Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Dva vzácní krokodýli, Kraken a Penelopa, se budou stěhovat ze Dvora Králové do Polska


24. října 2020 00:36

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Dva vzácní krokodýli úzkohlaví ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se budou příští rok stěhovat do zoologické zahrady v Lodži v Polsku. V Polsku budou žít samec Kraken a samice Penelopa ve výrazně větším pavilonu, čímž by se podle chovatelů měla zvýšit jejich šance na početí mláďat. ČTK to řekla mluvčí safari parku Zuzana Boučková.

Kraken a Penelopa přišli do Dvora Králové v roce 1989 ze zoo v Singapuru jako čerstvě vylíhnutá mláďata. Kraken nyní měří zhruba 515 centimetrů a váží nejméně 380 kilogramů, takže svou expozici v pavilonu Vodní světy výrazně přerostl. V současné době Kraken patří mezi největší krokodýly žijící v evropských zoologických zahradách. Krokodýl úzkohlavý je známý také pod názvem tomistoma úzkohlavá nebo gaviál sundský.

Kraken a Penelopa se přes opakované snahy dosud nerozmnožili. Samice přitom již 12 let snáší neoplozená vejce, která pečlivě zahrabává na souši. "To ukazuje na fakt, že se jedná o bezproblémovou a v kontextu chovů v lidské péči výjimečnou samici," uvedli dvorští chovatelé. Statistika neúspěšných snah o rozmnožení podle nich dokládá, že v současné expozici to dvojici s velkou pravděpodobností nevyjde. Důvodem může být nedostatečná hloubka vody, která páru neumožňuje dostat se do správné pozice pro páření.

Na doporučení koordinátora evropského chovu tomistom se dvorský pár přestěhuje do Lodže, kde právě vzniká pavilon Orientarium s novou rozsáhlou expozicí věnovanou právě tomistomám. "Zde je čeká prostor s podstatně rozsáhlejší vodní plochou i vyšším vodním sloupcem. Nové působiště tak zvyšuje šanci pro obě zvířata zanechat po sobě potomky," uvedli chovatelé. Rozmnožení těchto vyhynutím ohrožených krokodýlů označili za prioritu chovu.

Kraken také Penelopu v současné expozici opakovaně napadá. Podle chovatelů je pravděpodobné, že důležitou roli v tom hraje i nedostatečná rozloha expozice, a tedy nemožnost krokodýlů najít si vlastní prostor stranou toho druhého.

Po přesunu tomistom do Lodže přijdou do jejich expozice menší a rovněž kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí.

Tomistomy úzkohlavé obývají tropické řeky, jezera a močály jihovýchodní Asie. Jejich populace v přírodě je odhadována na 2500 jedinců. Ohroženi vyhynutím jsou kvůli devastaci přirozeného prostředí a trofejovému lovu. Tomistomy se dožívají až 60 let.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.