https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/prerov-kvuli-kraji-meni-nazor-a-rusi-referendum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Přerov kvůli kraji mění názor a ruší referendum

5.9.2003 | PŘEROV | MF Dnes
Zastupitelé Přerova včera překvapivě zrušili své nedávné rozhodnutí o vypsání referenda o výstavbě Penny Marketu. Kvůli formálním chybám jim to doporučil krajský úřad. Občanská iniciativa však hodlá spor předat soudu.
 
Ačkoliv konání referenda o výstavbě Penny Marketu podpořilo v petici pět tisíc Přerovanů a lidové hlasování schválili nedávno i městští zastupitelé, včera se tento bod opět zcela nečekaně dostal na jednání zastupitelstva.

Krajský úřad totiž vyzval přerovskou samosprávu, aby referendum zrušila. Do včerejška to ovšem nikdo nevěděl. Přestože před měsícem hlasovala pro referendum většina zastupitelů kromě ODS a několika radních, včera pro jeho zrušení hlasovalo 21 zastupitelů, proti jich bylo 9 a 3 se zdrželi hlasování.

"Je to skandální, jde o diktaturu úřednického práva. Úředník se rozhodne bez ohledu na posudky specialistů na místní referenda. Podáme žalobu k soudu," řekl Richard Šlechta z iniciativy Občané proti Penny Marketu.

"Proti referendu jako takovému nic nemáme, ale jde o to, že položené otázky jsou nejednoznačné. Nelze jasně říct, na co chce referendum vlastně odpovědět," řekla vedoucí správního a legislativního odboru Krajského úřadu v Olomouci Marie Mazánková.

Místostarosta Martin Kučera (ODS) řekl, že rozhodnutí krajského úřadu očekával. "Pouze osm zastupitelů minule dokázalo udržet svou tvář, mnoho z nich se nechalo zmanipulovat starostou. Celou odpovědnost na sebe by si měl vzít Šlechta a spol., kteří lhali a nechtěli s námi komunikovat," řekl Kučera.

Starosta Jindřich Valouch (ČSSD) se včerejšího zastupitelstva neúčastnil, ale tomuto nařčení se bránil. "Nemám potřebu manipulovat zastupitele, pouze jsem vyjádřil svůj názor a někteří z nich se k němu připojili," řekl Valouch.

Hejtmanství argumentovalo tím, že vyhlášené referendum bylo nejednoznačné. Vedoucí správního a legislativního odboru Krajského úřadu v Olomouci Marie Mazánková uvedla, že kraj musí zasáhnout, pokud se domnívá, že usnesení zastupitelstev porušuje zákon. "Podle zákona je nutné na položené otázky v referendu dostat jednoznačnou odpověď, a to podle našeho názoru v tomto případě není," vysvětlila Mazánková. Otázka schválená v referendu okolo supermarketu v Přerově se ptá, zda lidé "souhlasí s výstavbou Penny Marketu, přestože není v souladu s územním plánem".

Kraj přitom přerovskému zastupitelstvu pohrozil, že pokud referendum bude, jeho výsledek zruší. V krajním případě by se celé zastupitelsvo mohlo rozpustit.

Někteří zastupitelé stanovisko kraje k referendu velmi ostře odsoudili. "Vyjádření krajského úřadu je ten nejbrutálnější doklad právního formalismu, jaký jsem kdy viděl. Nic se nestane, když jej budeme ignorovat," řekl Petr Karola (KSČM) a připomněl táborské referendum, které řešilo podobný případ.

Zařadit konání referenda na jednání včerejšího zastupitelstva navrhl místostarosta Přerova Zdeněk Boháč (ODS) a zastupitelé to okamžitě schválili. Podkladové materiály však úředníci radnice odmítli lidem předat.

"Zřejmě nám nezbude nic jiného než přijmout rozhodnutí krajského úřadu referendum nevyhlásit," řekl například zastupitel Miloš Navrátil (Přerovská koalice), který navrhl, aby radní místo referenda uspořádali anketu. "Ušetřili bychom peníze a zároveň bychom vyhověli občanům," řekl Navrátil. Při hlasování však zastupitelé návrh nepodpořili.

"Myšlenka uspořádat anketu je zajímavá, ale neproveditelná. Závazná anketa není právní pojem. Do schránek rozešleme anketní lístky, ale vrátí se nám vyplněné z jiných adres," kontroval místostarosta Martin Kučera (ODS), který několikrát napadl iniciativu. "Pan Kučera by měl by dokázat, v čem jsme lhali," řekl Richard Šlechta.

Iniciativa chce podat stížnost k Ústavnímu soudu či správní žalobu. "Máme právnický výklad, který tvrdí opak než krajský úřad. Stanovisko kraje jsme však neviděli, proto se nemůžeme blíže vyjádřit," řekl mluvčí iniciativy Šlechta. "Obě otázky, které mají být předmětem v místním referendu, jsou položeny dostatečně konkrétně a jsou vykonatelné v rámci samostatné působnosti města Přerova," citovala ČTK právníka Aleše Janů.

Penny Market má podle plánu radních stát na školním hřišti Základní školy Svisle, na němž hodlá investor společně s městem postavit nové. Některým obyvatelům se to nelíbilo a dosáhli vypsání referenda. To přerovští radní odmítli. Zastupitelé však měli opačný názor a vypsali hlasování na 18. října. Nyní jej však po nátlaku kraje opět změnili. Rozhodnutí obyvatel v referendu by bylo pro přerovskou samosprávu závazné


reklama

 
Roman Helcl, Michal Šverdík

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist