Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Liberecká zoo získala nové šelmy, margaye a levharta čínského


27. září 2020 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo získala samici levharta čínského a pár margayů, známých i pod názvem dlouhoocasá tečkovaná kočka. Cílem je, oba druhy rozmnožit a posílit jejich populace chované v zahradách.

Margaye neboli oceloty dlouhoocasé dosud liberecká zoo nechovala. Zatím jsou v izolaci v zázemí a později obsadí venkovní expozici u bazénu s lachtany, která kdysi sloužila rysům, pandám a dočasně i mláďatům lva berberského. "Do venkovního výběhu budou opatrně vypuštěni podle aktuálních klimatických podmínek a s ohledem na jejich potřeby a komfort," uvedl zoolog Luboš Melichar.

Jedná se o mladý pár. Samice se narodila v roce 2017 v jihlavské zoo a dvouletý samec pochází z francouzské zoo v Boissière du Doré. Oba jedince původně získala německá zoo v Magdeburgu. "Ta se ale z chovatelských důvodů rozhodla chov tohoto druhu přerušit, a tak byl pár na základě naši předchozí žádosti o zapojení se do mezinárodního záchovného programu převezen k nám do Liberce," dodala zooložka Dorota Gremlicová.

Levhartí samice je ve výběhu v horní části zoo. "Zatím samice pomalu prozkoumává svůj nový domov a seznamuje se s okolím a svými chovateli. Potravu přijímá bez problémů, a tak věřím, že si u nás rychle zvykne," uvedl Melichar. I chov levharta čínského patří stejně jako chov margaye do evropského záchovného programu EEP. "Jedná se o silně ohrožený taxon, a tak je cílem liberecké zoo tyto asijské kočkovité šelmy rozmnožit a pomoci zabránit jejich úplnému vyhubení," uvedla mluvčí zahrady Barbara Tesařová.

Nyní je v evropských zoo jen okolo 50 levhartů čínských. "Náš samec je navíc pro posílení populace levhartů čínských geneticky cenný, a tak je odchov libereckých jedinců pro záchranu celého druhu žádoucí," dodal Melichar. Na světě je momentálně podle Tesařové jen 23 institucí, které jsou do chovu levhartů čínských zapojeny. V Česku jsou už jen v Plzni.

Liberecká zoo plánuje i modernizaci pavilonu levhartů včetně výstavby nových venkovních výběhů. Budou v nevyužitém údolíčku v ohbí cesty, jež vede od expozice pand červených k pavilonu levhartů. "Součástí této nové expozice bude i mokřad s vodními rostlinami, který by měl plnit roli kořenové čistírny vody tekoucí z bazénů pavilonu slonů. Mokřad vznikne v rámci rozsáhlejšího projektu recyklace užitkové vody v horní části zoo," uvedl ředitel zoo David Nejedlo.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.