Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V jezeře v Polsku uhynulo 20 jelenů, možná kvůli sběračům paroží


5. února 2021 19:05

VARŠAVA (ČTK) - Skoro 20 jelenů ve středu uhynulo v jezeře u obce Ścienne na severozápadě Polska, když vběhli na led a ten se pod nimi prolomil. Informují o tom polská média. Není vyloučeno, že stádo vyplašili sběrači paroží, kteří za jeden kilogram mohou dostat až 150 zlotých (přes 860 korun).

Ve středu na pomoc několika desítkám jelenů vyrazili místní hasiči a 15 zvířat se jim podařilo zachránit. Dnes se na místo vrátili, aby z vody vyprostili uhynulá zvířata, uvedl portál televize TVN24. Jeleni mají podle lesníků silný pud sebezáchovy a na led by se sami nevydali, museli tam vběhnout, když je něco vyplašilo.

Zástupce místního mysliveckého svazu uvedl, že chce kvůli tomuto případu podat trestní oznámení pro podezření z týrání zvířat. Tvrdí, že dostal věrohodné informace o lidech, kteří petardami plašili jeleny.

Lesníci a myslivci v Polsku se už roky potýkají s naháněči sbírajícími paroží, které jeleni shazují na sklonku zimy. Sběrači líčí na jeleny pasti, uvádí portál Gazeta.pl. Nasypou například na zem červenou řepu, nad ni nastraží větve, aby o ně jeleni parožím zavadili a spadlo jim. Někdy mezi stromy dokonce natahují síťky a lanka.

Poptávka po jelením paroží je vysoká, a tak je podle Gazety.pl na přelomu zimy a jara v lesích mnoho sběračů, podobně jako na podzim houbařů. V Evropě paroží slouží jako dekorace, vyrábí se z něho nábytek. V Asii se používá v tradiční medicíně.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.