https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/hrozi-radon-pomuze-mereni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Hrozí radon? Pomůže měření

13.9.2007 | KARLOVARSKÝ KRAJ | MF Dnes
Lidé v kraji, kterým znepříjemňuje život nebezpečný radioaktivní plyn radon, by si měli s žádostmi o státní finanční pomoc na jeho odstranění z domů pospíšit. Vyplácení peněz z dotačního programu totiž za rok a čtvrt končí.
 
Přibližně stejnou dobu přitom trvá kontrolní měření, které má zvýšený výskyt radonu v ovzduší objektu prokázat. Kdo tedy přijde se žádostí o peníze v lednu 2009, tak nedostane nic.

„Lidé, kteří chtějí na peníze dosáhnout, by měli zavolat na odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu,“ řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Stát na stavební úpravy potřebné k likvidaci tohoto nebezpečného plynu (protiradonová ozdravná opatření) poskytuje dotaci až do výše 150 tisíc korun. „Z příspěvku se hradí projekt, stavební změny a závěrečné měření účinnosti provedených změn. Podmínkou poskytnutí dotace, na kterou není právní nárok, je vydání stavebního povolení k objektu určeného k trvalému bydlení do 28. února 1991 a naměření dlouhodobé průměrné hodnoty objemové aktivity radonu ve všech obytných místnostech a kuchyni při obvyklém užívání vyšší než tisíc bekerelů na metr krychlový,“ uvedla Bocková (becquerel - fyzikální jednotka pro aktivitu zářiče - pozn. red.).

Majitel domu si tedy v objektu rozmístí dva stopové detektory radonu, které jsou zdarma. Ty se po roce měření vyhodnotí. „Ohledně nových žádostí je třeba mít vše proměřené do konce příštího roku. Je tedy nejvyšší čas o detektory zažádat,“ upozornila Bocková.

Množství bekerelů pak určí, jestli stačí pouze větrat či něco za peníze státu stavebně upravit. Existují i krátkodobá, třeba týdenní měření, avšak ta si musí lidé objednat u soukromých subjektů a zaplatit je. „Výsledky ale Státní úřad pro jadernou bezpečnost moc nebere. Měření není dlouhodobé, nemapuje totiž tepelné rozdíly mezi vnitřkem a vnějškem objektu ve všech čtyřech ročních obdobích,“ říkají odborníci. Nejlepším způsobem ochrany proti radonu není jako dřív instalace nejrůznějších izolačních fólií, ale taková stavební úprava objektu, aby dostatečně odvětrával. „Zjednodušeně řečeno, se například v podlaze udělá štěrkové lože a za pomoci perforovaných trubek se plyn vyvádí ven z domu,“ dodali odborníci.

Radon jako radioaktivní plyn při dlouhodobém působení může poškozovat zdraví. „Pokud by měl člověk dostat rakovinu plic kvůli radonu, tak by v daném prostředí musel žít několik desítek let,“ řekl lékař Stanislav Molnár.

***

Nebezpečný radon

Dotační program za rok a čtvrt končí. Stejnou dobu trvá měření nebezpečného plynu. Kdo přijde se žádostí v lednu 2009, nedostane nic. Stát poskytuje 150 tisíc korun. Radon je nebezpečný přírodní radioaktivní plyn. Více informací: Státní úřad pro jadernou bezpečnost (www.sujb.cz); Krajský úřad Karlovarského kraje (www.kr-karlovarsky.cz)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Karlovarský kraj
reklama

 
Radek Duchoň

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist