Zpravodajství EkoListu - textová verze

Kompletní servis EkoListu v grafické verzi najdete na titulní stránce EkoListu, kompletní zpravodajství v grafické verzi pak na hlavní stránce rubriky Zpravodajství.

Sektor lodní přepravy neplatí EU za své emise ani cent, přitom patří mezi největší znečišťovatele

10. prosince 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Velké přepravní lodě, ať už bulk carrier na sypký náklad, kontejnerové anebo tankery, významně přispívají k emisím skleníkových plynů a ke znečištění ovzduší. To by zase až taková novinka nebyla. Podstatnější už je, že jejich emise odpovídají čtvrtině osobních automobilů v Evropské unii. A že na rozdíl od automobilů se jich už netýkají přísné národní standardy, protože jejich emise nejsou součástí zhodnocení emisní bilance zemí, které je provozují. Píše o tom Guardian. (Celý text)

Odpadové zákony schválené vládou kritizují ekologové i opozice

10. prosince 2019 00:30
PRAHA (ČTK) - Nová odpadová legislativa, kterou včera schválila vláda, může podle kritiků znamenat vyšší náklady pro obce a firmy. Uvedli také, že schválený materiál v rozporu s evropskými předpisy navrhuje pokračovat ve skládkování kompostovatelných odpadů do roku 2030. Připomínky k novým odpadovým zákonům mají podnikatelská sdružení a také ekologové. Opozici vadí například odložení konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Odpadové zákony naopak podporuje Hospodářská komora ČR. (Celý text)

Thunbergová vyzvala k ochraně domorodého obyvatelstva

10. prosince 2019 00:27
MADRID (ČTK) - Změna klimatu není problémem budoucnosti, ale dopadá na nás už nyní. Upozornila na to ve svém prvním oficiálním veřejném vystoupení na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu švédská studentka Greta Thunbergová. Vyzvala rovněž k ochraně domorodých obyvatel a požádala novináře, aby jim věnovali větší pozornost, informovala španělská média. (Celý text)

Brabec: MŽP do října předloží návrh zákona o omezení dopadu plastů

10. prosince 2019 00:15
PRAHA (ČTK) - V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici. Na tiskové konferenci po jednání vlády to včera řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). (Celý text)

Pardubický kraj dá malým vlastníkům lesů dotace na boj s kůrovcem

10. prosince 2019 00:13
PARDUBICE (ČTK) - Pardubický kraj dá vlastníkům lesů s menší výměrou dotace na boj s kůrovcem. V rozpočtu na příští rok vyčlení až 30 milionů korun. Dnes ho bude schvalovat. Řekl to krajský radní Václav Kroutil (ČSSD). (Celý text)

Strážníci odhalili 14 lidí, kteří porušili zákon o odpadech

10. prosince 2019 00:11
OSTRAVA (ČTK) - Během kampaně zaměřené na nelegální odkládání objemného odpadu vedle popelnic odhalili ostravští strážníci 14 lidí, kteří jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti zákonu o odpadech. Lidé k popelnicím odkládali hlavně nábytek, ale také elektrospotřebiče. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až 50.000 korun, řekl včera novinářům ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček. Během kampaně odpadová společnost OZO Ostrava na přelomu října a listopadu po dobu tří týdnů nesvážela od popelnic nelegální odpad a na hříšníky se výrazně zaměřila i městská policie. (Celý text)

Zápachová komise Vafa má dodat první výsledky Praze v březnu

10. prosince 2019 00:09
(ČTK) - Komise vytvořená kvůli zápachu z výrobny krmiv pro mazlíčky Vafo Praha má dodat své první výsledky radě hlavního města příští rok v březnu. Podnik to včera oznámil v tiskové zprávě. Komise nyní zahájila svou činnost, předsedou je Karel Ciahotný z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Zápach z továrny ve středočeských Chrášťanech obtěžuje obyvatele několika pražských městských částí. (Celý text)

Vláda schválila novou odpadovou legislativu, ochránci přírody ji kritizují

9. prosince 2019 14:45
PRAHA (ČTK) - Čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností, vláda dnes schválila. Informaci ČTK potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kabinet se k legislativě vrátil téměř měsíc poté, co byl bod přerušen, neboť si premiér Andrej Babiš (ANO) vyžádal další data k hospodaření s odpady. Legislativa by měla platit od počátku roku 2021. Zákony ale mají kritiky, například ekologové nesouhlasí s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. (Celý text)

ČR nemá účinné daně ke splnění cílů v ochraně klimatu, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad

9. prosince 2019 11:13
PRAHA (ČTK) - Česko nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, pokud jde o snížení emisí u dopravy i domácností. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřil nastavení finančních a daňových opatření, která spadají do pravomocí ministerstev financí, dopravy a životního prostředí. Podle NKÚ se státu nedaří motivovat obyvatele k používání ekologičtějších vozidel, ke snížení spotřeby energie a k přechodu na ekologičtější zdroje energie. Za většinou zemí EU tak zaostává. Podle ministerstev ale na ochranu klimatu nelze užít jen měřítka daňových opatření. (Celý text)

Za velkou vodou v Benátkách nehledejte klima

9. prosince 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Momentálně zatopené centrum Benátek není zrovna dobrým příkladem působení klimatických změn, ale spíše ničivých důsledků neřízeného cestovního ruchu a k zástavbě nešetrné infrastruktury. V poslední dekádách se tu totiž změnila charakteristika turismu a turistů: výrazně přibylo těch, kteří se do města dopravují na palubách výletních lodí. Kvůli nim došlo k prohloubení laguny a zvýšení splavnosti kanálů, které teď ohrožují město záplavami. Píše o tom Environmental Justice Atlas. (Celý text)

Ministerstvo zemědělství: Nejvíce postižená území kůrovcem jsou již ve všech krajích

9. prosince 2019 00:42
(ČTK) - Území mimořádně zasažená kůrovcem jsou už v každém kraji v zemi. Lesníci na takových místech mohou omezit obranná opatření proti škůdci, oznámilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství (MZe). Vlastníci lesů tam tak budou moci odložit zalesnění holin až na pět let, uvolní se v nich také pravidla pro přenos sadebního materiálu. Naposledy stát rozšiřoval tato území na konci srpna, kdy se objevily v jižních a západních Čechách. Nejvíc nových lokalit je nyní na Českomoravské vrchovině, v jihozápadních a středních Čechách a také ve Šluknovském výběžku, uvedlo ministerstvo. Podle think tanku Czech forest vyžaduje současný krizový stav skutečně krizová opatření, toto mezi ně nepatří. (Celý text)

Výrobci: Zavedení vlastního zálohování PET obalů v praxi nejde

9. prosince 2019 00:25
PRAHA (ČTK) - Zavedení vlastního systému zálohování PET lahví nebo plechovek je podle některých výrobců v praxi nemožné. Přestože novela zákona o obalech nebrání tomu, aby si výrobce nebo dovozce obalů tento systém zřídil dobrovolně, je taková možnost komplikovaná a nedává ekonomický ani enviromentální smysl. Vyplývá to z právního rozboru pro výrobce nealkoholických nápojů Mattoni 1873, který mají novináři k dispozici. S povinným zavedením zálohového systému na PET lahve a další obaly novela, která je součástí návrhu nové odpadové legislativy, nepočítá. Dnes o ní jedná vláda. (Celý text)

Thunbergová v Madridu vyzvala politiky, aby sliby nahradili činy

9. prosince 2019 00:22
MADRID (ČTK) - Do Madridu v pátek z Lisabonu dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která má dnes ve španělské metropoli vystoupit na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Před novináři již vyzvala její účastníky, aby přestali slibovat a začali jednat. Thunbergová, kterou i ve španělské metropoli provází velký zájem médií, se v pátek večer v Madridu účastnila Pochodu za klima. (Celý text)

Množírny zvířat možná čeká zákaz, Sněmovna to podpořila

9. prosince 2019 00:20
PRAHA (ČTK) - Množírny zvířat možná čeká zákaz. Sněmovna dala v pátečním úvodním kole šanci vládní předloze, která také zpřísňuje chov některých šelem a umožní státní příspěvky obcím na náhradní péči o zvířata. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání nyní posoudí zemědělský výbor. Bude na to mít tři měsíce místo obvyklých dvou. (Celý text)

Greenpeace: Pardubický kraj je u elektrárny Chvaletice podjatý

9. prosince 2019 00:18
PARDUBICE (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace v pátek odeslala ministerstvu životního prostředí námitku systémové podjatosti proti Krajskému úřadu Pardubického kraje. Žádá v ní, aby se o výjimce z limitů ochrany ovzduší pro elektrárnu Chvaletice rozhodovalo v jiném kraji. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Krajský úřad v Pardubicích výjimku již jednou vydal, ministerstvo životního prostředí ale jeho rozhodnutí zrušilo a vrátilo k novému projednání. (Celý text)

Myslivci budou moci od ledna lovit zvěř více dní v roce

9. prosince 2019 00:16
(ČTK) - Myslivci budou moci od ledna lovit některé druhy zvěře více dní v roce. Ministerstvo zemědělství aktualizovalo příslušnou vyhlášku, informovalo v pátek v tiskové zprávě. Jde o jeleny evropské, siky japonské, daňky, srnce a kamzíky. Chce tak pomoci obnově lesů po kůrovcové kalamitě, protože zvířata ožírají sazenice zejména listnatých stromů. (Celý text)

Počet nejstarších dovážených ojetin se za dekádu zdesetinásobil

9. prosince 2019 00:13
PRAHA (ČTK) - Za posledních deset let vzrostl dovoz nejstarších ojetin nad 15 let věku desetinásobně. Jejich podíl na dovozech do Česka stoupl z 1,7 na současných 19 procent. Na páteční tiskové konferenci to uvedl tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný. (Celý text)

Čistička odpadní vody na Lysé hoře v Beskydech je přetěžována

9. prosince 2019 00:11
(ČTK) - Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů. Firma AK 1324, která provozuje čističku i jednu z horských chat na vrcholu, dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 100.000 korun. Minulý týden to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Ředitel společnosti Karel Chvostek problém připustil. Firma podle něj hledá řešení. (Celý text)

Podíl stromů nad 60 let v lesích ve velmi špatném stavu roste

8. prosince 2019 01:00
PRAHA (ČTK) - V českých lesích roste podíl jehličnanů i listnáčů starších 60 let, které jsou ve výrazně špatném stavu důsledkem imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých desetiletích. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018, kterou v pondělí projedná vláda. Ve významně špatném stavu bylo loni 77 procent starších jehličnanů a 43 procent listnáčů, u obou druhů šlo o meziroční nárůst. (Celý text)

Analýza: Pro splnění klima-cílů SRN musí nafta zdražit o 70 centů

8. prosince 2019 00:26
BERLÍN (ČTK) - Aby Německo splnilo své klimatické cíle v dopravě pro rok 2030, musela by cena jednoho litru nafty stoupnout o 70 centů (18 Kč). Rychlost na dálnicích by se navíc musela omezit na 120 kilometrů v hodině. Ukazuje to analýza Spolkového úřadu pro životní prostředí, o níž informoval deník Süddeutsche Zeitung. (Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1073 | Další

Valid HTML 4.01 Transitional