Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Úbytek sladkovodních ryb je alarmující, varuje nová zpráva


23. února 2021 18:30

PRAHA (Ekolist) - Sladkovodní řeky či jezera představují jen procento vody na Zemi, ale právě v nich žije 51 % všech druhů ryb a ¼ veškerých druhů obratlovců planety. Na tomto druhovém bohatství závisí nejen zdraví řek a mokřadů, ale i živobytí stovek miliónů lidí. Sladkovodní biodiverzita však klesá dvojnásobně rychleji než biodiverzita oceánů či lesů. Tisíce druhů sladkovodních ryb směřují k vyhynutí, varuje nová zpráva WWF Ztracené ryby světa.

Podle ní hrozí jednomu ze tří sladkovodních druhů ryb vyhynutí. V Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) je uvedeno až 80 druhů sladkovodních ryb jako vyhynulých, z toho v roce 2020 přibylo 16 druhů.

Rovněž poslední Zpráva WWF o stavu planety, která popisuje stav populací volně žijících živočichů, varuje, že k největšímu poklesu biodiverzity dochází právě u sladkovodních ryb. Pokles sledovaných populací sladkovodních ryb představuje od roku 1970 až 84 %, přičemž v případě populací migrujících druhů ryb (např. jeseter nebo losos) – je to 76 % a v případě velkých ryb (s váhou nad 30 kg) dokonce 94 %.

Přírodní rezervace Meandry Smědé v podhůří Jizerských hor. Příklad toku, který je vhodný pro ryby.
Přírodní rezervace Meandry Smědé v podhůří Jizerských hor. Příklad toku, který je vhodný pro ryby.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Ivana Krpatová / AOPK ČR

Na světě bylo doteď popsaných 18 075 druhů sladkovodních ryb, mnohé druhy stále čekají na „objevení“. Zpráva Ztracené ryby světa upozorňuje, že toto druhové bohatství je zásadní nejen pro zdraví světových řek, jezer a mokřadů. Milióny lidí na planetě jsou na rybách ekonomicky závislé.

„Navzdory významu, který mají sladkovodní ryby pro lidi po celém světě, nejsou dopady na ně dostatečně zohledněné při rozhodnutích o výstavbě vodních elektráren, výstavbě v nivách řek či v plánech na využití vodních zdrojů,“ říká Stuart Orr z WWF.

Zpráva upozorňuje na devastující účinky kombinací různých hrozeb, kterým čelí sladkovodní ekosystémy a ryby, které v nich žijí. Je to především ničení biotopů, výstavba přehrad a dalších typů bariér na volně tekoucích řekách, nadměrný odběr vody či znečištění, které se do vody dostává z domácností, zemědělství a průmyslu. Kromě toho ohrožuje původní druhy ryb ryby nadměrný rybolov, neohleduplné rybářské postupy, šíření invazních druhů, dopady změna klimatu, ale i pytláctví a nelegální obchod.

Vyza velká žije v brakických vodách, kde se mísí slaná a sladká voda. Proto někdy bývá považována za největší sladkovodní rybu.
Vyza velká žije v brakických vodách, kde se mísí slaná a sladká voda. Proto někdy bývá považována za největší sladkovodní rybu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Phyllis Rachler / WWF

Tyto hrozby se vyskytují napříč regiony a Evropa není výjimkou. I Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) právě zveřejnila zprávu o překážkach na evropských řekách. Vyplývá z ní, že na nich existuje víc než milión bariér a asi 10 procent z nich je zastaralých.

EEA upozornila, že překážky na řekách jsou jeden z hlavních důvodů, kvůli nimž je 60 % řek v Evropě ve špatném ekologickém stavu. Bariéry nebrání jen migraci ryb, ale i jiných druhů živočichů, stejně jako proudění sedimentů a živin. Zpráva poukazuje na „kumulativní efekt“ bariér: „Kumulativní vliv velkého množství říčních bariér v Evropě je jedna z hlavních příčin více než 80% poklesu sladkovodní biodiverzity a ztráty 55 % sledovaných populací migrujících ryb.“

„Musíme chránit poslední volně tekoucí řeky, obnovovat mokřady a říční nivy a odstraňovat z řek jejich přehrazení, především ta, která už dávno nesouží svému účelu a přehrazují řeku napříč celým tokem,“ poukazuje na potřebná opatření Miroslava Plassmann, ředitelka WWF Slovensko.

Od evropských zemí to ostatně vyžaduje Rámcová směrnice o vodách, stejně jako Strategie EU v oblasti biodiverzity do roku 2030. Jedním z cílů strategie je zajistit 25 tisíc kilometrů volně tekoucích řek. Podle směrnice mají evropské státy dosáhnout na svých řekách dobrého ekologického stavu do roku 2027.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.