Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Z ochrany pand neplyne pro další šelmy v rezervacích žádný užitek
7. srpna 2020 01:52

PRAHA (Ekolist) - Nárůst populace pand velkých působí v době spíše nedobrých zpráv o stavu životního prostředí jako povzbudivá vzpruha. V 70. letech minulého století jich ve volné přírodě žila méně než tisícovka, dnes už jich je 1864. Zásluhu na tom má pohotová reakce čínské vlády, která nelitovala výdajů, zajistila ochranu, monitoring a zřídila v řídkých bambusových pralesích 67 pandích rezervací vzájemně propojených koridory. Jenže radost ze zotavující se populace pand nevydržela dlouho. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Ostrava testuje zájem o kontejnery na sběr jedlých olejů a tuků
7. srpna 2020 01:39

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava spustila pilotní projekt na sběr jedlých olejů a tuků. V městských obvodech Poruba a Třebovice nechalo město rozmístit 32 kontejnerů na sběr tohoto odpadu. Chce otestovat, zda se tak zvýší množství vytříděného odpadu. Olej se z nádob bude svážet a dále ekologicky zpracovávat. Recykluje se na surovinu, která může být použita v průmyslové výrobě například k výrobě biopaliv nebo jako přísada do leteckého paliva.
(Celý text)

V souvislosti s dieselgate byli obviněni čtyři manažeři Audi
7. srpna 2020 01:38

MNICHOV (ČTK) - Mnichovská prokuratura obvinila v souvislosti s aférou dieselgate další čtyři bývalé manažery automobilky Audi, která spadá do koncernu Volkswagen. Tři bývalé členy představenstva a vedoucího oddělení, který už je v penzi, čeká soudní proces ve spojitosti s 434 420 vozy značek Audi, Volkswagen a Porsche, které byly prodány ve Spojených státech a v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Praha 12 vybuduje v Modřanech park
7. srpna 2020 01:37

PRAHA (ČTK) - V Tylově čtvrti v Praze 12 vzniká nový park. Stavební práce a úpravy nekultivovaných prostor vyjdou na zhruba 4,3 milionu korun a hotové mají být do konce roku. Na dotaz ČTK to uvedl místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS). Peníze na stavbu parku byly v rozpočtu městské části vyčleněny už loni, stavba ale byla odložena.
(Celý text)

Kolín plánuje obnovu tůní ve Štítarském lese u Zibohlav
7. srpna 2020 00:22

KOLÍN (ČTK) - Kolín chce obnovit tůně a jejich okolí ve Štítarském lese u městské části Zibohlavy. Tůně se nacházejí i u Pekelského potoka, jsou ale zanesené blátem a odpadky z černé skládky. Náklady na obnovu se odhadují na 2,1 milionu korun, až 100 procent by mohla pokrýt dotace, o kterou město požádalo. Pokud půjde vše podle plánu, obnova by mohla začít i skončit příští rok, řekl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
(Celý text)

V jihlavské MHD budou místo autobusů na naftu autobusy na plyn
7. srpna 2020 00:16

JIHLAVA (ČTK) - V pravidelném provozu jihlavské MHD přestanou sloužit autobusy na naftu. Dopravní podnik je může zcela nahradit vozy na stlačený zemní plyn (CNG). Teď uvádí do provozu pět nových autobusů na plyn, celkem jich má 25. Podle firmy mají nižší emise škodlivých látek a jejich provoz je podstatně levnější. Autobusy poháněné naftou by tak měly v jihlavských ulicích jezdit už jen při výlukách. ČTK to řekl provozně technický náměstek podniku Jaroslav Šetek.
(Celý text)

Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Zásobuje vodou čtvrt milionu lidí
7. srpna 2020 00:05

MĚLNICKÁ VRUTICE (ČTK) - Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
(Celý text)

Roste počet zájemců o dotaci na zelenou střechu u rodinných domů
6. srpna 2020 15:53

PRAHA (ČTK) - Státní fond životního prostředí (SFŽP) za první polovinu letošního roku přijal téměř tolik žádostí o dotaci na zelenou střechu jako za celý loňský rok. Fond evidoval 100 žádostí o příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) s požadovanou podporou 7,5 milionu Kč, loni zájemci podali 116 žádostí. Na dotaz ČTK to uvedli Václav Junek z agentury Beaufort a Stanislava Beyerová z oddělení komunikace SFŽP.
(Celý text)

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna
6. srpna 2020 15:46

PORT LOUIS (ČTK) - Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního pobřeží v důsledku trhliny v lodi. Plavidlo plující pod panamskou vlajkou přepravovalo 3800 tun ropy a 200 tun nafty. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

V italských Alpách evakuovali na 70 lidí kvůli tajícímu ledovci
6. srpna 2020 13:50

ŘÍM (ČTK) - V italské části alpského údolí Val Ferret evakuovali preventivně asi sedm desítek lidí, včetně 50 turistů, a uzavřeli místní silnici kvůli riziku utržení části ledovce Planpincieux. Informuje o tom agentura ANSA. Evakuaci nařídil starosta obce Courmayeur po středeční schůzce s odborníky, kteří tento tající ledovec na italské straně nejvyššího evropského masivu Mont Blanc dlouhodobě sledují. Podobné opatření přijali v této lokalitě už loni v září.
(Celý text)

Ombudsman prověřuje, zda jsou myslivecké obory přístupné veřejnosti
6. srpna 2020 12:04

BRNO (ČTK) - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček po stížnostech lidí začal zjišťovat, zda jsou myslivecké obory přístupné veřejnosti a jak se v nich návštěvníci mohou pohybovat. Přístup veřejnosti do obor může být podle něj nastaven různě, u některých je ale podle ombudsmana otázkou, zda nevznikají účelově kvůli zamezení vstupu do krajiny. Kancelář veřejného ochránce práv to uvedla na svém webu.
(Celý text)

Vědci našli v Antarktidě nové kolonie tučňáků díky jejich trusu
6. srpna 2020 12:00

LONDÝN (ČTK) - Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně předpokládalo. Pomohly jim k tomu dvě věci: satelitní snímky z evropské družice Sentinel-2 a trus těchto ptáků, napsala agentura AP.
(Celý text)

Produkce ryb v ČR loni klesla pod 21 000 tun, očekává se další snižování
6. srpna 2020 11:50

PRAHA (ČTK) - Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20 986 tun. Poprvé za poslední tři roky tak byla pod 21 000 tunami. Informace ČTK získala od Rybářského sdružení ČR. Podle jeho ředitele Michala Kratochvíla se letos očekává prohloubení propadu, mimo jiné kvůli suchému jaru. Předloňská produkce byla rekordní.
(Celý text)

Britští aktivisté chtějí zakázat reklamu na SUV. Znečišťují totiž klima více, než jiné vozy
6. srpna 2020 02:02

PRAHA (Ekolist) - Vytváření bezemisních zón v centrech měst, vyšší zdanění vozů s motory na fosilní paliva, razantní zdražení pohonných hmot. To vše jsou prý dobré kroky správným směrem, ale britská vláda by prý měla učinit víc. Alespoň tak to tvrdí sdružení New Weather Institute, který navrhuje kompletně zakázat reklamy na vozy SUV. Jimi produkované znečištění je prý hrozbou veřejného zdraví. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Litomyšl připravuje nový park o rozloze několika hektarů
6. srpna 2020 01:35

LITOMYŠL (ČTK) - Podél ulice Zdeňka Kopala v Litomyšli by měl v letech 2021 až 2022 vzniknout park o rozloze několika hektarů. Lidé v něm budou moci trávit volný čas a relaxovat ve stínu více než 300 stromů a další zeleně. V místě bude i drobný mobiliář a plochy pro setkávání, uvedl mluvčí radnice Michele Vojáček.
(Celý text)

V Zoo Praha odchovávají třetí generaci zmije obecné
6. srpna 2020 01:34

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě odchovávají třetí generaci zmije obecné. Dvaceticentimetrová mláďata se narodila před dvěma týdny. Zmije obecná je jediným jedovatým hadem v české přírodě.
(Celý text)

Horský chodník na Sněžku stavbaři zatím uzavřít nemuseli
6. srpna 2020 01:20

PEC P.S. (ČTK) - Turisté nadále mohou využívat přístupovou trasu na Sněžku od Růžové hory. Průchod je tam ale ztížen. Stavbaři mezi stanicí lanovky na Růžové hoře a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky opravují za pomoci techniky turistický chodník. ČTK to řekl Pavel Klimeš ze stavební firmy. Nepředpokládá, že by úsek zcela uzavřeli.
(Celý text)

Kanalizace v pražské ulici Řásnovka bude jako první v Česku z odolného čediče
6. srpna 2020 01:19

PRAHA (ČTK) - Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechaly za 25 milionů korun opravit kanalizaci v ulici Řásnovka v Praze 1. Nová stoka bude z čedičových trub, přičemž tento typ potrubí je v Česku použitý poprvé, řekl Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu provádí. Stoka o délce 70 metrů slouží pro odvod splaškové i dešťové vody. Stavební práce na její rekonstrukci začaly na jaře a hotovy by měly být v listopadu.
(Celý text)

Zákon posilující roli obcí při volbě úložiště má skluz, uvedla Platforma proti hlubinnému úložišti
6. srpna 2020 01:09

PRAHA (ČTK) - Věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru hlubinného úložiště jaderného odpadu má zpoždění. Je už jisté, že do konce volebního období současné vlády legislativa, která měla posílit možnosti samospráv při rozhodování o úložišti, nevznikne, uvedla Platforma proti hlubinnému úložišti, která postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje. Volby do Sněmovny jsou plánovány na příští rok.
(Celý text)

Soud v kauze obchodu s tygřími těly komplikuje nemoc preparátora
6. srpna 2020 01:09

LIBEREC (ČTK) - Odvolací soud v Liberci musel i v úterý zrušit líčení v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Jde o tři úhyny tygrů z chovu provozovatele zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvíka Berouska. Stejně jako v předchozím půl roce se soud nekonal kvůli nemoci obžalovaného preparátora Miloše Hrozínka. Soud proto nechá přezkoumat jeho zdravotní stav. "Bude posuzována jeho schopnost se vůbec účastnit veřejného zasedání," řekl soudce Lukáš Korpas.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1336 | Další

Zpět