https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-hlinikarne-v-nestemicich-se-stavi-stale-vice-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti hliníkárně v Neštěmicích se staví stále více lidí

21.10.2001 17:03 | ÚSTÍ NAD LABEM (EkoList)
Už 3 333 obyvatel Ústí nad Labem a městské část Neštěmice podepsalo petici proti plánované výstavbě závodu na zpracování hliníkového odpadu. Ten chtěla v Neštěmicích v areálu firmy Tonaso postavit norská firma Aluminium Recycling Norway (ARN). V posledních dnech pod petici připojili svoje podpisy také bývalý ústecký primátor Jan Schmidt a zastupitel Jaroslav Zahálka. EkoListu to potvrdil zástupce petičního výboru a předseda sdružení Přátelé přírody Marian Páleník.
 

Firma ARN měla původně v Neštěmicích začít stavět už v září tohoto roku. Souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) získala už v roce 2000 a proti se přímo nepostavili ani radní ústeckého magistrátu. "Radní se nedokázali shodnout na žádném stanovisku. Přitom mají v ruce už rok a půl staré stanovisko magistrátní komise pro životní prostředí, která stavbu nedoporučila," přibližuje ne zcela jasné stanovisko vedení města Marian Páleník.

Nicméně zcela jednoznačně proti stavbě se postavila radnice městské části v čele se starostou Pavlem Tošovským (ODS), magistrátní zastupitelé za ČSSD a KSČM a také náměstek ústeckého primátora Václav Pucherna (Strana zelených). Za nimi stojí také přes tři tisícovky signatářů zmíněné petice. "Vedly nás k tomu mimo jiné také závěry zprávy, kterou zpracovaly ústečtí dětští lékaři ve spolupráci s toxikoložkou Bohuslavou Kunčickou," řekl pro ČTK o důvodech nesouhlasu se stavbou starosta Tošovský.

Své původně souhlasné stanovisko změnilo také MŽP. "Investor nesplnil podmínky, stanovené MŽP," vysvětlila pro agenturu ČIA náměstkyně MŽP Eva Tylová.

Jen podle oficiálních informací by zahájení výroby v plánované továrně znamenalo ročně navíc 12 tun prachu a 245 kilogramů fluoru v ovzduší. Jak dodává šéf toxické kampaně ekologické organizace Greenpeace Miroslav Šuta, je třeba k těmto emisím připočítat také dioxiny, které se uvolňují při tavení hliníkového šrotu. "Významným zdrojem dioxinů je chlór, který tavená surovina obsahuje," řekl Šuta EkoListu.

Podle Mariana Páleníka by měli ze svého přístupu k plánu postavit neštěmickou hliníkárnu vyvodit politickou odpovědnost ústečtí radní. Podle něj město obyvatele nejenom nedostatečně informovalo o plánech firmy ARN, ale navíc ani v současné době Rada magistrátu nedokáže své jednání občanům vysvětlit. "Radní by měli zvážit své další setrvání ve funkcích," požaduje předseda Přátel přírody Páleník.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist