Zpravodajství EkoListu - textová verze

Kompletní servis EkoListu v grafické verzi najdete na titulní stránce EkoListu, kompletní zpravodajství v grafické verzi pak na hlavní stránce rubriky Zpravodajství.

Kvůli továrně na baterie a elektromobily Tesla má padnout německá přírodní rezervace

24. ledna 2020 01:00
PRAHA (Ekolist) - Když se kácí les, létají třísky. A když společnost Tesla staví svou továrnu, kácí se les. Proti této posloupnosti však v Německu, v Grünheide, na dohled od Berlína, protestují místní občané. Nelíbí se jim, že by nová Gigafactory měla nahradit starou přírodní rezervaci. Píše o tom BussinesInsider. (Celý text)

Moderní technika odhalila letitou záhadu tygřího zbarvení

24. ledna 2020 01:00
PRAHA (Ochrana přírody) - Na první pohled nápadné zbarvení tygra zaujalo již antické přírodovědce, kteří tyto šelmy znali ze zápasů v cirku. Podle vžitých názorů funguje zdánlivě dobře viditelné pruhování v husté vegetaci, navíc plné stínů, jako dokonalé maskování. Základní zbarvení a tmavé pruhy na srsti tygra ussurijského (P. t. altaica) podle pozorování v terénu při rychlejším pohybu zvířete i v otevřené krajině splývají a vytvářejí dojem hnědavě šedé hmoty do značné míry se ztrácející v okolním prostředí: silueta šelmy se tak pro případné pozorovatele zcela rozostří. Obdobné rozčlenění obrysů těla do okolí označujeme jako disruptivní zbarvení neboli somatolýzu. Jiní badatelé zase tvrdí, že tygří zbarvení má přesně opačnou, a to vnitrodruhovou funkci: upozorňuje určitého příslušníka druhu na to, že se ocitl v teritoriu jiného. Tygři na rozdíl od lvů nevytvářejí smečky, ale většinu roku žijí samotářsky. (Celý text)

Sedlák: Možnost zásahu proti hrabošům přichází na poslední chvíli

24. ledna 2020 00:30
TĚŠETICE (ČTK) - Možnost rozhazovat jed proti hrabošům na pole, a ne povinnost vkládat jej pouze do nor přichází podle předsedy zemědělského podniku Pomona Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného na poslední chvíli. Přesné podmínky aplikace rodenticidu mají být jasné do konce února, a to považuje za nejvyšší čas, řekl. Plošné užití může podle něj leccos zachránit, odhaduje ale, že některým škodám v letošním roce už nebude možné zabránit. (Celý text)

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

24. ledna 2020 00:26
DAVOS (ČTK) - Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to včera řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů. (Celý text)

Aktivisté vyjádřili solidaritu s Austrálií, zkritizovali politiky

24. ledna 2020 00:23
PRAHA (ČTK) - Více než tři desítky ekologických aktivistů včera dorazily na náměstí Republiky v Praze. Akce, kterou organizovala hnutí Fridays For Future (FFF) a Limity jsme my a organizace Greenpeace, měla vyjádřit solidaritu s obyvateli Austrálie sužované rozsáhlými požáry. Účatníci také kritizovali chování australské vlády. Protest zakončili před australským konzulátem v Klimentské ulici. (Celý text)

Svaz vítá rozhodnutí o hraboších, způsobili škody za 2 miliardy

24. ledna 2020 00:20
PRAHA (ČTK) - Zemědělský svaz ČR uvítal, že stát povolí hubit přemnožené hraboše rozhazováním jedu na pole. Zda není na zastavení hlodavčí kalamity už příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí, řekl včera na tiskové konferenci. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy. Hraboš se podle svazu už rozšířil z Moravy také do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů. (Celý text)

V Brazílii obžalovali ze zabití 16 lidí kvůli důlnímu neštěstí

24. ledna 2020 00:19
(ČTK) - Prokuratura brazilského státu Minas Gerais v úterý vznesla obžaloby proti 16 lidem, těžební společnosti Vale a německé firmě TÜV Süd v souvislosti s důlním neštěstím, které se stalo loni v lednu. Protržení odpadní nádrže v dole u města Brumadinho si zřejmě vyžádalo kolem 270 lidských životů. (Celý text)

Britské úřady doporučují omezit konzumaci masa a mléka o pětinu

24. ledna 2020 00:17
LONDÝN (ČTK) - Lidé v Británii by měli v rámci boje s klimatickými změnami o pětinu omezit konzumaci hovězího, skopového a mléčných produktů. Jen tak bude možné zajistit uhlíkovou neutralitu britského hospodářství, které chce Londýn dosáhnout do roku 2050. Ve své zprávě to podle zpravodajského serveru BBC uvedla komise pro klimatickou změnu zřízená britskou vládou. (Celý text)

Norský odvolací soud povolil těžbu ropy v Barentsově moři

24. ledna 2020 00:15
(ČTK) - Norský odvolací soud včera potvrdil dřívější verdikt, který zamítl žalobu ekologických organizací kvůli udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři. Ochránci přírody argumentovali, že takto bude porušeno právo lidí na život ve zdravém prostředí zakotvené v norské ústavě. Informují o tom agentury. (Celý text)

V NP Podyjí pokácí rizikové stromy, některé trasy dočasně uzavřou

24. ledna 2020 00:13
ZNOJMO (ČTK) - V Národním parku Podyjí na Znojemsku kvůli kácení rizikových stromů počínaje dneškem dočasně uzavřou tři turistické trasy kolem Podmolí. Lesníci budou kácet desítky uschlých borovic, které by při pádu mohly ohrozit procházející turisty. Řekl to mluvčí Správy národního parku Podyjí David Grossmann. (Celý text)

Kvalita ovzduší v Ostravě byla loni nejlepší za pět let

24. ledna 2020 00:11
OSTRAVA (ČTK) - Kvalita ovzduší v Ostravě byla loni nejlepší za posledních pět let. Výrazně tomu napomohlo počasí, které bylo teplotně mimořádné, protože se jednalo o druhý nejteplejší rok od roku 1961. Zároveň byly velmi dobré rozptylové podmínky. Novinářům to včera řekla vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Blanka Krejčí. (Celý text)

Liberec chce zvýšit po městě počet nádob na plechovky

24. ledna 2020 00:08
LIBEREC (ČTK) - Liberec chce do budoucna ztrojnásobit počet nádob, do nichž je možné vhazovat upotřebené plechovky. Po městě je nyní rozmístěno 29 speciálních šedých kontejnerů, cílem je dostat se ke stovce. Řekla to vedoucí libereckého odboru ekologie a veřejného prostoru Lucie Sládková. (Celý text)

Umíme se zbavit malárie. Ale hrozí nám, že tím zničíme rovnováhu přírody, říká etik Marek Orko Vácha

23. ledna 2020 08:23
PRAHA (Ekolist) - Možnosti genetických úprav dnes dosáhly takové přesnosti, že brzy budeme umět oživit mamuta nebo se zbavit komárů přenášejících malárii. Zároveň jsme ale nuceni uznat, že nevíme, jak fungují přírodní ekosystémy a neumíme vytvořit žádný, který by fungoval. O tom, do jaké míry tedy máme novými prostředky zasahovat do přírody, jsme si povídali s biologem a etikem Markem Orko Váchou. (Celý text)

Proti plastům v mořích a řekách by mohly pomoci spousty bublinek

23. ledna 2020 01:00
PRAHA (Ekolist) - Každou minutu prý skončí v moři takové množství plastů, že by to zaplnilo korbu jednoho náklaďáku. Za jeden den je to 1440 náklaďáků a na konci roku má tahle nadílka podobu 8 milionů tun. Přes 80 % tohoto množství má přitom svůj původ přímo na souši, uniká řekami z pevniny do oceánů. Co s tím? Možná pomůže spousta bublinek. Píše o tom WeForum.org. (Celý text)

U Turnova zahynul pravděpodobně další vlk po srážce s autem

23. ledna 2020 00:59
(Ekolist) - Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze. (Celý text)

Ministerstvo zemědělství: Prostředky proti hrabošům bude možné aplikovat na půdu

23. ledna 2020 00:30
(ČTK) - Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude vypisovat opatření, kterými povolí aplikaci prostředků na hubení hlodavců přímo na povrch půdy. Tento postup bude možný, až se zveřejní podrobnosti povolení, mělo by to být nejpozději do konce února. Aplikace tzv. rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti, sdělil dnes mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý. Inspektoři ústavu budou posuzovat situaci na konkrétních pozemcích. (Celý text)

Výzkum ukázal, že v kůře smrku může přezimovat 75.000 lýkožroutů

23. ledna 2020 00:27
Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - V kůře jednoho smrku může přezimovat až 75.000 brouků kůrovce. Ukázal to experiment, kdy vědci shromáždili kůru ze dvou stromů a simulovali pro ni jarní podmínky. Ze sebraného materiálu se v daném prostředí do měsíce vyrojilo 150.000 lýkožroutů. Na experimentu se podíleli vědci z českobudějovického biologického centra akademie věd a Lesy ČR. Řekla to za biologické centrum Daniela Procházková. (Celý text)

Požáry v Austrálii ohrožují vzácné druhy živočichů

23. ledna 2020 00:25
CANBERRA (ČTK) - Vzácní živočichové v Austrálii, kteří se vyskytují jen na specifických místech, bojují o přežití kvůli rozsáhlým požárům. Ty poničily jejich přirozené domovy. Jedná se mimo jiné o místní horský druh agamy, plazy pagekony a žáby paropuchy. Včera o tom informovala agentura Reuters v nové analýze. Mohutné požáry zasáhly plochu jeden a půl krát větší než Česko a doposud si vyžádaly 29 životů. (Celý text)

Trump v Davosu prohlásil, že by si rád vyslechl Thunbergovou

23. ledna 2020 00:22
DAVOS (ČTK) - Americký prezident Donald Trump včera před odjezdem z 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu uvedl, že by si rád poslechl projev švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové a že nevěří, že by změna klimatu byla falešnou zprávou. Tématu klimatických změn se včera ve svém vystoupení věnovala také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová či předseda Evropského parlamentu David Sassoli. (Celý text)

Dobrovolníci v dubnu opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

23. ledna 2020 00:17
SÁZAVA (ČTK) - Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Patnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční před začátkem turistické sezony od 3. do 5. dubna, informovala v pondělí Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. (Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1243 | Další

Valid HTML 4.01 Transitional