Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Zubři se po tisíciletích vrátí do krajiny Velké Británie
14. července 2020 01:40

PRAHA (Ekolist) - Odolnější krajina, stabilizované populace divoce žijících živočichů a rostlin, obnova původních přírodních procesů. Takový je dlouhodobý záměr britského ochranářského projektu Wilder Blean, který se odehrává na východě Kentu. K dokonalosti mu chybělo jediné. Velcí spásači, zubři. I na ně ale nejpozději v roce 2022 dojde. Píše o tom CNN.
(Celý text)

InterSucho: Sucho v Ústeckém kraji a na SZ od Prahy se prohlubuje
14. července 2020 00:55

BRNO (ČTK) - Zatímco půda do jednoho metru je na většině území Česka stále nadprůměrně nasycená, prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy zůstává suchá a proti minulému týdnu se sucho rozšířilo a je intenzivnější. Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny, vyplývá z aktuální mapy na portálu InterSucho.
(Celý text)

V Libereckém kraji třídí odpady nejlépe v horských střediscích
14. července 2020 00:48

LIBEREC (ČTK) - V Libereckém kraji třídí odpady nejlépe lidé v horských střediscích. V 15. ročníku soutěže Zlatá popelnice zvítězily Albrechtice v Jizerských horách a krkonošská města Jablonec nad Jizerou a Rokytnice nad Jizerou. ČTK o tom informoval mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička. Nově se letos soutěžilo ve třech kategoriích - obce do 500 obyvatel, do 2000 obyvatel a nad 2000 obyvatel.<
(Celý text)

V Praze lidé s pomocí dotace vyměnili přes 500 kotlů
14. července 2020 00:01

PRAHA (ČTK) - V Praze zatím lidé s pomocí takzvaných kotlíkových dotací vyměnili 508 zastaralých kotlů za nové topné zařízení. Během pěti let existence programu si o dotaci požádalo 650 lidí. Zájem v třetí výzvě překročil sumu, která pro ni byla vyhrazena, řekl tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.
(Celý text)

Rezervace divokých koní u Milovic je národní přírodní památkou
13. července 2020 18:02

MILOVICE (ČTK) - Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky Mladá, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
(Celý text)

Čeští vědci sestavili celosvětový atlas rozšíření hub
13. července 2020 15:15

(ČTK) - Desetitisíce vzorků čítá on-line atlas složení houbových společenstev, který vytvořili vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR (AV). Databáze GlobalFungi pokrývá všechny suchozemské oblasti světa, 30 vědců na ní pracovalo tři roky. O databázi vyšel článek v časopisu Scientific Data.
(Celý text)

Žně jsou pomalejší než loni, zatím byla sklizena devítina loňských míst
13. července 2020 14:06

PRAHA (ČTK) - Začátek žní je letos pomalejší než loni, uvedlo ministerstvo zemědělství. Sklizeno je 1,46 procenta ploch základních obilovin, loni to touto dobou bylo zhruba 13 procent. Řepky letos je sklizeno 0,6 procenta, loni šlo o 7,36 procenta ploch. Průměrný výnos je u obilovin vyšší než loni, kdy bylo sucho, dodalo ministerstvo.
(Celý text)

Na Špindlerovku mohou řidiči od července autem, zaparkují ale jen na parkovištích
13. července 2020 13:05

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Na horskou silnici ze Špindlerova Mlýna na hřebenovou Špindlerovu boudu v Krkonoších je od 1. července vjezd bez omezení, značka zákazu vjezdu zmizela. Radnice razantní nárůst dopravy na silnici zatím nezaznamenala, řekl ČTK starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch. Do července mohla veřejnost a neubytovaní turisté k dopravě na Špindlerovku ve výšce 1262 metrů nad mořem využít místní autobusovou dopravu nebo taxíky. Změna kategorie některých komunikací v Krkonošském národním parku (KRNAP) začala platit 1. července s vymezením nových zón ochrany přírody.
(Celý text)

Meliorace by měly přestat zbytečně vysušovat krajinu. Ministerstvo zemědělství představilo ambiciózní plán
13. července 2020 11:10

PRAHA (Ekolist) - Zhruba 1,2 milionu hektarů české zemědělské krajiny je odvodněno melioracemi, skoro půl milionu hektaru bylo odvoděno do roku 1945. Na některých místech je toto dědictví po našich předcích užitečné, jinde ale krajině škodí tím, že ji zbytečně vysušuje. Ministerstvo zemědělství právě zveřejnilo ambiciózní plán přebudovat většinu odvodňovacích systémů tak, aby škodit přestaly.
(Celý text)

Ve dvorském safari se narodili tři lvi berberští. Ve volné přírodě už nežijí
13. července 2020 11:05

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v neděli 5. července narodila tři mláďata lvů berberských. Celkem dvorský safari park i s novými přírůstky chová devět lvů berberských. Ve volné přírodě tento druh lva již nežije. ČTK to řekla mluvčí safari parku Markéta Grúňová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.
(Celý text)

Na nádvoří radnice v České Lípě vybudovali nádrž na dešťovou vodu
13. července 2020 11:03

ČESKÁ LÍPA (ČTK) - Na nádvoří radnice v České Lípě vybudovali nádrž na zachytávání dešťové vody. Vejde se do ní přes 5000 litrů vody, která poslouží k zalévání zeleně především v komplexu městských budov na náměstí T.G.M. a v Moskevské ulici. Město se pro zachytávání vody rozhodlo kvůli suchům, která oblast v posledních letech trápí. Jde o pilotní projekt, řekla dnes ČTK mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová. Podobné projekty připravují i v krajském městě Liberci.
(Celý text)

Patrik Hábl namaloval vodopád na žižkovský panelák
13. července 2020 10:58

PRAHA (ČTK) - Na stěně panelového domu na rohu Kubelíkovy a Táboritské ulice u Olšanského náměstí na pražském Žižkově vznikla malba o rozměrech 40 krát osm metrů. Autorem je malíř Patrik Hábl a jmenuje se Vodopád. Malování na stěnu bylo součástí festivalu Landscape, který se věnuje možnostem zlepšování kvality života ve městech. Letos se zaměřil na pražskou čtvrť Žižkov.
(Celý text)

Lidé opět protestovali proti jadernému úložišti v Pošumaví
13. července 2020 10:12

PAČEJOV (ČTK) - Zhruba 350 lidí v sobotu v Pačejově na Klatovsku protestovalo kvůli tomu, že jejich oblast Březový potok je jednou ze čtyř lokalit pro možnou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Akce se zúčastnili obyvatelé i vedení dotčených obcí, zástupci kraje i obyvatelé sousedního Bavorska, kteří si tam jaderný odpad nepřejí. Od posledního protestu, který se konal zhruba před měsícem ve Velkém Boru, se nic nezměnilo, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, který je jedním z hlavních organizátorů 17 let trvajících protestů.
(Celý text)

Tanker opuštěný u pobřeží Jemenu hrozí ekologickou katastrofou
13. července 2020 01:56

SANÁ (ČTK) - Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy, jemuž hrozí každou chvíli rozlomení. S odkazem na vyjádření nejmenovaného zdroje z organizace o tom informovala agentura AFP. Podle mezinárodních expertů představuje tanker riziko bezprecedentního znečištění v Rudém moři. Ve strojovně lodi byla zjištěna trhlina a to by mohlo "vést ke katastrofě". Danou věcí se tak bude zabývat Rada bezpečnosti OSN na zvláštním zasedání 15. července, uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
(Celý text)

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé ČR
13. července 2020 01:00

PRAHA (ČTK) - Pět let od vyhlášení první výzvy takzvaných kotlíkových dotací stát dosud proplatil přes 63 000 žádostí za téměř sedm miliard korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pro dotační titul na výměnu neekologických kotlů připravilo devět miliard korun, kvůli zájmu přidalo dalších 1,5 miliardy Kč. Nejvíce peněz z evropských fondů šlo do Moravskoslezského kraje, nejméně do Prahy. Vyplývá to z údajů, které MŽP poskytlo ČTK.
(Celý text)

Na městských trávnících v Českých Budějovicích rozkvetly i ohrožené rostliny
12. července 2020 02:13

PRAHA (Ekolist) - Spolupráce magistrátu, odborníků, firem i majitelů soukromých zahrad přinesla v Českých Budějovicích své plody. Přesněji řečeno: své květy. Obyvatelé města tak mohli letos na městských trávnících najít i květy ohrožených druhů rostlin, sdělil Jiří Řehounek ze sdružení Calla.
(Celý text)

Masivní vymírání dinosaurů měl na svědomí i úhel dopadu meteoritu
12. července 2020 01:05

LONDÝN (ČTK) - Před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu meteorit, který zapříčinil masivní vymírání druhů. Z povrchu Země jich tehdy zmizelo přes 75 procent včetně dinosaurů. Nová vědecká studie dokládá, proč byl meteorit pro naši planetu tak katastrofální: klíčem k tomu byl úhel, pod jakým vesmírný objekt na povrch planety dopadl, píše zpravodajský server BBC.
(Celý text)

Proč potřebujeme žraloky? Jací doopravdy jsou a jak nás filmy klamou?
11. července 2020 16:09

JAKARTA (ČTK) - Pokud jste všechno, co o žralocích víte, viděli jen v hollywoodských filmech, pak si o nich musíte myslet, že jsou zosobněním vodní hrůzy. Ve skutečnosti je situace naprosto opačná. To žraloci jsou nadměrně loveni po miliónech. Pravdivý obraz a rozmanitost těchto paryb hledal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

V pražské Stromovce skončila oprava prostoru před Šlechtovou restaurací
11. července 2020 15:20

PRAHA (ČTK) - U Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce skončila oprava prostoru před historickou budovou. Řemeslníci obnovili záhony a trávník, vybudovali automatický závlahový systém a odvodnili a zrekonstruovali mlatové a asfaltové plochy. Přibyly také nové lavičky, koše a osvětlení. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Památkově chráněná budova se opravuje od roku 2017, celá zahradní restaurace se otevře patrně příští rok na jaře. O památku se bude starat městská firma Obecní dům.
(Celý text)

V botanické zahradě v Liberci kvete nejmenší i největší leknín
11. července 2020 14:46

LIBEREC (ČTK) - V liberecké botanické zahradě v jednom pavilonu poprvé vedle sebe kvete nejmenší i největší leknín světa. Jde o drobný leknín lázeňský a dominantní viktorii královskou. Šanci vidět otevřený květ u obou tropických rostlin najednou ale mohou návštěvníci jen za špatného počasí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1322 | Další

Zpět