Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 28. 2. 2021
Svátek má Lumír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Praha pořídí linku na třídění plastů, dokončí úpravy spalovny


29. prosince 2020 15:03

PRAHA (ČTK) - Hlavní město a jeho firma Pražské služby pořídí za zhruba 100 milionů korun třídičku plastového odpadu, která by měla být instalována v příštím roce. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že linka bude schopná separovat několik druhů plastového odpadu, včetně PET lahví. Praha také příští rok dokončí modernizaci malešické spalovny, kde vymění poslední ze čtyř kotlů.

Pražským službám dosud třídička plastů schází, což komplikuje odbyt odpadu. Dříve se netříděný plast dodával do Číny, ta o něj ale v posledních letech přestala mít zájem. Nové zařízení, které bude schopné plast třídit i například podle barev, by mělo umožnit prodej odpadu specializovaným firmám. "Vzniklý granulát se dá buď prodávat, nebo uvažujeme i o tom, že bychom do budoucna v rámci cirkulárního hospodářství sami z plastu něco vyráběli," dodal náměstek.

Město také příští rok dokončí modernizaci malešické spalovny, kde již nechalo vyměnit tři ze čtyř kotlů. "Efektivita spalování se zásadně zvýšila, zvýšilo se tím pádem do budoucna i množství odpadu, které tam můžeme spalovat," řekl náměstek.

Dodal, že modernizací se také zásadně snížily emise. "Jsme na deseti procentech limitů," uvedl s tím, že spalovna nyní vypouští z většiny páru a škodlivin jen minimum. Výměna všech čtyř kotlů vyjde na 2,8 miliardy korun.

Město má plány také ohledně zpracování biologického odpadu, který nyní zkušebně vozí do bioplynové stanice ve středočeských Přibyšic. Vedení magistrátu zároveň plánuje postavit vlastní stanici, do které bude svážet bioodpad nebo zbytky z restaurací a jídelen. Vzniknout by mohla buď v areálu malešické spalovny, nebo mimo Prahu. O konečném umístění stanice ještě město rozhodne. Dokončena by měla být podle dřívějších informací v roce 2028.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.