Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Trumpův výrok o špinavém vzduchu v Indii vyvolal v zemi bouři
25. října 2020 12:16

DILLÍ (ČTK) - Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil bouři na indických sociálních sítích. S Trumpovou poznámkou se ztotožnilo mnoho uživatelů internetu, kteří začali upozorňovat na špatnou kvalitu ovzduší především v hlavním městě Dillí a vyzývat k podniknutí kroků, které by vedly k jeho zlepšení. Apelovali také na indického premiéra Naréndru Módího, aby na situaci zareagoval, píše dnes server BBC.
(Celý text)

Lidé mají už jen pár dní na nominace do ankety Alej roku
25. října 2020 11:20

BRNO (ČTK) - Lidé mají už jen pár dní, do 27. října, na nominaci kandidátů do jubilejního desátého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. Zatím bylo přihlášeno devět desítek stromořadí. Loni soutěžilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
(Celý text)

Za avokádový boom platí portugalské Algarve vysokou cenu
25. října 2020 01:00

LAGOS (ČTK) - Podobně jako jiní Britové se i Richard Alan přestěhoval na důchod za sluncem do portugalského regionu Algarve. Koupil si farmu, oženil se svou životní láskou a založil zeleninovou zahradu. Jenže pak mu začala docházet voda, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Začala podzimní výsadba více než 400 000 stromů na sever od Brna
25. října 2020 00:44

KŘTINY (ČTK) - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny začal s podzimní výsadbou. V posledních dnech se tak lesy Mendelovy univerzity na sever od Brna hemží zaměstnanci i studenty, kteří sází především listnáče. Cílem je vysadit 420 000 nových stromů. Zalesňování potrvá do zamrznutí půdy, řekl ČTK Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.
(Celý text)

Liberecká zoo poslala jedno z odrostlých mláďat lva do Antverp
25. října 2020 00:30

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo už má jen jedno ze dvou loni narozených mláďat ohroženého lva berberského. Mladá samice odcestovala do zoologické zahrady v Antverpách, kde už na ni čeká nová lví smečka. ČTK to řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová. Samec a samice se v liberecké zoo narodili loni v květnu, šlo o první úspěšný odchov.
(Celý text)

Výstavbu v okolí kostelíku v Brně-Líšni určí regulační plán
25. října 2020 00:15

BRNO (ČTK) - Brno vytvořilo regulační plán, který určí podobu výstavby v lokalitě u kostelíku v městské části Líšeň. Vydání regulačního plánu musí schválit zastupitelstvo. Cílem plánu je, aby se v místě živelně nestavělo a nepoškodil se krajinný ráz, uvedl radní Brna pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Biden musel vysvětlovat výrok o ropném sektoru ze čtvrteční debaty s Trumpem
24. října 2020 17:03

WASHINGTON (ČTK) - Demokratický uchazeč v amerických prezidentských volbách Joe Biden a jeho kampaň museli vysvětlovat Bidenův výrok ze čtvrteční kandidátské debaty týkající se ropného sektoru. Republikán Donald Trump se Bidena zeptal, zda zavře ropný průmysl, a Biden odpověděl, že bude prosazovat přechod k jiným druhům energií.
(Celý text)

ZOO Dvůr Králové získala z Rakouska sloní samici
24. října 2020 17:01

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dorazila slonice slona afrického ze zoo ve vídeňském Schönbrunnu. Dvorská zoo tak bude nově chovat tři samice slona afrického. Dvorská zoo slony africké chová od roku 1969. Specializuje se na africkou faunu. Nyní je safari park kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřen.
(Celý text)

Europoslanci se shodli na nové Společné zemědělské politice EU
24. října 2020 11:47

BRUSEL (ČTK) - Po několikadenním hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů dnes Evropský parlament schválil svůj postoj k novým pravidlům rozdělování zemědělských dotací v Evropské unii. Poslanci mimo jiné chtějí, aby třetina z přímých dotací šla na podporu ekologického hospodaření. Shodli se také na zastropování dotací pro velké podniky, ačkoli by mělo být při splnění určitých podmínek pro státy dobrovolné.
(Celý text)

Úhyn živočichů v moři u Kamčatky podle vědců způsobily řasy
24. října 2020 11:45

MOSKVA (ČTK) - Hromadný úhyn živočichů v moři u břehů Kamčatky na ruském Dálném východě způsobily jedovaté řasy, a ne člověk, uvedla Ruská akademie věd s odvoláním na výsledky analýz. Za toto vysvětlení se postavil také ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin, podle kterého se situace na místě zlepšuje. Ruská pobočka Greenpeace nicméně podle agentur upozornila, že je ještě příliš brzy, než aby bylo možné s jistotou stanovit příčinu ekologické katastrofy. Organizace hodlá dokončit vlastní vyšetřování.
(Celý text)

Státy EU se shodly na podmínkách klimatické neutrality
24. října 2020 11:41

LUCEMBURK (ČTK) - Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se v pátek shodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Zástupci unijních vlád odsouhlasili společný postoj k takzvanému klimatickému zákonu, který vytyčuje cestu k postupnému a závaznému "vynulování" emisí skleníkových plynů. Oznámilo to německé předsednictví EU. Členské země budou dále o konečné verzi normy vyjednávat s Evropským parlamentem.
(Celý text)

Tuleni rozvířili v Americe debatu, mnozí je považují za škodnou
24. října 2020 01:00

WASHINGTON (ČTK) - Nick Muto rybaří podél celého pobřeží Nové Anglie a nic ho nerozlítí tak, jako pohled na tuleně. Muto, jehož dvě rybářské lodě loví hlavně ryby a korýše žijící u mořského dna jako jsou platýsi nebo humři, patří k rostoucí skupině rybářů, milovníků pláží i činitelů, kteří na místní narůstající tulení populaci bez zaváhání svedou všechno od nízkého stavu ryb po zvýšený počet žraloků, píše agentura AP.
(Celý text)

Dva vzácní krokodýli, Kraken a Penelopa, se budou stěhovat ze Dvora Králové do Polska
24. října 2020 00:36

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Dva vzácní krokodýli úzkohlaví ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se budou příští rok stěhovat do zoologické zahrady v Lodži v Polsku. V Polsku budou žít samec Kraken a samice Penelopa ve výrazně větším pavilonu, čímž by se podle chovatelů měla zvýšit jejich šance na početí mláďat. ČTK to řekla mluvčí safari parku Zuzana Boučková.
(Celý text)

Jihočeská Zemcheba obnovila 20 hektarů sadů, nejvíc v historii
24. října 2020 00:30

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Největší pěstitel jablek v kraji, chelčická Zemcheba, vysázela letos 20 hektarů sadů, nejvíc v historii. Investovala do nich i díky dotacím přes deset milionů Kč. V kraji přibývá žádostí o dotace na kapkové závlahy či další opatření spjatá s obnovu sadů. Stát dotuje hektar nového sadu částkou kolem 200 000 korun. ČTK to řekli ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška a ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
(Celý text)

Pardubice připravují obnovu alejí v centru města
24. října 2020 00:21

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice připravují obnovu alejí v Jahnově ulici a zčásti na náměstí Republiky. Chtějí na revitalizaci získat dotace z norských fondů. Z peněz by mohly i zaplatit územní studii městské zeleně, uvedl magistrát.
(Celý text)

Ministr Brabec odmítl výzvu k rezignaci kvůli zákonu o odpadech
23. října 2020 15:39

ČÁSLAV (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl výzvu k rezignaci, kterou mu adresoval čáslavský starosta Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) kvůli zákonu o odpadech. Podle Málka ministr svým přístupem vychází vstříc odpadové lobby, Brabec to popřel. Ministerstvo podle něj dlouhodobě stojí za obcemi, a pokud skládkařské firmy porušují zákon, soudí se s nimi.
(Celý text)

Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může podle Greenpeace poškodit lidskou DNA
23. října 2020 15:22

TOKIO (ČTK) - Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může poškodit lidskou DNA. Oznámila to organizace ochránců životního prostředí Greenpeace. S vypouštěním se má začít v roce 2022, protože v té době už nebude místo v nádržích, v nichž se uchovává voda použitá k chlazení reaktorů. Elektrárnu v roce 2011 zničilo zemětřesení a vlna cunami, o život tehdy přišlo nebo se pohřešuje 18 000 lidí.
(Celý text)

Co znamená uskromnit se a žít udržitelně? Jedno auto a počítač na rodinu, spočítali britští vědci
23. října 2020 12:06

PRAHA (Ekolist) - Studie uveřejněná v žurnálu Global Environmental Change nabízí neotřelý pohled na naši budoucnost. Mohla by mít udržitelnou podobu a to i při zachování decentního standardu kvality života pro všech 10 miliard obyvatel planety Země. I v roce 2050 by pak lidem stačilo o 60 % méně energie než dnes. Co by bylo třeba změnit a jak by to mělo vypadat? O tom píše Leeds.ac.uk.
(Celý text)

Přírodní rezervace Chlum se rozšíří díky výskytu endemitu jeřábu
23. října 2020 11:59

K. VARY (ČTK) - Karlovarský kraj se chystá trojnásobně rozšířit rozsah území přírodní rezervace Chlum u Novosedel na Karlovarsku. Cílem je zajistit ochranu unikátní populaci endemického jeřábu manětínského, která nebyla zahrnuta při vyhlášení původní přírodní rezervace Chlum v roce 1947, uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS).
(Celý text)

Česká laboratoř vede rozsáhlý projekt výzkumu kovů v rostlinách
23. října 2020 11:54

PRAHA (ČTK) - Česká laboratoř vede rozsáhlý projekt zaměřený na výzkum kovů v rostlinách. Podílí se na něm 110 laboratoří z 30 zemí Evropy. Spolupráce vědců z různých oborů, například biologů, molekulárních genetiků, ale i ekologů a agronomů, má přinést jak nové poznatky o fungování rostlin, tak i návrhy nových postupů pro pěstování a šlechtění plodin či ochranu životního prostředí. Vedoucím projektu, který začal v říjnu a potrvá čtyři roky, je Hendrik Küpper z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (BC AV). Za centrum o tom ČTK informovala Daniela Procházková. Hospodaření rostlin s kovy je podle AV jako téma výzkumu velmi aktuální a pro zemědělství klíčové.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1380 | Další

Zpět