https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zdevastovana-krajina-znejistuje-mlade-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Zdevastovaná krajina znejišťuje mladé lidi

31.5.2006 | KARLOVY VARY | Právo
Rozhovor s karlovarským volebním lídrem Strany zelených, Pavlem Žlebkem.
 
* Co je podle vás nutné v kraji změnit?

Karlovarský kraj má pro svou rozmanitost předpoklad stát se významným a prosperujícím regionem, a to i v rámci celé Evropy. V současnosti ale má čtvrtou největší nezaměstnanost v ČR, nejmenší průměrné platy. Příčinou je útlum některých odvětví průmyslu a zejména pak pokles těžby hnědého uhlí, který bude pokračovat až do vyčerpání zásob energetické suroviny. Po těžbě nám zůstává devastovaná krajina. To vše znejišťuje zejména mladou generací - a to je třeba změnit.

* Jak toho chcete dosáhnout? Vytvářet nové pracovní příležitosti. Nejen lákáním zahraničních investorů, ale razantnější podporou malého a středního podnikání.

Za největší rozvojový projekt kraje pokládám v současnosti projekt Sokolovské uhelné, a. s., konkrétně rekultivaci lomů Medard -Libík, který kromě sanace devastovaného území vytváří i nové ekonomické aktivity v oblasti cestovního ruchu i jinde. Tuto aktivitu bude Strana zelených všestranně podporovat.

* Co rozvoj lázeňství, pro kraj tak typického?

Je třeba se soustředit na kvalitu a nové trendy - to je ale úkol podnikatelů v lázeňství a cestovním ruchu. Se samosprávou by se měli společně snažit o rozšíření klientely i z dalších zemí, a to z celého světa.
Je třeba rozvíjet i další aktivity kulturní; značné rezervy má stále kongresová a poznávací turistika. Karlovým Varům by jistě slušelo výzkumné balneologické pracoviště, třeba vysokoškolské - tomu bych rád pomohl.

* Řada lidí v kraji dnes odmítá výstavbu větrných elektráren, ale obnovitelné zdroje energie jsou důležitou součástí vašeho programu. Co s tím?

U větrných elektráren je chyba možná i u samotných investorů, kteří začínají lobbovat na ministerstvech a stavebních úřadech místo toho, aby přišli především do obcí a začali jednat s veřejností a samosprávou. Nejčastějším argumentem odpůrců větrných elektráren je narušení krajinného rázu. Někdy je argumentem oprávněným, ale většinou jde o subjektivní vnímání.
Zažil jsem případ, kdy zastupitelstvo obce i občané souhlasili s výstavbou větrných elektráren, protože vnímali ekonomický přínos pro obec i nové pracovní příležitosti. Razantně však nesouhlasili majitelé rekreačních objektů, kteří měli trvalé bydliště a svou obživu jinde.
reklama

 
Martin Polák

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist