upozorňuje Honců. Nejmarkantnější ústup ze slávy prožívá vrabec. Čeští ornitologové ho v roce 2003 zvolili Ptákem roku a dobře věděli, proč to dělají.


V kraji vymírají vrabci, mizí i skřivani nebo vlaštovky

„Neochvějná jistota, že vrabci domácí jsou přítomni v každém městském parčíku, okrajových čtvrtích a v každé vesnici, byla na konci dvacátého století náhle otřesena zjištěním, že z mnoha míst téměř, nebo úplně zmizeli. Je to vymírání a je potřeba to zastavit,“ upozorňovala Česká společnost ornitologická. Podle Miroslava Honců může za vymírání vrabců hned několik faktorů, které se dají shrnout jako „soustavný civilizační tlak“. Vrabce postupně vybíjí třeba jen to, že města v kraji jsou čistší a hezčí.

„Vrabci dříve nacházeli zázemí v neudržované městské zeleni. Takové plochy dnes ale mizí, často bývají zastavěny, architekti je upravují. Na jedné straně je to estetické, ale vytváří to také biologicky sterilní prostředí, které je pro vrabce nevhodné,“ tvrdí Miroslav Honců.

Aby dnes dospělí vrabci nakrmili mláďata, musí podle něj za potravou urazit větší vzdálenosti. Tím se zvyšuje riziko, že cestou uhynou pod koly dopravního prostředku, nárazem do skleněných ploch nebo v důsledku aktivity živočišného predátora.

Z přírody v kraji mizí také skřivan polní. Ten se stal Ptákem roku před dvěma lety. Statistiky jeho úbytku v kraji neexistují, udává se ale, že v celém Česku se populace skřivanů za posledních dvacet let zmenšila o třetinu.

„Skřivan po staletí dělal věrného společníka nejen zemědělcům pracujícím na poli, ale všem, kteří vyrazili do přírody za odpočinkem a odreagováním. Snad i v budoucnu bude taková procházka vždy doprovázena vytrvalým ‚nebeským‘ zpěvem skřivana,“ říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické.

Řada ornitologů totiž věří, že současný úbytek ptáků městské i zemědělské krajiny je pouze etapou určitého cyklu, který se může brzy začít vyvíjet i jinak.

„Zatímco skřivan nebo čejka mizí, na lukách a polích naopak přibývají jiné druhy, které dřív tak běžné nebyly. Jde například o chřástala, křepelku nebo koroptev. Jejich stavy se zase zvyšují,“ dodal Miroslav Honců.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Liberecký kraj
reklama

 
Michael Polák

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist