Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Volební podvody komplikují výběr novozélandského ptáka roku
27. listopadu 2020 01:24

PRAHA (Ekolist) - Není prý důležité, kdo všechno se voleb účastní, ale kdo sčítá hlasy. Na Novém Zélandu nyní zjišťují, že důležité je i to, kolikrát kdo hlasuje. Ze soutěže o nejoblíbenějšího zástupce ptačí říše a titul Ptáka roku, byl nyní od prvního místa odstaven kivi Owenův, kterému někdo odeslal 1500 e-mailových hlasů z jedné IP adresy. Píše o tom NPR.org.
(Celý text)

Vědci: S čištěním vod od hormonů by mohli pomoci mikroroboti
27. listopadu 2020 01:10

PRAHA (ČTK) - S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence. Mluvčí školy Michal Janovský o tom informoval ČTK.
(Celý text)

Stát plánuje kompenzovat firmám část nákladů spojených s emisemi
27. listopadu 2020 00:21

PRAHA (ČTK) - Stát plánuje kompenzovat firmám část nepřímých nákladů spojených s emisemi. Týkat se má těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který v pondělí projednají ministři. Poskytovatelem kompenzace má být ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vláda má každoročně formou samostatného nařízení určovat částku ze státního rozpočtu vyčleněnou na tento účel.
(Celý text)

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
27. listopadu 2020 00:08

MILÁN (ČTK) - Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), budou do pěti let buď hybridní, nebo zcela elektrická, sdělil provozní ředitel Maserati Davide Grasso.
(Celý text)

Europoslanci nezablokovali zákaz používání olova v mokřadech
26. listopadu 2020 16:36

BRUSEL (ČTK) - V zemích Evropské unie patrně začne platit zákaz používání olova v okruhu až sto metrů od mokřadů a vodních ploch. Evropský parlament neschválil námitky vůči nařízení Evropské komise, které zakazuje držení olověných nábojů či rybářských olůvek v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků hlasování poslanců, kteří námitky odmítli nevelkou většinou hlasů. Zastánci úpravy argumentovali škodlivostí olova pro přírodu, její odpůrci zase tím, že kvůli nejasné definici vodních ploch se může zákaz vztahovat i na okolí louží po dešti a platit prakticky kdekoli.
(Celý text)

Přírodovědec Attenborough po dvou měsících opustil instagram
26. listopadu 2020 16:32

LONDÝN (ČTK) - Britský přírodovědec sir David Attenborough opustil po pouhých dvou měsících sociální síť instagram. Po zářijové registraci překonal 94letý popularizátor oboru rekord v rychlosti dosažení jednoho milionu sledovatelů, který do té doby držela americká herečka Jennifer Anistonová.
(Celý text)

Pražští lesníci vypěstovali jedle, které lze po Vánocích zasadit
26. listopadu 2020 16:25

PRAHA (ČTK) - Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích možné zasadit. Letos poprvé mnohé sazenice do čtvrtého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností vypěstovali pražští lesníci. Zatímco loni bylo k prodeji určeno 350 jedliček, letos je jich 2000. Za týden se prodala asi stovka stromků, řekla ČTK mluvčí organizace Petra Fišerová.
(Celý text)

Diamo zkouší na ostravské haldě Heřmanice speciální metodu sanace
26. listopadu 2020 16:18

OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Diamo testuje na ostravské haldě Heřmanice speciální metodu sanace. Chce zajistit bezpečné odtěžování prohořívající hlušiny, a tím zbavit haldu největšího problému. ČTK to dnes sdělila mluvčí Diama Jana Dronská. Podnik Diamo má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Heřmanická halda neboli odval patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji.
(Celý text)

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan
26. listopadu 2020 14:07

PRAHA (ČTK) - Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.
(Celý text)

Vlčice, která byla nedávno nalezena mrtvá u silnice, má v těle zbytky střely
26. listopadu 2020 13:30

PRAHA (Ekolist) - Vlčice, která byla 8. listopadu nalezena mrtvá u silnice mezi Dubou a Ždírcem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, má v oblasti hlavy a temene zbytky střely. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Projekt Fakta o klimatu vyhrál v klimatickém akceleračním programu Climate Challenge
26. listopadu 2020 13:22

PRAHA (Ekolist) - Do letošního běhu akceleračního programu Climate Challenge se přihlásilo 82 týmů, z nichž šest nejlepších se včera představilo odborné porotě. Všechny projekty se věnují řešení klimatických změn nebo ochraně životního prostředí a s mentory a konzultanty pracovaly na rozvoji svých eko inovací celých osm měsíců. Porotu nejvíc přesvědčil projekt Fakta o klimatu zaměřující se na science communication. Projekt získal 650 000 Kč na svůj další rozvoj. Diváckou cenu získal projekt Ekoškola, který si celkově z programu odnesl 550 000 Kč.
(Celý text)

Do řeky Klabavy v Chrástu u Plzně unikla neznámá látka
26. listopadu 2020 12:22

CHRÁST (ČTK) - Do řeky Klabavy v Chrástu u Plzně unikla neznámá látka. Na místě zasahují profesionální hasiči a experti z jejich laboratoře v Třemošné. Úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán. Laboratoř na místě vyloučila ropné produkty, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
(Celý text)

Aktivisté Greenpeace odmítli dohodu o vině a trestu ze poškození elektrárny
26. listopadu 2020 12:11

CHVALETICE (ČTK) - Aktivisté Greenpeace, kteří v říjnu 2016 protestovali na chladicí věži elektrárny Chvaletice, odmítli dohodu o vině a trestu. Chtějí se bránit u soudu. Pětice aktivistů a aktivistek uznala, že nechtěně způsobili při protestu škodu na zařízení a uhradili ji. Nesouhlasí ovšem s tím, že elektrárně způsobili poruchu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
(Celý text)

Developer vytvořil u průmyslového areálu remízek pro živočichy
26. listopadu 2020 11:52

PAVLOV (ČTK) - Developerská společnost Panattoni ČR vytvořila u průmyslového areálu v Pavlově u Prahy remízek pro živočichy. Vysazeno je zde 213 stromů a 1361 keřů. Nová zelená zóna zabírající 1,5 hektaru pomůže zlepšit prostředí a vytvoří životní podmínky pro ptáky, obojživelníky i hmyz. ČTK to řekl mluvčí Panattoni pro ČR a Slovensko Karel Taschner.
(Celý text)

Nový Zéland chce vyhlásit stav klimatické nouze
26. listopadu 2020 11:51

WELLINGTON (ČTK) - Kabinet novozélandské premiérky Jacindy Ardernové se připravuje na vyhlášení stavu klimatické nouze. Symbolický krok má zvýšit úsilí v boji s klimatickou změnou, napsala agentura Reuters. Vláda souostroví hodlá příští středu předložit návrh parlamentu, ve kterém má po říjnových volbách Ardernová většinu.
(Celý text)

Zelených střech je v České republice proti roku 2015 dvojnásobek
26. listopadu 2020 11:44

BRNO (ČTK) - Plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let více než zdvojnásobila. Ke konci roku 2019 zabíraly rozlohu o 1,58 milionu metrů čtverečních, vyplývá z měření odborníků z brněnského Svazu zakládání a údržby zeleně. Zelené střechy vznikají na školách, školkách, nemocnicích či knihovnách, uvedla ředitelka svazu Jana Šimečková.
(Celý text)

Ve většině republiky zemědělce stále trápí vysoká půdní vlhkost
26. listopadu 2020 11:35

BRNO (ČTK) - Především na Moravě, v jižních a východních Čechách a na Vysočině nadále převládá vysoká vlhkost půdy. Sucho se nadále vyskytuje jen lokálně v severozápadních a západních Čechách. Ve většině republiky vysoká vlhkost ornice způsobuje problémy s dokončením zemědělských prací, řekl ČTK klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.
(Celý text)

Vlci preferují divočinu. Ovce jen, pokud jim je sami nabídneme
26. listopadu 2020 01:30

PRAHA (Ekolist) - Konflikty mezi lidmi a velkými šelmami bezprostředně podrývají snahu o ochranu zmíněných šelem. Ústředním bodem sváru je především predace na hospodářských zvířatech. K řešení situace je třeba porozumět, proč si například vlci jako preferenční zdroj potravy zvolí raději ovce než třeba srnčí zvěř. Zhruba tak začíná studie německých zoologů zacílená na 27 zemí tří kontinentů a čerpající data z dalších obdobných 120 studií, která byla nyní publikována v odborném žurnálu Biological Conversation.
(Celý text)

V Krkonoších bude kvůli jelení zvěři omezen vstup na část cest
26. listopadu 2020 01:20

VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších se od 1. prosince kvůli ochraně jelení zvěře uzavře několik turistických cest, které vedou k přezimovacím oborám a krmelištím. Obor pro přezimování jelení zvěře je na území Krkonošského národního parku (KRNAP) 16. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Omezení potrvá do 30. dubna, seznam uzavřených cest je na webu parku.


(Celý text)

Praha rozdělí na projekty životního prostředí 40 milionů korun
26. listopadu 2020 01:09

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun, což je o pět milionů méně než letos. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Cílem je zapojit co nejvíc občanů, spolků, sdružení či společností do ochrany životního prostředí. Projekty, které budou schváleny, musí být uskutečněny do 31. prosince 2022. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1399 | Další

Zpět