Zpravodajství EkoListu - textová verze

Kompletní servis EkoListu v grafické verzi najdete na titulní stránce EkoListu, kompletní zpravodajství v grafické verzi pak na hlavní stránce rubriky Zpravodajství.

Co se dá najít při úklidu řeky? Gauč, horské kolo nebo protéza se zubem

17. října 2019 01:32
PRAHA (Ekolist) - Při čištění koryta řeky se dá najít leccos. "Jsou to často opravdu kuriozity, třeba staré gauče. Tak jsme se rozhodli vyhlásit soutěž," říká Marek Hartych, expert na environmentální oblast a místopředseda Národní sítě Místních akčních skupin (MAS). (Celý text)

Vzhůru do vesmíru! Představují emise startů raket problém?

17. října 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Posledních padesát let nebyly lety do vesmíru na seznamu činností, které by nějak významně ovlivňovaly planetární atmosféru. To se teď ale s narůstajícím počtem startů nejrůznějších raket mění a z poněkud opomíjeného tématu by se nejspíš měl stát předmět soustředěného bádání. Nikdo totiž zatím neví, zda takové frekventované kosmické lety nemohou mít negativní vliv. Píše o tom EOS.org. (Celý text)

Podle amerických vědců mají hurikány a zemětřesení souvislost

17. října 2019 00:35
(ČTK) - Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za prokázané, že pohyby mořských mas během silných bouří vyvolávají otřesy o síle až 3,5 stupně. Nově objevenému jevu dali název bouřetřesení (stormquake). Může prý trvat i několik dní. (Celý text)

Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU

17. října 2019 00:30
PRAHA (ČTK) - Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to včera bez bližších podrobností řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně. (Celý text)

Švýcarské ledovce se za posledních pět let zmenšily o desetinu

17. října 2019 00:27
(ČTK) - Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý švýcarská akademie přírodních věd. Autoři nové studie monitorovali 20 alpských ledovců a naměřené hodnoty podle agentury AFP nemají v posledních 100 letech obdoby. (Celý text)

Soud zamítl žalobu na stát žádající možnost odstřelu vlků

17. října 2019 00:22
PRAHA (ČTK) - Městský soud v Praze zamítl odvolání farmářů z Broumovska, kteří žádají regulaci volně žijících vlků. Farmáři u obvodního soudu pro Prahu 10 žalovali ministerstvo životního prostředí a požadovali po něm, aby připravilo změny zákona o ochraně přírody a krajiny, které by umožnily odstřel vlků. Soudkyně Eva Ištvánková ale potvrdila původní verdikt, podle nějž soud nemůže úkolovat stát, aby změnil zákony. Farmáři se chtějí odvolat. Napsal to včera server SeznamZprávy.cz. (Celý text)

Úprava průkazů energetické náročnosti budov míří ke schválení

17. října 2019 00:20
PRAHA (ČTK) - Průkaz energetické náročnosti by měly mít na dobře viditelném místě nově všechny větší budovy s celkovou užitnou plochou větší než 500 metrů čtverečních, které často navštěvuje veřejnost. Dosud musely mít průkaz pouze budovy využívané orgány veřejné moci. Počítá s tím vládní novela zákona o hospodaření energií, kterou včera Sněmovna propustila do třetího čtení. Hospodářský výbor ji doporučil schválit s úpravami. (Celý text)

Bavorská policie dostala hlášení o tygrovi na Šumavě

17. října 2019 00:17
BERLÍN (ČTK) - Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku nevylučovaly, že utekl z cirkusu, který v tomto dolnobavorském městě zrovna je, to se ale nepotvrdilo. Protože ale policie eviduje pouze jediné oznámení od jisté řidičky, přepokládá, že se mohla žena ve tmě zmýlit. (Celý text)

Koncentrace chemické látky v Berounce klesá

17. října 2019 00:15
PLZEŇ (ČTK) - Koncentrace nebezpečné chemické látky, která se minulý týden dostala z výrobní firmy v Klatovech do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky, dál klesá. Je to díky tomu, že Povodí Vltavy upouštělo vodu z přehrad Nýrsko a Hracholusky, aby se chemikálie v toku co nejvíc naředila. Berounku navíc obohacují o další vodu její přirozené přítoky. Chemická látka byla včera kolem poledne zaznamenaná v Berounce u Zvíkovce na Rokycansku, řekl včera mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. (Celý text)

Ministerstvo životního prostředí vyzve myslivce a rybáře k dobrovolnému odchodu od olova

17. října 2019 00:12
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje v příštím roce vyzvat myslivce a rybáře, aby dobrovolně přešli na bezolovnaté střelivo při lovu zvěře a bezolovnaté zátěže při lovu ryb a přispěli svými zkušenostmi k diskusi o odklonu od používání jedovatého olova. O dva roky později chce uzavřít s myslivci, rybáři a ochránci přírody memorandum o cestě k postupnému omezení používání olova. Uvádí to ve strategii nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů pro příštích deset let s tím, že vyloučení olověných broků z lovu vede relativně rychle ke snížení rizika otrav. (Celý text)

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

17. října 2019 00:10
PRAHA (ČTK) - Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění včera Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat. (Celý text)

Protestující nizozemští farmáři opět zablokovali silnice traktory

17. října 2019 00:08
HAAG (ČTK) - Tisíce farmářů včera svými traktory opět komplikovaly dopravu na nizozemských silnicích v rámci pokračujícího protestu kolem sporu o dusíkové emise. Nejvyšší soud v Nizozemsku na jaře rozhodl, že země porušuje emisní pravidla Evropské unie, přičemž zemědělce pobouřila tvrzení, že za problém s vypouštěním dusíku nesou odpovědnost. Protestní akce zorganizovali už potřetí, napsala agentura Reuters. (Celý text)

V sobotu se koná Den za obnovu lesa

16. října 2019 10:29
PRAHA (Ekolist) - Den za obnovu lesa je historická celorepubliková akce Lesů České republiky. Na 14 místech v zemi se koná v sobotu 19. října. Každý může ukázat vysazením byť jediné sazenice, že mu není obnova krajiny postižené kalamitou lhostejná. A nejen to. Termín je symbolický, na 20. říjen připadá Mezinárodní den stromů. (Celý text)

V Lužických horách se podařilo vysadit přes dva tisíce vzácných tisů červených

16. října 2019 10:09
PRAHA (Ekolist) - Do Lužických hor se pomalu vrací vzácný strom našich lesů, tis červený. Za vysazováním nových semenáčků stojí lidé z Českého svazu ochránců přírody, kteří sbírají plody dochovaných stromů a ve vlastní školce z nich pěstují nové sazenice. Ty pak navracejí zpět do krajiny. (Celý text)

Stíny nad Islandem: tohle nebude model k inspiraci

16. října 2019 01:00
PRAHA (Ekolist) - Island nás z hlediska moderních forem energetiky nepřestane fascinovat pokročilým systémem využívání geotermálních zdrojů; na úrovni legislativy ochrany životního prostředí propracovanou koncepcí konzervace území a do značné míry pokrokovým pojetím udržitelné turistiky. Na pozadí této environmentální chvály se ale odehrává jiný, ne tolik pozitivní příběh. Island selhává v oblasti energetické efektivity, celkové udržitelnosti zásobování i v pojetí odpadového hospodářství a hřeší na svou dobrou reputaci, kde jen může. (Celý text)

Němec použil proti krtkovi dělobuchy, skončil v nemocnici

16. října 2019 00:30
BERLÍN (ČTK) - S těžkými zraněními nohy a oka skončil zaměstnanec durynské obce Sulza na východě Německa, který se pustil do nerovného boje s krtkem. Nepopulárního návštěvníka zahrad se pokusil vyhnat dělobuchy, uvedla dnes podle agentury DPA policie. (Celý text)

Pražský dopravní podnik bude odstraňovat plevel horkou párou namísto chemických látek

16. října 2019 00:27
PRAHA (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) začne odstraňovat plevel mezi tramvajovými kolejemi pomocí horké páry namísto chemických látek. Pára způsobí, že rostlina přestane přijímat vodu a během několika dnů uschne. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), zástupci DPP a představitelé společnosti Mira expert. Dopravní podnik se zároveň rozhodl vysazovat mezi koleje rozchodníky namísto travnatých pásů, které využíval dosud. (Celý text)

ČR podle experta patří v kvalitě pitné vody v Evropě k průměru

16. října 2019 00:22
PRAHA (ČTK) - Česko patří v kvalitě pitné vody v Evropě k průměru, nikoli ke špičce. Je třeba zvýšit odbornost provozovatelů vodovodů a zlepšit mikrobiální kvalitu vody, tedy omezit vedlejší produkty z dezinfekce vody. K tomu nepomůže zpřísnění předpisů, ale tlak spotřebitelů, uvedl včera v Senátu na semináři věnovaném zajištění pitné vody František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu. (Celý text)

Arnika: Chvaletická elektrárna loni zvýšila emise škodlivin

16. října 2019 00:20
PRAHA (ČTK) - Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a jedovaté rtuti. Podle organizace Arnika tak elektrárna loni zaznamenala nejvyšší nárůst škodlivin ze sledovaných firem. Vyplývá to ze žebříčků za rok 2018, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a které včera Arnika uvedla na tiskové konferenci. Největším znečišťovatelem jedovatými látkami je popáté Spolana, snížila ale emise škodlivých látek. Majitel chvaletické elektrárny uvedl, že snižuje emise znečišťujících látek, vyrobila ale rekordní množství elektřiny, takže množství některých látek se zvýšilo. (Celý text)

Praha možná omezí světelný smog a pálení rostlinných zbytků

16. října 2019 00:17
PRAHA (ČTK) - Praha by mohla omezit světelné znečištění na svém území. Míru takzvaného světelného smogu by měla nechat zmapovat a následně vytvořit plán k jeho částečnému odstranění. Pražané by se také měli připravit na případné omezení spalování suchých větví a dalších rostlinných zbytků v otevřených ohništích. Oba doporučující dokumenty na včerejším jednání schválil magistrátní výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí. (Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1049 | Další

Valid HTML 4.01 Transitional