https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedecka-expedice-objevila-v-bolivijskych-andach-20-novych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědecká expedice objevila v bolivijských Andách 20 nových druhů

16.12.2020 11:58 | LA PAZ (ČTK)
Vědci se vypravili do oblasti v údolí Zongo ležící asi 50 kilometrů od La Pazu. V porostech na tamních příkrých svazích ke svému překvapení objevili během dvou týdnů hned 20 nových druhů.
Vědci se vypravili do oblasti v údolí Zongo ležící asi 50 kilometrů od La Pazu. V porostech na tamních příkrých svazích ke svému překvapení objevili během dvou týdnů hned 20 nových druhů.
Vědecká expedice objevila na svazích bolivijských And nedaleko metropole La Paz dvě desítky nových druhů rostlin a živočichů a také vzácné žáby a motýly, které odborníci považovali za vyhynulé. Informovala o tom agentura Reuters. Jedním z nových druhů je zakrslá žabka, která dorůstá velikosti jen kolem jednoho centimetru.
 

Výpravu skupiny biologů a ekologů uspořádala organizace na ochranu přírody Conservation International. Vědci se vypravili do oblasti v údolí Zongo ležící asi 50 kilometrů od La Pazu. V porostech na tamních příkrých svazích ke svému překvapení objevili během dvou týdnů hned 20 nových druhů. Mimo jiné nový druh hada z podčeledi chřestýšovitých, dva nové druhy motýla pestrobarvce či dosud neznámou orchidej z rodu měkčilek.

"Rozhodně jsme nečekali, že objevíme nějaké nové obratlovce jako jsou dva hadi a žába, to je opravdu neuvěřitelné," citoval jednoho z členů výpravy Tronda Larsena deník The Guardian.

Obrovským úspěchem je i to, že biologové narazili na některé rostliny a živočichy, které považovali za dávno vyhynulé. Mezi ně patří například žába Oreobates zongoensis, kterou v přírodě pozoroval další z členů výpravy Steffen Reichle jen jedinkrát, a to před 20 lety. "Měli jsme za to, že nejspíš vyhynula, ale zjistili jsme, že jde o poměrně rozšířený druh," uvedl Larsen.

Vědci narazili i na poddruh stromu Alzatea verticillata, který v Bolívii objevili poprvé po 127 letech. "V Bolívii po tomto mytickém stromě pátrala řada expedic. Žádná z nich neuspěla - až do nynějška," uvedla Conservation International ve své zprávě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.12.2020 12:20
Bo Livie je tak chudá, že nemá ani na biologický výzkum...
Odpovědět
JB

Josef BIS

16.12.2020 19:58
Bolivie je bohatá země, nerostných surovin má více než ČR. Problém je v tom že největší velký bratr eméééééérický USácký zloděj je tam dře a nedovolí , aby se zmohli a těžili sami. A třeba 90 % ekonomiky Chile vlastní rovněž imperiální USA, . To je hlavní důvod. Má i odborníky na přírodu ale takové drancování jako v Evropě se tam nekoná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist