Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Jak (a zda) krmit s dětmi zvířátka
23. září 2019 01:33

PRAHA (Ekolist) - Najít napuchlou mrtvolu s igeliťákem v puse asi nebude na seznamu oblíbených okamžiků vašeho rána, že? A to ani když jde o ovci.
(Celý text)

Divočina je cennější, než jsme si mysleli
23. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Za divočinu můžeme označit území, kde je krajina uchována v přírodním stavu; stojí stranou lidských aktivit, a proto jsou tu antropogenní vlivy minimální. Ochránci přírody jim dosud nepřikládali až tak zásadní význam: pásma divočiny nejsou například tak druhově bohatá, jako chráněné rezervace a národní parky. Jejich význam pro ochranu biodiverzity ale může být zásadní, píše Wildlife Conservation Society.
(Celý text)

Začala největší polární expedice, loď s vědci vyplula z Norska
23. září 2019 00:30

TROMSÖ (ČTK) - Z norského přístavu Tromsö v pátek vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí. Vědci z 19 zemí budou v rámci mise MOSAIC rok studovat dopady klimatických změn, které jsou zvlášť výrazné v oblasti severního pólu a Arktidy, uvedl v pátek německý Institut Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (AWI).
(Celý text)

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na pohřeb ledovce Pizol
23. září 2019 00:25

MELS (ČTK) - Desítky lidí se včera ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na "pohřební pochod" vysoko do hor k ledovci Pizol, který se v důsledku oteplování klimatu zmenšil natolik, že ho letos vědci poprvé přestali měřit.
(Celý text)

V JAR odsoudili dva Čechy za pašování kaktusů
23. září 2019 00:22

PRETORIA (ČTK) - Jihoafrický soud potrestal dva české občany, které shledal vinnými z pašování sukulentů z Jihoafrické republiky. Oba byli odsouzeni na dva roky do vězení s pětiletým odkladem. Soud rovněž nařídil, že 65letý Jaromír Chvastek a 56letý Tomáš Malíř musí zemi okamžitě opustit a nesmí se již nikdy vrátit, napsal v sobotu zpravodajský server news24.com. Chvastek se podle serveru Lidovky.cz nechtěl k informacím jihoafrických médií vyjadřovat, označil je nicméně za nesmysl. Prý vše vysvětlí až v knize, kterou píše.
(Celý text)

Summit OSN má vést k posílení boje proti změnám klimatu
23. září 2019 00:17

NEW YORK (ČTK) - V newyorském sídle OSN se dnes uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. Jak nedávno prohlásil, mezinárodní společenství zatím boj proti klimatickým změnám prohrává. Právě proto doufá, že světoví vůdci na vrcholné schůzce představí nové závazky a opatření zaměřené na snížení emisí, jež znečišťují životní prostředí, vedou ke globálním oteplování a představují hrozbu pro ekosystémy. Na konferenci promluví i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Česko bude reprezentovat premiér Andrej Babiš.
(Celý text)

Thunbergová: Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí
23. září 2019 00:15

(ČTK) - Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší ochranu klimatu. Protestní akce se uskutečnily ve 163 zemích, uvedla na twitteru Thunbergová, která hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala.
(Celý text)

Mladí aktivisté na summitu vyzvali k boji se změnami klimatu
23. září 2019 00:14

(ČTK) - Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se v sobotu shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o klimatu, vyzvali k mnohem radikálnějšímu boji s klimatickými změnami. Na setkání vystoupila i mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Summit, kterého se podle světových agentur účastní více než 700 mladých aktivistů, se koná v New Yorku.
(Celý text)

Merkelová: Klimatický balíček je základem pro dosažení cílů
23. září 2019 00:12

BERLÍN (ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je přesvědčena o tom, že její vláda v pátek schválením klimatického balíčku položila základy pro dosažení klimatických cílů pro rok 2030. Řekla to na tiskové konferenci v Berlíně. Opozice i ekologičtí aktivisté ale opatření, která do roku 2023 vyjdou na 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč), kritizují. Zcela nedostatečná jsou také podle prestižního Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu (PIK).
(Celý text)

Praha vypíše zakázku na provoz sběrných dvorů za 349 milionů Kč
23. září 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na provoz sběrných dvorů v letech 2020 až 2023. Zakázka by měla vyjít na 349,3 milionu korun. Důvodem je blížící se konec platnosti smluv se současnými provozovateli. Zakázku schválili minulý čtvrtek zastupitelé hlavního města. Ve sběrných dvorech mohou lidé bezplatně odkládat zejména objemný odpad. Provozovat dvory ukládá městu zákon a plán odpadového hospodářství Prahy.
(Celý text)

Nový Bor chystá program na podporu výstavby malých čističek
23. září 2019 00:07

NOVÝ BOR (ČTK) - Dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod připravují v Novém Boru na Českolipsku. Pokud získá podporu zastupitelstva, mohli by zájemci o podporu žádat už v únoru příštího roku, řekla minnulý týden mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobný program mají v nedaleké České Lípě nebo v Jablonci nad Nisou.
(Celý text)

Chudobínská borovice má našlápnuto na Strom roku. Začínají poslední dny, kdy můžete v soutěži hlasovat
22. září 2019 01:45

PRAHA (Ekolist) - Ve finále celostátní ankety Strom roku 2019 pořádané Nadací Partnerství soutěží dvanáct stromů z devíti krajů. Prvenství v současné chvíli drží Chudobínská borovice rostoucí na břehu vírské přehrady, která sesbírala přes 4 tisíce hlasů. Průběžné druhé místo atakuje s bezmála 2,5 tisíci podporovateli Žižkův dub z Náměšti nad Oslavou. O třetí místo se průběžně přetahuje Rohanova douglaska z Lomnice nad Popelkou a Zámecký dub ze Žádlovic. Až do konce hlasování 25. září ovšem může být vše jinak. Hlasování se totiž přelévá do tajné fáze, kdy zůstanou počty hlasů pro finalisty skryty až do slavnostního vyhlášení 3. října na brněnské hvězdárně. Každý tak může zamíchat finálovým pořadím na wwww.stromroku.cz.
(Celý text)

V Nizozemsku čelí farmy nového typu změnám klimatu
22. září 2019 00:50

(ČTK) - Spoluvlastníci dohromady rozhodnou o tom, co se na statku za jejich městem bude pěstovat a chovat, a každý týden si pak na kole mohou přijet pro vlastní čerstvé ovoce, zeleninu, vajíčka nebo maso. Nový typ farmy, který vznikl v Nizozemsku, má být odpovědí na změny klimatu, píše agentura AFP.
(Celý text)

Potápěči vylovili z řek v Lyonu přes 100 elektrických koloběžek
22. září 2019 00:23

(ČTK) - Ekologičtí aktivisté minulý víkend vylovili z řek Saôny a Rhôny v jihofrancouzském Lyonu přes 100 elektrických koloběžek, které tam odhodili jejich uživatelé. Tříhodinové akce na úseku dlouhém 300 metrů se zúčastnily desítky potápěčů. Píše o tom server 20minutes.fr, který výsledek operace označil za smutný.
(Celý text)

Tento týden se rozhodne, který nápad na zvládání klimatické změny získá Cenu sympatie
21. září 2019 01:04

PRAHA (Ekolist) - Počet hlasů se mění každou minutou. Dvanáct finalistů soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství vbíhají do finiše veřejného hlasování o Cenu sympatie. V posledním týdnu hlasování, který právě běží, je veřejnosti počet hlasů pro jednotlivé nápady skrytý. Hlasovat je možné do 25. září na www.adapterraawards.cz. Vítězové všech kategorií budou odtajněni v rámci konference Jak na sucho a horko – ve městě i v krajině, která proběhne 4. listopadu v Praze.
(Celý text)

Včely z Ruzyně vyrábějí oceňovaný med a hlídají ovzduší u letiště
21. září 2019 00:58

(ČTK) - Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni chová od listopadu 2011 včely, jejichž med každoročně sbírá ocenění odborníků. Hlavní důvod chovu včel je ale jiný - chemický rozbor plástového pylu a medu pomáhá hlídat kvalitu ovzduší na letišti a v jeho okolí. Odborníci se zaměřují především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Rozbory podle letiště neprokázaly negativní vliv letecké dopravy na životní prostředí.
(Celý text)

Téma letošní přehlídky Ekofilm zní Příroda - naše dědictví
21. září 2019 00:31

BRNO (ČTK) - Filmy s tematikou životního prostředí budou letos opět soutěžit v Brně na 45. ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm. Letošní téma zní Příroda - naše dědictví. Čeští i zahraniční tvůrci na festivalu představí od 9. do 12. října 25 snímků. Lidé mohou kromě soutěžních filmů navštívit i nesoutěžní projekce, přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy. Po odvysílání soutěžních filmů se diváci setkají i s tvůrci a porotci, uvedl tento týden v tiskové zprávě mluvčí festivalu Radovan Kramář.
(Celý text)

Houbařská sezona je na Vysočině lepší než loni, lesů ale ubývá
21. září 2019 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Letošní houbařská sezona je na Vysočině podle Jiřího Burela z jihlavského mykologického klubu podstatně lepší než v minulých dvou letech, kdy bylo větší sucho. Teď končí letní houby a začínají růst podzimní druhy. Najít se dají i hřiby a holubinky, objevovat se začínají čirůvky. V některých lesích je hub více, jinde méně. Důležitá je i kondice lesa, řekl Burel. V uschlých smrčinách, které jsou vidět na mnoha místech v kraji, houby nerostou.
(Celý text)

O víkendu se koná Celosvětový úklidový den
20. září 2019 14:01

PLZEŇ (Ekolist) - O tomto víkendu proběhne hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí, tentokrát opět u příležitosti celosvětové akce World cleanup day. Půjde o symbolické zakončení letošní rekordní úklidové sezóny. Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko hlásí, že letos se do úklidu Česka zapojuje již přes 150 000 dobrovolníků.
(Celý text)

Den za obnovu lesa. Lesy ČR hlásí tak velký zájem, že přidají další dvě lokality
20. září 2019 11:35

PRAHA (Ekolist) - Zájem o celostátní Den za obnovu lesa je tak velký, že Lesy ČR uspořádají akci na čtrnácti místech místo plánovaných dvanácti. Dvě nové lokality jsou nedaleko Českých Budějovic a Pardubic.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1037 | Další

Zpět