Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Neděle 25. 10. 2020
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

U Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců, chystá se jejich záchrana


22. září 2020 11:51

SYDNEY (ČTK) - Na západním pobřeží ostrova Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců. Informují o tom světové agentury. Nejméně 25 kytovců zahynulo. Akce na záchranu ostatních kulohlavců má začít na místě v úterý.

Uváznutí kulohlavců a jiných kytovců na mělčině není v Austrálii a Tasmánii ojedinělé. "Tak velké jsme tu ale neviděli nejméně deset let," uvedl Nic Deka, manažer australské vládní agentury na ochranu divoké přírody, který sleduje situaci ne místě. Problém řeší tamní orgány několikrát do měsíce, většinou se ale jedná o jednotlivce či malé skupiny.

Podle prvních odhadů zatím zahynulo nejméně 25 uvázlých kulohlavců. Akce na záchranu ostatních kytovců začne zřejmě v úterý. Akci má usnadnit odliv moře. "Jsou ve vodě a proto je těžké zjistit, kolik kytovců již zahynulo a v jakém stavu jsou ti ostatní," uvedl Deka, který operaci řídí.

Důvod, kvůli kterému dochází poměrně často k uváznutí kytovců na pobřeží, není znám. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Kulohlavci, kteří patří do čeledě delfínovitých, plavou většinou ve skupinách o deseti až 30 kusů.

Šťastného rozuzlení se dostalo příběhu plejtváka dlouhoploutvého, který se zatoulal do řeky obývané krokodýly v Národním parku Kakadu. Do řeky, jež se nachází na australském Severním teritoriu, vplaval na začátku září. Kytovec, jehož příběh hojně sledovala australská média, nakonec našel cestu zpět na moře. "Vypadá, že je v dobré formě," uvedl o jeho stavu po návratu na širé moře Feach Moyle z Národního paku Kakadu.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.