Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Nevzhledná betonová nádrž se proměnila v živé jezírko. Obec Čilá díky grantu ožila


24. září 2020 17:11

PRAHA (Ekolist) - Před dvěma lety v Čilé na Křivoklátsku dobrovolníci získali grant Zelené oázy na přebudování staré požární nádrže. Od té doby se malá vesnička proměnila k nepoznání, místním se postupně podařilo přebudovat celou náves a zapojit do komunitního života starousedlíky i okolní chataře.

Obec leží uprostřed druhově pestrého Křivoklátska a prvohorní moře dalo vzniknout přírodní scenérii nedalekých Skryjských jezírek. Obec Čilá se ale dlouhodobě potýkala se suchem a klesající hladinou podzemních vod. Tak se zrodil nápad na obnovení původního rybníčku v centru obce.

Ten dříve představoval domov pro celou řadu živočichů, zadržoval cennou vodu a dotvářel celkový ráz čilské návsi. Necitlivý stavební zásah v 70. letech ale znamenal proměnu rybníku v nevzhlednou betonovou nádrž a postupný zánik jeho přirozených funkcí. Místní se rozhodli cenný vodní biotop obnovit a vybudovat z něj oázu, která by zároveň plnila vzdělávací, rekreační i estetickou funkci.

„Dnes tvoří naše zelená oáza skutečně živé srdce Čilé. Zrovna teď řeším, kdy zorganizujeme další sousedskou slavnost. Lidé v Čilé i náhodní kolemjdoucí si nově vzniklý veřejný prostor úžasně užívají,“ líčí starostka Eva Chmelová.

O grant Zelené oázy se dá požádat i letos. Do 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace či jednotlivci možnost získat 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Zelené oázy, který vyhlašuje Nadace Partnerství a společnost MOL, rozděluje letos příspěvky ve výši 1,4 milionu korun.

Cílem výzvy je podpora výsadby stromů, obnovy a zřizování zelených prvků a lepšího hospodaření s vodou ve městech a obcích i jejich blízkosti.

Podporu mohou získat projekty zaměřené na tvorbu a úpravu veřejných prostranství se zastoupením zeleně, přírodních, komunitních či školních zahrad, nebo také přírodně hodnotných lokalit jako jsou remízky, meze nebo květnaté louky. Jedním z cílů výzvy je také zmírnění dopadu vln veder ve městech.

Komise Nadace Partnerství vítá také projekty, které si kladou za cíl zlepšit hospodaření s vodou v obci, jako je čištění vodních děl, sběr a využití dešťovky nebo na přírodní úpravy potoků či studánek.

„Zelené oázy si našly své místo v České republice. Od roku 2015 jsme podpořili celou stovku projektů, mezi které bylo rozděleno přes sedm milionů korun. Jsme ale hrdí i na kvalitu projektů, které přicházejí ze všech krajů a nabízí stále vyšší úroveň a kreativitu zpracování,“ uvádí Richard Austen, generální ředitel společnosti MOL ČR.

Žadatelé grantového programu Zelené oázy mohou získat finance například na nákup sazenic, potřebného materiálu jako nářadí, kůly nebo pletivo nebo odborné. Vítězné projekty budou znám v únoru příštího roku. Podpoření žadatelé mohou své záměry uvést k životu napřesrok od března do listopadu.

Inspirujte se předchozími vítězi.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.