https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-zmapovali-oblasti-vyskytu-ctyr-mene-znamych-infekci-klistat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci zmapovali oblasti výskytu čtyř méně známých infekcí klíšťat

11.2.2021 03:02 | OLOMOUC (ČTK)
Kromě známé Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy číhají v klíšťatech i další, méně známé infekce. Jejich význam roste s rostoucím podílem lidí s oslabenou imunitou, ať už vrozenou nebo získanou například po transplantacích, protinádorové terapii či léčbě cytostatiky.
Kromě známé Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy číhají v klíšťatech i další, méně známé infekce. Jejich význam roste s rostoucím podílem lidí s oslabenou imunitou, ať už vrozenou nebo získanou například po transplantacích, protinádorové terapii či léčbě cytostatiky.
Odborníci z Olomouce a Brna zmapovali v ČR výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí, které mohou u lidí s oslabenou imunitou ohrozit jejich zdraví či dokonce život. Výsledkem několikaletého výzkumu jsou mapy znázorňující intenzitu výskytu klíšťaty přenášených patogenů na území republiky, a to anaplasmy, rickettsie, neoehrlichie a babesie. Výsledná studie přináší přehled o riziku lokální přítomnosti těchto zatím opomíjených infekcí. Pomůže to při prevenci i diagnostice nákaz, informovali ČTK zástupci Univerzity Palackého (UP).
 

Na studii pracovali odborníci z Přírodovědecké fakulty UP a Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) v Brně. "Problematika klíšťaty přenášených nákaz je dobře medializovaná, ale kromě známé Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy číhají v klíšťatech i další, méně známé infekce. Jejich význam roste s rostoucím podílem lidí s oslabenou imunitou, ať už vrozenou nebo získanou například po transplantacích, protinádorové terapii či léčbě cytostatiky," uvedl Pavel Široký z VFU.

Podle odborníků dosavadní znalosti o výskytu těchto infekcí byly dosud založeny na několika lokálních studiích, vědci z Olomouce a Brna se proto rozhodli výskyt těchto čtyř infekcí zmapovat plošně. Ve zhruba 150 lokalitách postupně nasbírali přes 13 000 klíšťat a zjišťovali, jaké infekce přenášejí. "Výsledky ukazují, že některé patogeny, jako třeba rickettsie se vyskytují téměř ve všech zkoumaných lokalitách. Konkrétně v 98 procentech. Jejich prevalence, tedy promořenost, je v populaci klíšťat celkem rovnoměrná a pohybuje se kolem pěti procent. Na druhou stranu třeba anaplasmy se vyskytovaly jen v 78 procentech lokalit, zato vykazovaly výrazná lokální ohniska. Ta jsme zjistili například na Třebíčsku, Prostějovsku či Hodonínsku, kde prevalence přesahovala 15 procent," uvedl hlavní autor studie Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí PřF UP.

Nákaza čtveřicí sledovaných patogenů se podle odborníků obvykle projevuje nespecifickými, chřipce podobnými klinickými příznaky. Přesnou diagnostiku lze provést pouze laboratorními technikami. Zatímco zdravého člověka by tato infekce ohrozit neměla, lidé s oslabenou imunitou však mohou trpět i život ohrožujícími stavy. "Zvláštní situace pak panuje například u jedinců s chirurgicky odstraněnou slezinou, pro něž jsou infekce klíšťaty přenášenými prvoky rodu Babesia vždy extrémně a životně nebezpečné," uvedl Široký. Dodal, že studie přispěje k lepšímu pochopení epidemiologie a rizika klíšťových infekcí.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ladislav  Banya

Ladislav Banya

13.2.2021 08:43
Ta klíštova encefalitida je hodně podobná jako ten Covi-19.Možná že by zabralo i na Covid vakcína proti klíšťové encefalitidě
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist