Zpravodajství EkoListu - textová verze

Kompletní servis EkoListu v grafické verzi najdete na titulní stránce EkoListu, kompletní zpravodajství v grafické verzi pak na hlavní stránce rubriky Zpravodajství.

Voda nám utíká z lesů a můžeme si za to sami, tvrdí Štefan Vaľo. A nabízí jednoduché, lokální a levné řešení

30. září 2020 04:01
PRAHA (Ekolist) - Povodně i sucha tu byly už dříve, ovšem dnes se s nimi potýkáme mnohem častěji. V Čechách i na Slovensku. Předstírat, že se nic neděje anebo všechno svádět na klimatické změny, je podle Štefana Vaľa zásadním omylem. Pomoci si podle něj můžeme snadno. Chce to jen změnit naše myšlení a přístup, jakým hospodaříme v krajině. Zvláště té lesní, kterou podle něho vytrvale a zbytečně odvodňujeme. (Celý text)

I když naplníme Pařížskou dohodu, tající antarktický led zvýší hladinu oceánů o 2,5 metru

30. září 2020 01:33
PRAHA (Ekolist) - Ani udržení růstu průměrné globální teploty pod limitou 2°C tání polárních ledovců nezastaví. Proces tání má totiž značnou setrvačnost a může pokračovat až do konce století. Opětovný přírůstek ledu se prý nedá očekávat a destabilizace zmrzlé masy bude pokračovat bez ohledu na nějaké plnění klimatických závazků Pařížské dohody. Alespoň tak to tvrdí studie uveřejněná v žurnálu Nature. (Celý text)

Mladá Boleslav má nový útulek pro zvířata, stál 5,5 milionu

30. září 2020 01:08
M. BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav má nový útulek pro opuštěná zvířata. Je určený pro psy a kočky z Mladé Boleslavi a okolí, na projektu začalo město pracovat zhruba před dvěma lety, samotná stavba trvala půl roku. Město ještě musí získat kolaudaci, první zvířata sem tak zřejmě přijedou v říjnu. Náklady dosáhly 5,5 milionu korun, řekl náměstek mladoboleslavského primátora Daniel Marek (STAN). (Celý text)

Praha hledá místo, kde postaví bioplynovou stanici

30. září 2020 00:40
PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát hledá místo, kde vybuduje bioplynovou stanici, do které bude svážet bioodpad a zbytky z restaurací a jídelen. Vzniknout by mohla buď v areálu malešické spalovny, nebo mimo Prahu. O konečném umístění stanice ještě město rozhodne. Dokončena by měla být v roce 2028. Vyrobený plyn by používaly například vozy pražských firem. Projektem chce město bojovat proti změnám klimatu. (Celý text)

Ústecký kraj požádal stát o pomoc s likvidací lagun v Prunéřově

30. září 2020 00:15
ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústecký kraj požádal stát o pomoc s likvidací lagun s oleji a dalšími látkami v Prunéřově u Kadaně. Náklady na likvidaci staré ekologické zátěže jsou v desítkách milionů korun a jsou mimo finanční možnosti kraje. ČTK to řekl mluvčí krajské samosprávy Martin Volf. (Celý text)

Sněmovna asi nebude řešit kyanid v Bečvě, ANO a ČSSD to vetovaly

29. září 2020 17:04
PRAHA (ČTK) - Sněmovna se asi nebude zabývat únikem kyanidu do Bečvy na Přerovsku, což požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci. Snahu KDU-ČSL projednat záležitost jako zvláštní bod schůze zablokovaly ANO a ČSSD. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek to zdůvodnil tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes odjel na Přerovsko, aby kauzu řešil. Předseda lidovců Marian Jurečka namítal, že chtěl věc probrat až ve středu. (Celý text)

Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

29. září 2020 16:55
WASHINGTON (ČTK) - Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k mírnému poklesu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Opačného názoru je 18 procent obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center, jehož výsledky byly zveřejněné dnes. Průzkum se zabývá názory obyvatel 20 zemí světa na vědu a na aplikované výsledky vědeckého bádání. (Celý text)

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince, části Valašské Meziříčí

29. září 2020 16:33
ZLÍN (ČTK) - Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, se do vody dostal z vyústění kanálu v Juřince, místní části Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Na svém twitteru to uvedla policie. Už v sobotu policisté uvedli, že na kanál je napojeno mnoho společností. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, škody nejsou vyčísleny. (Celý text)

Francie chce zakázat vystoupení cvičených zvířat v cirkusech

29. září 2020 13:53
PAŘÍŽ (ČTK) - Francie má v plánu postupně zakázat vystoupení cvičených divokých zvířat v kočovných cirkusech nebo rozmnožování delfínů a kosatek v zajetí. Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová podle agentury AFP oznámila, že v rámci připravovaného nového nařízení o ochraně zvířat se mají v nadcházejících pěti letech uzavřít také farmy chovající norky na kožešinu. (Celý text)

Aktivisté protestovali před ministerstvem, přivázali se ke vchodu

29. září 2020 11:29
PRAHA (ČTK) - Asi dvacet členů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes protestovalo před ministerstvem financí v Praze. Někteří demonstranti se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požaduje, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci od počátku monitorovali policisté. (Celý text)

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

29. září 2020 11:29
TEMELÍN (ČTK) - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. SÚJB to oznámil na svém webu. Inspektoři úřadu a další specialisté vyhodnotili přes 163 00 stran dokumentů, v Temelíně udělali za poslední tři roky víc než 200 kontrol. ČEZ požádal o nové povolení letos 25. března. (Celý text)

Obce mohou do konce října žádat o grant na zeleň ve městě

29. září 2020 11:26
PRAHA (ČTK) - Obce, školy, spolky a další instituce z celé republiky mohou do konce října žádat o grant na zeleň ve městě. Cílem je navrátit zeleň a vodní prvky do městského prostoru, žadatelé mohou na projekt získat až 140 000 Kč. V programu Zelené oázy je k dispozici 1,4 milionu Kč, uvedl David Kopecký z Nadace Partnerství, která vyhlásila šestý ročník grantového programu. (Celý text)

EU chce být soběstačná a klíčové suroviny by se měly těžit v Evropě. Lithium na Cínovci má podle ní potenciál

29. září 2020 04:22
PRAHA (Ekolist) - Evropská komise v září zveřejnila akční plán, kterým si chce zajistit bezpečný a stabilní přístup k některým klíčovým surovinám. Jedná se o třicet surovin (viz tabulka v textu), které hrají zásadní roli pro rozvoj strategických technologií a sektorů v letech 2030-2050. Suroviny chce EU začít získávat na území svých členských států. Mohla by se tak stát nezávislou na třetích zemích. (Celý text)

Stromy si desetiletí znečišťování ovzduší pamatují. A při požárech nám to připomínají

29. září 2020 02:04
PRAHA (Ekolist) - Když les zachvátí požár, nehoří jen stromy. Do ovzduší se tu spolu s dýmem dostávají i znečišťující látky, které do sebe vegetace v předchozích desetiletích absorbovala. Dokládá to aktuální studie australských vědců, kteří ze vzorků odfiltrovaných znečišťujících látek čtou ve špinavé minulosti regionů. Píše o tom Phys.org. (Celý text)

Vhodné podmínky k uložení jaderného odpadu má polovina Německa

29. září 2020 01:28
BERLÍN (ČTK) - Geologicky vhodné podmínky pro trvalé uložení jaderného odpadu jsou v Německu na 54 procentech území včetně rozsáhlých oblastí u hranic s Českou republikou. Vyplývá to z dnes zveřejněné dílčí zprávy Spolkové společnosti pro trvalé uskladnění (BGE). Toto hodnocení, které je součástí prvního kroku při hledání trvalého úložiště pro až 600 000 metrů krychlových vysoce radioaktivního materiálu, zohledňuje výhradně vhodnost podloží. Německo chce o místě uskladnění rozhodnout do roku 2031, aby k roku 2050 mohlo začít odpad ukládat. (Celý text)

Přeměnou ulic chtějí Karlovy Vary zadržet dešťovou vodu ve městě

29. září 2020 01:09
K. VARY (ČTK) - Karlovy Vary letos opraví Šeříkovou ulici v městské části Sedlec. Přeměnu ulice chce město využít jako vzorový projekt, jak řešit návrat zeleně do města a zadržet dešťovou vodu. Oprava bude stát 3,5 milionu korun, řekl náměstek primátorky Petr Bursík (ANO). Stavební práce začnou v první polovině října a potrvají asi 11 týdnů. (Celý text)

Státní Lesy ČR v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů korun

29. září 2020 00:43
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity. (Celý text)

Podzimní Flora se zaměří na vnitřní krásu a zdraví rostlin

29. září 2020 00:21
OLOMOUC (ČTK) - Na vnitřní složení a zdraví prospěšné látky v rostlinách a jejich plodech se zaměří podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex, kterou od 1. do 4. října za zpřísněných hygienických opatření ožije Výstaviště Flora v Olomouci. Součástí výstavy bude i tradiční festival gastronomie a nápojů Olima a zahradnické trhy. ČTK to sdělila mluvčí Výstaviště Flora Kristýna Buchtová. (Celý text)

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

28. září 2020 14:55
PRAHA (ČTK) - Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý. (Celý text)

Princ George dostal od Davida Attenborougha zub vyhynulého žraloka megalodona. Malta ho chce zpět

28. září 2020 14:50
VALLETTA (ČTK) - Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom deník Times of Malta. Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl být vystaven tam, odkud pochází. (Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1365 | Další

Valid HTML 4.01 Transitional