Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Demonstranti v Porýní požadovali konec výroby elektřiny z uhlí


26. září 2020 19:44

BERLÍN (ČTK) - Ochránci klimatu demonstrovali v porýnském hnědouhelném revíru za okamžité ukončení výroby elektřiny spalováním uhlí a plynu. Velké množství policistů z různých německých spolkových zemí protestujícím bránilo v proniknutí do povrchového dolu Garzweiler. Podle organizátorů se protestní akce zúčastnilo na 3000 aktivistů.

Akci svolal podle agentury DPA spolek Ende Gelände a další organizace. Demonstrantům se podle policie dočasně podařilo obsadit zařízení v povrchovém dolu a také v elektrárně Weisweiler nedaleko Cách. Jejich provoz ale nebyl omezen, uvedl mluvčí energetického koncernu RWE.

Mluvčí Ende Gelände akci označila za "občanskou neposlušnost". Policie nasadila ojediněle i slzný plyn a policejní psy, aby udržela demonstranty mimo důl. Demonstranti předtím ignorovali několik výzev, aby se nepřibližovali k hraně povrchového dolu.

Povrchový důl Garzweiler je nyní epicentrem sporu o hnědé uhlí. RWE chce povrchový důl provozovat až do vypnutí své poslední hnědouhelné elektrárny v roce 2038. Bagrům přitom ještě má ustoupit několik vesnic.

Protestní průvod proti plánům na bourání vesnic dnes uspořádala také iniciativa Alle Dörfer bleiben. Demonstranti obsadili už opuštěnou hospodu v obci Keyenberg. Podle RWE už přitom přesídlení zhruba 1500 obyvatel z místních obcí daleko pokročilo. Většina se údajně rozhodla pro společný nový začátek.

Protesty se nyní podle DPA nezaměřují jen na hnědé uhlí. Také před plynovou elektrárnu v Düsseldorfu dnes dorazilo přibližně 150 demonstrantů, uvedla policie. Kromě toho demonstranti obsadili rozestavěný plynovod mezi Nizozemskem a Vestfálskem. Také plyn "extrémně škodí klimatu", řekla mluvčí Ende Gelände.

Už v pátek v Německu demonstrovaly desetitisíce lidí za ochranu klimatu. Šlo o další akce hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future), které na celém světě požaduje mimo jiné ukončení spalování uhlí či ropy v zájmu zpomalení globálního oteplování.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.