https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ryby-v-rece-becve-otravily-kyanidy-vyplynulo-to-z-rozboru-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ryby v řece Bečvě otrávily kyanidy, vyplynulo z rozboru vody Aktualizováno

24.9.2020 17:53 | PŘEROV (ČTK)
Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.
Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.
Foto | palickap / Wikimedia Commons
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Ukázaly to rozbory vzorků vody, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie. Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova v úseku o délce 38 kilometrů. Rybáři do kafilérie dosud odvezli 32 tun otrávených ryb. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad. Podle odborníků ekologická havárie patrně nezasáhla Hranický kras a zdejší minerální vody.
 

Množství kyanidů, vysoce toxické látky, která otrávila život v řece v délce desítek kilometrů, zatím odborníci nedokážou určit. "To v tuto chvíli zatím vůbec netušíme," uvedla mluvčí ČIZP.

Rozpustné kyanidy popsala jako prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují rovněž prudce jedovatý kyanovodík. "Jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Nejnebezpečnější sloučeninou je kyanovodík. Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut," uvedla mluvčí ČIŽP. Inspekce nechce k rozborům nic bližšího komentovat s tím, že by to mohlo zmařit vyšetřování.

Jediným účinným opatřením, jak koncentraci kyanidu snížit, je podle Povodí Moravy zvýšit průtoky v tocích upouštěním z vodních nádrží. Kyanidy totiž nelze podle něj z povrchových vod odstranit, ani se nedá jejich koncentrace snížit oxidací chlorem, ozónem či jinou látkou. "Situaci jsme začali řešit ihned po ohlášení. K tomu jsme využili zásoby vody z vodní nádrže Bystřička a zvýšili jsme odtok až na patnáctinásobek. Manipulace jsme prováděli i v následujících dnech, aby došlo k naředění škodlivé látky a zabránilo se dalším úhynům ryb. Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se nám podařilo takto snížit," sdělil ČTK generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

ČIŽP upozorňuje, že lidé by stále neměli vody z Bečvy používat. "V souvislosti s očekávaným dešťovými srážkami lze předpokládat, že těla doposud neodstraněných uhynulých ryb v toku budou vystupovat k hladině a budou unášena dále říčním proudem. Zdroj kontaminace považujeme za jednorázový a uvedený jev je pouze důsledek původní otravy, nikoliv pokračování kontaminace. Do odvolání nedoporučujeme používat vodu z řeky Bečvy k pitným účelům, koupání a k závlahám," řekl ředitel olomouckého Oblastního inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Kontaminace se objevila v neděli mezi Choryní a Lhotkou nad Bečvou na Vsetínsku. Postupovala přes Hustopeče nad Bečvou a Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou. V úterý se začaly objevovat leklé ryby v Přerově. Následky jsou rozsáhlé. "V tento okamžik jsme odvezli do kafilérií 32 tun otrávených ryb a pokračuje se dál. Nejvíce to chytlo místo mezi Lhotkou a Choryní a poté Hustopeče, Hranice a dál," řekl dnes ČTK předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. "V této oblasti byly ve středu odebrány vzorky vody a hodnoty koncentrace této látky byly podle rozborů překročeny asi dvacetinásobně, v Přerově jde o čtyřnásobek," doplnil.

Kontaminační mrak se poté zastavil v nadjezí v Přerově. Riziku pro zasažení řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, se snažilo systematicky zabránit i Povodí Moravy. Vodohospodáři vyčíslili postupovou dobu pro stanovení počátku zvýšených odtoků z nádrží Slušovice a Fryšták. "Vzhledem k tomu, že přímo na řece Moravě není žádná větší vodní nádrž, snižujeme koncentraci kyanidu díky zásobám vody ze Slušovic a Fryštáku, které leží na přítocích do Moravy," doplnil Gargulák. Situace se podle něj daří postupně řešit. "Koncentrace po naředění vodou z vodních nádrží již nepřestavuje tak velké riziko pro vodní faunu a floru," podotkl.

Výskyt kyanidů v Bečvě, který znamená jednu z největších ekologických havárií posledních let na Moravě, podle odborníků patrně na blízký Hranický kras s nejhlubší zatopenou propastí na světě nezasáhne. Vliv by to tak nemělo mít ani na zdroje minerální vody. "Zdejší minerální voda, místně nazývaná kyselka, je specifický druh podzemní vody. Podstatné je, že její hladina se nachází o 60 až 100 centimetrů výše, než je hladina v řece Bečvě. Přímé nebezpečí tedy zdejším kyselkám nehrozí. Výše se nachází nejen hladina kyselek ve vrtech, které lázně využívají pro léčebné účely, ale i v Hranické propasti a okolních jeskyních," uvedl Milan Geršl z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Případ převzali kriminalisté ze Zlínského kraje. "Šetří to vsetínští kriminalisté v současné době jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Může se to ohledně té nedbalosti změnit podle toho, zda šlo o úmyslný trestný čin, či nikoliv," řekl dnes ČTK mluvčí krajské policie Petr Jaroš. S policií spolupracuje při hledání původce znečištění i Povodí Moravy. Padlo i několik trestních oznámení.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.9.2020 12:07
Pokud by to byly skutečně kyanidy, tak má DEZA co vysvětlovat.
Prokazatelně kyanidy u ní vznikají,jsou zde odbourávány, a vodoteč je svedena do Horní Bečvy právě v úseku Chropyně - Horní Lhotka.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 12:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jiný zdroj je víc než nepravděpodobný. Je to ovšem zpětně neprokazatelné, ledaže by se někdo, kdo zanedbal své povinnosti, přiznal. Voda odteče i s kyanidem a kyanid se zředí tak, že je prakticky nedetekovatelný.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.9.2020 13:37 Reaguje na Jiří Daneš
Kyanid a historii jeho průchodu najdete na bentosu, tedy na breberách, co žijou pod kameny. Kde přestanou najednou být, tam je začátek průšvihu. Je to celkem jednoduché.
A kyanid mohl utéct jedině někomu, kdo s ním ve velkém(!) nakládá. V lékárně se ho tak velké množství nekoupí.
Každopádně je fajn, že se nestalo nic nikomu z rybářů přes oděrky a tak. Jasně, bylo hodně naředěno, ale...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 20:01 Reaguje na Jindřich Duras
A že to ČIŽP neví? Nebo bentos se už stačil obnovit, že ten ČIŽP nic nezjistil?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

24.9.2020 21:30 Reaguje na Jiří Daneš
Celá ta otrava ukázala řadu nedostatků,které v této oblasti u nás panují.Na co mají na fakultě ve Vodńanech pojízdnou laboratoř včetně odborníků,když to naše úřady nedovedou využít? Kdyby tam v pondělí přijeli,tak podle mě byli schopný do večera určit přesný místo,kde se dostala látka do toku právě podle bentosu a dalšího a odpadla by řada dohadů. Tresty za otravy vodních toků jsou u nás ve směšné výši, proto jsou tak časté. Ochranáři prosadili, že ryby ve vodním toku jsou do ulovení ničí-to aby se nemuseli platit škody-potrava kormoránům, vydrám a td. ale když dojde k otravě-rybáři uklid´te to a odvezte na vlastní náklady? Orgány, které to vyšetřují nejsou odborně zdatné k vyšetřování takové otravy a neumějí-nechtějí si k tomu pozvat ichtyology a další odborníky .Naše slavné ochránce zajímá záchrana světa nebo pokud´ se můžou vozit po zemědělcích, myslivcích ale taková událost, která rozvrátí potravní řetězec na rozsáhlém území jde tak nějak mimo ně a tak by se dalo pokračovat dál. Petrův Zdar
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 07:22 Reaguje na Jan Knap
Moc hezky vystihnuto! A že je třeba nevyšetřili na otravu olovem, toho tam také musí být požehnaně:-) Práh a broky, pane hrábě!
Odpovědět

Jiří Šalda

25.9.2020 13:47 Reaguje na Jan Knap
Opravdu si myslíte, že vyšetřování trpí pouhými "nedostatky"? Kéž by... Po nástupu Bureše k moci proběhla čistka v ČIŽP....náhoda, když Agrofert je největší agrochemický koncern? Viz např: https://denikreferendum.cz/clanek/20106-brabcuv-prvni-velky-prusvih-cistka-v-ceske-inspekci-zivotniho-prostredi https://denikreferendum.cz/clanek/24902-strach-a-smrad-v-kromerizi-ve-stinu-kmotra-z-agrofertu Jak zajistit spravedlivé vyšetření??
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 12:04 Reaguje na Jan Knap
Na druhé straně vidíme, že ty škody na rybách od kormoránů nebyly tak velké, jak hásají rybáři. V úseku mezi VM a Skaličkou je každoročně v zimě 200-300 kormoránů...
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 11:53 Reaguje na Jiří Daneš
Bentos jistě nešetřili, nejspíše na to ani nemají člověka...
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

24.9.2020 20:42 Reaguje na Jiří Daneš
Ano, Povodí Moravy, zvýší průtok vody v Bečvě a pošle kontaminovanou vodu dál. S kyanidem nejde nic jiného dělat. Otázkou může být jak se naředěná voda projeví v upravnách vody pro občanské využití. Obávám se , že podobná tikající bomba podobná kyanidu je perchlor v přírodě .
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

24.9.2020 13:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
choryně - lhotka nad bečvou :-)), obávám se, že v tomto státě, ten kdo zjistí, naznačí, že to byla deza, bude muset co vysvětlovat, se na ty obrázky, kde jsou uhynulé ryby koukám a vidím jenom "potěr", jestli to tam není náhodou vypouštěno častěji, akorát teď je málo vody
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.9.2020 07:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já se obávám, že DEZA (jakožto premiérova firma) nebude vysvětlovat vůbec nic... buď se jako že nic nenajde, nebo se to svede na někoho jiného... pochybuji, že by DEZA přiznala barvu, protože celá tato země se řídí podle toho (a pravda se určuje podle toho), aby to pomohlo ANO k lepším volebním výsledkům.... a volby jsou příští týden....

Ještě by mohl premiér říct, že je to celé zpolitizované... že ho ty ryby tím úhynem chtějí dostat z politiky....

Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 11:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nevím o jaké Horní Bečvě mluvíte, tohle už je střední tok Bečvy a proto se oblasti nivy Bečvy mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi říká Střední Pobečví...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.9.2020 08:33
MŽP se postará o důkladné zametení pod koberec. Přece se nebude trestat firma, která je téměř nezbytná pro produkci komponentů na výrobu ekologických biopaliv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.9.2020 08:24
Najít pachatele tak obrovské havárie je přece to nejjednodušší, nevím kolik je podezřelých (možná jen jeden) a odebrat vzorky přímo z výtoku do řeky, jít po kanalizaci až do technologie, která tu látku produkuje je přece samozřejmé okamžitě, kdy se úhyn objeví. Pokud by to ČIŽP nebo policie neudělala, je to na vysoké tresty pro všechny odpovědné.

Já osobně si myslím, že to všechno už proběhlo, jenže v totalitním babišistánu se všichni bojí to uveřejnit. Příšerná představa.
Kde vůbec zmizely oba audity EP na rozkrádání evropských dotací Agrofertem? Jak je možné, že po skoro roce nikdo nic neví?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
No tak pokud do jednoho kanálů ústí vývody z mnoha firem, tak jednoduché to nebude. Mě spíše zaráží, že hajzlovina co se udělala za komoušů (vývod odpadních vod z Tesly z Rožnova vyvedený až do Spojené Bečvy pod VM), trvá dodnes. Měla by se udělat akce "Zazděme kanál". Vodu by měli již v Rožnove vyčistit tak, že ji budou moc vypouštět u sebe do Rožnovské Bečvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2020 20:42 Reaguje na Karel Pavelka
Každá firma má kontrolovatelné vyustění do vodoteče. A obejít těch "mnoho" firem, které běžně pracují s kyanidy, není přece takový problém.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

26.9.2020 13:37
Zdravím všechny zde přítomné chemiky a ekologické odborníky , kteří už dopředu ví , že se nic vyšetřovat nebude , že se všechno zamete pod koberec a že ryby otrávil terč debilního bloku Babiš . Vy všichni už máte viníka jasného , že ? Ono se ani nic vyšetřovat nemusí , vy máte jasno , né ? Pro upřesnění , nejsem voličem Babiše , ale taky nejsem takový pitomec jako jako jsou ti odborníci , co už Babiše odsoudili . Jste duševní mrzáci .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.9.2020 15:18 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Zkuste jednoduchou a čistě logickou úvahu. Vláda v komunikaci s občany zcela normálně a běžně lže.
Mohutná havárie, kde je poměrně jednoduché zjistit viníka, se stále nedaří vyšetřit. Vláda se staví mrtvým broukem a nikdo nic neví.
Tak co si o tom má občan asi tak myslet?
Kdyby to byl někdo jiný, než Agrofert, jsou palcové titulky ve všech novinách!!
Tak mi napište, co si o tom myslíte vy.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

26.9.2020 15:38 Reaguje na Pavel Hanzl
A není to náhodou obráceně ? Proto , že debilní politici ODS ukázali na Babiše , tak jsou toho plné noviny a "kdyby" to byl někdo jiný , tak se o tom žádný presstitut ani nezmíní ? Pokud tam nefiguruje Babiš , tak je to nezajímavé , nedůležité a novináře to vůbec nezajímá . Vám se zdá , že se o tom nepíše ? Ono je toho totiž všude plno . Krysy cítí kořist , tak útočí a předem odsuzují .
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 11:56 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Vážený pane, s touto farikou máme v místě své zkušenosti a úniky odpadů do vody jsou jen jednou vadou na kráse tohoto podniku, ovzduší je další kapitola.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 12:01 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Jo tak pán je příznivec či volič Babiše...Nebo dokonce člen ANO sekty?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2020 22:55 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Proboha člověče nešťastná, tohle je gigantická ekologická havárie, která zničila asi 40 km naší nádherné řeky!! Kolik se mohlo (nebo otrávilo) lidí a zvířat, jak dlouho se to bude sanovat za kolik set miliónů??
Jak "nezajímavé , nedůležité a novináře to vůbec nezajímá"??? A co je asi tak zajímat má? Plácáte nesmysly jak ruský bot.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.9.2020 15:51 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Tak nevím pane Rosendorfe ale člověk nemusí být zrovna chemikem aby mu bylo jasné, že toto nezpůsobil vylitý kanystr nebo prorezavělý sud.
Jako člověk myslící, tedy žádný pitomec, jak jste se sám ohodnotil, pro Vás jistě nebude problémem odpovědět na pár otázek. Jak je možné, že v tiskové zprávě ČIŽP bylo již v úterý konstatováno, že DEZA ( tedy místní chemička) není zdrojem této ekologické katastrofy? Tedy v době kdy se ještě nevědělo co tuto katastrofu vlastně způsobilo.
Samozřejmě, závěry se dělají na základě nějakého vyšetřování. Pan ministr ŽP po zjištění příčiny kontaminace, uvedl, že bude jen otázkou hodin vypátrat zdroj. No a hodiny běží a ono pořád nic. Jak je to možné? Že by pán ministr nevěděl co mluví? Atd. Otázek by se našlo víc ale mě budou stačit Vaše odpovědi na položené a rychlé vyšetření.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

26.9.2020 16:12 Reaguje na Jarek Schindler
To jako já mám odpovídat za ministra , za novináře , za policii a nebo ze sebe dělat nějaké orákulum ? Na to jste tady vy a ti ostatní soudci z lidu .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.9.2020 18:24 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Ale vůbec ne pane Rosendorfe. Nechci po vás nějaké věštby. Toho se již v úterý úspěšně ujala ČIŽP. Doufám, že pokud se prokáže. že dělala předčasně advokáta viníkovy, nezůstane tam "kámen na kameni".
Nechci po vás ani to, abyste odpovídal za ministra ze stáje ANO. Dokonce nechci aby jste to vyšetřil za tu policii. Mě by úplně stačil váš názor na průběh věcí zřejmých. Tak vysoce inteligentní člověk jako vy snad musí mít na průběh věcí nějaký názor?
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

26.9.2020 19:26 Reaguje na Jarek Schindler
No na vás nemusí zřejmě být nikdo žádným Anštainem . Podle vašich diskuzních příspěvků soudím , že na vás inteligencí nemám . Já mám názor na vás , ale zřejmě by vás nepotěšil . Klidně dál rozvíjejte ty své teorie o Babišovi a plácejte se po ramenou mezi sebou , a jásejte jací jste hrdinové a jak jste to Babišovi nandali .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.9.2020 19:51 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Něco k věci, místo planých výkřiků do tmy, byste tam neměl pane Rosendorfe?
Odpovědět

Jiří Šalda

27.9.2020 01:38 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Einstein, prosím. Jinak s Vámi souhlasím v tom, že presumpce neviny se v právním státě musí ctít. Nicméně....představte si, že Vám soused neustále něco krade přes plot, rozbíjí, škodí...načapal jste ho x krát, policie nejedná, orgány věci divně odkládají, řeší to jako by byla nemehla... Pak se vám opět něco ztratí, tentokrát zatím důkaz nemáte. Nebudete ani trochu souseda podezřívat prostě na základě jeho minulosti? Babiš je prohnilý STBbák, člověk který podvedl celou řadu svých "kamarádů" z podnikání aby je pak připravil o majetek. Jako laik vím o dvou úmrtí-jedna sebevražda, druhý se uchlastal po té, co jim kamarád Bureš sebral majetek a jim zbyly jenom dluhy. Babiš podvedl i stát-Zemana při privatizaci Spolchemie...ani se mi to tu nechce vypisovat, zřejmě jste nepřečetl předchozí diskuzní příspěvky, kde jsem dával odkazy na zdroje, pouze se tu hádáte a ještě komolíte jméno nositele Nobelovy ceny. Dezu nikdo neodsuzuje, pouze je tu legitimní obava, podložená fakty.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.9.2020 20:14 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Ještě malý dodatek pane Rosendorfe. Ano, člověk nemusí být žádným Einsteinem aby pochopil, že tady nejde o Babiše ale v první řadě o těch čtyřicet kilometrů vytrávené řeky. Tož tak.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

29.9.2020 09:39 Reaguje na Jarek Schindler
Tady jde v první řadě plivnout a poškodit Babiše . Vy jste toho v podstatě důkaz .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.9.2020 11:16 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Už se vzpamatujte. Ukažte kde jsem jmenoval ( mimo předchozí příspěvek reagující na vaše výkřiky), či čím jsem poškodil Babiše.
Jinak se můžete uklidnit , důchodcům už moc nepřidá. Nebude mít z čeho s vás kupovat.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 11:59 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
No tak pokuu mluvčí DEZYy neví, že kyanidy jsou součástí jejich splaškových vod, tak je něcoi špatně. Myslím, že měl být dávno dovolán. Další neghtivum je, že ČIŽP nemá seznam podniků v oblasti, kde s kyanidy pracují nebo kde jsou součastí splaškových vod.Tohle už je do nebe volající...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2020 22:49 Reaguje na Karel Pavelka
Je to divný. Deza produkuje kyanid jako odpad z výroby, ale v takovém množství, že to na takovou havárii stačit nemůže.
A kolik je tam jiných výrob, které tolik kyanidu můžou vypusti?? Na prstech jedné ruky by se asi daly spočítat, ne?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.9.2020 12:11
Je pravděpodbné, že tato havárie je jen viditelným kouskem ledovce a tyhle havárie v daleko menším rozsahu nejen na Bečvě jsou častější, o monitoring splaškových vod podniky zájem nemají, nejspíše vědí proč:https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proc-nikdo-nechce-zarizeni-ktere-pozna-jedy-v-rece-protoze-je-lepsi-nechat-to-plavat-mysli-si-vyzkumnik
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

29.9.2020 09:50
Zdravím zde přítomné odborníky úplně na všechno . Je vás tady škoda . Určitě byste se nejlíp uplatnili někde ve výzkumných ústavech nebo přímo v OSN . Nebo líp , vy byste se uplatnili jako vědmy . Zatím plácáte nesmysly , ale když budete na sobě pracovat , tak vám možná občas něco vyjde .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist