Zpravodajství EkoListu - textová verze

Kompletní servis EkoListu v grafické verzi najdete na titulní stránce EkoListu, kompletní zpravodajství v grafické verzi pak na hlavní stránce rubriky Zpravodajství.

Vzácného luňáka červeného otrávil zakázaný karbofuran

30. března 2020 10:23
MIKULOV (Ekolist) - Ve čtvrtek 5. března byl v Sedleci pod Pálavou nalezený mrtvý luňák červený. Pitva teď prokázala, že vzácný dravec byl otráven karbofuranem. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele. (Celý text)

Proč ochranáři kácí stromky a keře?

30. března 2020 04:05
PRAHA (Ekolist) - S předjařím jsme s naší ČSOP Morava vyrazili do terénu, tentokrát do Popic. Cílem bylo dělat vyřezávky náletových dřevin v přírodní památce Hochberk. S šířením pozvánky pro dobrovolníky ale přišly i námitky. Proč vlastně kácíme a sekáme? Kritika zásahů do volné přírody, likvidace křovin, které poskytují zvířatům úkryt a plody pro potravu, narušování „přírodních procesů“ a „volné přírody“. Je pochopitelné, že skupinka ochranářů s motorovými pilamii a pákovými nůžkami může působit zvláštně. Jenže oni zachraňují step. Ta je na rozdíl od všudypřítomných a rychle se šířících křovin čím dál vzácnější a ohroženější. (Celý text)

Vyrábějte dál, ale prosím kvalitněji, nabádá producenty elektroniky EU

30. března 2020 01:00
PRAHA (Ekolist) - Nový evropský Zelený úděl, tedy agenda navržená Komisí EU coby nástroj k dosažení klimatické neutrality do roku 2050, je dnes ve svých hrubých obrysech kritizován za ledacos. Minimálně jeden z aspektů tohoto ambiciózního plánu bychom ale v pozitivním smyslu přehlédnout neměli. Součástí opatření je i podpora cirkulární ekonomiky, s důrazem na tzv. Právo na opravu u elektronických zařízení. Píše o tom Phys.org. (Celý text)

Pandemická opatření zkomplikují lesníkům na jaře boj s kůrovcem

30. března 2020 00:27
OLOMOUC (ČTK) - Opatření proti šíření koronaviru letos na jaře zkomplikují majitelům lesů boj s kůrovcem, jehož sezona kvůli teplému počasí začala dříve než loni. Omezení platná na hranicích podle jednatele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petra Skočdopoleho takřka zastavila obchod s vytěženým dřevem, lesníci se však budou snažit pokračovat v obnově lesů zasažených kůrovcovou kalamitou. (Celý text)

Praha 12 chce na svých pozemcích ekologičtější hospodaření

30. března 2020 00:22
PRAHA (ČTK) - Praha 12 takzvaně propachtuje tři své pozemky ekologickým zemědělcům. Cílem je zlepšit životní prostředí a pomoci v boji se suchem. Pole budou rozdělená mezemi a bude zakázané použití chemických přípravků. Z orby radnice vyčlenila i pozemek kolem památného dubu na Točné. Uvedla to místostarostka městské části Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených). První pachtovní smlouvu na ekologické hospodaření Praha 12 uzavřela minulý rok v srpnu. (Celý text)

V Sydney opět zhasla opera, po celém světě proběhla globální Hodina Země

30. března 2020 00:18
SYDNEY;BERLÍN;NEW YORK (ČTK) - Navzdory omezením kvůli koronaviru začala v sobotu na Novém Zélandu, na Fidži a v Austrálii již tradiční celosvětová akce Hodina Země, při níž lidé od 20:30 místního času zhasínali na jednu hodinu světla, ať už ve známých budovách, anebo ve svých bytech. Hodinová tma měla upozornit na klimatické změny a potřebu šetřit energií. V Česku se zapojily desítky obcí, potemnila i Praha. (Celý text)

Přibývá odpadu z domácností i černých skládek

30. března 2020 00:15
(ČTK) - Množství odpadu z domácností v období zvláštních opatřeních kvůli koronaviru roste. Přibývá také černých skládek. Ani během nouzového stavu by přitom lidé neměli slevovat ze svých návyků ohledně třídění odpadu. Za sdružení Ecobat, které zajišťuje zpětný odběr baterií, to v páteční tiskové zprávě uvedla Jana Čechová. (Celý text)

V Jihlavě hasiči v noci dohasili elektroodpad, škoda je pět milionů

30. března 2020 00:13
(ČTK) - Hasiči v sobotu před pátou hodinou zlikvidovali v jihlavské části Hruškové Dvory požár elektroodpadu ve firmě, která se zabývá jeho recyklací. Hořet začalo v pátek odpoledne, kvůli měření škodlivých látek v ovzduší přijela chemická laboratoř z Tišnova. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové nebyl nikdo zraněný. Příčinu vzniku požáru hasiči zjišťují. Škodu odhadli na pět milionů korun. (Celý text)

Městské části v Praze i nadále zajišťují péči o zeleň a vývoz odpadu

30. března 2020 00:11
PRAHA (ČTK) - Městské části v Praze začaly v souvislosti se šířením nového typu koronaviru dezinfikovat zábradlí, lavičky a další dotykové plochy na frekventovaných veřejných prostranstvích. Jak sdělili mluvčí radnic, týká se to například Prahy 1, 3, 4, 5, 6 a 8. Úklid a péči o zeleň jinak městské části vesměs zajišťují ve standardním režimu. Pražské služby do odvolání přestaly umisťovat velkoobjemové kontejnery, některé radnice je stále přistavují. Nefungují sběrné dvory a uzavřená je většina dětských hřišť. (Celý text)

V pražské zoo se v pátek narodilo slůně, je v pořádku

30. března 2020 00:09
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se v pátek nad ránem narodilo slůně. Matkou je slonice indická Tamara a slůně je v pořádku. Ředitel zahrady Miroslav Bobek o tom v pátek informoval na twitteru. Zoologická zahrada v Troji v nejbližších dnech očekává ještě porod druhé březí slonice, Janity. Otcem pátečního narozeného i očekávaného slůněte je samec Ankhor. (Celý text)

Vědci nalezli zkamenělého ptáka, předchůdce dnešní drůbeže

29. března 2020 00:55
(ČTK) - Vědci nalezli zkamenělinu ptáka, jež by mohla nabídnout nový pohled na ranou evoluci současných ptáků; o dotyčném tvorovi se domnívají, že je předchůdcem dnešní drůbeže. Opeřenec před 66,7 miliony let, tedy v době, kdy světu vládli dinosauři, obýval pobřežní oblasti dnešní Belgie. Vědci mu přezdívají "zázračné kuře" pro jeho zobák, jenž se podobá tomu kuřecímu, píše agentura Reuters. (Celý text)

ČSOP chce do Bílých Karpat na Hodonínsku vrátit vzácnou floru

29. března 2020 00:23
(ČTK) - Český svaz ochránců přírody vykupuje v rámci sbírky Místo pro přírodu neudržované pozemky ve dvou lokalitách v Bílých Karpatech jižně od Kněždubu na Hodonínsku. Chce o ně pečovat tak, aby se tam vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů. V tiskové zprávě to v únoru uvedl koordinátor sbírky Jan Moravec. (Celý text)

Co dělat o víkendu? Pozorujte veverky

28. března 2020 01:09
PRAHA (Ekolist) - Příroda je na dosah všude, není nutné za ní jezdit do turisticky atraktivních míst, vzkazuje Agentura ochrany přírody ČR. Poukazuje, že i v okolí našich domovů lze pozorovat mnoho zajímavých zvířat a rostlin. Právě o nich toho ale někdy víme překvapivě málo. Proto přišla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR před časem s výzvou pro veřejnost k mapování veverek: „Na veverku s mobilem“. (Celý text)

Vědci mohou v reálném čase sledovat buněčné procesy v květech

28. března 2020 00:45
BRNO (ČTK) - Vědci mohou v reálném čase sledovat buněčné procesy vedoucí k rozmnožování rostlin. Průlomovou techniku vyvinuli výzkumníci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Tým pod vedením Karla Říhy novým způsobem využívá moderní mikroskopické technologie, dokáže tak zobrazit například vývoj vajíčka v pestíku rostliny nebo vznik pylových buněk. Výsledky publikoval časopis e-Life. (Celý text)

Indonéský orangutan podal pomocnou ruku muži v řece plné hadů

28. března 2020 00:25
(ČTK) - Svět přírody nás nikdy nepřestane udivovat. Mezi pozoruhodné okamžiky se nyní zapsalo dojemné setkání mezi orangutanem a mužem na Borneu. Lidoop natáhl ruku, aby muži pomohl v bahnité řece plné hadů, napsal zpravodajský server CNN. (Celý text)

Centrum Prahy potemní, aby připomnělo Hodinu země a ochranu klimatu

27. března 2020 15:23
PRAHA (Ekolist) - Zítra centrum Prahy potemní. Mezi večerní půl devátou a půl desátou hodinou si lidé zhasnutím světel připomenou význam, jaký pro nás má příznivé životní prostředí. Smyslem akce Hodina Země je poukázat na skutečnost, že klimatické změny nemají zůstat bez pozornosti ani dnes. K lidem míří výzva, aby si stanovili osobní a konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima. (Celý text)

Učíte se doma o přírodě? Národní parky nabízejí své výukové materiály online

27. března 2020 14:23
PRAHA (Ekolist) - Přestože musely Národní parky Šumava, Podyjí a České Švýcarsko uzavřít střediska environmentální výchovy, nabízejí alespoň část svých pomůcek on-line. Na webových stránkách tří Správ Národních parků je k dispozici množství samoobslužných pracovních listů, pomocí kterých se mohou předškoláci a mladší i starší děti vzdělávat o přírodě Šumavy, Podyjí a Českého Švýcarska. (Celý text)

Co s použitými jednorázovými rouškami a ochrannými prostředky?

27. března 2020 12:06
PRAHA (Ekolist) - Kvůli povinnosti nosit na veřejných místech ochranné roušky dochází v současné době ke zvýšené produkci vyhozených jednorázových roušek. O správném nakládání s tímto odpadem informuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. (Celý text)

Jak dlouho v životním prostředí přetrvají kostičky Lego?

27. března 2020 01:00
PRAHA (Ekolist) - Na tuto otázku hledal odpověď tým badatelů z univerzity v Plymouthu. Využíval přitom archivních kousků, nových stavebnic i dílků stavebnice, vyplavených mořem při jihozápadním pobřeží Anglie. Výsledky výzkumu nepotěší. Píše o tom Independent . (Celý text)

Australský Velký bariérový útes po letošním horkém létě vybledl

27. března 2020 00:35
CANBERRA (ČTK) - Letecké snímky ukázaly, že australský Velký bariérový útes, největší korálový útes světa, po letošním horkém australském létě opět vybledl. Ztráta barvy signalizuje uhynutí korálů, na vině jsou nejspíše únorové vysoké teploty mořské vody. V posledních pěti letech je to již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo, psalo včera BBC. (Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1271 | Další

Valid HTML 4.01 Transitional