Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Navzdory snaze o ochranu přírody se její stav v EU nezlepšuje


2. listopadu 2020 05:19

PRAHA (Ekolist) - Jednou za šest let si Evropská unie vyžádá od svých členských států zprávu o stavu a ochraně přírody na jejich území. Zajímá se o evropsky významnou přírodu – tedy druhy a stanoviště, která jsou vzácná a chráněná v evropském měřítku, které může být občas odlišného od toho národního. Ze zaslaných informací pak vytvoří souhrnnou zprávu o stavu přírody v EU. A nedávno uveřejněná zpráva za roky 2013–2018 nepřináší příznivé zprávy.

Pokud jste někdy procházeli kolem míst označených názvy NATURA 2000 nebo LIFE, narazili jste na kus přírody chráněné unijně. Zaměřuje se na druhy a stanoviště, které jsou vzácné v rámci celé Evropy. Zatímco u nás se může jednat o běžný druh, v rámci EU může teoreticky žít jen na našem území.

Celkové hodnocení zprávy je, že Evropská unie zatím nedokázala zastavit úbytek chráněných druhů a stanovišť. Navzdory opatřením členských států nedošlo ani ke zlepšení stavu, ani trendů. U řady druhů a typů stanovišť se dá podle zprávy mluvit naopak o dalším zhoršení.

„Je tudíž jasné (a potvrzené zprávami), že členské státy nepřijaly nezbytná ochranná opatření (alespoň v požadovaném rozsahu) a v některých případech je ani odpovídajícím způsobem neidentifikovaly,“ uvádí zpráva.

V nejhorším stavu v místní ochraně jsou pobřeží a moře. Ve špatném stavu jsou i duny, vrchoviště, rašeliniště a močály. Podobně jsou na tom travinné porosty, zvláště pokud vyžadují aktivní obhospodařování. Pokud se z pevniny vydáme na moře, zjistíme, že tam navíc nemáme dostatečné znalosti. Stav přibližně čtvrtiny mořských stanovišť v EU zůstává z hlediska ochrany nezjištěn. Pro srovnání, na pevnině je stav nezjištěn jen na 4 %.

V druhové ochraně zpráva uvádí 63 % druhů (mimo ptáky) nedostatečný nebo špatný stav, což je podobné jako v roce 2015, kdy to bylo 60 %. Stav většiny mořských druhů (59 %) je nezjištěný.

Ptáci mají svou vlastní kategorii ochrany i hodnocení. Z ní vyplývá, že 47 % všech druhů ptáků má dobrý stav populace, což je ale o 5 % méně než v roce 2015. Podíl druhů, u nichž je stav nedostatečný a špatný, vzrostl z 32 % na 39 %.

Co evropskou přírodu nejvíce ohrožuje, je zemědělství. Mezi nejčastější tlaky se počítá opouštění zemědělské půdy, intenzifikace zemědělství, znečištění a mizející meze a remízky. Další tlaky na druhy i jejich stanoviště přicházejí spolu s urbanizací – rozšiřováním měst a staveb, sportovními aktivitami a turismem. V lesích je problémem odstraňování mrtvého dřeva a starých stromů. Významná je i změna vodního režimu spojená s výstavbou přehrad, vyčerpáváním podzemní vody a vysoušení mokřadů.

Změna klimatu zatím nebyla vykazována jako zvlášť významný tlak, budoucí scénáře ale předpokládají, že bude mít na evropské rostliny a zvířata dramatický dopad.

Toto hodnocení stavu z hlediska ochrany představuje nejrozsáhlejší a nejúplnější kontrolou stavu přírody, která byla dosud v EU provedena. Další hodnocení je plánováno na rok 2026.

Zdeňka Kováříková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.