Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 28. 2. 2021
Svátek má Lumír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Praha koupí přístroje k měření emisí přímo na silnicích


21. prosince 2020 13:08

PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát pořídí přístroje, s jejichž pomocí bude moci na silnicích identifikovat vozidla, která mají buď nefunkční, nebo scházející filtr pevných částic. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 38,4 milionu korun, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů. O zadání zakázky rozhodli radní.

Město chce pořídit nejméně jeden napevno umístěný přístroj, jeden instalovaný v měřicím vozidle a 15 přenosných, které mají sloužit k přesnějšímu měření a potvrzení vzorků získaných většími zařízeními. Přístroje mají podle schváleného dokumentu zpočátku sloužit k prevenci a zjištění toho, kolik vozidel bez filtru pevných částic v metropoli jezdí.

Majitele vozidel bude magistrát informovat, výhledově je cílem propojit zařízení se systémy dopravní kontroly využívanými samosprávou a státem. Poté bude možné vozidlo po zjištění závady odstavit a odeslat na STK nebo provést s pomoc přístroje kontrolu přímo na místě. K tomu však budou podle dokumentu nutné úpravy legislativy.

Praha patří mezi regiony s největším znečištění ovzduší, přičemž jeho většina pochází z dopravy. Nyní jsou emise vozidel kontrolovány jenom při pravidelných technických kontrolách, což je podle vedení města nedostatečné.

Dieselové motory s nefunkčním nebo odmontovaným filtrem pevných částic podle odborníků produkují velkou část škodlivin, nezáleží přitom na stáří vozu. "Podle statistik silničních kontrol Centra služeb pro silniční dopravu každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek," píše se ve schváleném dokumentu.

Praha již v minulosti měření emisí za provozu testovala ve spolupráci s ČVUT a Ústředním automotoklubem (ÚAMK). Vývoj metody probíhal pod vedením Michala Vojtíška ze strojní fakulty ČVUT a významně k němu přispěl doktorand Jan Skácel. Měření funguje tak, že přístroj s pomocí hadičky odebírá u okraje vozovky vzorky vzduchu se zplodinami z projíždějících vozidel. Ty míří do přístrojů, které zjišťují koncentrace částic. Měří jak saze, tak velice malé částice, které nejsou okem viditelné. Právě ty jsou mnohem nebezpečnější.

Dopravní policie také na popud hlavního města loni uskutečnila sérii kontrol, které se však prováděly s pomocí diagnostické jednotky u aut vytipovaných pouze na pohled. Pokud jednotka odhalila závadu, policisté auto odeslali na stanici technické kontroly k měření emisí a kontrole.

Nové vedení hlavního města si zlepšování kvality ovzduší vytyčilo jako jeden z bodů programu. Vedení magistrátu podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) zvažuje například zavedení mýtného pro vjezd do centra. Loni vedení města schválilo zavedení MHD zdarma v době smogových situací a zákaz topení uhlím.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.