Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Jak spí zvířata? Devatenáct hodin. Anebo skoro vůbec
16. dubna 2021 19:04

PRAHA (Ekolist) - Potřebu spánku mají nejen lidé, ale i všichni dosud prostudovaní živočichové. Spí ryby, žáby, krokodýli, ptáci a všichni savci. Oproti lidskému je spánek živočichů v mnoha ohledech odlišný. Jeho pozoruhodné formy popsal v knize Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění britský vědec, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a přední expert na výzkum spánku Matthew Walker. Přestože většina knihy zkoumá význam a vlastnosti spánku u lidí, jedna kapitola se věnuje mimo jiné i lůžkům primátů, spánků delfínů nebo podřimování jednou polovinou mozku.
(Celý text)

Chyba způsobila, že kraje nemohou rybářům proplatit náklady na kafilérii. Přestože na to mají speciální účet
16. dubna 2021 17:20

PRAHA (Ekolist) - Když rybáři 20. září 2020 viděli mrtvé ryby v řece Bečvě, bylo jim jasné, co musí udělat. Odlovit je z řeky a odvézt do kafilérie. Na nic nečekali, šli pro holiny a podběráky. Žádný úřad je k tomu ale oficiálně nevyzval. A to se dnes ukazuje jako chyba.
(Celý text)

Mapování výskytu šelem v Beskydech nepotvrdilo výskyt medvědů
16. dubna 2021 17:17

PRAHA (ČTK) - Dobrovolníci, kteří v Beskydech mapovali od února pohyb velkých šelem, tentokrát nenarazili na stopy medvědů. I letos ale sčítání potvrdilo výskyt rysů a vlků, sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Emise skleníkových plynů v EU loni klesly o více než 13 procent
16. dubna 2021 17:16

BRUSEL (ČTK) - Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 13,3 procenta. Z toho emise leteckého sektoru klesly o téměř dvě třetiny. Uvedla to Evropská komise (EK). Prostřednictvím ETS je v současnosti regulováno zhruba 40 procent produkce skleníkových plynu v EU.
(Celý text)

Vědci budou zkoumat chov pstruha duhového ve specializovaných systémech
16. dubna 2021 17:14

BRNO (ČTK) - Celosvětový růst produkce ryb a zvyšující se poptávku při stagnujících výlovcích z klasických rybníků má v České republice zajistit chov ve specializovaných produkčních systémech. Chovatelé tím reagují i na klimatickou změnu, kdy zvyšující se letní teplota vody může být pro některé druhy smrtelná. Specializované produkční systémy budou vědci detailně studovat, chovat tam chtějí zejména pstruha duhového, který vyžaduje chladnou a čistou vodu, uvedl Jan Mareš z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství AF Mendelovy univerzity v Brně.
(Celý text)

Stromům škodí hlučné prostředí, dopady na flóru i faunu jsou dlouhodobé
16. dubna 2021 11:27

LONDÝN (ČTK) - Hluk škodí stromům a botanické diverzitě a jeho negativní vliv může být patrný ještě dlouho po návratu k normální zvukové hladině. Podle agentury AFP to vyplývá ze studie zveřejněné tento týden v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B. Krátkodobým vlivem hluku na stromy, například problémem snížení výskytu hmyzích opylovačů v hlučném prostředí, se již dříve některé studie zabývaly. Dlouhodobým dopadům se ale dosud tolik pozornosti nevěnovalo.
(Celý text)

Na Google Earth bude možné sledovat časosběrné satelitní snímky
16. dubna 2021 11:23

LOS ANGELES (ČTK) - Americká technologická společnost Google přidala do své mapové aplikace Google Earth novou funkci, která s využitím satelitních snímků pořízených v průběhu 40 let ukazuje dopady změn klimatu na ledovce, pláže, lesy a další místa na Zemi. Nástroj je součástí velké aktualizace známého softwaru a společnost na něm spolupracovala s americkou vesmírnou agenturou NASA i její evropskou obdobou ESA. Cílem nového nástroje je přiblížit hmatatelnou formou masovému publiku změny klimatu, které řada lidí vnímá často poněkud abstraktně, píše agentura AP.
(Celý text)

V Ledvicích zkouší různé typy solárních panelů pro nové elektrárny
16. dubna 2021 11:22

LEDVICE (ČTK) - V areálu hnědouhelné elektrárny Ledvice na Teplicku zkouší ČEZ vlastnosti různých typů solárních panelů. Po vyhodnocení je chce nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů má v příštích deseti letech dosáhnout tisíců megawatt. ČTK o tom informoval mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Dodávat bezemisní elektřinu do sítě bude letos elektrárna využívající energii slunečního záření umístěná na zastřešeném parkovišti dukovanské jaderné elektrárny.
(Celý text)

Radnice Prahy 2 nechá vysadit na pět desítek chybějících stromů
16. dubna 2021 11:04

PRAHA (ČTK) - V Praze 2 letos nechá radnice vysadit 50 stromů. Nahradí ty, které byly poškozeny nebo uhynuly. Kromě zkrášlení ulic stromy přispějí k jejich ochlazení v létě a sníží dopady automobilismu, sdělil ČTK Petr Tomíšek z radničního odboru komunikace. Ve Španělské ulici vznikne nové stromořadí. Na výsadbu pro letošek městská část vyčlenila 1,3 milionu korun.
(Celý text)

Jíst, spásat a zastřihovat. Zubři mají ve Španělsku zabránit požárům
16. dubna 2021 02:20

BARCELONA (ČTK) - Teploty pomalu začínají stoupat a Španělsko se chystá na další léto plné lesních požárů, které za posledních deset let zničily zhruba 741 000 hektarů lesa. V loňském roce oheň sežehl podle vládních odhadů 45 000 hektarů a o rok dříve 60 000 hektarů. Navíc se zdá, že stejně jako v Kalifornii a Austrálii jsou i španělské požáry častější a intenzivnější, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Tokia vypustit vodu z Fukušimy
16. dubna 2021 01:08

PEKING (ČTK) - Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Japonska vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, zničené v roce 2011 zemětřesením a následným cunami. Podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí informoval, že kvůli tomuto záměru byl na ministerstvo předvolán japonský velvyslanec v Pekingu.
(Celý text)

Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru
16. dubna 2021 01:01

PRAHA (ČTK) - Ve srovnání s rokem 2019 se loni v Praze snížila celková spotřeba elektřiny, plynu i vody o jednotky procent. Největší pokles byl v centru města. Vyplývá to z informací, které od distributorů sesbíral městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu to bylo způsobeno pandemií covidu-19, která vynutila zásadní pokles turistického ruchu a změny v chování lidí i firem, zejména práci z domova.
(Celý text)

Klima v centru Liberce by měly zlepšit stromy, sázet se budou na dvou místech
16. dubna 2021 00:25

LIBEREC (ČTK) - Klima v centru stotisícového Liberce by měly zlepšit nově vysázené stromy. Přibudou v příštích týdnech na dvou frekventovaných místech, v Moskevské ulici a také v Jánské mezi Domem kultury a obchodním centrem Forum. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.
(Celý text)

Nový univerzální opylovač od českých odborníků pomůže pěstitelům třešní
15. dubna 2021 18:53

PRAHA (ČTK) - Čeští výzkumníci získali univerzální opylovač, který má pomoci pěstitelům třešní. Novinka by měla zvýšit úrodu a ušetřit pěstitelům čas i peníze. Na projektu pracovali odborníci z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích na Jičínsku v rámci Biotechnologického centra pro genotypování rostlin. O projektu informovala ČTK mluvčí Technologické agentury ČR Veronika Dostálová. TA ČR projekt podpořila v programu Národní centra kompetence.
(Celý text)

Lesníci vítají současné chladné počasí, pomůže zamezit šíření kůrovce
15. dubna 2021 18:20

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Lesníci vítají současné chladné počasí. Pomůže jim omezit šíření kůrovce. Díky chladnému počasí by se mělo první kůrovcové rojení pravděpodobně posunout na přelom dubna a května. "Dá se tedy odhadovat, že tři kůrovcové generace letos nebudou," řekla dnes ČTK mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jejich hlaní prioritou je likvidace kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka.
(Celý text)

Ústecký kraj vyzval turisty, aby hlásili nálezy uhynulých divočáků
15. dubna 2021 18:17

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecký kraj vyzval obyvatele a návštěvníky kraje, aby hlásili nálezy uhynulých divočáků. Na území regionu se nachází už pět měsíců oblast s intenzivním odlovem prasat divokých vyhlášená Státní veterinární správou (SVS). Nemoc africký mor prasat se objevila u divočáků v sousedním Sasku, v Polsku je u divočáků i v chovech a nemoc se šíří v dalších evropských zemích.
(Celý text)

Stoletou lípu ve Žďáru nad Sázavou určenou ke kácení prověřili tomografem
15. dubna 2021 17:06

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechala posoudit přibližně stoletou lípu na sídlišti Libušín tomografem. Podle předchozích odborných posouzení je strom ve špatném stavu a měl by se pokácet z bezpečnostních důvodů. Přes zimu se podle nich zhoršila prasklina kmene v místě větvení. Lidem z okolí se rozhodnutí nelíbí. Petici proti kácení jich podepsalo okolo 180. Uvedl to mluvčí města Matěj Papáček. Výsledky měření se lidé dozví v pondělí.
(Celý text)

Aktivisté podají ve středu klimatickou žalobu na českou vládu
15. dubna 2021 15:01

PRAHA (ČTK) - Spolek Klimatická žaloba ČR chce 21. dubna podat správní žalobu na českou vládu. Cílem je přimět stát řešit klimatickou krizi, uvedli zástupci spolku. Aktivisté, kteří se inspirovali v zahraničí, podají žalobu k Městskému soudu v Praze. Spolek o její přípravě informoval loni v létě, původně ji chtěl podat na podzim. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK shání.
(Celý text)

Policie na jihu Moravy se zabývá úhynem několika dravců, zřejmě je někdo otrávil
15. dubna 2021 15:00

BRNO (ČTK) - Policie na Břeclavsku a Hodonínsku se v současné době zabývá několika případy uhynulých dravců, včetně kriticky ohroženého luňáka červeného či orla královského. U luňáka se už potvrdila otrava karbofuranem. Na policejním webu to uvedl mluvčí David Chaloupka. O podezřelých úhynech dravců už dříve informovali ornitologové.
(Celý text)

Ministerstvo zdravotnictví: Otevřít lesní školky pro všechny děti zatím není možné
15. dubna 2021 14:46

PRAHA (ČTK) - Obnovit docházku do školek v plném rozsahu podle ministerstva zdravotnictví zatím kvůli epidemii není možné. Požadavek lesních školek o výjimku, podle které by skupiny předškoláků mohly v malých školkách do povoleného počtu 15 osob doplňovat ostatní dětí, by tak byl diskriminační k dětem v klasických mateřských školách (MŠ). Na dotaz ČTK to napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Odkázala rovněž na ministerstvo školství (MŠMT), do jehož resortu lesní školy spadají. Podle jeho mluvčí Anety Lednové je ale vyhodnocení epidemiologické situace pouze na posouzení ministerstva zdravotnictví.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1482 | Další

Zpět