https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-mzp-do-rijna-predlozi-navrh-zakona-o-omezeni-dopadu-plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec: MŽP do října předloží návrh zákona o omezení dopadu plastů

10.12.2019 00:15 | PRAHA (ČTK)
V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. / Ilustrační foto
V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Dennis / Pixabay
V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici. Na tiskové konferenci po jednání vlády to včera řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Předložení zákona o omezení dopadu plastů na životní prostředí má ministerstvo zahrnuto v Plánu legislativních prací vlády na rok 2020, který včera vláda schválila. Předpokládaný termín nabytí účinnosti zákona je plánovaný na červenec 2021.

Členské země Evropské unie letos v květnu formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu. Členské státy mají od té doby nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů. Nová pravidla předložila Evropská komise na jaře 2018.

Přestat by se měly prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balónkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Členské státy se dříve také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 se budou muset takové lahve vyrábět alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na 30 procent.

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje, pro které zatím neexistují náhradní obaly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist