Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 27. 11. 2020
Svátek má Xenie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Starosta Čáslavi Málek vyzval Brabce k rezignaci kvůli odpadům


23. října 2020 11:49

ČÁSLAV (ČTK) - Starosta Čáslavi na Kutnohorsku Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) v otevřeném dopise vyzval vyzval k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Důvodem je pozměňovací návrh k zákonu o odpadech, který podle starosty ztíží pozici města ve sporu o doplacení peněz za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. Ministr podle Málka svým přístupem vychází vstříc odpadové lobby. Ministr Brabec důvod k rezignaci nevidí.

Město tvrdí, že za léta 2016 až 2018 přišlo o více než 616 milionů korun a Státní fond životního prostředí o více než 837 milionů korun kvůli nevyměřování a nevybírání poplatků za ukládání odpadu provozovatelem skládky. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství to odmítá, záležitostí se zabývá krajský úřad.

Brabec podle Málka v minulosti zástupcům města sdělil, že problém vyřeší nová legislativa. Sněmovna však schválila pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS), který podle starosty pozici města naopak ztížil. "Dokonce mění retroaktivně, zpětně od roku 2015, poměry v odpadovém hospodářství. Učiním vše, aby toto ustanovení zákona o odpadech posoudil Ústavní soud, a pevně věřím, že ho shledá protiústavním," uvedl Málek.

Poukázal na to, že ačkoli Brabec hlasoval proti, většina klubu ANO zaujala opačné stanovisko a hlasovala proti názoru svého ministra i odbornému stanovisku ministerstva, které podle Málka konstatovalo, že zamýšleného účelu nelze pozměňovacím návrhem dosáhnout. "Od čeho máte jednání poslaneckého klubu, abyste svým kolegům, kteří se nemohou orientovat ve všech problematikách, které projednávají, vnesl vhled do tématu?" dodal starosta.

Každý původce odpadu by měl hradit poplatky vyměřené provozovatelem skládky. Sazebník je daný zákonem, menší část z poplatku připadá městům a větší Státnímu fondu životního prostředí. U pětiny z celkového objemu odpadu provozovatel poplatky vyměřovat nemusí a toto množství může být použito na takzvané technické zabezpečení skládky. Provozovatel skládky podle čáslavské radnice tento podíl překračuje. Ve výkazech používá pojem konstrukční prvky, který ale podle Málka zákon nezná.

Zástupci AVE CZ jsou přesvědčeni o tom, že postupují v souladu se zákonem. "Město tvrdí, že využívání odpadu na skládce není možné. My tvrdíme, že využívání odpadu na skládce možné je a že to zákon o opadech umožňuje," uvedl již dříve jednatel AVE CZ Roman Mužík.

"Důvod k rezignaci nevidím," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. "Dlouhodobě stojíme za obcemi, sám jsem pozměňovací návrh poslanců ODS a ČSSD nepodpořil. To, že ostatní poslanci nesdílí vždy můj názor, to se v demokratické společnosti stává. To je jako, kdybych vyzýval pana starostu k rezignaci, protože jednou nepřesvědčil o svém názoru obecní zastupitelstvo."

"MŽP se naopak se skládkařskými firmami soudí, pokud porušují zákon anebo se snaží uniknout povinnostem z něho vyplývajícím," dodává Brabec. "K problematice odvodů poplatků za ukládání odpadu a výkladu zákona o odpadech se rozbíhají soudní řízení, my se samozřejmě soudními rozsudky budeme řídit."

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.